Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Maraton/semimaraton si masa musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Salut. De asta iarna am inceput sa alerg mai des si pe distante cat mai mari. In perioada asta alerg de 2 ori pe saptamana la intensitate si distanta medie si o data pe saptamana pe distanta maxima, asta fiind 7-8 km. De vreo 2 luni nu mai pot sa maresc distanta, desi am slabit pana la 83 kg, am 1.78 m, am si pierdut forta cam 30%, intentionat ma antrenez cu greutati mai mici. Am inceput sa mananc mai mult, pentru mai multa energie, se pare ca nu ajuta, doar imi maresc stratul de grasime.

Mai demult alergam pe distante de 3 si 5 km, am incercat si la 10 km de 2 ori. La sala am inceput acum 11 ani, au existat perioade cand m-am antrenat mai intens, mai rar, au fost si pauze.

Citeam pe net ca e important sa fie un consum de energie redus, pentru ca muschii sa aiba suficienta energie pentru o cursa lunga. Totusi, glicogenul e folosit doar la inceput, apoi corpul foloseste grasime. De asta nu ii inteleg de ce unii spun ca mananca multi carbohidrati cu o zi inainte, asta ii ajuta doar la inceput.

Exista cineva printre utilizatori care se antreneaza pentru 21/42 km si face si efort anaerob? Cum se poate mari distanta alergata in aceste conditii?

Edited by Alex90USA, 06 May 2018 - 23:09.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Ma antrenez anaerob o data la 4 zile si alerg tot cam o data la 4 zile. Ideea e ca nu tin neaparat la rezistenta pe sute de km,dar ce am descoperit ca functioneaza la mine e sa ma hidratez moderat inainte si sa bag o portie mica de carbohidrati tot inainte, pentru plinul de glicogen. Alerg cam 5km cu pauze, dar simt ca "intra".
Deci asta zic. Poate ar trebuie sa te concentrezi pe eficienta in loc de diatanta. Sau te pregatesti de vreun maraton?

Edited by jeffy86able, 07 May 2018 - 06:52.


#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Conformatia ideala pentru un maratonist este slab-mort.Muschii consuma oxigen, grasimea nu e nici ea buna, maratonistii au doar muschii picioarelor antrenati (la fel si ciclistii). La 1.78 ar trebui sa ai maxim 70 kg in conformatie de maratonist, 75 kg daca practici ca hobby si vrei doar sa termini un maraton. Daca pierzi greutate si alergi de doua ori pe saptamana marind treptat distanta  o sa-ti fie mai usor. La anduranta corpul nu consuma atatea calorii pe cat credem, alimentatia e importanta, daca vrei sa arzi mai mult aloca o zi si pentru un antrenament de intensitate mai mare, alergare rapida 4-500 m, apoi recuperare 4-500 m (alergare usoara sau mers), vreo 5 km in total.

Edited by spooky51, 07 May 2018 - 07:36.


#4
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Depinde ce carbohidrati. Evit zaharul si fructele inainte de alergare.

La inceputul anului am vrut sa particip la o cursa de 21 km ce va avea loc pe 26 mai. Se pare ca nu pot. Am facut si alergare pe intervale lunile trecute, ajuta la inima si la slabit, la rezistenta muschilor nu asa mult.

#5
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
A vrut sa alerge 5 km, dar a alergat 21 km.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jKTo-W-JjUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Da, clar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate