Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#127
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Poate sa stea si doar cu plante :lol:
Arata bine, dar nah, colega prefera cu pesti, specii diferite.

@arg are si el o preferinta, eu alta, deh, diversitate.

#128
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postdark, on 27 mai 2018 - 11:48, said:

Nu se pun guppy cu neon. Unii sunt rapizi, ceilalți foarte înceți. Neonii merg cu alte specii tetra.
Sa stii ca,la asta ma uit si eu,la kilometraj :)
Guppy daca i privesti,te ia ameteala,neonii stau si se uita :)
Acum ii las asa,n am alt acvariu mare,inca :)

#129
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca vrei apa curata tot la filtre externe sau sump ajungi

Edited by arg, 27 May 2018 - 15:56.


#130
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Ca sa radeti,atasez 2 poze,cu noul kitchPosted Image
Sper sa nu coloreze apa

Attached Files


Edited by Miky80, 27 May 2018 - 15:53.


#131
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Mult mai bine.
Sper ca este cumpărat, sa nu bagi orice, ca poate sa emane ,,diverse ", sa schimbe p.h.- ul, etc.

#132
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postcrisstonne, on 27 mai 2018 - 16:20, said:

Mult mai bine.
Sper ca este cumpărat, sa nu bagi orice, ca poate sa emane ,,diverse ", sa schimbe p.h.- ul, etc.
Este cumparat ,l am tinut si n apa,vreo 24h ,sper sa nu mai coloreze apa
Vreau pietre acum,niste modele care dau bine la acvariu apa dulce?Multumesc

#133
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua ,revin cu o intrebare/nelamurire.Pt acvariu 54 l ,bec led 7 W (echivalentul unui bec traditional cu o putere de 70 W), un flux luminos de 700 lumeni...este suficient?nu am f mute  plante,dar nu vreau nici alge.Pana sa pun becul azi nu erau ofilite ,nu rupte,,apareau frunzulite,doar ca distanta internodulara? era mai mare la unele fire..De alge imi e teama,nu am co2 ,nu folosesc(pt ca nici nu stiu),am doar un fertilizant care mi s a spus sa pun saptamanal.Nici nu stiu cum arata algele,o sa ma uit pe net.Dar becul ,becul e ok?Am citti ca 7 w led ar fi 43 w,aici zice echivalent a 70 w.cChiar si asa,cati w ar trebui?

Edited by Miky80, 29 May 2018 - 10:55.


#134
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Era bun un neon cu leduri, dispersa altfel lumina, fata de un bec cu led.
Pai acum, lasa asa, vezi pe parcurs cum se dezvolta plantele.

Algele se curata cu lama, nu este un capat de lume, daca nu apar in exces.

Edited by crisstonne, 29 May 2018 - 13:55.


#135
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postcrisstonne, on 29 mai 2018 - 13:55, said:

Era bun un neon cu leduri, dispersa altfel lumina, fata de un bec cu led.
Pai acum, lasa asa, vezi pe parcurs cum se dezvolta plantele.

Algele se curata cu lama, nu este un capat de lume, daca nu apar in exces.
Pe cutia becului scrie unghi 300 grade.Cum il pun eu pe mijloc e ok si stg si dreapta pana jos ajunge lumina.O sa urmearesc plantele ,sa observ cum le merge
Am vazut cum se curata,nu pea stiu de cate /care tipuri sunt...la mine cred ca pe geam e ceva alb,dar se ia imediat.Am observat asta cand scosesem apa,si ramasese mai putina apa,normal,si se vedea urma pana unde fusese apa.Am clatit ,am sters si gata..Alte alge nu mi dau seama.Sper sa nu se dezvolte .

Edited by Miky80, 29 May 2018 - 18:50.


#136
harapnegru

harapnegru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2018
Salut. Cu plantele naturale in acvariu e mai complicat . Plantele pentru a creste armonios si sa nu ai probleme cu algele au nevoie de nutrienti , co2 ... Multe chestii . Eu sunt nou pe acest forum dar vechi in ale acvaristicii. Iti recomand ca incepator daca vrei sa ai ceva frumos si sa nu incepi sa cheltui bani multi sa faci un aranjament din pietre .Atasez o poza care cred ca te ar putea inspira.

Attached Files



#137
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Da,arata dragut,eu am luat pietre mici ,de diferite culori.
Plantele cumva cresc,nu mi dau nici eu seama,adica:se si inalta,dar apar multe frunze noi de la zi la zi.Asta inseamna ca au ce le trebuie?Cate o frunza e mai galbena putin,si una ori au smuls pestii din ea,ori are vreo carenta ..nu stiu.Asa cum le vad eu,pare ca o duc bine,e prima data ,si sunt tare incantata.
Alge cred ca sunt pe pietre,deorece sunt alunecoase.stti voi...
Pe geam am observat alb,pe o suprafata mica,dar nu pare decat ca ar trebui sters...adica nu pare a trebui racait...sper
Becul cu led il las pe acesta,chiar daca ziceti ca ar trebui mai mare sau neon,pt ca in ritmul asta de crestere,sunt multumita(dar fara experienta)
Am o sticlulta de fertilizant,am pus putin fata de cat trebuia..pe ea scrie la acvarii noi 10 ml pe saptamana,apoi cate 10 ml la 2 saptamani.Nu prea imi dau seama daca acesta ajuta,sau asa e si fara fertilizant..O sa mai reduc lumina ,nr de ore,si vad pe parcurs cum sta treaba.Nu as vrea nici alge,ramane sa vedem pe parcurs,pana una alta doresc sa reusesc ciclarea.
Am cumparat 4 tipuri de plante,doar easy..am vrut sa cumpar o planta pe care era scris 2,si mi a spus ca ii trebuie co2..nu as vrea asa ceva..imi e ok macar sa ma descurc asa,Data vitoare cumpar o planta nr 2..si incerc.Multumesc pt raspunsuri
Nu arata cine stie ce ,ma intereseaza sa vad cum ,si daca cresc plantele,

Attached Files


Edited by Miky80, 02 June 2018 - 15:46.


#138
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Hai ca prinde forma, doar rabdare sa ai :peacefingers:
Dar sa nu il scărmăni toată ziua buna ziua.

Discuta totul aici, nu mai deschide alte subiecte, ca ti-o iei imediat, dupa cum ai vazut.

Parca aveai niste pinguini la avatar !

#139
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Nu umblu toata ziua,astazi am mai cumparat  o planta ..
Nu am facut decat sa raspund celui care a scris mai sus,in rest am spus toate bune tuturor,nu am dc sa ma mai agit
Nu ma deranjeaza sfaturile,ci tonul...Nu mai comentez,ma descurc citind asa cum am facut si pana acum
O sa caut pimgunii,pe unii i am gasit deja .O sa caut si papagali,Posted Image

#140
harapnegru

harapnegru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2018
Plantele in general e bine sa le pui mai grupate ca doar nu e plantatie cu porumb. Vezi functie de ce ai cumparat la ce inaltime ajung si pune le in grupuri functie de inaltime dinspre spate spre fata acvariului. Nu te mai arunca sa cumperi plante pana nu iti formezi mana si nu ai informatii despre cerintele lor.
Daca totusi insisti ca vrei acvariu plantat cu mai multe specii de plante ar fi bine sa dai o cautare pe google cu formularea FERTILIZAREA ACVARIULUI PLANTAT . De aici incolo va incepe balciul si ca sa iti faci idee ce inseaman avariul plantat am sa iti enumar cateva din ce va trebui sa cumperi .
Iti va trebui butelie co2 care costa aprox 200 - 300 lei , regulator de presiune pentru butelie cu reglaj fin care costa in general de la 500 lei in sus functie de firma producatoare , numarator de bule care costa si asta vreo 100 lei , difuzor co2 care costa functie de performanta de la 100 lei in sus , ph controller de pe la 500 lei in sus , sonda ph Dupla pentru ca celelalte nu sunt cine stie ce si care costa ultima data cand am vazut eu vreo 300 lei ,fIltru extern pe care il consider in general un must have si al carui pret incepe de pe la 300 lei in sus functie de producator si capacitate. . Mai sunt si altele dar am vrut sa iti spun la ce sa te astepti pentru ca asta e boala grea.

#141
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Hai ca ne pricopsiram cu unu care vinde codoi"  :roflmaofast:
Pe cind unul care vinde polimeri si poliperi ?!
Bai nene, ce aveti frate ?!
De unde apareti ?! :roflmao:

Pă" timpul lu" ceașc" nu aveam nici un codoi", ma atacau plantele in pat, ieseau din acvariu si veneau pina in pat, asa se inmulteau :lol:

Frate, ca sa faceti bani, va bateti joc de saracii oameni nestiutori !!!

Edited by crisstonne, 02 June 2018 - 20:32.


#142
harapnegru

harapnegru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2018

View Postcrisstonne, on 02 iunie 2018 - 20:29, said:

Hai ca ne pricopsiram cu unu care vinde codoi"  Posted Image
Pe cind unul care vinde polimeri si poliperi ?!
Bai nene, ce aveti frate ?!
De unde apareti ?! Posted Image

Pă" timpul lu" ceașc" nu aveam nici un codoi", ma atacau plantele in pat, ieseau din acvariu si veneau pina in pat, asa se inmulteau Posted Image

Frate, ca sa faceti bani, va bateti joc de saracii oameni nestiutori !!!

Imi pare rau dar eu nu vand nimic  In afara de asta eu am acvariu marin nu de apa dulce . Am avut acum ceva timp si cateva acvarii de apa dulce. Daca vei urmari topicurile de pe forumurile de specialitate vie observa ca traseul e cel scris de mine . Daca ai fi citit ce am scris anterior ai fi constatat ca eu i am recomandat sa isi faca un scape din pietre tocmai pentru a nu investi in aparatura.
Plantele de pe timpul lui ceasca erau cateva si erau plante easy. Treburile s au mai schimbat intre timp.
Nu stiu de unde comentariul acesta rautacios. Doar am incercat sa ii dau cateva informatii. Cam asa se intampla cand vrei sa ajuti pe cineva. Se pare ca am deranjat asa ca nu o sa mai postez aici.

#143
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Da, plantele erau altele, pestii erau altii, oamenii erau altfel :D
Ma bucur ca insistati, genul asta de oameni.

Mai nene, pot spune ca cunosc pestii/plantele de acvariu de 50 de ani !
Ce vrei sa ma inveti ?!

Sa o ajuti pe colega sa ce ?!
Sa faca rezerva de spital, cu tuburi, tubușoare si aparatura ?!

Poate sa o zapăcești de cap.

Edited by crisstonne, 02 June 2018 - 21:41.


#144
harapnegru

harapnegru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2018
Replicile astea cu mai nene spun multe . Cum am vrut sa o ajut sau sa il ajut ? Scopul era sa isi faca ceva placut ochiului care sa te delecteze si relaxeze . Un amalgam de chestii aruncate acolo la intamplare nu prea cred ca fac asta . Cat despre acvaristica in general pot sa spun ca a avansat mult . La fel si cei cu acest hobby. Unii insa au ramas tot incepatori chiar si dupa multi ani.
Ma intrebi ce as putea sa te invat ? Pai din ce postezi cred ca foarte multe poate chiar totul. Acvaristica nu mai este o oala in care aruncai cativa pesti si doua verdeturi si gata acvariul.
Cu asta am incheiat. Nu vreau sa cobor nivelul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate