Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti ca Ubuntu 18.04 LTS arata invechit? Ma refer la tema

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017
Buna. Am instalat Ubuntu 18.04 LTS la mine pe laptop. Am vazut foarte multe topic-uri pe internet care laudau tema cea noua pentru gnome. Mie personal, chiar imi place. Totusi, tema ambiance, cea originala, eu o stiu cam de la versiunea 11. Cred ca e cazul sa se produca unele schimbari la acest capitol, avand in vedere ca macOS si Windows, cei 2 mari competitori, in ultimele lor versiuni, arata mult mult mult mai bine decat in versiunile mai vechi.
Sper sa nu fiu singurul care se simte inconfortabil cu aceasta tema.

Vai ma scuzati... sunt nou aici pe forum si am gresit categoria. O pot schimba?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am mutat topicul pe aria de "Desktop users: distribuții bazate pe DEB" (Linux).
Lucrurile sunt in miscare si in cazul distributiei Ubuntu:
https://news.softped...ap-520609.shtml
https://itsfoss.com/...ommunity-theme/

Edited by _-_, 08 May 2018 - 20:17.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu tema e problema. Multe aplicatii Linux au o interfata destul de primitiva: cate un meniu, mai un buton pe ici pe colo, etc (ca prin anii 90). Faptul ca faci butonul verde in loc sa fie albastru nu schimba mai nimic.

Nu s-a pus atat accent pe partea asta spre deosebire de Windows/Mac.

#4
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
Multora le plac simplitatea, in special utilizatorii linux mai vechi Posted Image  Eu ma bucur ca Ubuntu a renuntat la Unity, a fost multa migratie atunci cand au inceput sa o foloseasca.

Edited by Sunny220, 08 May 2018 - 21:12.


#5
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Cred ca mai mult de 99% din dispozitivele cu Ubuntu sunt folosite doar prin interfata oferita de consola, nu prin cea grafica, sunt prea putini celor care le pasa cum arata interfata de ubuntu.

Edited by Buleandra94, 08 May 2018 - 22:03.


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Buleandra94, on 08 mai 2018 - 22:02, said:

Cred ca mai mult de 99% din dispozitivele cu Ubuntu sunt folosite doar prin interfata oferita de consola, nu prin cea grafica, sunt prea putini celor care le pasa cum arata interfata de ubuntu.
Te inseli Grav! Poate doar cativa "entuziasti" sa foloseasca integral CLI in tty. Doar pe versiunea Ubuntu server nu se foloseste interfata grafica.
Motivul ar fi ca developerii au preferat o interfata simpla, chiar simplista, "curata", fara briz-brizuri consumatoare de resurse...

LE: iar Gnome3 nu e recunoscut ca un DE usor configurabil, personalizabil, e un fel de WYSIWYG, daca vrei ceva mai configurabil/ atragator alegi KDE sau Xfce4.

Edited by shogun1, 09 May 2018 - 05:46.
Completari


#7
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Ubuntu arata din anii '90. Nici cu tema aia noua care e inca beta, nu arata mai grozav.
Distributii care arata mai a 2018 sunt elementary, solus, cele cu KDE, Manjaro. Plus ca si acolo unele aplicatii arata rau.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Gusturile nu se discută, mulți preferă un aspect minimalist. Dacă interfața Gnome ți se pare ”invechită” poți folosi alta, că ai de unde... La urma urmei Elementary și Solus sunt bazate pe Ubuntu, au alte interfețe, Pantheon pentru Elementary și Budgie pentru Solus.

#9
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Va sugerez sa va opriti cu off topicul si cu flame-ul.

#10
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005

 shogun1, on 10 mai 2018 - 17:33, said:

La urma urmei Elementary și Solus sunt bazate pe Ubuntu, au alte interfețe, Pantheon pentru Elementary și Budgie pentru Solus.
Aici te inseli tu grav. Elementary da, e bazat pe ubuntu, dar Solus e dezvoltat de la 0. Daca poti face cat de cat legaturi cu ceva, e cu EvolveOS (packaging) si cu faptul ca Ikey Doherty a lucrat la Intel (Clear Linux). Probabil de aia Solus e mai rapid decat Ubuntu.

Edited by Ausradierer, 11 May 2018 - 05:54.


#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, ai dreptate, aici m-am inselat, multumesc pentru clarificare! Posted Image  Ideea totusi era ca poti schimba interfata folosita, DE-urile pomenite de @proxxxy sunt disponibile (Pantheon, Budgie, plus muuuulte altele), deci le poti folosi pe Ubuntu daca Gnome3 ti se pare aiurea, asta-i subiectul aici...

Edited by shogun1, 11 May 2018 - 06:02.


#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Parca se laudau cei de la Canonical, dupa terminarea Unity-ului, ca vor aloca mai multe resurse spre Kubuntu.

#13
Ausradierer

Ausradierer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 22.10.2005
decat Kubuntu, mai bine KDE Neon.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Depinde de preferinte. La urma urmei au la baza Ubuntu cu KDE, dar Neon se axeaza pe ultimele noutati KDE si Qt (astea-a actualizate permanent) si lanseaza doar versiuni bazate pe Ubuntu LTS, Kubuntu are si versiuni intermediare, nu doar LTS. In plus e dificil de instalat alt DE in Neon daca nu te satisface KDE (Can I use a desktop other than Plasma? This probably won't work (probably won't even install), in Kubuntu e posibil.
https://neon.kde.org/faq

Kde poate constitui o alternativa, dar, traditional developerii Canonical si utilizatorii de Ubunti prefera Gtk si Gnome (sau derivate).

#15
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Nici nu mai știu câte interfețe grafice există pentru Linux, prea multe, oricum. Mie mi se pare interesant UKUI, că e inspirat de Windows 7, care e ultimul Windows cu o interfață "normală".

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Ausradierer, on 11 mai 2018 - 07:45, said:

decat Kubuntu, mai bine KDE Neon.
Anul trecut l-am instalat de doua ori. Prima data am cedat dupa doua zile, a doua oara am rezistat o saptamana. Era mult prea instabil fata de Ubuntu.

#17
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

 proxxxy, on 10 mai 2018 - 14:57, said:

Ubuntu arata din anii '90. Nici cu tema aia noua care e inca beta, nu arata mai grozav.
Distributii care arata mai a 2018 sunt elementary, solus, cele cu KDE, Manjaro. Plus ca si acolo unele aplicatii arata rau.
Distribuții care arată mai a 2018 sunt Deepin, pentru cei ce preferă un aspect mai aerisit, translucent cu o gama de culori plăcute în tonuri pastelate și animații frumoase, și KDE pentru cei ce preferă elemente flat.
Elementary e pâclos, tern, cu o asociere de culori cel puțin nefericit aleasă (printre care și gri-ul ăla murdar) iar unele elemente zici că sunt cioplite cu barda.
Despre estetica Manjaro...mă abțin. Tot ce pot să spun este că mă uitam la monitor și îmi venea să aprind lumina în cameră căci tot aveam impreasia ca nu văd desktop-ul. Negru, cenușiu și o nuanță urâtă de verde. Zici că și-au petrecut copilăria la pompe funebre cei ce i-au ales aspectul. Eu știu că negrul ascunde defectele, dar totuși....
Iar aspectul Ubuntu a lăsat întotdeauna de dorit. Parcă 8.04 a fost puțin mai reușit.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
KDE e DE nu e distributie. Orice distributie cu KDE poate fi facuta sa arate ca oricare alta distributie cu KDE. Simplu si eficient. Problema la 5 e ca i-au copiat pe cacatii de la microjeg cu elementele lor plate. Un jeg infect fata de KDE 3.5.10 sau chiar 4.X. Manjaro chiar arata bine, se vede ca oamenii au ceva in tartacuta si nu o poarta pe umeri doar sa nu le ploaie in gat. O tema ceva mai inchisa va ajuta tot timpul mai ales pe cei ce stau destul de mult in fata ecranulu si mai ales noaptea si nu stau cu lumina aprinsa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate