Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenajarea unei curti la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Tedy2018

Tedy2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2018
Buna ziua. In cca. o luna intru in posesia unui teren la tara. Va rog, in masura posibilitatilor, sa-mi dati cateva idei de amenajare a curtii respective avand in vedere ca nu exista nici o constructie pe teren. Intentionez sa infiintez o livada sau plantatie de arbusti fructiferi pe mare parte din el si, fiind folosita mai mult in perioada calda (cel putin deocamdata) vreau sa fac o mica casuta (cred ca din lemn) de cca. 40-50 mp. Incerc sa atasez si o imagine a terenului respectiv cu dimensiunile sale. Astept cat mai multe idei. Va multumesc.

Attached Files



#2
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Din cate stiu eu, orice constructie, fie ea si din lemn, fie ea cat de mica (40 50 de mp2 e o suprafata totusi) are nevoie de o autorizatie de constructie.

#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Da este necesara obtiner.ea unei autorizatii de constructie pentru orice constructie , teoretic si pentru cele provizorii. Asta daca vrei sa fi ok cu actele, daca vrei sa ai utilitati ....
In rest ocabana de 40-50 mp sunt  mai mult decat suficienti pentru locure temporara,  tine cont ca livada aia va produce la un punct o cantitate de fructe (ma gandesc) care va trebui stocata/depozitata / prelucrata  cumva  (in functie de scopul respectiv)

#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 lestad_25, on 25 aprilie 2018 - 11:56, said:

In rest ocabana de 40-50 mp sunt  mai mult decat suficienti pentru locure temporara,
dar cu conditia ca anexa cu porci a vecinului sa fie cat mai departe de cabanuta............

#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pune mana pe un soft (MS Visio de exemplu) si fa desenele la scara. O sa ai numai de castigat. Apoi daca vrei sa o iei si in sus (adica 3D) foloseste Sketchup.

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Cam ce buget ai pentru casuta si amenajari/autorizatii?

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca nu e cu fundatie nu trebuie autorizatie, eu asa stiu. Pe de alta parte... daca nu faci fundatie se pot intampla multe lucruri naspa. Depinde daca ai nevoie de ceva temporar sau crezi ca nu merita investitia sau vrei sa faci ceva durabil.

#8
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Mai gandestete , o casa langa anexele vecinilor ? Nu mai bine langa liziera de salcami(sus in desenul atasat) , chiar vrei sa-ti guite porci dimineata , cum bine spunea un coleg mai sus.
Planteaza puietul pe toata suprafata si vezi anul urmator ce leaga si unde faci casa .Banuiesc ca nu sti cum e panza freatica !

Edited by ProfiBv, 25 April 2018 - 23:03.


#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Bylly00, on 25 aprilie 2018 - 17:39, said:

Daca nu e cu fundatie nu trebuie autorizatie, eu asa stiu. [...]
... urban myth ...  Posted Image

#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ TheWarrior  omu nu a zis nimic ca ar mai fi constructii ale vecinilor mai ales cotet  cu porci , daca vecini cresc porci in zona nici nu merita interestul (vara o sa fi terminat psihic de miros) acuma daca faci un cotet de gaini si umbla printre pomi nu e asa mare tragedie (numai ca vei avea grija de ele ....zilnic)
o cabana de 40-50 mp cu 3 camere si un hol si o baie si probabil o bucatarie nu cred ca iti intra in suprafata aia  - e aproximativ o constructie de vreo 100 de mp.
Daca scopul e pentru pomi sa faci o analiza de sol sa nu ai surprize , si gandeste pe teremen lung ce vrei sa faci cu fructele rezultate - una e sa pe pui in lazi si sa le vinzi si alta e sa le aduni in butoaie si sa faci tuica din ele (oricum ar fi iti va trebui o magazie doar pentru fructe daca pui atatia pomi cati ai desenat tu acolo)

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 lestad_25, on 26 aprilie 2018 - 09:02, said:

@ TheWarrior  omu nu a zis nimic ca ar mai fi constructii ale vecinilor mai ales cotet  cu porci , ...
Daca privesti poza din primul post , o sa vezi in partea de jos precizarea .

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001

 DIY, on 26 aprilie 2018 - 01:57, said:

... urban myth ...  Posted Image

Nu iti trebuie autorizatie de construire daca acea constructie nu este definitiva (adica nu are fundatie). Impozit oricum platesti. Sunt in cunostinta de cauza (asta ca sa spulberam orice dubiu).

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ petman cum platesti impozit pe o constructie edificata sa zicem anul asta fara a avea o atuorizatie, fara a intabula  constructia  la cadastru Posted Image  pe ce baza o declari la finate ? (ca si constructie existenta de acum 20 de ani ?). Pentru organizari de santier , depozitare marfa, schele  montate pe domeniul public platesti o anumita taxa - pentru o anumita perioada  determinata . Restul conteaza de noroc, vecini si primarie.

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

 petman, on 26 aprilie 2018 - 09:53, said:


Nu iti trebuie autorizatie de construire daca acea constructie nu este definitiva (adica nu are fundatie). Impozit oricum platesti. Sunt in cunostinta de cauza (asta ca sa spulberam orice dubiu).
Gresesti. Raspunde-i lui Lestad.

Edited by bobitzaaa, 26 April 2018 - 13:23.


#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
PJ situatie reala:
constructie (containere tip birou) amplasata fara fundatie pe un teren proprietatea firmei - s-a declarat la primarie si se impoziteaza:
- terenul
- constructia pe baza facturii de achizitie unde se vede valoarea de inventar.
Cei de la urbanism mi-au comunicat ca avand in vedere tipul de constructie (mobil) nu este nevoie de autorizatie de construire.
Acu, ca aia de la urbanism de la mine is mai destupati la minte, asta e. Am noroc.

#16
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Le-or fi incadrat (birourile) la capitolul ... tonete. Legea spune ca numai astea au voie sa fie ridicate fara autorizatie Posted Image
Articolul 11 (2) spune:
"Se pot executa fără autorizație de construire și lucrări pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării și comercializării presei, cărților și florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundații și platforme, precum și fără racorduri și/sau branșamente la utilități urbane, cu excepția energiei electrice."
https://lege5.ro/Gra...-de-constructii

#17
Tedy2018

Tedy2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2018

 ProfiBv, on 25 aprilie 2018 - 23:01, said:

Mai gandestete , o casa langa anexele vecinilor ? Nu mai bine langa liziera de salcami(sus in desenul atasat) , chiar vrei sa-ti guite porci dimineata , cum bine spunea un coleg mai sus.
Planteaza puietul pe toata suprafata si vezi anul urmator ce leaga si unde faci casa .Banuiesc ca nu sti cum e panza freatica !

Buna seara. Clar nu o sa asez cabana langa anexa vecinului ci mai degraba undeva pe la limita unde va fi livada/arbustii. Langa anexa vecinului cred ca voi construi si eu una pentru pasari si intre ele un gard viu (nu cred ca poti avea o curte la tara fara cateva pasari). Pe de alta parte, in zona lizierei de salcam mi se pare cam retras si cam departe de reteaua de apa ce trece pe drumul de acces. Din ce am vazut la vecini panza freatica se afla la cca 5 m.

 lestad_25, on 26 aprilie 2018 - 09:02, said:

@ TheWarrior  omu nu a zis nimic ca ar mai fi constructii ale vecinilor mai ales cotet  cu porci , daca vecini cresc porci in zona nici nu merita interestul (vara o sa fi terminat psihic de miros) acuma daca faci un cotet de gaini si umbla printre pomi nu e asa mare tragedie (numai ca vei avea grija de ele ....zilnic)
o cabana de 40-50 mp cu 3 camere si un hol si o baie si probabil o bucatarie nu cred ca iti intra in suprafata aia  - e aproximativ o constructie de vreo 100 de mp.
Daca scopul e pentru pomi sa faci o analiza de sol sa nu ai surprize , si gandeste pe teremen lung ce vrei sa faci cu fructele rezultate - una e sa pe pui in lazi si sa le vinzi si alta e sa le aduni in butoaie si sa faci tuica din ele (oricum ar fi iti va trebui o magazie doar pentru fructe daca pui atatia pomi cati ai desenat tu acolo)

Buna seara. Din ce am vazut in zona, nu prea mai cresc oamenii porci, prefera sa cumpere carnea, gaini mai au. Referitor la cabana, eu zic ca o suprafata de 50 mp este de ajuns. La suprafata de cca. 100 mp sa inteleg ca luati in calcul si eventuaal terasa si trotuare de langa aceasta? Probabil ca in timp va mai fi nevoie de o alta magazie mai mare, dar cred ca va putea fi ridicata langa liziera de salcam.

 petman, on 26 aprilie 2018 - 09:53, said:


Nu iti trebuie autorizatie de construire daca acea constructie nu este definitiva (adica nu are fundatie). Impozit oricum platesti. Sunt in cunostinta de cauza (asta ca sa spulberam orice dubiu).


Buna seara. Nu stiu cum ar fi considerata o locuinta pe niste piloni eventual. Totusi si o casa din lemn, din cate am citit, nu poate fi asezata direct pe pamant.

 Tedy2018, on 26 aprilie 2018 - 21:25, said:


Buna seara. Clar nu o sa asez cabana langa anexa vecinului ci mai degraba undeva pe la limita unde va fi livada/arbustii. Langa anexa vecinului cred ca voi construi si eu una pentru pasari si intre ele un gard viu (nu cred ca poti avea o curte la tara fara cateva pasari). Pe de alta parte, in zona lizierei de salcam mi se pare cam retras si cam departe de reteaua de apa ce trece pe drumul de acces. Din ce am vazut la vecini panza freatica se afla la cca 5 m.



Buna seara. Din ce am vazut in zona, nu prea mai cresc oamenii porci, prefera sa cumpere carnea, gaini mai au. Referitor la cabana, eu zic ca o suprafata de 50 mp este de ajuns. La suprafata de cca. 100 mp sa inteleg ca luati in calcul si eventuaal terasa si trotuare de langa aceasta? Probabil ca in timp va mai fi nevoie de o alta magazie mai mare, dar cred ca va putea fi ridicata langa liziera de salcam.




Buna seara. Nu stiu cum ar fi considerata o locuinta pe niste piloni eventual. Totusi si o casa din lemn, din cate am citit, nu poate fi asezata direct pe pamant.


Multumesc tuturor pentru interventii. Poate mai are cineva o idee de aranjament a terenului...

#18
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Cat de circulat este drumul? E de pamant sau asfaltat?
Eu as pune casa in coltul de jos a laturii de 48 metri. Esti departe de drum si de vecin.

Asa ceva as vrea si eu sa fac peste cativa ani - o casuta in mijlocul unui teren si sa fiu la minim 50-100 metri de vecin, drum, etc. Liniste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate