Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Chimist amator

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Sciexp

Sciexp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.05.2018
Salut! De câțiva ani studiez chimia, mai mult teoretic decât practic. Ideea e că vreau să-mi fac un laborator de chimie amator, nimic foarte foarte sofisticat. Mi-am cumpărat strictul necesar, vasele, toate elementele de sticlărie folosite de chimiștii amatori (pahare Berzelius, Erlenmyer si tot tacâmul), am făcut chiar și un aparat de distilare și unul de filtrare în vid. Toate bune până aici, dar recipientele trebuie folosite și am câteva experimente pe listă, în mare parte sinteză organică. Bineînțeles că este nevoie de solvenți organici și, din câte am văzut, în România achiziția de solvenți organici (și a precursorilor în general) este foarte greu de efectuat din pricina legislației și a autorităților și chiar nu mi-aș dori să fac nimic ilegal. Adică nimic care să se refere la explozibil sau droguri. Numai simple sinteze organice și anorganice. De reținut că încă nu am cumpărat nicio substanță, fiindcă aștept părerea cuiva mai experimentat decât mine. Știe cineva dacă am nevoie de vreo adeverință sau ceva asemănător, vreun certificat?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă nu ești în contradicție cu legea, nu cred.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricat ai fi de pasionat, nu o face. Legislatia actuala nu mai permite asemenea experimente. Nu mai este ca inainte de '89.
In plus este si periculos. Ti-o spune un olimpic la chimie care a "luat foc".... la propriu.
Ce varsta ai ?

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
In mod sigur piata chimicalelor e una reglementata. Catre persoane neautorizate se pot vinde doar o mica parte de chimicale si lista se scurteaza in fiecare an.

#5
Sciexp

Sciexp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.05.2018
Am 16 ani (tot olimpic la chimie). Momentan am decis să izolez elemente din tabelul periodic din minerale și chimicale ușor de achiziționat și câteva alte izolări organice (piperina din piper, sintetizarea cadaverinei, acroleinei, putrescinei, a fenolftaleinei). Am prins ideea: oricât de puțin suspect ai fi, nu e deloc ok. Dar a avut cineva de aici experiențe neplăcute cu autoritățile?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSciexp, on 01 mai 2018 - 21:51, said:

Am 16 ani (tot olimpic la chimie). Momentan am decis să izolez elemente din tabelul periodic din minerale și chimicale ușor de achiziționat și câteva alte izolări organice (piperina din piper, sintetizarea cadaverinei, acroleinei, putrescinei, a fenolftaleinei). Am prins ideea: oricât de puțin suspect ai fi, nu e deloc ok. Dar a avut cineva de aici experiențe neplăcute cu autoritățile?
La 16 ani ai posibilitatea sa "lucrezi" intrun laborator abilitat. Ai liceul, sau intrun club al copiilor.

#7
Sciexp

Sciexp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.05.2018

View Postpasilla, on 01 mai 2018 - 21:58, said:

La 16 ani ai posibilitatea sa "lucrezi" intrun laborator abilitat. Ai liceul, sau intrun club al copiilor.
Bine punctat, însă aici apare o mică problemă. În județul meu nu s-a mai organizat centru de excelență în chimie din 2010 și la liceul la care sunt nu pot lucra în timpul verii (perioadă în care eu am timp liber și mă pot dedica aproape în totalitate studiului chimiei). Într-adevăr, toată practica pe care am făcut-o a fost în liceu (și la școala la care am fost în gimnaziu), pentru olimpiadă. Însă cum olimpiada de anul ăsta s-a terminat, n-am prea mai avut ocazia să trec pragul laboratorului. Bineînțeles că m-am rugat insistent, însă mi s-a spus că unele din experimentele mele sunt "prea complexe" (era vorba despre o simplă electroliză pe hidroxidul de calciu și pe cel de sodiu, pentru care întocmisem niște fișe de laborator destul de bine documentate). E drept, astfel de transformări electrolitice nu sunt cele mai accesibile, dar în unele cazuri reprezintă cheia obținerii metalelor mai reactive.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu, cand imi aduc aminte de prostiile facute cand eram de varsta ta, multumesc ca nu am fost arestat. Erau alte vremuri.
Acum te sfatuiesc ca sa stai "in banca ta". Poti sa inveti teorie si sa fii pregatit pentru aplicarea ei cand ajungi la facultate.
Ia-l pe Nenitescu in brate si nu o sa te plictisesti.

Este si foarte greu acum ca sa gasesti toate substantele de care ai nevoie.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pe mine ma aresteaza astia si daca ma apuc sa povestesc ce am facut cand eram copil/adolescent.
Atunci era ceva normal.
Acum daca stau bine sa ma gandesc, pana si termenul de "chimist amator" suna dubios.
:D

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Încearcă prima data cu chestii mai "ușoare" gen: hidroxid de sodiu și acid clorhidric.

#11
Sciexp

Sciexp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.05.2018

View PostSuper Chief, on 02 mai 2018 - 00:11, said:

Încearcă prima data cu chestii mai "ușoare" gen: hidroxid de sodiu și acid clorhidric.
Îmi cer scuze dacă par arogant, dar reacțiile de neutralizare le-am făcut într-a opta. Scopul ”laboratorului” meu este acela de efectua extracții (atât pentru elemente chimice cât și pe compuși organici) și diferite sintetizări.

#12
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
trebuie plecat intotdeauna de la un sac de azotat, o canistra de motorina si un fitil de magneziu.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu poți împreună cu cineva sa faci un club al elevilor autorizat? Cu toate autorizațiile necesare de la autorități?

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSciexp, on 02 mai 2018 - 06:32, said:

Îmi cer scuze dacă par arogant, dar reacțiile de neutralizare le-am făcut într-a opta. Scopul ”laboratorului” meu este acela de efectua extracții (atât pentru elemente chimice cât și pe compuși organici) și diferite sintetizări.

Scopul final care este? Posted Image

#15
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009

View Postpoadol, on 02 mai 2018 - 12:48, said:

Scopul final care este? Posted Image


Nu-i tăiați craca băiatului. Sunt din ce în ce mai puțini care au și alte pasiuni în afară de haine și telefoane.

OP: Dă-te cu capul de toți pereții să reușești ce îți propui; cu cât e mai greu cu atât satisfacția va fi mai mare. Încearcă în anii de liceu care ți-au mai rămas să te lipești de ceva profesori mai deschiși la minte(a se citi mai tineri) poate te îndrumă ei spre cineva suficient de influent să poți și practica. La facultate o să ai oricum posibilități mai multe

#16
Sciexp

Sciexp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.05.2018
Scopul este acela de a avea până în clasa a 12-a mare parte din elementele chimice (pot eu să visez să le am pe toate până la uraniu, dar momentan lucrez cu ce am și după ce proceduri am reușit să găsesc, unele găsite în tratate de chimie sau pur și simplu gândite). Adevărata pacoste o vor constitui metalele alcaline (în special sodiul și potasiul, metale pe care aspir să le izolez). În domeniul chimiei organice, experimentele pe care mi le propun nu sunt nici ele revoluționare. Dorința mea ar fi să reușesc să sintetizez câteva medicamente comune (acetaminofen, spre exemplu), dar ăsta poate fi considerat de către sceptici primul pas în lumea chimiei drogurilor interzise. Rezumând cele spuse, scopul final este înțelegerea cât mai profundă a acestui domeniu, aplicând noțiunile teoretice.

View Postpoadol, on 02 mai 2018 - 12:48, said:

Scopul final care este? Posted Image


#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Eşti doar la nivelul curiozităţilor experimentale. Dacă eşti olimbic probabil ai bătut prea mult capul cu culegerile problemele şi calculele.
Şi totuşi nu aici citit complet C D Nenitescu sau alte tratate să vezi că elementle chimice se izolează şi purifică greu şi cu mari costuri.
Aminele ălea de care spui au un miros groaznic de peşte stricat şi putreziciune fiind de fapt ele însele rezultatul reducerii aminoacizilor din proteine in procesele de descompunere a organismelor moarte. Tu vrei să le obţii? Munceşti 7 ore să obţii o asemenea substanţă în cantităţi mici, care-i folosul? ai ce admira la ea?
Multe substanţe sunt cancerigene, majoritatea celor cu nucleu benzenic, vrei să inspiri vapori de anilină sau să te ia somnul cu vaporii toxici de piridină şi să şi tot felul de toxicităţi?

Chimia  e un domeniu falimentar in estul europei, Mai e folosită in industria alimentara petrolului medicina si farmacie, sinteze organice se fac in ţările industrializate
Poate unul din 600 copii e pasionat de chimie la aşa nivel, asta inseamnă că nici nu merită investit in acest domeniu la nivel de scoli, Câtă vreme matematica, informatica softwarele programarea fac banii după absolvire.
Toate menrele astea o să ţi le satisfaci cu vârf şi indesat la o facultate de chimie de pe la bucuresti sau alta univ.

Cu chimie se lucrează însă tare pe la negru şi prin românia, sinteze de droguri şi recuperări de aur si argint (nu şi altele) din componetele hardware vechi sunt treburile iar ambele sunt ilegale şi e normal să fie ilegale. Vezi că unii adună tantal d eprin anume piese vechi, nu stiu pe unde-l vinde. Si paladiul e foarte scump.
Ai omis ceva, cum vei obtine lantanoidele?
Si vezi că Tc si Pm nu au izotopi stabili. Ar fi culmea să obţii şi U. Tot ce e după Bi este instabil şi radioactiv, deci incalci grav linia interzisă dacă vrei să te opreşti doar la U
De unde obţii Sr, Ga, Tl Re Os Rh Ru. Cd e toxic ca si Hg.

Electroliza Ca (OH)2? păi e cam greu solubil.
Ca se obtine prin electroliza CaF2 topită. ca reactioneaza cu apa precum Na deci adio electroliză in solutie. Doar Mg ai putea sa-l obtii aşa, doar ca banda de Mg e prin laboratoare..

Edited by cipri2bau, 02 May 2018 - 18:45.


#18
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
ii dau eu un metru de Mg pur, contra a 35 de USD.

Daca esti interesat, imi scrii prin MP.

din lista asta (Sr, Ga, Tl Re Os Rh Ru. Cd e toxic ca si Hg.) iti obtin Ga.

Hg iti obtii singur din patru termometre vechi (inca se gasesc ...)

hai ca se poate ...

insa rhodium, osmium, rhenium, rubidium -- te lingi pe bot -- nu ai de unde.

Edited by mediasick, 02 May 2018 - 19:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate