Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Afacere amanet

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 mphhh, on 09 mai 2018 - 11:06, said:

Cu toate acestea am gasit urmatorul anunt postat acum 5 zile opentru o casa de amanet.
https://m.olx.ro/ofe...et-IDaZR2H.html

Pret? 15.000 euro.
Ce parere aveti?
Nu stiu ce sa zic, dubios ca o vinde si atentie ca pretul este "Pret 15000 euro peste activele reale din momentul cesiuni".
Fond rulaj peste 100.000 lei.Bunuri la vânzare aproximativ 30.000lei.
Asta inseamna ca 100.000 fond rulaj + 30.000 produse de vanzare + 15.000 euro pretul de vanzare?

Nu investeam 15.000 mii de lei intr-o afacere inchiriata.
Si cat este chiria pe luna?

#20
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018

 Argent, on 09 mai 2018 - 19:42, said:

Nu investeam 15.000 mii de lei intr-o afacere inchiriata.
Si cat este chiria pe luna?

Cred ca multe din anunturile de vanzare afacere sunt dubioase. Dar exista si vreo substanta acolo? Este ceva ce poate specula cineva pentru profit, poate un anunt cu urgenta?

Nu sunt interesat sa cumpar vreo afacere, nici pe departe. Cred ca as avea satisfactia antreprenoriala mai mare daca as incepe totul de la zero. Dar intreb din punct de vedere al afacerii daca ar merita ca investitie, si daca da, ce ar trebui sa faci sa te interesezi despre afacerea respectiva.
Pot crea un post diferit daca nu este potrivita intrebarea aici.

Multumesc

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand trebuie sa calculezi exact veniturile si costurile. contractele au comisioane diferite, in functie de valoare si perioada, deci rulajul de 100.000 poate sa insemne multe chestii. chiria, utilitatile (curent electric, telefon, internet, paza) si salariile or sa-ti manance o bucata mare din incasari.
apoi trebuie sa verifici ce-i cu obiectele de 30.000 lei aflate la vanzare. daca sunt electronice, atunci probabil ca nu vei obtine nici jumatate din banii astia; daca sunt obiecte din metale pretioase, atunci se schimba situatia.
la sfarsit trebuie sa vezi in cat timp amortizezi investitia de 15k euro. teoretic ar trebui sa dai pe afacere (costul fara active, adica cei 15k euro) cel mult profitul pe 1 an, iar suma investita sa-ti aduca macar un 10-15% profit anual ca sa poti spune ca e o afacere de succes.

#22
borzaresearch

borzaresearch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2018

 mphhh, on 09 mai 2018 - 11:06, said:

Pret? 15.000 euro.

Vezi că nu e doar 15.000 de euro; pe anunț zice că e 15.000 euro peste activele reale care înseamnă că trebuie să plătești apartamentul, stocul curent etc. + acei 15.000 de euro
Sorry, am raspuns prea tarziu; și alții au semnalat același lucru.

Edited by borzaresearch, 12 May 2018 - 01:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate