Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Creare Site

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
Buna softpedisti,

As dori sa creez un site cu webnode sau wix, dupa ce il fac si termin cum il urc spre gazduire? Tin sa mentionez ca sunt incepator si nu ma pricep in ale programarii.
Site-ul v a fi doar pentru informatii, o sa fie un site pentru o institutie si am venit cu ideea sa il fac eu sa nu piarda bani cu un programator.
Stiu voi avea nevoie de hosting si de domeniu, aici vreau sa aflu raspunsul, ce fac pe urma, dupa ce termin site-ul.

Multumesc anticipat,
Sergiu!

Edited by Hailztorm, 03 May 2018 - 15:53.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Eu din cate stiu Wix functioneaza ca un hosting cu template-uri deja gata facute care pot fi personalizate cum doresti. La Wix platesti un tarif lunar, adica hosting-ul, template-ul si primesti un domeniu gratuit inclus.
Mie nu imi este cunoscut faptul ca poti crea la ei un site pe gratis dupa care il downloadezi si ii dai upload pe hosting-ul tau, asa ce castig ar avea firma.

Gratuit este atunci cand lucrezi pe domeniul lor adica siteultau.wix.com unde libertatea este restrictionata. Gresesc?

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
din cate stiu wix iti ofera hosting pe planuri, deci nu ai treaba

daca vrei separat, iti iei separat hosting
site-ul il urci prin ftp pe acel server (copiezi fisierele din computerul tau unde ai creat site-ul local pe serverul respectiv care e expus la public)

domeniul separat trebuie si el legat de hosting prin actualizarea nameserverelor
daca cumperi de undeva pachet domeniu+hosting nu mai trebuie sa te preocupe asta, fac cei de la hosting pregatirea direct

#4
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Vorbeste la Wix sau citeste la ei pe site, dar din cate tin minte e asa cum spune business11, hosting-ul il vei avea la ei, nu poti copia site-ul la altii. Si cred ca iti cumperi domeniul si pui nameserverele pe care ti le da wix.

 Flat, on 03 mai 2018 - 16:01, said:

din cate stiu wix iti ofera hosting pe planuri, deci nu ai treaba

daca vrei separat, iti iei separat hosting
site-ul il urci prin ftp pe acel server (copiezi fisierele din computerul tau unde ai creat site-ul local pe serverul respectiv care e expus la public)

domeniul separat trebuie si el legat de hosting prin actualizarea nameserverelor
daca cumperi de undeva pachet domeniu+hosting nu mai trebuie sa te preocupe asta, fac cei de la hosting pregatirea direct
Daca nu s-a schimbat ceva intre timp, acum un an nu mergea asa. Si-a facut cineva un site pe wix si apoi nu a putut sa-l puna pe alt hosting.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Site-ul e făcut de webdesigner nu de programator.
2. Instituțiile de obicei au bugete alocate pentru chestii de genul acesta.
3. Pe wix era moka totul.
Numai că site-ul va fi de forma:

http://institutiaics...utareinstitutie

care arată oribil.

Plus că un site făcut fără bani băgați în SEO e ca o pensiune din pădure de care nu știe nimeni.

Edited by exceswater, 03 May 2018 - 16:09.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Depinde la ce vrei sa il folosesti, daca ai intentia sa scoti un ban din site atunci iti iei pachetul 2 sau 3 cu 8,5eur respectiv 12,50eur pe luna. Ai hosting inclus si domeniu inclus plus design gratis. Chiar si asa nu merita.

Wix este foarte asemanator cu Wordpress-ul sau Typo3. Iti iei un hosting romanesc cu 40$ pe an si un domeniu la 10$ pe an si iti pui un template wordpress gratis pe el si economisesti mai mult de jumatate. Daca ai buget, atunci iti iei cum am zis eu mai sus unul dintre pachetele mentionate.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca vreunul din acele buildere te lasa sa descarci produsul final, nu din aia fac ei bani.

Dar daca ai doar un site de prezentare e simplu de facut si ieftin.

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
da un site de prezentare il faci in html,css, sau poti alege si o tema wordpress

#9
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut, Sergiu!

Mai există și SquareSpace, dacă vrei o alternativă la Wix. Pe ambele poți să cumperi domeniu custom. Dacă vrei să te joci cu Wordpress, securizează-l bine și ai grijă ce instalezi pe el.

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
exista site-uri/teme educationale pt institutii...create de altii in html,css sau wordpress ,trebuie doar sa le cumpeeri

html:

http://www.themesind....com/html/edua/

http://corpthemes.com/html/eduharvard/

sau wordpress

https://www.livemesh...es.com/invent/#

http://polytechnic.themeisland.net/

#11
AndreiP18

AndreiP18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2018
Salut,
Încearcă și ro. WebWave .me
Ei au prețuri ceva mai bune de cât la WIX, și te lasă să lucrezi mult la site.
Cu Wordpress ai mai multe posibilități, dar cum a mai fost menționat trebuie să ai grijă de securitate, să fii atent ce servicii de hosting cumperi (pentru că uneori poate face ca site-ul să se încarce greu), … Trebuie să lucrezi mult cu Wordpress.
WebWave este mega-elastic,
nu necesită cine știe ce cunoștințe de informatică - dacă știi să lucrezi cu PowerPoint, aici tot te vei descurca,
au și template-uri.
Am lucrat în el personal și sincer, cam îmi este greu să trec apoi pe WIX sau pe Wordpress.

#12
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 business11, on 03 mai 2018 - 16:14, said:

Depinde la ce vrei sa il folosesti, daca ai intentia sa scoti un ban din site atunci iti iei pachetul 2 sau 3 cu 8,5eur respectiv 12,50eur pe luna. Ai hosting inclus si domeniu inclus plus design gratis. Chiar si asa nu merita.

Wix este foarte asemanator cu Wordpress-ul sau Typo3. Iti iei un hosting romanesc cu 40$ pe an si un domeniu la 10$ pe an si iti pui un template wordpress gratis pe el si economisesti mai mult de jumatate. Daca ai buget, atunci iti iei cum am zis eu mai sus unul dintre pachetele mentionate.

Salut business11,
site-ul trebuie doar pentru informatii oficiale, atata tot, nu vreau sa scot bani sau sa fac magazin online, o sa fie pur si simplu informativ.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Pui wordpress pe domeniu, cauti o tema free si dai cu google pas cu pas unde te blochezi, "how to install a wordpress theme", etc.
Intr-o zi termini.

#14
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Hei, Hailztorm! Ai rezolvat?

#15
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 mishpowerpuff, on 02 iunie 2018 - 13:33, said:

Hei, Hailztorm! Ai rezolvat?
Salut!
nu inca, sunt prins cu treaba, teste si voluntariat. urmeaza cat de repede, dar va tin la curent!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate