Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Purici pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostWinstonMontana, on 30 aprilie 2018 - 21:35, said:

Pune unde tii pisica un castron cu apa si langa castron  o veioza care sa lumineze  apa.
Caldura becului incandescenta dar si lumina acestuia atrag pureci, care vor sari in apa si se vor ineca.Si o sa vezi a doua zi mai toti
purecii in apa.
Asta-i ca picatura chinezeasca..  si panamor toti puricii numa bine eclozeaza noua generatie..
Daca puricii au infestat apartamentul e jale. Intra oriunde. Spalat covoare la spalatorie, dat cu solutii prin casa, chimicale, etc . Cand climatul este propice, se inmultesc infiorator. Acum doi ani era coada la farmacia veterinara, epuizasera aia tot ce era anti purici.
Umezeala si caldura reteta perfecta sa se raspandeasca puricii peste tot, si inca in ce hal. La mine , pentru doi gasiti pe mine,  cand spalam pe jos cu solutie speciala (am uitat numele) dupa ce clateam mopul, pluteau in galeata 20-40 de purici la o singura incapere! Si aruncam apa, schimbam  mopul, urmatoarea incapere. In fiecare zi mop nou, ca sa nu car ouale dintr-o zona in alta. Tot asa vreo saptamana.  Am si acuma un bax de fiole din solutia aia, pentru zile negre. Si pute, de trosneste. Faci curat dimineata, deschizi ferestrele, si pleci de acasa, in speranta ca spre seara va fi locuibila camera.  
Solutia aia se dilueaza un flacon de 10ml in 1000 de litri de apa, se spala caii, oile, vacile, se da pe iarba, pe trotuar in jurul casei, toata zona infestata. "Diazinol" se numeste una din substante, ieftin si toxic..

Imi amintesc ca era asa de grava infestatia, incat din strada, din fata casei simteam cum sar puricii pe picior. Plecam det acasa, cu masina, la semafor, ma uit pe mana, puric!  Si in masina erau.

#20
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
N-ar fi trebuit sa apelezi la o firma specializata in astfel de cazuri? Ce spui tu este de cosmar.

Edited by arthasfleo, 22 May 2018 - 20:24.


#21
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Puricii isi depun ouale in soecial in covoare. Un mediu caldut cu umezeala devine raiul lor.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarthasfleo, on 22 mai 2018 - 20:24, said:

N-ar fi trebuit sa apelezi la o firma specializata in astfel de cazuri? Ce spui tu este de cosmar.
Si firma aia ce facea? Nu tot aia? Si imi lua de 5 ori mai multi bani.

View Postmisu183, on 22 mai 2018 - 20:48, said:

Puricii isi depun ouale in soecial in covoare. Un mediu caldut cu umezeala devine raiul lor.
Tocmai de aceea am si renuntat sa mai intind covoarele pe parchet.  Numa se strange praful in ele. Asa dau cu "tesla" cu solutie de parchet, si e mai curat, mai practic.

#23
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlucifer76, on 01 mai 2018 - 16:07, said:


Nu calitatea e problema, cred, cu faptul ca purecii s-au invatat cu el.
Unde e 30 de lei 200ml? Posted Image Poate 5 ml, 100 de picaturi.
Attachment 2018-05-01 15.59.48.jpg
Asta e 30 de lei. Hai ca nu o fi scump daca ar avea efect, dar cand pun 6 picaturi la o flocoasa de 3 kg iar purecii rezista e cam aiurea.
Eroare din greseala. :)
Exact, e flaconul de 5 ml (100 picaturi) Am zis 200 total aiurea, 200 mg (si nu ml) e continutul de fipronil specificat pe carton. 200 ml e cam o cana lol.
Pai asta ziceam si eu, nu mai e ce a fost, dar daca nici la a doua aplicare consecutiva, a doua luna, nu sunt kaput, ai nimerit cel mai slab lot inseamna.

View PostWinstonMontana, on 30 aprilie 2018 - 21:35, said:

Pune unde tii pisica un castron cu apa si langa castron  o veioza care sa lumineze  apa.
Caldura becului incandescenta dar si lumina acestuia atrag pureci, care vor sari in apa si se vor ineca.Si o sa vezi a doua zi mai toti
purecii in apa.
Exact, asta e metoda GARANTATA. Scapi de toti purecii de pe jos in cateva zile. Eu am folosit intr-un an ulei, nu apa. Ulei intr-o farfurie, in mijloc pui o pietricica pe care pui o lumanare tip pastila. Pui in functiune capcana cand se lasa seara. O pastila dureaza cca 3 ore. Inainte sa ma culc, mai aprindeam inca una. Am facut treaba asta doar intr-un an, nu stiu care a fost explicatia, dar in anul ala au fost purici cu vagonul. In prima noapte tin minte ca dimineata era negru acolo lol. In a treia zi nu mai erau.

Edited by Xlander, 22 May 2018 - 21:46.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Credeam ca sunt legende.. o sa incerc si eu.. dar la mine sunt alt fel de insecte.. molii fluturi muste viespi..

#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Incearca, nu-ti va parea rau. Era o nuvela de V.Voiculescu, absolut superba, din pacate i-am uitat titlul. In mare era patania lui cu puricii intr-o casa unde a dormit cateva nopti si a fost terorizat de purici. :) Sunt acolo cateva metode din popor si de pe vremea aia, cum se scapa de purici. Eu de acolo m-am inspirat si am conceput singur aceasta capcana infernala.
Sunt atrasi de lumina, topaie si sar in piscina :lol: Sa fie insa relativ intuneric in camera, eventual o veioza slaba pe undeva pt.uzul tau.


#26
weberstein

weberstein

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2017
Buna ziua, L
La tara sunt vreo 4 pisici ale nimanui ...mai salbatice:). Cum iarna asta a fost calduroasa, am vazut ca sunt de pe acum pline de purici.

Cu ce sa le dau? M- am uitat pe net si am vazut niste preturi ametitoare ...Avocat, Stronghold pipete, valabile cateva luni.....cunoasteti si alte variante mai la indemana ca pret sau cum sa le ajut pe bietele animale?

#27
Giulia46

Giulia46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2019

View Postarthasfleo, on 30 aprilie 2018 - 18:06, said:

Buna ziua
Daca o pisica are deja purici mai este eficienta zgarda anti-purici?
Poti sa ii dai si cu parakill daca nu ma insel ..eu i-am dat si a fost destul de ok

#28
raduliviu

raduliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.05.2007

View PostXlander, on 23 mai 2018 - 06:38, said:

Incearca, nu-ti va parea rau. Era o nuvela de V.Voiculescu, absolut superba, din pacate i-am uitat titlul. In mare era patania lui cu puricii intr-o casa unde a dormit cateva nopti si a fost terorizat de purici. Posted Image Sunt acolo cateva metode din popor si de pe vremea aia, cum se scapa de purici. Eu de acolo m-am inspirat si am conceput singur aceasta capcana infernala.
Sunt atrasi de lumina, topaie si sar in piscina Posted Image Sa fie insa relativ intuneric in camera, eventual o veioza slaba pe undeva pt.uzul tau.

''Iubire magica" de Vasile Voiculescu

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postweberstein, on 17 februarie 2020 - 12:32, said:

Buna ziua, L
La tara sunt vreo 4 pisici ale nimanui ...mai salbatice:). Cum iarna asta a fost calduroasa, am vazut ca sunt de pe acum pline de purici.

Cu ce sa le dau? M- am uitat pe net si am vazut niste preturi ametitoare ...Avocat, Stronghold pipete, valabile cateva luni.....cunoasteti si alte variante mai la indemana ca pret sau cum sa le ajut pe bietele animale?
Da-le cu pamant de diatomee, e cea mai ieftina varianta si lipsita de toxicitate pe deasupra.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Asta e 25lei/ kg dar e ambalata in punga de 2kg.
https://www.emag.ro/...1/pd/D5SC2JMBM/
Sau asta de la petshop dar cred ca e tot aia
https://www.petmart....v0aAgeFEALw_wcB

Edited by Freddy12, 29 April 2022 - 17:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate