Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

VPN, daca folositi, si de ce?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Dap, buna rau recomandarea...

Fix aia cu scandalu' adblocherelor pline de malware, spyware si alte ware...

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
S-au inventat blockere anti-a d blockere

Edited by karax, 26 April 2018 - 06:28.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Si cum bag un ad blocker pe un televizor deja depasit moral, din 2013 sau 2014?

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa cum nici monitorul CRT nu avea vreo legatura cu imaginea prezentata exceptand cateva setari

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Posttfmercedez, on 26 aprilie 2018 - 08:24, said:

Si cum bag un ad blocker pe un televizor deja depasit moral, din 2013 sau 2014?

La nivel de router.

Vezi https://pi-hole.net

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai uite o idee ar fi asa , ad blocker VPN , adica vpn-ul sa iti blocheze reclama ...ca sa nu mai fii urmarit sau ceva. Sau un fel de server de redirect care sa faca asta, copy paste la continutul web dar fara reclame.

Si tot pe sistemul asta s-ar putea face un vpn care face mai mult decat sa encripteze traficul...si anume sa stearga orice fel de urme ale posesorului de calculator, in asa fel incat sa fii anonim fata de servicii.

#25
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007
Sunt de acord. Credeam că doar mi se pare.

View Postrosix, on 25 aprilie 2018 - 20:46, said:


EMAG face asta, la greu, adica studiaza atent ce se cauta si cine cauta si umfla preturile exact inainte sa dai comanda.
Cand va intra rahatul ala in vigoare cu datele personale in UE, vor primi un email de la mine in care voi solicita expres ca datele mele personale sa fie utilizate exclusiv in scope de facturare si livrare.


#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Mai cumpara cineva de pe emag?

#27
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu . Dar am returnat fierul de calcat in 5 minute (avea apa in el si ai lipsea un surub)... :(

#28
100685

100685

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.12.2017

View Postrosix, on 25 aprilie 2018 - 20:46, said:



EMAG face asta, la greu, adica studiaza atent ce se cauta si cine cauta si umfla preturile exact inainte sa dai comanda.
Cand va intra rahatul ala in vigoare cu datele personale in UE, vor primi un email de la mine in care voi solicita expres ca datele mele personale sa fie utilizate exclusiv in scope de facturare si livrare.

Salut,

Si eu banuiam ca se fac "treburi" din astea da nu am vazut cu ochii mei inca, voi ati vazut ?.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
VPN folosesc doar pentru home office, in rest, I don't give a fuck Posted Image

View Post100685, on 29 mai 2018 - 01:36, said:

Salut,

Si eu banuiam ca se fac "treburi" din astea da nu am vazut cu ochii mei inca, voi ati vazut ?.

Nu, nu fac, exista multi paranoici in acest univers. Ideea ca emag sau orice alt magazin ar mari pretul "chiar inainte sa dai comanda" este atit de imbecila incit cei care studiaza imbecilitatea ar ramine perplecsi daca ar auzi asa ceva. Ce face emag este sa-ti trimita sugestii cu produse asemanatoare, daca nu ai gasit ce cautai. Sau sa-ti trimita remindere daca pui ceva in cos si nu-l comanzi. Sau sa-ti trimita email ca a scazut pretul la un produs la care te-ai uitat. De obicei reducerea e cit se poate de ridicola, asa ca nu e ceva hotaritor.

Ofertele nu sint neaparat "inselatoare", dar trebuie sa decizi cu capul tau daca merita sau nu banii, nu luindu-te dupa "reducere". Cind cumperi ceva te uiti si in alta parte, ca sa-ti faci o idee, nu sari ca boul si dup-aia spui ca ai fost prostit Posted Image

Ca exemplu concret ca reducerile emag nu-s "fake", intr-un mail primit in 1 mai am urmatoarele sugestii cu reduceri

Produs 1: 364 redus de la 874
Produs 2: 500 redus de la 1043

Conform teoriei conspirationiste ar trebui ca alea sa fie preturi umflate, doar ca daca le caut pe amindoua acum pe site, adica o luna mai tirziu, sint asa:

Produs 1: 476 redus de la 874
Produs 2: 657 redus de la 1043

In concluzie, daca as fi fost interesat de oricare din produsele alea, as fi iesit cu mult in cistig daca le-as fi comandat pe baza recomandarilor, decit acum. O fi teapa? Posted Image

Acuma de obicei preturile de la care sint reduse trebuie pur si simplu ignorate, alea sint vrajeala completa cind e vorba de mai mult de 10-15% reducere, cu exceptia cazurilor in care nu vor sa scape de ceva versiuni mai vechi. Produsele de mai sus sint oferite o firma partenera emag.

Edited by Mosotti, 29 May 2018 - 08:57.


#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Gizas

Edited by Mosotti, 29 May 2018 - 09:14.


#31
100685

100685

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.12.2017
:) Intrebam si eu, ca fara probe eu nu cred.

#32
EURODOMENII

EURODOMENII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.03.2007
Atat Bitdefender (https://www.bitdefen...droid-2032.html) , cat si Kaspersky  ( https://play.google....onnection&hl=en)  dau 200MB free / zi.

Kaspersky nu te conditioneaza sa cumperi solutia de securitate, dar iti dau 300MB daca o faci.

Providerul comun pentru solutia de VPN Bitdefender/Kaspersky este https://www.hotspotshield.com/ .

#33
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.01.2019
VPN Avira pt. a accesa cateva site uri de warez pt. muzica, filme HD si carti ebook

Edited by Sierra_Tango, 11 January 2019 - 18:19.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cunoasteti un VPN gratuit sigur? Am nevoie doar sa ma conectez la contul meu (companie de ridesharing) si nu o pot face cu ip de Romania. As vrea sa ma vada ca fiind in UAE, Egypt.

Edited by MembruAnonim, 17 June 2020 - 23:52.


#35
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:
Daca vrei anonimat pe Internet poti folosii gratuit tor-browser pentru pagini web si TOR pentru alte servicii.
Este adevarat ca unele servicii web sau de alt fel nu sunt accesibile prin iesirile TOR in clearnet fiind blocate in mod intentionat.
In acest sens se poate inchiria remote un server Linux cu conectarea numai prin TOR, plata se face in monero tot remote pentru anonimitate.
Pe acest server se instaleaza un server VPN (ex. OpenVPN) iar prin TOR te conectezi la acest server VPN (adica server-ul tau).
In felul acesta o sa ai adresa IP a server-ului inchiriat si nu o sa mai fi blocat.
Eu inteleg ca aici este o arie de developeri... si poate solutia descrisa este prea complicata... cel mai bine luati legatura cu IT&C-ul de unde lucrati... un Sysadmin de Linux ar trebuii sa stie sa va configureze o astfel de solutie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate