Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Autorizatie constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Buna ziua!
Am fost la primarie sa depun dosarul pt autorizatie constructie. Aveam de la arhitect doua dosare, unul pt primarie si unul pt mine. Dupa ce am depus dosarul am plecat si fara dosarul meu, cel de la urbanism nu mi l a dat si am omis sa l intreb daca sa l iau... l am uitat sau e bine ca le am lasat pe amandoua??

#2
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Autorizatia de construire este acel act care confera dreptul de a construi un imobil.
Autorizatia de construire este eliberata de catre Primaria localitatii/sectorului pe raza caruia se afla terenul pe care urmeaza a se construi.
Autorizatia de construire — se poate transmite dreptul de a construi odata cu transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului.
Autorizatia de construire are o valabilitate limitata si se poate prelungi. Durata de executie si valabilitatea ofertei se cere de catre beneficiar.
Autorizatia de construire se elibereaza pe baza avizelor si acordurilor luate si a proiectului tehnic .
Autorizatia de construire se elibereaza/emite la solicitarea beneficiarului.
Dosarele pentru autorizatia de construire se intocmesc de catre proiectanti autorizati.
Dupa obtinerea autorizatiei de construire, beneficiarul trebuie sa anunte inceperea executiei lucrarilor la primarie si inspectoratul de stat pentru constructii cu minim 10 zile inainte de inceperea lucrarilor.
Pentru obtinerea autorizatiei de construire se plateste o taxa pentru autorizatia de construire care este in cuantum de 0.5% pentru persoane fizice si 1% pentru persoane juridice. Alaturi de aceasta se plateste si o taxa catre Ordinul Arhitectilor din Romania – OAR .
Orice proiect realizat pentru obtinerea autorizatiei de construire este luat in evidenta de catre Ordinul Arhitectilor din Romania.
Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire este format din:
  • cerere autorizatie de construire;
  • copie act identitate beneficiar/solicitant;
  • copie legalizata act de proprietate (contract de vanzare cumparare, certificate mostenitor);
  • copie dupa certficatul de urbanism;
  • avizele si acordurile mentionate in certificatul de urbanism;
  • acordul bancii ipotecare (daca este cazul);
  • studiu geotehnic;
  • dovada de luare in evidenta de la ordinul arhitectilor;
  • dovada platii taxelor: de autorizatie si catre OAR;
  • proiect arhitectura – piese scrise si desenate faza DTAC;
  • proiect rezistenta – piese scrise si desenate faza DTAC;
  • proiect instalatii faza DTAC – piese scrise si desenate faza DTAC;
  • expertiza tehnica (daca este cazul);
  • referat verificare proiecte+copie legitimatie.
Pentru obtinerea autorizatiei de construire se depun la primarie 2 dosare: un original si o copie; unul din dosare ramane in arhiva primariei si altul se intoarce stampilat si aprobat catre beneficiar.

Edited by tenzen, 01 May 2018 - 20:43.


#3
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Multumesc!!! Toate cele bune!

#4
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Eu am mai primit si a 3-a copie pe care sa o foloseasca constructorul.

#5
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 Kendo, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

Eu am mai primit si a 3-a copie pe care sa o foloseasca constructorul.
Asa si trebuie normal. Doar ca unii proiectanti mai uita sa-l dea si pe al treilea dosar. Ii spune beneficiarului sa faca el o copie.

#6
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Am si al treilea dosar  😀 dar este doar rezistenta, nu este la fel de stufos ca cele date la primarie

#7
Paul_82

Paul_82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2013
Salut. Este obligatoriu ca proiectul pentru obtinerea autorizatiei de construire sa contina planul instalatiei electrice? Am gasit in L50/1991 ca e o cerinta obligatorie, dar nu stiu daca sunt actualizari in acest sens. Ideea e ca am solicitat constructorului acest plan si imi spune ca nu l-a facut arhitectul. Se poate obtine AC fara planul de instalatii electrice?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate