Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alegere termopane si usa intrare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Mai oameni buni am si eu o problema, sunt din Bucuresti.
Am un balcon de 8,5 m lungime de termopanat, etaj 7, jumatate este cu zid sub geamuri, jumate are..colier de metal cu geamuri jos cu plasa de metal in ele.
O sa fac poza maine sa va arat.
Am chemat o firma unde lucreaza din astia martorii lui Iehova, i-a facut prietenului meu si a fost multumit.
Tipul vine in balcon:
El: e cam complicat...daca spargem geamurile pot sari cioburi pe masini", masinile sunt insa dupa trotoarul din fata blocului.
A zis sa luam niste role de scoci sa lipeasca pe geamuri...ca atunci cand le sparte adica pe cele vechi, sa nu sara in balcon, probabil se referea ca o mai sari vreun ciob  si in afara.
Daca le taie cu diamantul, nu se pot scoate asa felii ?!
Tot el "jumatea aia cu geamuri jos vine mai in fatza, iar zidul de sus e mai in spate, nu pot pune strambe, trebuie sa faceti un zid ca si in dreapta, ca sa fie aliniat cu tavanul sa pot pune drept.
Sigur ca, colierul ala de fier e cam ruginit...nici n-ar putea pune asa zic eu.
Prietenu meu zice ca e vrajeala si ca metoda ar fi ca la etajul trei sub mine sa scoata tot colierul ala de geamuri si sa puna tot placa de termopan in locul lor, sa vina de sus pana jos.
Acuma nu stiu daca a dat
La etajul 2 tot sub mine e facut altfel, s-a facut zid in interior in fata geamurilor alea de jos din afara asa cum a zis nenea, au lasat geamurile cu colierul asa cum e in afara balconului fara sa umble la ele, si au pus termopanele de sus pe zid ca si in dreapta balconului unde e deja zis.
Am sunat, i-am dat ideea sa puna pana jos in locul la geamurile de jos, a zis ca da, merge...
Ce parere aveti ?! Cum e mai bine ? Cu zid sau de sus pana jos ?!
Sa aleg alta firma ?!
Gealanul cum e ?! Alta firma serioasa in Bucuresti care si tencuieste si face curat ? Deci care nu ma lasa cu gauri in perete doar cu spuma aia.

O sa pun acum poze cu problema de la balcon.
Am pus una sa se vada de sus ca marginea aia de la geamuri este putin in afara.
Apoi cum arata partea cu geamurile, si apoi cum arata jos la baza acelor geamuri.
Marginea aia de jos mai ca se desprinde, nu stiu cum poate sa rezolve cineva aia !
Daca folosetse metoda aia ca scoate geamurile alea..si colierele de metale, cand pun aia rama de la termpoan jos cum dracu le prinde de plafon ?! Ca si ala e cam subtire...
Cum dracu stau aia de la et 7 cu plafonul balconului care de in afara...cad dracu aia ! Adica dupa ce ar scoate tot ce e partea de jos cu geamurile ?!
Daca e metoda cu zid, e altceva.

Acuma cu usa de la intrare, ce recomandati ?
Eu vreau una ca lumea, broasca mai silentioasa, deci nu sa auda toti cand intorc cheia, apoi sa aiba garnitura sa nu imi intre mirosul de care o fi in casa, dar si sa fie ceva izolata fonic.
Sa comand de lemn ca lumea sau ceva de metal ?!
Astept pareri si recomandari, mersi anticipat de raspunsuri.
Si la usile de metal de ce una e de 800 su alta de 1700 lei ?! Ce dif e intre ele ?
Nu ma pricep deloc in domeniu si asta este, de aia intreb.

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cand spui "colierele de metale" la ce te referi ?
Eu zic sa mai chemi vreo 2 firme sa vezi ce zic si sa nu iei neaparat de buna ce ti-au spus "meseriasii" astia.
Nu de alta dar mai multe pareri chiar conteaza iar mai multi ochi vad mai bine.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
se poate face inchiderea balconului de sus pana jos in termopan, partea unde acum ai geamuri va avea panel in loc de geamuri. se poate face montajul un pic mai spre interiorul balconului, astfel incat sa se poata face alinierea pe verticala.

exact asa am avut eu balconul inainte sa-mi reabiliteze primaria blocul. balconul original a fost demontat/desfiintat complet, au fost taiate balustrada metalica si elementele verticale de prindere in pardoseala.
doar ca s-a efectuat si reparatia bordurilor de la plafonul si pardoseala balconului (din exterior, de pe schela montata pe tot blocul), la tine se vede clar ca ai infiltratii de apa la tavan, este posibil ca montarea tamplariei termopan sa NU rezolve problema, pentru ca e fisurata acea bordura de la balconul celui de deasupra ta. fix aceeasi problema am avut si noi la balcon inainte de reabilitare. daca nu erau reparate acele borduri/margini, continuam sa avem infiltratii la tavanul balconului.

dupa ce iti vei renova balconul, iti recomand calduros sa iti montezi acest tip de uscator de rufe, iti va permite sa alegi orice configuratie a geamurilor fixe/mobile, fara sa mai stai cu grija ca nu poti deschide complet geamurile din cauza sarmelor de uscat rufele, asa cum le ai acum montate.

http://www.uscatorru...-cu-7-bare.html

iti mai recomand sa faci un geam care sa se poata deschide (complet sau macar rabatabil) si pe laterala libera a balconului (cea din dreapta, presupun), aerisesti mai rapid, ti se usuca rufele mai rapid, scapi si de grija unui eventual condens pe timp de iarna.

cat despre usa la intrare, am avut la apartamentul despre care povesteam (cel cu reabilitarea termica), o usa metalica beyler, excelenta, izola fonic, termic, etanseitate excelenta. la vremea aceea a fost destul de scumpa, dar a meritat fiecare banut.

dupa ce ne-am mutat in actualul apartament am cautat sa montam o usa identica, dar nu am mai gasit, acum 5 ani nu mai exista nici-un distribuitor de usi beyler in orasul meu.
am montat o usa metalica facuta la cluj, dar nu sunt deloc multumita, in comparatie cu beyler nu izoleaza fonic foarte bine, termic da, si lasa de dorit la etansarea pe rama, cand bate vantul afara sau e vreo vijelie de vara, se aude cum suiera curentul de aer intre toc si usa.

Edited by corinadaniela, 03 May 2018 - 12:38.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Vrea sa zica balustrada de la partea de sus a parapetului balconului.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Banuiam eu ceva dar nu eram sigur
@MinetoMatoi
Ala se numeste profil metalic sau cornier sau profil T (si L) etc.
Ma rog - nu asta este subiectul topicului.
Ideea este ca geamurile vechi dispar dar si acest profil metalic trebuie sa dispara de acolo. Pui mana pe un flex si il dai jos.
Cand spui "zid" te referi cumva la bordura aia de jos ?
Si aia trebuie sa dispara si inchizi balconul asa cum a scris si corinadaniela de sus pana jos cu termopan.

Despre usa de la intrare - diferenta de pret consta in dimensiuni, numar de yale, siguranta sistemelor de inchidere, feronerie, grosimea foliei de metal, antiefractie, izolatie antifonica si antitermica etc.
Una mai ieftina nu are toate "minunatiile" astea iar daca vrei ceva de calitate asta e - dai un ban dar stai in fata

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Sa o luam incet !
La balcon :
- daca nu faci totul ras , tuns si frezat , nu o sa iasa bine nici estetic nici functional si cu termopane o sa ai si mai multa umezeala
- trebuie sa "demolezi" tot in prima faza si sa repari platforma de jos si tavanul brici + o izolare hidro serioasa
- iti recomand sa faci partea de jos cu paneluri termopan netransparente , nu e recomandat sa ai geamuri de jos pana sus , sa-ti vada toti chilotii si borcanele de muraturi din balcon
- cum se da jos ce ai acolo e treaba lor de aia ii platesti
- neaparat sa iti bage macar o aerisire , altfel o sa fii nevoit sa stai cu geamul rabatat si iarna ...sa nu se faca mega condens
- lasa Gealan cauta macar un Rehau sau Qfort , recomandabil Veka sau mai tare Trocal
La usa de la intrare :
- cauta una rezistenta , metalica cu izolatie fonica si termica pe interior
- atentie la montaj , sa iti monteze tocul in ciment si nu in spuma
- sa se numeasca Waldeck sau daca ai bani Superlock
La yala/incuietori :
- cea mai mica grija a ta e daca se aude cand inchizi sau nu
- sa aiba cat mai multe bolturi in toc
- sa se numeasca Cisa sau Motura
Spor !

Edited by Supermax, 03 May 2018 - 12:47.


#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Recomandarile in privinta reparatiilor initiale sunt in mod cert de luat in calcul.
Avand in vedere ca esti in Bucuresti, pentru inchidere cu tamplarie PVC si geam termopan ia legatura aici pe forum cu digix.
Iti va oferi cea mai buna solutie de inchidere si vei fi foarte multumit.
Am lucrat cu el si nu spun povesti.
Ce merita recomandat, merita!

Edited by radudd, 03 May 2018 - 13:21.


#8
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Mersi radudd, o sa-l contactez pe digix daca e cazul, chiar acum 5 min au plecat altii de la termopane si au zis ca..e complicat acolo asa cum au zis si primii, le e teama sa dea jos barele alea sa nu cumva sa afecteze si peretele din stanga..al balconului unde nu-s geamuri jos.
Plus condensul ala pe tavan...e aiurea rau.
Asa ca am decis mai simplu sa pun doar la cele doua camere si atata ! Cand or veni reabilitaristii...sa faca ei cum vor.
Ce inseamna aerisire ?! Asta cum se mai face ? Si daca e aerisire nu...intra frig, apa pe acolo ?!


Supermax, mersi de informatii, o sa urmez sfatul sa nu contactez Gealan, dar ei cum sunt ? Unde au probleme ?
Trocal mi-a pus mie geamuri si usa la balcon sufragerie si in 18 ani nu am avut probleme.
Dar auzisem ca s-a desfiintat de mult ! Mi le-a pus in martie 2000, era mult mai mica firma decat Gealanu care era si atunci.

Insa de aia intrebam, de unde stiu eu ca usa e rezistenta, cu izolatie fonica si tot ?!
Poate marcile Waldeck sau daca ai bani Superlock sunt bune daca zici tu, altfel nu am cum sa stiu care e ok.
Cu montatul in ciment ce inseamna ? Ca sa le zic la aia care monteaza sa faca asa, sa nu ma fraiereasca !
Ca da tocul vechi jos..si e peretele !!! Pune noua usa, si apoi ce trebe sa faca ?! Sa nu puna spuma intre rama si zid ?! Sa puna ciment ?!
Si la interior ?! Ca o sa vina aia de la hornbach sa masoare..sau acolo poate pune spuma ?!
Ca vreau sa inteleg care e diferenta.

Am gasit una alta firma:
http://www.usi-inter...siena-5090.html
ce parere ai ?
Sau da-mi un link daca poti cu una ca lumea.

Edited by MinetoMatoi, 03 May 2018 - 14:49.


#9
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
bun....

sa facem si noi niste completari pe aici
-prima faza...cadavrul ala de fier este de preferat sa dispara.ca zidesti sau nu la nivel este strict alegerea ta.demontatul este un pic mai dificil din cauza geamului cu plasa si ca esti la nivelul 7.acolo trebuie mare atentie.o pietricica scapata de la nivelul ala face ravagii si nu o sa cada fix in gradinita
-indiferent daca zidesti partea de jos sau nu la lungimea ai este MUSAI sa existe profile de rigidizare.adica se face balconul din mai multe panouri si se imbina cu un profil special de tip H cu armatura in el
-reparatie plus hidroizolatie serioasa
-rehau,gealan,trocal erau bune acum 18 ani
-daca faci balconul si nu spargi intre camere si balcon poti folosi si un profil inferior
-qfort inseamna in mare parte VEKA,dar o sa platesti mai mult ,nu de alta dar reclama costa.daca totusi optezi pentru qfort nu alege 7stars.este profil aluplast inferior veka
-montaj cu beton inseamna ca se fixeaza usa metalica in gol apoi se toarna pe deasupra beton in toc
-usile Superlock sunt super dar varianta basic pleaca de la 800 de euro
sper ca nu am uitat nimic...daca imi aduc aminte...revin

#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 MinetoMatoi, on 03 mai 2018 - 14:44, said:

Mersi radudd, o sa-l contactez pe digix daca e cazul, chiar acum 5 min au plecat altii de la termopane si au zis ca..e complicat acolo asa cum au zis si primii, le e teama sa dea jos barele alea sa nu cumva sa afecteze si peretele din stanga..al balconului unde nu-s geamuri jos.

Toti nu prea vor sa munceasca vor doar sa ia banii rapid ! Ideal ar fi daca atunci cand vin sa gaseasca totul "debarasat" ! De fapt problema e ca termopanistii nu au de gand sa-ti finiseze tie balconul ci doar sa-ti monteze comanda si aici cam au dreptate ! Mai bine rezolvi cu un zidar inainte celelalte probleme .

Plus condensul ala pe tavan...e aiurea rau.

Va ramane la fel daca nu vei izola sursa de umezeala apoi dat cu tratament hidro !

Asa ca am decis mai simplu sa pun doar la cele doua camere si atata ! Cand or veni reabilitaristii...sa faca ei cum vor.

Decat lucru pe jumatate...mai bine deloc . Daca vin curand "reabilitaristii" nu merita sa investesti in termopan oricum de obicei aia il dau jos daca nu seamana modelul sau culoarea . Mai bine iti rezolvi problemele de zidarie si hidro . Parerea mea !

Ce inseamna aerisire ?! Asta cum se mai face ? Si daca e aerisire nu...intra frig, apa pe acolo ?!

Prietenul nostru Google iti va spune tot ce vrei daca tastezi "clapeta/grila de aerisire termopane !


Supermax, mersi de informatii, o sa urmez sfatul sa nu contactez Gealan, dar ei cum sunt ? Unde au probleme ?
Trocal mi-a pus mie geamuri si usa la balcon sufragerie si in 18 ani nu am avut probleme.
Dar auzisem ca s-a desfiintat de mult ! Mi le-a pus in martie 2000, era mult mai mica firma decat Gealanu care era si atunci.

Trocal - http://www.farest.ro...ocal-70-ad.html

Insa de aia intrebam, de unde stiu eu ca usa e rezistenta, cu izolatie fonica si tot ?!
Poate marcile Waldeck sau daca ai bani Superlock sunt bune daca zici tu, altfel nu am cum sa stiu care e ok.

Aici gasesti toate informatiile necesare ! Cu cat mai scumpa cu atat mai buna ! Te uiti la usile metalice de interior !
http://www.waldeck.ro/
Si Superlock desi astia sunt cam banditi !
http://www.superlock.com.ro/

Cu montatul in ciment ce inseamna ? Ca sa le zic la aia care monteaza sa faca asa, sa nu ma fraiereasca !
Ca da tocul vechi jos..si e peretele !!! Pune noua usa, si apoi ce trebe sa faca ?! Sa nu puna spuma intre rama si zid ?! Sa puna ciment ?!

Stiu ei bine despre ce e vorba ! Se pune tocul se fixeaza in dibluri metalice si apoi se toarna tot golul in ciment !


Si la interior ?! Ca o sa vina aia de la hornbach sa masoare..sau acolo poate pune spuma ?!
Ca vreau sa inteleg care e diferenta.

Nu inteleg ! Daca e vorba de beton...da si la interior !

Am gasit una alta firma:
http://www.usi-inter...siena-5090.html
ce parere ai ?
Sau da-mi un link daca poti cu una ca lumea.

Totul depinde de buget ! Degeaba vorbesc eu despre avioane daca tu nu ai bani ! Spor !


Edited by Supermax, 03 May 2018 - 18:01.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Pune o poza de afara cu fatada blocului sa vedem cum sta treaba. N-o sa se apuce nimeni sa fabuleze pe supozitii.

Oricum, la cum arata treaba preliminar, toate tablele si cioburile alea trebuie date jos. Nu sunt departe de a incepe sa fie un pericol pentru cei de jos. Si mai arunca din treburile alea depozitate pe acolo, eventual.

 Supermax, on 03 mai 2018 - 12:41, said:

- iti recomand sa faci partea de jos cu paneluri termopan netransparente , nu e recomandat sa ai geamuri de jos pana sus , sa-ti vada toti chilotii si borcanele de muraturi din balcon

Ca sa completeze mai bine aspectul de debara cu vedere la bulevard? Intrebam retoric, stiu ca aia e functionalitatea in 2/3 din cazuri.

#12
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Supermax, mersi de raspuns oricum.
daca am intrebat de o usa buna inseamna ca as putea sa o iau, altfel nu te intrebam.
Pot da si un 2500-3000 lei pe una la o adica, ca nu pun usa lunar, o pun odata la zeci de ani.
Doar ca vreau trei chestii, sa fie izolata in primul rand sa nu intre curentul si mirosurile de pe hol, deci sa nu aiba joc exact ca termponale.
Termic si fonic mai putin, ca nu prea am zgomot asa pe hol, evident...sa nu fie mai proasta ca aia ceausista clasica, dar daca e ca aia, este foarte okey, ma refer termic si fonic.

Cu termopanistii nu prea iti dau dreptate, in Germania cand pleaca, e luna, au reparat o teava, au spart strada si cand au plecat nici nu stiai ca au venit, au adus si echipa sa repare tot ! Nu te lasa asa, mi se pare normal sa aiba si echipa de facut treaba, evident...sa o puna la pret, nu gratuit, nu e problema, dar nu sa lasi omu asa.
Sa zica "cu echipa de retus costa asa, fara costa atat|".
Adica fa-o cu cap..asa castigi si clienti mai multi.
Ca vor bani usor ai dreptate, insa nu merge nici asa, se duce vorba si tot ei pierd. Dar cand vine unu ca lumea, se duce vorba ca e bun, se recomanda, e altceva, furi clientii altora.
NU stiu cum in Germania au scos geamurile vechi dar crede-ma ca nici nu se cunostea ! Nu am fost cand s-au pus insa am ramas uimit.
Cre ca le-a taiat cu flexu si au lasat ce era in perete, acolo, altfel nu imi explic.

Nu da jos nimic, cum sa dea termopanele mele jos !!!! Doamne fereste, nu le da daca ai deja, lucra pe afara, izoleaza, treaba lor, nu au treaba, mai ales daca fac din PVC alb, chiar nu au treaba zic eu.
Am zis de astia caci astia vor izola tot, repara si faza cu infiltratiile, au schela, e altceva, desi am auzit ca unii nu sunt multumiti de ce s-a facut. Dar poate gresesc, evident.
De exemplu ei au profilul la balcoane si aduc idem la toate etajele, insa nu e bine, ce e jos la vecinu NU este exact si la mine, e mai in fata, mai in spate..nu se potriveste ca lumea, nu cred ca vine la fiecare etaj in parte, la balcoanele drepte da, dar la balconul meu e nasolie

Cu usa, nu stiu daca aia care vin au beton sa-mi toarne mie...acolo la usa de apartament Posted Image.
Dar eu le spun. Banui ca firmele care vand usi, au si oameni ce monteaza, sau au relatii oficiale cu firme ceva.
Hai ma ca ma sperii zau asa Posted Image((, cum sa bage beton si la usile de interior ?!!!!!
Adica am zis ca si la usile de interior sa puna beton ?!! pai in multe locurio am BCA pereti de 10-12 cm grosime.

Parca suntem in padure, firmele astea nu iau ceva bun de la Unguri, nemti si chiar bulgari, am impresia ca sunt cam prosti asa de fel.
Adica ungurii care sunt considerati foarte rai, sunt mai destepti ca noi ? Spitalele sunt impecabile la ei..desi nivelul de trai e ca si la noi doar.

Edited by MinetoMatoi, 03 May 2018 - 20:50.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
În Germania clienții contactează un arhitect pentru renovare, iar acela face un deviz și un proiect al lucrării. Arhitectul are firme de construcții cu care colaborează. Firma de construcții execută proiectul cu angajații lor și au firme de tâmplărie cu care colaborează. Toți concură la realizarea lucrării, fiecare își face treaba pe specialitatea lui și câștigă cât muncește. În principiu, acolo arhitectul e un fel de antreprenor general, e cel care împarte banii clientului către cei care execută lucrarea.

La noi, fondurile mai puține ale clienților au ordonat altfel lucrurile. Românii vor să plătească cât mai puțin și atunci nu iau legătura cu arhitecți sau firme de construcții. Vor să ofere ei soluțiile și să facă singuri proiectele de care ar trebui să se ocupe oameni specializați.

Firmele de tâmplărie de la noi oferă ceea ce se plătește și anume demontat și montat. Ca să ia lucrarea, firmele de tâmplărie pot da și soluțiile tehnice în mod gratuit. Dar sunt firme și firme. Una ieftină o să folosească oameni "ieftini", să dea soluții proaste, iar lucrarea poate să nu se execute așa cum speri tu să iasă.

Dacă tu vii la mine, firmă "de termopane" și vrei lucrare "la cheie", eu nu am zidari/zugravi angajați, iar soluția mea este să subcontractez o firmă/persoane din domeniul construcțiilor, căreia să îi/le ofer lucrarea de reparații(cam greu de găsit în ziua de azi oameni dispuși la astfel de lucrări), pe care să îi plătesc cu 80-90% din banii pe care ți-i cer ție pentru reparații.
În cazul ăsta mi se pare că e mai onest să îți cauți singur pe cineva.

Se poate în Germania așa cum vrei tu, pentru că se plătește triplu decât la noi și deci există bani pentru toți meseriașii implicați.

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
eu am incercat sa ofer optiunea asta clientilor.cu reparatii dupa montaj.am incercat cu un colaborator in prima faza.in 90% din cazuri am prit raspunsuri de genul ''lasati ca reparaiile le face un vecin/coleg/prieten/var/amant'' daca angajam un meserias in 2 luni faceam mandrete de termopanist din el,ca mistrie si cancioc nu prea vedea

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 MinetoMatoi, on 03 mai 2018 - 20:50, said:

Supermax, mersi de raspuns oricum.
daca am intrebat de o usa buna inseamna ca as putea sa o iau, altfel nu te intrebam.
Pot da si un 2500-3000 lei pe una la o adica, ca nu pun usa lunar, o pun odata la zeci de ani.

Nu era jignire dar sunt satul sa dau sfaturi unora si dupa ce consum mult timp cu ei doar din dorinta de a ajuta...imi spun ca au gasit ei o iefteneala si asta aleg !

Doar ca vreau trei chestii, sa fie izolata in primul rand sa nu intre curentul si mirosurile de pe hol, deci sa nu aiba joc exact ca termponale.
Termic si fonic mai putin, ca nu prea am zgomot asa pe hol, evident...sa nu fie mai proasta ca aia ceausista clasica, dar daca e ca aia, este foarte okey, ma refer termic si fonic.

In siteul Waldeck trimis ai absolut toate informatiile necesare despre usi , nu pot sa decid eu pentru tine !

Cu termopanistii nu prea iti dau dreptate, in Germania cand pleaca, e luna, au reparat o teava, au spart strada si cand au plecat nici nu stiai ca au venit, au adus si echipa sa repare tot ! Nu te lasa asa, mi se pare normal sa aiba si echipa de facut treaba, evident...sa o puna la pret, nu gratuit, nu e problema, dar nu sa lasi omu asa.
Sa zica "cu echipa de retus costa asa, fara costa atat|".

Apartamentul e in Germania ? Daca nu atunci discutam despre Romania ! Si ai inteles gresit , termopanistii monteaza termopanele , nu au nici o obligatie sa-ti rezolve problemele de zidarie/hidro din tot balconul .

Cu usa, nu stiu daca aia care vin au beton sa-mi toarne mie...acolo la usa de apartament Posted Image.
Dar eu le spun. Banui ca firmele care vand usi, au si oameni ce monteaza, sau au relatii oficiale cu firme ceva.

Am una din usi de la Waldeck , mult mai scumpa decat cele de pe site ! Montatorii au turnat beton...desi venisera cu jumatate de sac...la cerere expresa au facut totul brici !

Hai ma ca ma sperii zau asa Posted Image((, cum sa bage beton si la usile de interior ?!!!!!
Adica am zis ca si la usile de interior sa puna beton ?!! pai in multe locurio am BCA pereti de 10-12 cm grosime.

Usa de la bloc de la intrarea in apartament  se numeste USA METALICA DE INTERIOR , adica nu e ca la casa unde sta direct in ploaie , ninsoare , etc. si care sunt mult mai scumpe . Nu discutam de usile tale din  apartament .
Spor !



#16
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Supermax, imi place teribil cum raspunzi la obiect pe rand ! Frumos mod e abordare. Asa fac si eu, incerc sa abordez toate intrebarile celui care scrie, de multe ori scrii ceva si nici nu e luat in seama ce scrii, ci doar o mica parte.
Nu am luat-o ca o insulta aia cu banii, stai linstit, ca e normal sa zici ce a zis, nu e normal sa-ti pierzi timp degeaba, ca apoi ala tot porcarie sa ia.
Eu sunt adeptul ca mai bine dau un ban dar stau in fata ! Bine, nici exagerat, dar nici ieftinatura, daca vroiam ieftinatura nu mai intrebam aici. Nu pui usi mereu, nu pui geamuri zilnic, merita sa dai un ban ca sa ai calitate.
Eu nu i-am inteles niciodata pe ceilalti care nu doresc ca viata lor sa aiba si calitate, nu doar sa traiasca 1000 ani dar prost. Ca multi au, dar nu vor sa dea ! Au o zgarcenie in ei crunta, nu am intales de unde vine chestia asta, ca e foarte des intalnire

Evident ca o sa ma uit pe acel site, deja l-am memorat in calc, m-am uitat deja insa fugitiv deocamdata.
Am inteles ce ai spus cu usa ta, ca au turnat beton, si la cererea ta au facut treaba foarte buna, sa vad ce fac si eu...
Am inteles iar ca se numeste usa de interior, mersi, nu stiam asta ! Consideram ca de interior sunt alea de la camere, si exterior aia de la intrare.
Atunci pentru camere cum se numesc la apartament ? Daca aia de la intrare e de interior, inseamna ca la camere nu s-ar numi la fel.

Apartamentul este in Bucuresti, nu am zis ca-s obligati, am spus ca ar trebui sa cunoasca macar oameni care fac, si..sa ii puna pret ca ti-a gasit, ca la imobiliare, apoi...iti iau aia cat o fi pe lucrare.
Am inteles treaba ca e nerentabil cum zice Digix, insa ziceam si eu doar, nu sa-i platesti, iei comision si faci lipeala cu meseriasii, sunt n oameni care NU au meseriasi, nu stiu la cine sa apeleze, atata tot.
Cine vrea sa ii faca vecinu, treaba lui, nu cere lipeala cu meseriasii si aia este,  nu pierzi nimic, nu ai vreo obligatie.
Adica stii si tu sa zic 10 meseriasi, ca doar daca pui termopane este imposibil sa nu cunosti si meseriasi, anturajul, clienti, te lovesti de ceva de genul, sau 5 dar care stii ca-si fac treaba bine, zici si tu "bei, eu va aduc clienti daca e, dar...nu ma faceti de kakao".
Dupa aia "eu iti dau meserias daca nu aveti, daca imi dai atatia bani, este serios, face treaba buna".
Castigi si tu ca iei comision, castiga si ala client, castiga si clientul ca i se face treaba, tu nu faci decat sa il pui in leg pe client cu acela ptr un comision, si sa recomanzi ca ala este serios. Nu e nevoie sa fie colaborator sau altceva.
Dar trebuie putina imaginatie, dorinta de a face ceva mai bun, mai deosebit.
Ca si la imobile, vrei chiriasi, nu gasesti tu, pui agentul sa-ti caute !
Iti gaseste, platesti jumate de o chirie si apoi gata, agentul nu mai are treaba.
Cu alte cuvinte cauti tu ptr client meserias daca doreste, contra cost.

Uite, eu nu am pe cine sa chem ptr zugravit apartamentul de exemplu.
Ca trebuie doi insi seriosi care sa-si faca treaba bine, atata tot.
Asa preferam sa imi gaseasca cineva ca lumea ptr un comision.
Noi nu avem firma, nimic, sa existe firma de zugravit, sa aiba un patron, sa aiba pretentie la calitate sa faca meseriasii lui.
Nu toti betivii si neseriosii.
Pe cine intreb "aaa nu stiu domne, sunt toti niste hoti..", doar banui ca nu sunt doar asa 100 %.
Pe cine intreb nu au fost multumiti de ce le-a facut !
Pe cine intreb..zice ca trebuia sa le zica ce sa faca, caci ei faceau prost.
Ce e asta ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate