Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#1
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,eu si baietelul am decis sa cumparam acvariu.Cumparat unul de a gata,de 10 litri.De ieri avem 5 pesti,asa ne a recomandat de la magazin: 2 guppy,2 neoni si un sanitar.Din pacate am cumparat 2 plante mici plastic,care stiu ca nu dau bine,dar dupa ce prindem curaj,mergem pe bio.Am daca se poate nelamuriri,intrebari si nevoie de sfaturi,se poate sa ma ajutati?
-Sanitarul sta doar jos din cate observam,dar cand si cand o zbugheste pana sus ,de zici ca sare prin capac,de ce face asa?
-Am observat astazi,caci ii avem de ieri,un neon il pocneste ,alearga pe celalat neon.O perioada cel batut a stat aproape de suparafata,cam cu vreo 3 degete mai jos(scuzati nepriceperea),statea si plutea cam ciudat,o fi bolnav?
cand am stins lumina acvariului,cel batut s a razbunat si l a alergat si el pe celalalt.Nu stiu ,ca nu am mai avut pesti,de aia intreb despre comportament.
-Cei 2 guppy inoata non stop,neonii stau intr un loc si parca ii trage filtrul inapoi,zici ca dorm,asa e firesc?mai au momente si cand se plimba,darin nici un caz ca si guppy
Unul din guppy are codita un pic lipsa,ca si cum tai o hartie la colt.Astazi am observat
Mancare am pus putina,au mancat neonii,dar guppy nu i am surprins,adica daca le dau ei prind mancarea de sus,ceilalti,neonii,stau mai jos si prind ce pica.Dar dupa minute bune,apare cred ca de la guppy mancare(nu radeti pls).O regurciteaza?ce se intampla?si am urmarit si o prefera neonii.Am un plic de mancare Tetra parca,si am observat ca sa zic bobitele cele rosii nu le mai vor guppy...v am zapacit,scuze
Apa avea aproape 29,acum 28 grade.Sa nu treaca de cate grade?
O sa incerc sa pun poze,si poate imi spuneti de ce stau neonii unul langa altul,la dunga sa zic..

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Acvariu prea mic in primul rand.Asa se calculeaza
~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri)

~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un xipho [6 cm] are nevoie de 2x6=12 litri)

~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un ancistrus [10 cm] are nevoie de 3x10=30 de litri)

~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime. (ex.: un astronotus [35 cm] are nevoie de 4x35=140 de litri )
Si citeste aici
http://pestii-de-acv...o/p/pestii.html
Am avut si eu vreo doua,e o responsabilitate destul de mare,si prima data trebuie informatii multe.Acvariul e ciclat?
http://www.zooland.r...acvariului-3180

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 18:23.


#3
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Multumesc pt raspuns.Am citit cat am putut,si o sa continui sa ma informez.Am fost la magazin,cumparat acvariu 10l si a zis sa pun 2 solutii in apa,si apoi dupa 24 h sa vin sa iau pestii.Din ce am citit trebuiesc 2 saptatmani.Si mi a spus ca 1 peste sau 2 sa luam maine.Si a 2 a zi ne a dat 5 pesti.Mi a spus ca are acvariu de 300 l acasa,deci ar trebui sa se priceapa.Si am intrebat daca mai cresc,si a spus ca nu.Incerc sa pun poze.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Babeste 10 litri la 3 rase e cu-.Si in spatiul ala mai bagi si pompa+filtre.Mareste volumul. Si mai sper ca dupa x timp sa nu-ti dispara pasiunea.Ph,spalari,completari de apa.Bafta. Vezi viteza de recirculare la pompa sa nu gasesti pestisorii prin filtre.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Posted Image Posted Image Posted Image
Tu si baietelul tau, dar cred ca te uiti mai mult tu la acvariul ala.
Deci... "sanitarul" sta jos pt ca de acolo se hraneste, culege resturi de pe fund, de aia l-au chemat sanitar pt ca face curat.
Neoni (ca si guppy-ile), sunt obisnuiti sa traiasca impreuna, de fat nu se alearga ci se tin unul dupa altul. Neonii ar trebui sa inoate si ei cred ca nu prea e normal sa stea pe loc.
Guppy-a cu codita lipsa e normala.
cu temperatura nu mai stiu dar e important sa fie justa trebuie sa te informezi.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Apa de unde ai pus?Sper ca nu de la robinet,aia trebuie lasata vreo zi intr-o galeata deschisa sa se evapore clorul din ea.Vanzatorul trebuia sa stie ca la cei 5 pesti iti trebuie un acvariu de cel putin 30 de litri.Ia alt acvariu sau du din pesti inapoi,vezi ca daca ai plante naturale mai multe,guppy aia se inmultesc ca disperatii,te trezesti cu 50-60 de pui lunar ascunsi prin tufe,daca nu au unde se ascunde ii mananca ceilalti.
Nu e problema,e greseala de incepator,nimeni nu s-a nascut invatat.Informeaza-te bine si cumpara acvariu mai mare,vezi pe ce suprafata il pui sa nu-ti crape fundul,eu il tineam pe un pult cu blat de marmura,ia pompa si filtre adecvate tancului,vezi ca exista kituri complete,sau cauta pe internet ca sunt multi care renunta si dau totul ieftin.O sa mai patesti si cu invazie de alge si cu boli si cu mai multe,te obisnuiesti.Daca ai posibilitatea ia un filtru cu UV.

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 18:38.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Neonii is buni,sanitaru la fel(ca sta pe baza care o ai).Ghupii se duc la cca 4,5 cm.NU BAGA RASE AGRESIVE(EX SCALAR)

#8
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Sanitarul se duce sus dupa mancare si cand pui si cand nu pui, tot cauta. Neonii se misca mai putin decat Guppy. Sa vezi cand vor face pui Guppy ce frumos o sa fie, dar o sa-ti trebuiasca acvariu mai mare.

#9
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 MikeSpike, on 09 mai 2018 - 18:30, said:

Babeste 10 litri la 3 rase e cu-.Si in spatiul ala mai bagi si pompa+filtre.Mareste volumul. Si mai sper ca dupa x timp sa nu-ti dispara pasiunea.Ph,spalari,completari de apa.Bafta. Vezi viteza de recirculare la pompa sa nu gasesti pestisorii prin filtre.
Care este pompa,care este filtru?adica cred ca avem un filtru de 2,5w,se poate?Si acel burete care ,apropo ,la cat timp trebuie inlocuit?Si cum aflu viteza de recirculare?

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
sfatul meu, daca vrei sa ai un acvariu atragator, cu apa limpede si mai ales cu o intretinere minima, incearca sa modifici urmatoarele:
recipientul - mareste-l spre 25-30l
renunta la guppy si sanitar
scoate-ti din vocabular termenul "plante din plastic". plantele sunt plante, din plastic sunt obiecte ;)
achizitioneaza si monteaza un ... https://www.aquarium...ng-on-nr-3.html
nu ai spus nimic de substrat, 2 - 2.5 degete de nisip mai grunjos face minuni (granulatie ~0.5 - 1mm)
lasa-l 2-3 saptamani dupa care poti mari numarul de neoni (doar neoni) pina spre 15-20 de bucati, efectul vizual va fi cu totul altul.
sunt forumuri dedicate acvaristicii de unde poti afla mult mai multe, eventual poti primi ajutor in plante plante, adevarate.

#11
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 Paz, on 09 mai 2018 - 18:30, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
Tu si baietelul tau, dar cred ca te uiti mai mult tu la acvariul ala.
Deci... "sanitarul" sta jos pt ca de acolo se hraneste, culege resturi de pe fund, de aia l-au chemat sanitar pt ca face curat.
Neoni (ca si guppy-ile), sunt obisnuiti sa traiasca impreuna, de fat nu se alearga ci se tin unul dupa altul. Neonii ar trebui sa inoate si ei cred ca nu prea e normal sa stea pe loc.
Guppy-a cu codita lipsa e normala.
cu temperatura nu mai stiu dar e important sa fie justa trebuie sa te informezi.
He he,normal ca ma ocup mai mult eu,dar vedem pe parcurs,sper sa nu abandonam
Sanitarul stiu ca sta pe jos,dar care i treaba de sare asa?ce prinde/,cauta?
In prima zi,nu avea guppy codita asa:(,de ce este normal?

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 Miky80, on 09 mai 2018 - 18:39, said:

Sanitarul stiu ca sta pe jos,dar care i treaba de sare asa?ce prinde/,cauta?
prinde cite o gura de aer, asa respira el, cauta si vezi ce se spune despre corydoras.

#13
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 daniMMM, on 09 mai 2018 - 18:33, said:

Apa de unde ai pus?Sper ca nu de la robinet,aia trebuie lasata vreo zi intr-o galeata deschisa sa se evapore clorul din ea.Vanzatorul trebuia sa stie ca la cei 5 pesti iti trebuie un acvariu de cel putin 30 de litri.Ia alt acvariu sau du din pesti inapoi,vezi ca daca ai plante naturale mai multe,guppy aia se inmultesc ca disperatii,te trezesti cu 50-60 de pui lunar ascunsi prin tufe,daca nu au unde se ascunde ii mananca ceilalti.
Nu e problema,e greseala de incepator,nimeni nu s-a nascut invatat.Informeaza-te bine si cumpara acvariu mai mare,vezi pe ce suprafata il pui sa nu-ti crape fundul,eu il tineam pe un pult cu blat de marmura,ia pompa si filtre adecvate tancului,vezi ca exista kituri complete,sau cauta pe internet ca sunt multi care renunta si dau totul ieftin.O sa mai patesti si cu invazie de alge si cu boli si cu mai multe,te obisnuiesti.Daca ai posibilitatea ia un filtru cu UV.
Oh my ,m ati speriat :(
Apa a stat 24 h ,su solutiile de care spuneam.Am cerut sa nu se inmulteasca,pt ca citisem ce se intmpla,mi a spus ca s baieti,am intrebat de unde stie,si a spus ca dupa codita.Sper ca nu sunt pereche.Mai mare acvariul acum,nu am cum sa achizitionez.ALge,boli si altele,poate nu :((((

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Miky80, on 09 mai 2018 - 18:36, said:

Care este pompa,care este filtru?adica cred ca avem un filtru de 2,5w,se poate?Si acel burete care ,apropo ,la cat timp trebuie inlocuit?Si cum aflu viteza de recirculare?
Buretele iese usor de pe ax,il cureti cu apa plata si il pui la loc,viteza vezi sa nu fie vartej,curent puternic,ca zic aia ca traiesc toata viata in carusel,lumina sa fie adecvata,nu se preteaza orice lumina ca se dilesc la cap,eu am avut capac facut ,cu neoane speciale.

#15
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 r_murphy, on 09 mai 2018 - 18:37, said:

sfatul meu, daca vrei sa ai un acvariu atragator, cu apa limpede si mai ales cu o intretinere minima, incearca sa modifici urmatoarele:
recipientul - mareste-l spre 25-30l
renunta la guppy si sanitar
scoate-ti din vocabular termenul "plante din plastic". plantele sunt plante, din plastic sunt obiecte Posted Image
achizitioneaza si monteaza un ... https://www.aquarium...ng-on-nr-3.html
nu ai spus nimic de substrat, 2 - 2.5 degete de nisip mai grunjos face minuni (granulatie ~0.5 - 1mm)
lasa-l 2-3 saptamani dupa care poti mari numarul de neoni (doar neoni) pina spre 15-20 de bucati, efectul vizual va fi cu totul altul.
sunt forumuri dedicate acvaristicii de unde poti afla mult mai multe, eventual poti primi ajutor in plante plante, adevarate.
Se poate sa nu fie substrat?:)
Daca cumpar substrat,las 2,3 saptamani,si mai cumpar 15 neoni???

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Miky80, on 09 mai 2018 - 18:43, said:

ALge,boli si altele,poate nu Posted Image(((
E un colt de viata,si decurge in consecinta,trebuie sa te astepti la orice,asa n-o sa ai nici o surpriza.Daca vrei sa mai scazi din probleme ia un filtru UV,cum am zis.

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 18:47.


#17
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 daniMMM, on 09 mai 2018 - 18:44, said:

Buretele iese usor de pe ax,il cureti cu apa plata si il pui la loc,viteza vezi sa nu fie vartej,curent puternic,ca zic aia ca traiesc toata viata in carusel,lumina sa fie adecvata,nu se preteaza orice lumina ca se dilesc la cap,eu am avut capac facut ,cu neoane speciale.
OK.Spuneau pe forumuri ca ar fi bine sa clatesc buretele cu apa din acvariu,in fine,dar la cat timp?Lumina e cea montata direct ,nu stiu ,poate au pus ceva care nu dauneazaSper.Asa nu se misca nimic in apa,nu face valuri ,dar am intrebat ieri si mi a spus ca n are reglaj,cum citisem la altii

 daniMMM, on 09 mai 2018 - 18:46, said:

E un colt de viata,si decurge in consecinta.Daca vrei sa mai scazi din probleme ia un filtru UV,cum am zis.
OK..

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Miky80, on 09 mai 2018 - 18:47, said:

OK.Spuneau pe forumuri ca ar fi bine sa clatesc buretele cu apa din acvariu,in fine,dar la cat timp?Lumina e cea montata direct ,nu stiu ,poate au pus ceva care nu dauneazaSper.Asa nu se misca nimic in apa,nu face valuri ,dar am intrebat ieri si mi a spus ca n are reglaj,cum citisem la altii


OK..
O sa-l vezi ca e plin de caca si resturi de mancare,se face maro ,se strange si apa nu mai face recirculare,posibil ca la 10 litri cam des,.Buretele il speli bine cu apa plata de murdarie,si cand e curat -curat,il clatesti cu apa din acvariu intr-un pahar.

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate