Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Bucuresti - Istanbul cu masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Peste o saptamana trebuie sa merg la 'Stambul si as dori niste tips & tricks despre ruta.

Google Maps estimeaza 8.5 ore (daca merge perfect la Vama).

Attached File  Screen Shot 2018-04-28 at 09.49.25.jpg   369.85K   75 downloads

1. Stiu de vigneta de Bg
2. Am inteles ca Bg s-a umplut de camere fixe si radare (?)
3. Am de gand sa iau pranzul dupa ce trec in Turcia, deci ar fi super daca imi puteti recomanda un popas pentru a lua masa dupa ce trec granita in Tr.
4. Alimentez cu Motorina. Voi face plinul in Bucuresti. Dupa aceea ce imi recomandati pt alimentare? BG sau TR?

Multumesc

Edited by Ahasverus, 28 April 2018 - 08:55.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Alimentare din Bucuresti, cu un rezervor de 50 litri, diesel 1.5, 68hp, tine cam pana la Istanbul. La 6 sau 7 L/100km combinat, cu 50L, faci un 800-900KM.

Nu am mai trecut de mult prin BG, deci nu pot sa zic daca s-a umplut sau nu de radare.

Pe Otoyolu (autostrada) sunt zone de impinge tava, era una la care am facut popasul ultima data cand am fost, nu mai stiu unde, dar stiu sigur ca era pe sectorul Edirne-Istanbul.

Ca motorina recomand Petrol Ofisi din TR. Si in BG cred ca exista benzinarii bune, dar nu am avut experiente cu ele.

Edited by Al3xandru35, 28 April 2018 - 09:03.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ultima data am mers in Turcia prin 2008 si la vremea respectiva alegeam traseul prin Giurgiu - Veliko Tirnovo - Stara Zagora -Hascovo - Edirne - etc. Nu mai tin minte de ce nu mergeam pe traseul selectat de tine, chiar daca este mai scurt. Probabil ca era rau drumul. Va trebui sa te interesezi cum este acum.
Prin Bulgaria am trecut ultima data in 2016 si nu am avut probleme cu nimeni. Ma oprit un politist ca mergeam printr-un tunel cu 120km/h si era restrictie la 90km/h, insa nu am recunoscut nimic si am sustinut ca aveam 88km/h si pina la urma ma lasat sa plec dupa ce ma tinut cam 10-15 minute.
Inainte de 2008 motorina in Turcia era foarte scumpa, fata de Romania si Bulgaria. Intodeauna faceam plinul in vama bulgareasca, inainte sa intram in aia turceasca, in zona cu duty free. Nu stiu cum o fi acum situatia.

#4
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.06.2007
3. Am de gand sa iau pranzul dupa ce trec in Turcia, deci ar fi super daca imi puteti recomanda un popas pentru a lua masa dupa ce trec granita in Tr.
4. Alimentez cu Motorina. Voi face plinul in Bucuresti. Dupa aceea ce imi recomandati pt alimentare? BG sau TR?

3. Daca va e foame rau, este un popas imediat dupa iesire, mancarea e in general ok pe autostrada pentru ca au dever mare (multi soferi de camioane). Daca nu e foame/graba mare, va recomand sa coborati pana la Edirne, intrati pe indicatorul pe care scrie Edirne Sehir Merkezi si in 5 minute ati ajuns in centru. Edirne e un orasel foarte cochet, cu o zona pietonala micuta, plina de magazine si locante unde se manaca foarte bine. Dupa aia, iesiti inapoi pe autostrada si va continuati drumul.
4. Daca vreiti sa alimentati in Bulgaria, nu alimentati de la granita. Aproximati cand mai aveti sub 50 - 100 km pana la granita si alimentati de la prima benzinarie pe care o intalniti (Shell sau altele cunoscute). Eu personal am avut experiente neplacute cand am alimentat chiar din granita, pe partea bulgareasca (atat la pret cat si la calitate). Pe partea turceasca e mai scump, dar n-am avut surprize in granita. Ca si companii, Petrol Ofisi e compania lor nationala, au si Shell, BP,... Toate sunt ok.

Edited by cccbbb_2, 28 April 2018 - 10:28.


#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cel mai bine mananci in Turcia la popasurile de pe autostrada la "impinge tava". Mancare gustoasa, ieftina, proaspata (au rulaj mare).

In Turcia parca sunt mai scumpi carburantii decat in Europa.

Pentru camere si radare folosesti Waze cat timp te tine buzunarul pe roaming. Cand nu te mai tine, folosesti Sygic.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ai grija la roaming, pt ca TR nu e in UE.
Dc ai Orange, cu 5 USD ai 500mb/sapt. E destul pt Waze & Co.


#7
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View Postcccbbb_2, on 28 aprilie 2018 - 10:25, said:

3. Am de gand sa iau pranzul dupa ce trec in Turcia, deci ar fi super daca imi puteti recomanda un popas pentru a lua masa dupa ce trec granita in Tr.
4. Alimentez cu Motorina. Voi face plinul in Bucuresti. Dupa aceea ce imi recomandati pt alimentare? BG sau TR?

3. Daca va e foame rau, este un popas imediat dupa iesire, mancarea e in general ok pe autostrada pentru ca au dever mare (multi soferi de camioane). Daca nu e foame/graba mare, va recomand sa coborati pana la Edirne, intrati pe indicatorul pe care scrie Edirne Sehir Merkezi si in 5 minute ati ajuns in centru. Edirne e un orasel foarte cochet, cu o zona pietonala micuta, plina de magazine si locante unde se manaca foarte bine. Dupa aia, iesiti inapoi pe autostrada si va continuati drumul.
4. Daca vreiti sa alimentati in Bulgaria, nu alimentati de la granita. Aproximati cand mai aveti sub 50 - 100 km pana la granita si alimentati de la prima benzinarie pe care o intalniti (Shell sau altele cunoscute). Eu personal am avut experiente neplacute cand am alimentat chiar din granita, pe partea bulgareasca (atat la pret cat si la calitate). Pe partea turceasca e mai scump, dar n-am avut surprize in granita. Ca si companii, Petrol Ofisi e compania lor nationala, au si Shell, BP,... Toate sunt ok.
edirne recomand si eu pentru mancare, pentru a venea moscheele de acolo. Noi am ajuns noaptea in Edirne, am stat pana dimineata, apoi am plecat sa vedem pe zi Turcia. E orasul destul de ieftin.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am treaba la 'Stambul - la ora 17 trebuie sa fiu la o intalnire. Iese din discutie opritul pe drum, exceptand necesitati fiziologice.

Masina cu care ma duc are rezervor de 54l si cred ca fie ea, fie soferul au ceva defectiuni, pentru ca m-as simti fericit sa consume media 7-8l/100Km, dar e mai bine sa aproximez la 10l/100Km => 500Km cu un plin, deci alimentez la Bucuresti, apoi prin Bg, cu cca 100 Km inainte de granita cu TR.

Edited by Ahasverus, 28 April 2018 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate