Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Tratament escare: saltea, plasturi, medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Bunica mea sta la pat de peste 1 an si tocmai a fost operata. Are niste escare urate care tind sa se extinda (pe partea care o muta, pe aia apar). Cautand pe net am gasit ca exista plasturi, saltele si medicamente pt escare.
Dar am urmatoarele probleme:
1) saltele:
    - sunt de la 350 la 1400 si nu imi dau seama care e diferenta intre ele (ex: https://www.pervita....ele-antiescara/)
    - e vreun magazin in Bucuresti sau Bacau (bunica e in Bacau) care sa aibe asa ceva in weekend?
2) plasturi:
    - din nou, gama foarte larga de preturi: https://www.pervita....ntul-escarelor/
    - tot asa, as dori sa le cumpar azi, pt ca escarele sunt f mari
3) medicamente:
    - mama (care are grija de ea momentan) imi spune ca ce creme a gasit nu prea ajuta, aveti ceva recomandari?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nici nu stiu cum sa-ti spun
Pentru pacientii in varsta, mai ales cei imobilizati la pat de mult timp, perioada de recuperare este cam mare iar fara ajutor de specialitate sansele de remediere sunt cam mici.
Recomand calduros sa aplelati la serviciile unei firme de ingrijire la domiciliu serviciile acestora putand fi decontate partial prin casele de asigurari de sanatate.
In linii mari - asternuturile trebuie schimbate des si trebuie sa fie perfect intinse, pacientul trebuie toaletat de mai multe ori pe zi, spalarea ranilor se face numai cu manusi de unica folosinta si numai cu pansament steril, cremele sunt numai pentru ingrijirea pielii in jurul ranii, nu se aplica creme sau pudre cu antibiotic pe rana, etc.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,724
  • Înscris: 14.10.2008
Tatal meu a zacut la pat intre martie si iunie 2014 (decedand la 59 de ani de cancer), il toaletam de 2 ori pe zi pentru a preveni escarele, urland ca din gura de sarpe pentru ca doar in pozitie orizontala nu-l durea nimic, ridicandu-l in sezut durerile erau insuportabile (metastaze medulare la nivelul intregii coloane), efectiv ne injura sa nu-l mai miscam.

A luat maica-mea atunci o saltea anti-escare cu un mic aparat ce baga aer sub presiune (compresor) in acea saltea. Dar tot trebuia sa-l ridicam macar 1 data pe zi. Dupa deces, camera a fost re-zugravita.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru saltea antiescara, in Bucuresti, vezi la farmacia Tei ca gasesti cu preturi foarte decente. Conform comenzi.farmaciatei.ro au program si sambata/duminica. Intreaba in farmacia fizica, pentru ca online nu apar toate produsele; stiu sigur ca la Plaza Romania au de exemplu cadre de mers si scaune rulante desi acestea nu apar in magazinul online.

Pentru tratarea escarelor, trebuie totusi sa decida un medic. Ce a mers la cineva cunoscut: curatat cu apa oxigenata, apoi Baneocin pulbere pentru evitarea infectiilor si Propolis spray (gasesti la farmacia institutului apicol, contact pe icdapicultura.ro, dar din ce apare acolo sambata si duminica e inchis) pentru a stimula refacerea tesutului, si bineinteles peste acestea pansament steril pentru protectie. A fost incredibil de eficace cu ceea ce avea dupa prima internare, dupa a doua nu a mai avut timp…

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
cu rezultate bune, recomand plasturii cu argint.
unguente sunt diverse, ceele cu propolis sunt printre cela mai bunre.
oricum, la medicamentele asa zise cicatrizante, substanta de baza este zincul..

LE: la mine in sat, cineva produce o crema pentru arsuri, de vreo 2 generatii.
reteta secreta, de familie. dar rezultatele sunt peste orice produs din comert, si se pare ca merg la fel de bine si la escare. cineva m-a rugat sa-i cumpar mai multe, pentru o persoana cu escare. zice ca foloseste de mult si sunt f bune.
deasemenea, cineva care a facut radioterapie a folosit zilnic si pielea nu i sa ars, dupa 32 de sedinte.. chiar medicul era mirat!
Nu pun mare pret pe ,,medicina naturista" dar aici cunosc personal cazurile..

Edited by richi_e, 05 May 2018 - 19:34.


#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Magazinul indicat de tine @initiator este cel de la care am cumparat si noi, in familie.
Aceasta saltea si-a pe deplin functionalitatea si nici nu este exagerat de scumpa. Treuiesc insa respectate indicatiile de utilizare.
In privinta tratamentului escarellor, mai ales ca ai amintit ca sunt avansate ca dezvoltare, este aproape obligatoriu, as zice, sa fie tratate de personal medical specializat, la domiciliu.
S-a spus mai sus despre aplicatiile cu pansamente cu argint. Da, sunt cele mai indicate si sunt utilizate pe scara larga. Am vazut cu ochii mei cum actioneaza si cum reduc o escara urata la o mica ulceratie. Insa, repet, tratamentul si aplicarea se face in regim de vizita medicala la domiciliu.
Tot mai sus s-a spus despre decontarea tratamentului. Da, se poate deconta, insa doar interventia de deplasare la domiciliu pentru tratament. Atat. Pansamentele se cumpara de catre pacient/apartinatori.
Toate cele necesare se cumpara din acelasi loc de unde se cumpara si salteaua. Totusi nu cumparati inainte ca medicul sa decida ce tip de tratament si pansamente se vor aplica.
Nu incercati alt tip de medicatie/tratament. Escarele sunt printre cele mai dificile probleme ale pielii.
Sanatate multa bunicii, rabdare si putere voua, veti avea nevoie de ele!

Edited by addumi, 05 May 2018 - 19:49.


#7
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Multumesc de raspunsuri. Fiind in criza de timp am gasit la Farmacia Flora ultima saltea pt escare (280 lei) ce seamana f mult cu cea din linkul de la addumi si am instalat-o in dimineata asta. Am mai cumparat plasturi cu argint. Sper sa o ajute.

#8
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,
Am cumparat si eu o saltea pt escare pentru cineva dar nu nu inteleg ceva... Acel compresor trebuie tinut intodeauna in priza?

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Da, trebuie tinut in priza permanent. Periodic el dezumfla o retea de celule si o umfla pe alta pentru a alterna presiunea asupra diferitelor zone. Acesta e mecanismul dupa care functioneaza - nu intoarce pacientul, dar apasarea care impiedica o buna circulatie sanguina nu este mereu in acelasi loc.

#10
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Mutumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate