Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Posturi de radio FM in judetul Maramures

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
antena 9 elementii model traiect cluj (primele trei poze)
de fapt este una si aceeasi antena cu care se receptiona tv1 ungaria  inainte de 1989


antena  Körner 9.2 (a patra  poza)  multumesc @balazscsabaPosted Image
realizare proprie , prima versiune ,in exploatare
boom este profil dreptunghiular  AL 50mm x15mm


antena  Körner 9.2 (a cincea   poza)   multumesc @balazscsabaPosted Image
realizare proprie , a doua versiune ,destinata expediitilor DX
boom este profil patrat  AL 15mm x15mm

Attached Files



#74
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
dupa o perioada de liniste ,azi piratul emite din nou pe 87.50 FM
acum ca sa lasat linistea  sa inbunatatit receptie posturilor de radio pe toate lungimile de unda

o lista cu modele de radio testate/recomandate si  de mine  pentru receptia  DX  

pioneer deh-s100 ubg----F8601
pioneer deh-s100 ub------F8601
pioneer mvh-s110 ubw---F8601
pioneer deh-s170 ubg---F8601
pioneer deh-s190 ubg---F8602

#75
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e cumva vreun modulator? La Bacau e la moda sa fie setat pe 87.5, rar gasesti pe alta frecventa.

#76
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
din arhiva mea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tYpewGk3N3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@chatnoir401 banuiesc ca asa o fi  cum spui tu ,in alte dati folosea frecventa 87.60 fm

#77
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Bine, un modulator FM se poate seta pe orice frecventa din spectrul 87.5 - 108.0. In general multi il lasa pe 87.5 mai rar dau de alta frecventa.

In plus 87.5 nu e utilizata la noi. Ar fi la Odessa, prind pe propagare de la Galati.

#78
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
brida simpla de fixare a tevii de Ø 10-12 mm
pentru constructia de antene

Attached Files



#79
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
HD-Radio Reception with AudioVox iHD-P01A Portable HD Radio Receiver

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LxXubGlOzN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
retrospectiva saptamanii trecute respectiv intervalul 25.05.2020-31.05.2020

a fost o saptamana plina/bogata in receptii sporadice  din diferite tari ca de exemplu ;Spania, Italia, Franta, Libia, Turcia , Israel, Grecia, Iordania, Ucraina.
pentru o foarte scurta perioada de timp maxim 10 secunde am receptionat un post de radio ??? (doamna vorbea chineza)
pe o singura  frecventa se putea receptiona diferite posturi de radio din diferite tari  care veneau in valuri pentru scurte perioade de timp
au fost si posturi de radio care au fost constanti in receptie cu RDS.
87.50 FM TUR , Nostalgie ; F ,Culture
87.60 fm ISR Kan 88
87.60 FM I , R Italia ; E -RNE1
87.60 FM TUR  - HaberTürk Radyo
87.80 FM IT    , Tur -Best  FM
87.90 FM  E -Rock FM
90.00 FM  I  -Margherita (sicilia)
90.10 FM  E -Onda vasca
106.70 FM  E  - Kiss FM

91.9  fm    UR 2 Radio Promin---------------Rakhiv--------------Ucraina---------b
un nou post de radio  pe care  l-am receptionat/identificat/ verificat de-a lungu a mai multe zile si nopti
in general se receptioneaza  bine   pe timpul zilei  

Nota:
pioneer mvh-170ubg----antena fm 5 triax-------baia mare
s---receptie slaba

#81
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
azi avem receptii sporadice din Grecia, Turcia ,  Iordania.
posturile de radio grecesti domina banda fm  (la mine in zona )

87.60 fm  GRC  ,Radio Ikaria
87.90 fm  GRC  ????
88.90 fm   GRC  Hit 88.9
89.10 fm   GRC   Erotokritos fm
89.80 fm   GRC   Era 1 Proto program

Nota:
pioneer mvh-170ubg----antena fm 5 triax-------baia mare

#82
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
carti cu/despre antene  nelipsite din bibloteca unui pasionat de receptii radio-tv

daca cineva doreste scheme de antene este rugat sa-mi scrie pe privat deoarece nu doresc/vreau sa poluez topicul cu discutii inutile/stupide
in acest fel cei care vor citi aici nu vor fi nevoiti sa citeasca/caute/rasfoiasca pagini inutile  ca sa gaseasca acul in carul de fan

va multumesc pentru intelegere

Attached Files



#83
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
azi am reusit sa receptionez ( pentru o scurta perioada de timp ) postului de radio Souriana FM din Siria

87.8  h s SYR Souryana 3000 Souriana FM  As-Suwayda (suw)

Nota:
pioneer mvh-170ubg----antena fm 5 triax-------baia mare

#84
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
93.1  FM   Radio Trinitas-------------------------------------------SJ--------------------------Romania
93.3  FM   Radio Cluj FM-------------------------------------------SM-------------------------Romania
93.4  FM   Național FM---------------------------------------------BN-------------------------Romania
93.6  FM   SRR Radio Târgu Mureș--------------------------------MS--------------------------Romania
93.6  FM   Dankó Rádió-------------------------------------------Siófok/Sóstó-----------------Ungaria
93.7  FM   Cinematograf in aer liber-------------------------------Baia-Mare------------------Romania Posted Image
93.8  FM   Radio Someș--------------------------------------------CJ--------------------------Romania
93.8  FM   City Rádió------------------------------------------------Carei------------------------Romania
93.9  FM   MR 2 Petőfi Rádió-------------------------------------Kab/Hegy -------------------Ungaria
94.0  FM   Radio UNU----------------------------------------------SM-------------------------Romania
94.2  FM   SRo 3 Rádio Devín-------------------------Poprad/Kráµová hoµa (BB)--------------Slovacia
94.3  FM   Radio Trinitas--------------------------------- ---------AR--------------------------Romania

pe frecventa 93.7 FM  avem  sunetul al cinematografului in aer liber  situat in parcarea complexului comercial Value Centre
aceasta frecventa  respectiv 93.7 FM nu bruiaza/suprapune pe un alt post  de radio
se poate receptiona  in conditi bune  si cu un radio obisnuit pe o raza de 3 km
mai sus aveti lista cu frecventele receptionabile pe plan local
cu nostalgie imi aduc aminte de acele vremuri in care vizionam filme pe  videoplayer, cate 15-20 de insi  sau mai multi inghesuiti intro camera al unui apartament Posted Image Posted Image  (prieteni stiu de ce )

Attached Files



#85
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
duminica 23.08.2020 o zi frumoasa si insorita  
cu aceasta ocazie am reusit sa receptionez unele posturi de radio noi aparute in peisaj
totodata am prilegiul si de-a actualiza  lista cu posturile de radio receptionabile in zona mea

87.60 fm  am receptionat  un post de  radio suedez din pacate nu am reusit sa-l identific propagare de scurta durata
87.60 fm -difuza numai muzica buna ,dar   nu am reusit sa-l identific  dupa listele oficiale
posturile de radio din Croatia,Serbia se puteau receptiona in conditii optime

Nota:
tuner radio sony xdr f1 hd ---------antena Körner 9.2-------baia mare , dealul dura

Attached Files



#86
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postbonou2, on 25 august 2020 - 13:56, said:

87.60 fm  am receptionat  un post de  radio suedez din pacate nu am reusit sa-l identific propagare de scurta durata
Cel mai mult probabil SR P1 din Visby. Zilele astea l-am receptionat si eu indoor si...felicitari pentru receptii.

#87
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
duminica 06.09.2020 o zi frumoasa si insorita

87.50 fm   cineva din zona a uitat  bluetooth deschis
88.90 fm  muzica , receptionabil cam pana la ora 08.30 am  (neidentificat)
98.00 fm pe aceasta frecventa am receptionat radio Romania actualitati
am verificat  pe mai multe liste oficiale  dar nu apare  oficial
102.90 fm  , kronehit (Austria)
este al doilea post de radio  din austria receptionat de mine de pe dealul dura
receptia a fost slaba venea in valuri, am incercat si alte frecvente in speranta de a mai receptiona si alte posturi de radio  din austria dar din pacate esec total
din nou posturile de radio  din Croatia,Serbia se puteau receptiona in conditii optime



Nota:
tuner radio sony xdr f1 hd ---------antena Körner 9.2-------baia mare , dealul dura

Attached Files



#88
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Miscau bine si anul trecut cand am fostt ultima data. Undeva pe camp langa iesirea spre Dej.

#89
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
102.90 fm  , kronehit (Austria)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RS1DYDrWuAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#90
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
FM DX RADIO-F 89.3 MHz ------ Bosnia and Herzegovina

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m8ZwVoIobEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate