Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hematocrit marit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Vam2

Vam2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2018
Buna ziua
Imi cer scuze ca va deranjez.Imi poate cinev interpreta analizele urmatoare:
WBC Leucocite 7.54(4-----10)
LYM nr.Limfocite   1.93(1-------4)
MO nr. Monocite     0.5  (0.1----1)
GRA nr.Granulocite5.11(1.5----7)
LYM%Limfocite       25.6(20----55)
MO%                         6.6   (2------10)
GRA Granulocite     67.8 (45----75)
RBC Hematii(eritrocite    5.58 (4.2-5.4)
HGB Concentratia de hemoglobina 15.1(12----16)
HCT(hematocrit)50.31(37----47)
MCV(vol.eritrocitar mediu)90(70----98)
MCH(hemoglobina eritrocitara medie) 27(23----34)
MCHC(concentratia de hemoglobina eritrocitara medie)29.9(31----35.5)
RDWC(latimea distributiei eritrocitelor)15.7(10---19)
PLT trombocite 264(150---400)
PCT                    0.29(0.1-----0.5)
MPW volum mediu trombocitar 10.9(7-----11)
PDWC distributia trombocitara dupa dimensiuni41.2(10---40)
DUPA CUM OBSERVATI:RBC SI HEMATOCRITUL SUNT MARI.
Ma puteti ajuta cu o interpretare pana ajung la medic.
Am urmatoarele simptome:senzatie de ameteala si vad asa putin cu niste stelute...liniute transparente.
Multumesc

Edited by Vam2, 03 May 2018 - 21:41.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.sfatulmed...ze/hematocrit_5

#3
Vam2

Vam2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2018
Multumesc dar fiecare laborator are valorile lui.am refacut analizele la alt laborator si acolo Hematocritul ...Rbc...miau iesit bine...eu numai inteleg nimic.
Multumesc

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tu chiar crezi ca ti-a facut cineva analizele pe bune ? Macar grupa de sange a iesit aceeasi ?

Edited by keta, 03 May 2018 - 21:43.


#5
Vam2

Vam2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2018
Pai pe bune...doar ei stiu..fiecare laborator are valorile lui..daca ma uit la primul sunt valori anormale...daca ma uit la a doilea sunt valori normale...asta nu prea conteaza.
Eu as vrea sami rezol problema cu senzatiile de ameteala si cu vederea asta asa mai ciudata putin(vad niste pete asa transparente...ceva de genul

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai daca citesti despre hematocrit , vei constata ca are o stransa legatura cu hidratarea . Poate fi relevant cat de hidratat erai cand ai facut al doilea set de analize . Daca ai mancat mai sarat si ai retinut ceva apa in corp ....analizele s-au modificat . Cu siguranta ca nu esti exact la fel la distanta de cateva zile , saptamani sau chiar luni . Oricum , valoarea nu este de speriat , insa se poate sa raspunda organismul tau ceva mai brutal . Incearca sa te fortezi sa bei multa apa , sau bere , in general lichide reci , nu calde. Cafeaua si ceaiul nu intra aici . Fa o incercare , bea o saptamana 2-3 litri de apa pe zi ( cat poti - va fi greu daca obisnuiesti sa bei putina apa - , dar sa fie peste 1.5 litri ) si repeta analizele . Starile neplacute nu au o singura cauza ci un mix de cauze si nu se decopera intotdeauna dintr-un set de analize cauzele generatoare . Nu astepta sa iti spuna un medic ce ai ( desi tot medicul va da diagnosticul corect ) incearca sa intelegi cum functioneaza corpul tau pentru ca tu te cunosti cel mai bine . Daca esti genul care asteapta o pastila miraculoasa ...o sa ai suprize neplacute .

Edited by JurasikMan, 04 May 2018 - 08:04.


#7
Vam2

Vam2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2018
Multumesc pentru raspuns.Acum beau zilnic 2...3...litri de apa pe zi.Se pare ca simptomele de care ziceam sau mai ameliorat...parca sint mai bine...dar totusi nu sunt la nivel maxim.Am facut analizele ieri si se pare ca valorile au revenit la normal,dar totusi inca mai am ceva simptome.Cu senzatiile de ameteala suntvmai bine...iar cu vederea iarasi...totusi nu sint cum eram inainte.Asa ca nu mai inteleg nimic..cand am avut RBC si HEMATOCRITUL crescut am avut aceleasi simptome ca si cand am RBC si HRMATOCRITUL in valori normale...Chiar ca sunt debusolat...nu mai inteleg nimic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate