Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Airbnb ca proprietar - merita ca investitie?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Zero. Poate doar de sarbatori pe ritul nostru si pe cel vechi. In rest, nu ai ce face.

#20
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

View Postmphhh, on 08 mai 2018 - 19:03, said:

Va salut,

Sunt interesat de a cumpara o garsoniera sau apartament cu 2 camere, pentru a il da in chirie, pe termen scurt, pe site-uri ca Airbnb, in Bucuresti. Sunt sigur ca sunt oameni care fac asta dar nu am umblat in cercuri apropriate cu ei sa le pot cere mai multe detalii. Voi lua la un moment dat un weekend in Bucuresti poate doar pentru asta de vorba cu proprietarul.

Ma intereseaza daca este rentabil si cu cat este mai profitabil decat chiria pe termen lung, daca este cazul.

Eu calatoresc frecvent cu munca si as fi acasa 1 weekend la 2/3 saptamani, restul timpului dorind sa las apartamentul in chirie pe termen scurt. Drept vorbind, de aceea nu iau in considerare pe termen lung.

Ideea de baza ar fi ca daca achizitionez un imobil acum, pot sa il pun in chirie pe termen scurt cat timp il platesc in 4-5 ani, orice venit luat pe chirie este considerat profit. Si pe langa ce alte optiuni de economisire am gasit, venitul acesta il consider substantial mai mare.

Alt topic de interes, este partea legala. Am gasit cate ceva pe avocat.net sau pe google dar sunt frimituri si nu am reusit sa imi dau seama ce acte se semneaza sau ce articole din legislatia romana s-ar aplica aici, fara a sta sa citesc toate paginile din EULA la Airbnb sau din lege.

Datorita faptului ca sunt plecat mereu, am renuntat si la chiria la care stateam deoarece nu mai era rentabil. Acum ma interesez de credit si de imobil pentru aceasta idee de investie. Am intrebat chiar aici pe forum care ar fi creditul optim pentru asta si am primit ajutorul si sprijinul unor colegi la linkul de mai jos:

https://forum.softpe...-sau-30-de-ani/

Cat timp nu sunt in tara evident ca voi avea nevoie de cineva sa administreze locuinta, sa se intalneasca cu chiriasii, curatenia, intretinerea etc. Aici m-am gandit ca pot apela la prieteni pe care ii pot plati modest. Am avut dupa ceea revelatia sa imi dau seama ca sunt deja firme care se ocupa cu Property Management si rezolva toate aspectele necesare, inclusiv legale. Pretul lor insa este peste ceea ce as fi eu dispus as le dau, si anume 40% din profit pe luna la prima firma care mi-a raspuns la mail.
Voi lua legatura si cu celelalte cand ajung in tara si pot vorbi mai mult la tel, dar am vazut un trend in care toti cauta sa te intalneasca intai sa incerce sa iti vanda inainte de a iti spune efectiv vreun cost. Si eu nu am timp de pierdut cu ei si nici nu apreciez tactica asta previzibila.
Vorbesc in schimb cu un domn de la o alta companie care mi-a dat un scor mai ieftin, dar tot la fel insista sa ne vedem sau sa ne auzim la telefon. Ceea ce vom face. Va voi tine la curent.

Ce parere aveti?

Va multumesc pentru orice contributie ati avea, orice parere Pro sau Contra!

Este vorba si de efortul care il depui pentru banii pe care ii faci:

1. Inchiriere pe termen lung - efort/bataie de cap mica, venit mai mic, dar rezonabil
2. Inchiriere in regim hotelier - efort mare/bataie de cap mare(aici poti sa delegi pe cineva sa se ocupe de administrare, dar si venitul o sa ajunga aproape de venitul la inchiriere pe termen lung, daca scoti comisionul de administrare din venit), venit mai mare

#21
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Cum sa nu, cumperi ieftin prin Ferentari https://flatfy.ro/ca...resti-ferentari si o faci airbnb in ideea de a vinde senzatii extreme. Stii cati nebuni sunt atrasi de chestii de astea? Cartiere mai ciudate. Am vazut asta in Africa de Sud, in Johannesburg. Acolo sa fii alb in acest moment este ca si cum ai fi o tinta mobila, si totusi, vorbind cu un nene de la care inchiriasem un apartament in centru, intr-o zona safe, imi spusese ca are vreo doua in niste cartiere unde intri numai cu politia si alea merg cele mai bine. Totul tine de strategia de vanzare ca dusi cu pluta exista!

#22
gabriel525

gabriel525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.08.2019
cineva care da in chirie prin Airbnb sau booking in Iasi va rog?

multumesc

#23
b69cxu

b69cxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2009
Buna,

In primul rand imi cer scuze pentru ca voi elabora mai mult pe acest subiect. Am sa fac o disectie a AIRBNB, dar cand spun asta ma gandesc si la BOOKING, EXPEDIA adica toate OTA (online travel agency)

Noi inchiriem apartamente in regim hotelier din 2004 si am fost in imobiliare inca din '93 toamna :-) asa ca avem ceva experienta in domeniu.
In momentul de fata aceasta activitate este aproape blocata din cauza molimei, dar o sa treaca cum au trecut si celelalte molime de pana acum.
Eu personal nu pot sa inteleg de ce ar face / a facut sau va face cineva hotelarie cu airbnb. Poate din cauza mega-reclamei si a miliardelor investite ca sa prosteasca populatia? A fost o adevarata isterie, lumea nici nu mai intreaba daca avem apartamente in regim hotelier, intreaba  "aveti aibnb?". La fel a fost si cu trotinetele sau hamalii de la Glovo/Uber Eats sau Uber. Zic unii cu mandrie: am un business pe airbnb! Care business, ala e un business? nu, ala e un sclav indoctrinat! La fel sunt si angajatii de la  Amazon care fac pisu in borcan ca n-au timp sa mearga la WC,  dar titulatura lor este 'parteneri ',  in realitate fiind tot niste sclavi.
Sa facem o socoteala simpla:
- inchiriere pe termen lung, 2 camere in centru: chirie rezonabila 450 Euro / luna
- inchiriere airbnb
   a) in cel mai bun scenariu 30 Euro/zi x 25 zile din 30/luna, rezulta 750 Euro/ luna.
   b) intr-un scenariu realist 28Euro x 20 zile din 30/luna, rezulta 560 Euro/ luna.
   c) scenariu pesimist 28Euro x 15 zile, rezulta 420 Euro/ luna
de aici se scad intretinere + internet + cablu + gaze + curatenie + reparatii + innoire mobilier + renovari + daune + conventii cu asociatie proprietari + taxe + contabilitate rezulta ~150-250 Euro.
Observam ca intr-un scenariu cat de cat realist se castiga 560-150 = 410 Euro, adica cu 40 de euro mai putin decat pe termen lung.

Cateva observatii:
1) cu cat sunt mai multe apartamente pe airbnb cu atat mai mult vor scadea preturile. Fiecare nou intrat pe airbnb este un nou luptator in razboiul preturilor si un mic generator de profit pentru rbnb.
2) indiferent cat de rau iti va merge tie rbnb va castiga
3) in alea 2-3 trei luni cat esti pe rbnb si te convingi ca nu merita, vei contribui la canibalizarea preturilor ,  in schimb vei produce cativa $$ pentru rbnb
4) nu aveti idee cat sunt de pline toate mediile de comunicare (facebook, forumuri, etc..) de propagandisti platiti. Daca pana si emag are o armata de scriitori de review-uri si postari sa ne imaginam ce resurse au OTA (ex. pe anul 2019 numai in marketing  au cheltuit : aibnb $ 2 miliarde, Booking $ 5 miliarde si Expedia $ 6 miliarde)
5) multe asociatii de proprietari vor pretinde sa incheie conventii, fie o suma fixa lunara fie 4-10 persoane la intretinere
6) aceasta activitate este consumatoare de timp si nervi
7) pot aparea probleme: daune, prostitutie, petreceri, droguri, pedofilie, decese si chiar crime (prin 2005 ne-a vizitat serviciul criminalistica de la Politie pentru ca investigau un strain care a abuzat, omorat si apoi abandonat un copil in padurea de la Ciolpani. Ei bine, acel criminal a locuit int-un apartament in regim hotellier din fericire nu la noi)
8) De-a lungul timpului am cunoscut cam toate organele de forta ale statului: in mod repetat politia, SRI, SPP, ANAF, Politia Economica, etc...
9) Ne suna cu regularitate proprietari ca sa ne ofere apartamente pe care sa le listam pe site. Dupa ce le recomandam sa incerce long time rental, nu unul ci mai multi ne-au re-contactat sa ne multumeaca pentru sfat.
10) Intr-un scenariu ideal daca am avea 5 apartamente si am castiga 5x100=500 Euro pe luna, cu toata alergatura ar merita? Si daca am avea 10 apartamente si am castiga 1000Euro ar merita? Sincer eu nu m-as baga!

Si de ce totusi facem inchirieri in regim hotelier?

Raspunsul e simplu: pentru ca nu ne bazam pe airbnb, multe din apartamente sunt proprietatea noastra, suntem programatori astfel incat ne-am facut si ne intretinem siturile web fara costuri (daca sunteti curiosi si fac pariu ca sunteti, unul din siturile noastre in limba romana este: www.apartamente-hotelier-bucuresti.ro/) si ne facem singuri SEO; chiar si aceasta postare are componenta ei de marketing si SEO in timp ce spune si 'adevarul gol golut' :-)

Cu alte cuvinte nu e nimic chiar atat de fancy sau glamorous despre airbnb sau inchirierea in regim hotelier. Daca muncesti ca pentru oricare alt job castigi. Noi castigam pentru ca nu platim comisioane.

Cam aste ar fi gandurile mele pe acest subiect,

George

#24
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Nu înțeleg care e ideea, îi încurajezi pe alții să nu facă airbnb ca să continui tu să faci asta la un preț mai mare?

Ca și proprietar de apartamente sunt de acord că airbnb nu e o alternativă, am avut un apartament pe airbnb vreo 3 luni, la un raport calitate / preț peste ce oferea piața, dar cu locație insuficient de bună. Zero cereri, m-am bucurat la final că n-am avut clienți.

Pe de altă parte ca și client în orice altă localitate, 95% șanse să folosesc booking sau airbnb pentru a evita țepele. 90% din timp am fost mulțumit de airbnb și 50% din timp orice altă opțiune de cazare a fost proastă.

Am avut și agenție de turism și am vrut să promovăm locații alternative la booking, dar nu a funcționat.

În opinia mea, ca și proprietar în București, merită airbnb sau booking dacă ai o proprietate la 5 min de mers de o zonă turistică. Altfel nu.

#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cum e cu nr. de persoane? daca pe lista de locatari este 1 si prin aparatament se perinda 3-4?

#26
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Pot face bani dintr-un apartament in care locuiesc in prezent ? gen share-space ? un raspuns serios va rog , mercic

#27
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015

View PostLaurentiuSerban2002, on 10 octombrie 2020 - 22:22, said:

Pot face bani dintr-un apartament in care locuiesc in prezent ? gen share-space ? un raspuns serios va rog , mercic
sigur, ai putea sa inchiriezi doar o camera... totul depinde numai de pret, sau cum facea o cunostinta a fiului meu: cand avea clienti pentru apartamentul ei, inchiria, tot prin airbnb, un alt apartament, dar nu la fel de central si ramanea cu diferenta. In plus economisea la curatenie, ea facand curatenie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate