Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Self medication

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Ce parere aveti de utilizarea fara sa stie medicul a unor pastile?
De ex. eu cand aveam de facut prezentari la public larg aveam tendinta sa tremur sa am o frica care strica toata prezentarea , transpiram groaznic  , asa ca m am informat foarte bine si am gasit ca pot lua propranolol , in anumite doze. Apoi o data pe saptamana maxim ( cu renuntari o data la 2 luni pe 2 sapt ( asa e recomandat ) iau phenibut , pentru a avea o zi fara anxietate fizica si psihica ca am asa numita "social anxiety" si ma ajuta foarte mult phenibut-ul chiar si atunci cand nu am luat doza.
Mai departe , pentru motivatie pentru invatat luam phenylpiracetam - foarte tare-i. Ceva riscuri de moarte ))?

Edited by exydos, 27 April 2018 - 19:10.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@exydos, "povestea" ta imi aminteste de nu stiu cate filme in care unu' incepe sa ia pastile fara tratament cu scopul de a avea succes si ajunge sa se distruga pe el si pe cei din jurul sau.

Vorba aia, "filmul bate viata" !
Sau cum era ? "viata bate filmu" ?

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Eu cred ca nu-i bine ceea ce faci.

Ce ti-as sugera eu e sa mergi la farmacie naturista, si sa ceri medicamente pe baza de plante pentru diferite lucruri pe care le doresti.

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

 exydos, on 27 aprilie 2018 - 19:09, said:

Mai devreme sau mai târziu tot vei muri, se pare că faci tot posibilul ca decesul tău să aibe loc mai devreme decât trebuie și probabil că nu o să o sfrârșești prea frumos, dimpotrivă Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 27 April 2018 - 19:34.


#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Eu nu am nevoie de succes , ci pur si simplu , daca poti sa "hack-uiesti" viata de ce sa nu o faci ca sa traiesti mai bine ? Nu mi pasa sa traiesc 100 , sa fie 40 frumosi

 R10, on 27 aprilie 2018 - 19:31, said:

Eu cred ca nu-i bine ceea ce faci.

Ce ti-as sugera eu e sa mergi la farmacie naturista, si sa ceri medicamente pe baza de plante pentru diferite lucruri pe care le doresti.

Nu prea au efect dupa care am incercat eu , organismul meu e facut in asa fel incat are nev de doze maricele :)))

 TheStarkestTruthMatters, on 27 aprilie 2018 - 19:33, said:

Mai devreme sau mai târziu tot vei muri, se pare că faci tot posibilul ca decesul tău să aibe loc mai devreme decât trebuie și probabil că nu o să o sfrârșești prea frumos, dimpotrivă Posted Image

Da, probabil, dar cui ii pasa, incerc tot posbilul si fara medicamente , facand sport , mancand cat de cat sanatos , fara alcool, tigari , cafea rar.

#6
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

 exydos, on 27 aprilie 2018 - 19:09, said:

Ce parere aveti de utilizarea fara sa stie medicul a unor pastile?
De ex. eu cand aveam de facut prezentari la public larg aveam tendinta sa tremur sa am o frica care strica toata prezentarea , transpiram groaznic  , asa ca m am informat foarte bine si am gasit ca pot lua propranolol , in anumite doze. Apoi o data pe saptamana maxim ( cu renuntari o data la 2 luni pe 2 sapt ( asa e recomandat ) iau phenibut , pentru a avea o zi fara anxietate fizica si psihica ca am asa numita "social anxiety" si ma ajuta foarte mult phenibut-ul chiar si atunci cand nu am luat doza.
Mai departe , pentru motivatie pentru invatat luam phenylpiracetam - foarte tare-i. Ceva riscuri de moarte ))?

1.Consumul de medicamente fara indicatia unui medic este o prostie.
2.Anxietate fizica nu exista ci doar anxietate psihica datorata unor factori externi (in general) sau a lipsei cantitatii necesare a serotoninei la nivel de neurotransmitatori.

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

 creative_guy, on 27 aprilie 2018 - 19:36, said:



1.Consumul de medicamente fara indicatia unui medic este o prostie.
2.Anxietate fizica nu exista ci doar anxietate psihica datorata unor factori externi (in general) sau a lipsei cantitatii necesare a serotoninei la nivel de neurotransmitatori.
De ce? Cand fac prezentare sau vb cu cineva nu mi pasa ce crede ala despre mine dar fara sa vreau ma nrosesc , tremur. O prostie , dar medicii nu cunosc sa trateze anxietatea )))

#8
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

 exydos, on 27 aprilie 2018 - 19:38, said:

De ce? Cand fac prezentare sau vb cu cineva nu mi pasa ce crede ala despre mine dar fara sa vreau ma nrosesc , tremur. O prostie , dar medicii nu cunosc sa trateze anxietatea )))

Posibil surplus de adrenalina.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Esti un "drogat" fara control :lol:. Incearca sa scapi de prejudecati si sa fii sigur pe tine in fata publicului. Se obtine prin exersare si printr-un psihic sanatos.

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

 Serafim606, on 27 aprilie 2018 - 19:47, said:

Esti un "drogat" fara control :lol:. Incearca sa scapi de prejudecati si sa fii sigur pe tine in fata publicului. Se obtine prin exersare si printr-un psihic sanatos.
No , de o gramada de timp am participiat la cat mai multe lucruri , am inceput sa fac lucruri neobisnuite , sa am un cuvant de spus la un discurs , dar mereu e la fel de naspa:) , nu vad nici o evolutie , ( mai sunt zile in care am o mica depresie si ni vorbesc cu nimeni , ma simt bipolar, gen cineva se comporta frumos cu mine , eu nu stiu din ce motiv am ura fata de acea persoane si ma comport ca atare,  niciodata nu pot sa fiu ceea  ce vreau aa fiu. Nu chiar sunt drogat , intrucat medicamentele astea la mine in oras sunt legale. Daca luam xanax era alta poveste boss.

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Rezolva treaba cu anxietatea. Vezi de unde se trage. Afli sursa, rezolvi, scapi de problema.

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Si etnobotanicele erau legale. Asta nu le face bune

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

 Serafim606, on 27 aprilie 2018 - 19:56, said:

Rezolva treaba cu anxietatea. Vezi de unde se trage. Afli sursa, rezolvi, scapi de problema.
tind sa cred ca e genetic , alta explicatie nu am

#14
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e genetic. Este o problema emotionala. Ce a spus a spus bine serafim606. Degeaba tot tratezi efectul. Cauta cauza, si ai sanse sa scapi

#15
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
De unde ai făcut rost de phenylpiracetam?
Nu se dădea cu rețetă de la psihiatru?

Edited by Baggins, 27 April 2018 - 20:34.


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 exydos, on 27 aprilie 2018 - 19:36, said:

Eu nu am nevoie de succes , ci pur si simplu , daca poti sa "hack-uiesti" viata de ce sa nu o faci ca sa traiesti mai bine ? Nu mi pasa sa traiesc 100 , sa fie 40 frumosi

atunci da-i inainte :lol:

eu mor pe astia care incearca sa faca oamenii sa renunte la obiceiuri care le fac rau. lasa-i tata sa moara mai devreme, nu le mai platim pensia.

#17
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

 R10, on 27 aprilie 2018 - 20:31, said:

Nu e genetic. Este o problema emotionala. Ce a spus a spus bine serafim606. Degeaba tot tratezi efectul. Cauta cauza, si ai sanse sa scapi
unde sa caut , poate ma indrumati ?

 laffin, on 27 aprilie 2018 - 20:35, said:


atunci da-i inainte Posted Image

eu mor pe astia care incearca sa faca oamenii sa renunte la obiceiuri care le fac rau. lasa-i tata sa moara mai devreme, nu le mai platim pensia.
nu stiu cine cui ii plateste pensia , iti doresc sanatate =))  sa ajungem si sa vedem

#18
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 creative_guy, on 27 aprilie 2018 - 19:36, said:

Anxietate fizica nu exista ci doar anxietate psihica datorata unor factori externi (in general) sau a lipsei cantitatii necesare a serotoninei la nivel de neurotransmitatori.

Neurotransmițătorii sunt la nivel fizic, nu psihic.

@exydos - Părerea mea este că indiferent ce scriem noi, tu oricum vei merge după capul tău.
Ai pus întrebarea mai mult din frică.
Tu ești ca și acel tip care ia steroizi, dar mai întreabă din când în când cât este de nociv,
ca apoi să continue oricum,
dar măcar să primească ceva feedback încurajator,
iluzia siguranței,
și până la urmă avionul tot se va prăbuși atunci când se va prăbuși.

Edited by Daredevil666, 27 April 2018 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate