Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

de cate ori se poate schimba un obiectiv pe un aparat

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Am luat un aparat Canon Mirrorless (M10) cu obiectiv stock. Am mai luat si un obiectiv wide (22 mm f2). Montura este de plastic, nu metalica.
Cat de des se poate schimba obiectivul pana sa apara probleme, daca se manevreaza cu grija.
Probleme  - stricare montura de prindere sau sa apara mizerie pe senzor. Sau, dupa cat timp au fost probleme cu alte aparate.

Mai am un mirrorless Samsung si vreau sa il las pentru fotografie portret. Canon, as vrea in principiu pentru peisaj si noaptea pana se duce Samsung cu totul.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cit de des vrei tu sa le schimbi ?!
Si pentru ce perioada (totala) de timp sa le folosesti?

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Sa schimbi obiectivul 1 data la 2 saptamani, sa tina 2 ani ?

Nu am mai schimbat pana acum obiective, dar nu mi se pare prea durabil sa le tot schimbi mereu. Mi se pare mai ok sa ai 2-3 aparate foo pentru diferite momente.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Schimbă-le fără probleme de câte ori vrei. Nu se strică nimic. Probleme pot apărea dacă lovești obiectivul/camera, de la șocuri.
Mizeria pe senzor o să apară, e normal, că ansamblul nu e închis ermetic. Dar se curăță fără probleme, mai ales la un mirrorless.

Edited by ursamajor, 28 April 2018 - 19:27.


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Alea cu montură de plastic, nu știu. La obiectivele cu montură metalică asta-i ultima grijă, de câte ori poți să le schimbi.
Am avut un obiectiv Canon, 50mm/1.8 cu montura de plastic. Mi s-a părut mai rezistent decât părea. N-am avut nici o problemă cu el.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
să-l schimbi acasă in baie nu pe câmp sau în parc și ți aparatul cu obiectivul în jos în tot acest timp

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, 2 ani inseamna garantie.
Ma rog, aici poate fi vorba de uzura normala, dar oricum ai garantie.

#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
multumesc de raspuns.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 EMPP, on 29 aprilie 2018 - 07:10, said:

să-l schimbi acasă in baie nu pe câmp sau în parc și ți aparatul cu obiectivul în jos în tot acest timp
e o idee bună să schimbi obiectivul ținând aparatul cu obiectivul în jos. La fel nu e indicat să-l schimbi în condiții meteo defavorabile, ploaie puternică, praf, nisip fin bătut de vânt.
În mod obișnuit schimbă obiectivele când ai nevoie, că d-asta sunt făcute aparatele astea cu obiective interschimbabile.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
paradoxal baia are cel mai puțin praf

 DaculScoril0, on 29 aprilie 2018 - 15:06, said:

e o idee bună să schimbi obiectivul ținând aparatul cu obiectivul în jos. La fel nu e indicat să-l schimbi în condiții meteo defavorabile, ploaie puternică, praf, nisip fin bătut de vânt.
În mod obișnuit schimbă obiectivele când ai nevoie, că d-asta sunt făcute aparatele astea cu obiective interschimbabile.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 EMPP, on 29 aprilie 2018 - 21:11, said:

paradoxal baia are cel mai puțin praf
și ce fel poze faci în baie?
sau dacă ești în parc, la pădure, în vârf de munte dai o fugă până la baie să schimbi obiectivul?

#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,974
  • Înscris: 09.05.2009

 EMPP, on 29 aprilie 2018 - 07:10, said:

să-l schimbi acasă in baie nu pe câmp sau în parc...
Deci daca ai schimbat obiectivul in baie nu-l mai schimbi cu altul? Pe bune? Obiectivele se schimba atunci cand ai nevoie si acolo unde ai nevoie!

Edited by DannyMC, 29 April 2018 - 22:58.


#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
iar praful se curata destul de usor :D

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am folosit D700 timp de 5 ani, cu 4 obiecctive fixe pe care le schimbam de zeci sau sute de ori pe nunta. La sfarsitul celor 5 ani montura si contactele erau in continuare ok, nu au necesitat service. As zice ca de cateva sute de mii de ori poti schimba. Aparatul actual are 194.000 de cadre, folosit in acelasi regim 2 ani jumate, montura si contacte perfecte.

Edited by nicolaie, 30 April 2018 - 13:01.


#15
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 nicolaie, on 30 aprilie 2018 - 13:00, said:

Am folosit D700 timp de 5 ani, cu 4 obiecctive fixe pe care le schimbam de zeci sau sute de ori pe nunta. La sfarsitul celor 5 ani montura si contactele erau in continuare ok, nu au necesitat service. As zice ca de cateva sute de mii de ori poti schimba. Aparatul actual are 194.000 de cadre, folosit in acelasi regim 2 ani jumate, montura si contacte perfecte.
Cam la fel, dar nu inseamna ca e si bine ce facem...dar nu ai incotro, pana la urma isi scoate banii.Un spray cu aer comprimat a fost de mare ajutor cand m-am pricopsit cu o scama pe senzor, care aparea in toate pozele, fireste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate