Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#397
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
4.03%  robor. Felicitari BNR care a inceput razboiul economic impotriva propriilor cetateni!!!

#398
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postjuannn, on 05 martie 2022 - 16:04, said:

4.03%  robor. Felicitari BNR care a inceput razboiul economic impotriva propriilor cetateni!!!

BNR tine cursul RON/EURO jos, din cauza asta creste ROBOR.
Dar nu cred ca i-ar conveni nimanui un 5,30 curs RON/EURO.

#399
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Nu ii convine nimănui ca dobânda să crească. În fine, piața se va calma.

#400
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postaris86, on 06 martie 2022 - 08:51, said:

Nu ii convine nimănui ca dobânda să crească. În fine, piața se va calma.

Le convine celor care au bani in banci si obligatiuni. Cu cat dobanda creste mai mult, cu atat si ei castiga mai mult.
Cei care au de pierdut sunt cei cu credite.

#401
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Toți pierdem, prin creșterea inflației. Și eu am credit cu dobândă variabilă. Totuși băncile mentin la valori scăzute creditele cu dobândă fixă, ceea ce mă duce gândul că este doar temporară creșterea.

#402
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postaris86, on 06 martie 2022 - 15:17, said:

Toți pierdem, prin creșterea inflației. Și eu am credit cu dobândă variabilă. Totuși băncile mentin la valori scăzute creditele cu dobândă fixă, ceea ce mă duce gândul că este doar temporară creșterea.

Bancile isi asuma ceea ce au semnat.
Cresterea NU este temporara, la inflatie 10% si razboi la granite, nici nu se poate sa ramana ROBOR doar 4%.

#403
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Ce parere aveti acum cu robor 5%. Se va opri aici sau va ajunge la 10% la final de an?

#404
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Creditele nu se mai dau in ROBOR de ani buni, iar cei care au ROBOR pot refinanta in IRCC, care e inca sub 2% (chiar daca si el se va duce spre 3 in mod clar in perioada urmatoare). Eu mi-am lichidat creditul cand am vazut ca e in crestere ROBOR si gata.

Sigur ca e o perioada instabila pentru a lua credite, dar astea nu dureaza mult, de aia poate unii prefera o perioada cu dobanda fixa pana se linistesc lucrurile. Se va termina si razboiul asta intr-un fel sau altul.

Personal nu cred ca ROBOR-ul se va duce spre 10%, asta s-ar intampla daca razboiul ar veni mai aproape de Romania eventual.

#405
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
@utopium cazul meu. Am luat credit prima casa  in 2018 deci pina in 2023 nu pot refinanta/vinde/inchiria (ca am clauza cu primii 5 ani).  Decind a inceput cresterea accelerata a robor mi-a crescut rata cu 350 ron si e in crestere.

#406
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Părerea mea ca robor se va duce la 6-7%, iar ircc tot pe acolo, deja a ajuns la 4%. Am mers pe dobânda variabilă, acu nu știu ce o sa fie. Poate trece și perioadă asta mai instabilă repede.

#407
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaris86, on 02 mai 2022 - 22:10, said:

Părerea mea ca robor se va duce la 6-7%, iar ircc tot pe acolo, deja a ajuns la 4%. Am mers pe dobânda variabilă, acu nu știu ce o sa fie. Poate trece și perioadă asta mai instabilă repede.
IRCC e 1.86% momentan. Si ar ramane sub ROBOR si daca ROBOR ar fi stabil multa vreme la 6% pentru ca modul de calcul il face sa fie oricum mai mic. Acum da, are o intarziere fata de ROBOR si inca va mai creste in urmatoarele luni, probabil spre 3%.

#408
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 02 mai 2022 - 19:52, said:

@utopium cazul meu. Am luat credit prima casa  in 2018 deci pina in 2023 nu pot refinanta/vinde/inchiria (ca am clauza cu primii 5 ani).  Decind a inceput cresterea accelerata a robor mi-a crescut rata cu 350 ron si e in crestere.
Lichideaz-o cat mai rapid daca poti, chiar si daca platesti 500 de lei extra pe luna tot se aduna in timp (ca aia e doar principal, fara dobanda), apoi dai recalculare. Poti recalcula cu reducerea perioadei (mai avantajos pe ansamblu), dar si prin reducerea sumei (si atunci iti scade rata si implicit si dobanda/variatia ratei in functie de ROBOR).

Sau platesti extra pana la anul si apoi refinantezi daca nu se poate mai rapid. Vezi ce zice banca ta despre trecere la IRCC. Eu am returnat masiv de cand a inceput pandemia si am lichidat-o anul asta cand a inceput sa creasca ROBOR mai tare. Nu era mare lucru nici daca o plateam marita ca era chiar mica raportat la venituri, dar daca am avut bani deoparte mi-a fost usor sa o lichidez.

In mod normal trebuie sa ai o marja de rezerva si cand creste sa ai de unde sa acoperi. Eu la primul apartament am avut si  8-9% in dolari in unele perioade, atunci erau scumpe creditele fata de acum si in functie de evolutia pietei au fost si  perioade cu dobanzi mari. Dar le-am platit marite o perioada si apoi a scazut, perioade de cresteri vor exista oricand, ti le asumi.

Daca nu ai alta varianta, le dai 1.000 de euro extra in urmatorul an pe rata crescuta, dar apoi refinantezi. Iar apoi ii recuperezi facand plati anticipate constant. Cu strategia potrivita ai metode destule de a reduce costul total al creditului pe termen lung, n-am stat sa fac calcule detaliate, dar eu pana la urma nu cred ca am platit mai mult de 20% din dobanda estimata totala pe 30 de ani cand am luat creditul (l-am lichidat in sub 7 ani).

Edited by utopium, 03 May 2022 - 05:15.


#409
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006

View Postbossake, on 24 aprilie 2018 - 11:11, said:

refuz sa cred ca au fost atatia oameni iresponsabili care s-au bagat la un credit pe care sa nu il poata plati la o crestere a dobanzii. nu poti pierde casa ca ti-a crescut rata cu 300 lei intr-un an. pai ce calcule ti-ai facut tu?!

nu cred ca cei care si-au luat locuinte normale  (40-60.000) au vreun risc sa aiba probleme,poate maxim doar unii dintre cei care si-au cumparat case de 70-80.000 de euro care si-au supra apreciat puterea lor financiara

cat timp (inca) economia (in special privata) merge , adica nu sunt disponibilizari, inchideri de firme nu va pierde nimeni casa.

Ex meu.
Locuinta modesta credit de 41.000 eur, cind m-am bagat la credit era intradevar roborul mic dar cind am semnat contractul nu am luat in calcul posibilitatea dublarii ratei.
Consiliera de la banca m-a sfaiut atunci ca nu are cum sa creasca rata ca roborul e stabil bla bla bla.

Incept sa cred ca prima casa cu robor este exact ca si creditele in franci elvetieni inainte de 2012 cind sau dublat ratele.
Eu trebuie sa mai astept pina la anu in mai pina voi face o refinantare cu dobanda fixa macar pe 5 ani asta daca nu se va dubla rata pina atunci :)

Edited by juannn, 08 May 2022 - 10:48.


#410
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postjuannn, on 01 mai 2022 - 22:24, said:

Ce parere aveti acum cu robor 5%. Se va opri aici sau va ajunge la 10% la final de an?

Opinia mea este că ROBOR va mai creste ca urmare, în principal, a creșterii inflatiei.
Astfel ROBOR este o dobândă pentru sumele pe care băncile sunt dispuse să împrumute alte bănci.
Dacă inflația este de 10 % pe an asta înseamnă în mod concret că dacă Banca A dă băncii B suma de 100 de lei pentru un an, la finalul acelui an, când banca A primește banii înapoi nu mai poate să cumpere aceleași lucruri ca în urmă cu un an, ci mai puțin cu 10 % - pentru că urmare a inflației totul a crescut cu 10 %.
Din acest motiv banca A trebuie să își ia o marjă de rezervă și să se protejeze de inflație, cerând o dobândă care să îi permită păstrarea valorii banilor + un profit.

Băncile nu prea se împrumută pe un an, ci pe termene mult mai scurte, băncile nu cumpără alte bunuri, ci folosesc banii pentru alte tranzacții deci ROBOR-ul nu va fi cat inflația - însă economic nu este posibil ca inflația să fie mare iar ROBOR să fie foarte mic, ele merg cam în tandem.
Pe de altă parte cine a mai urmărit piața financiară a văzut că BNR tot a mărit succesiv dobânda de politică monetară - de la 1,25%  în ianuarie 2021 până la 3% în aprilie 2022 și se vorbește că vrea să o mai mărească cu 0,5 % în viitorul apropiat.
Tot recent a intrat în vigoare un nou regulament de acordare a creditelor - astfel că pentru persoanele care mai au o locuință avansul minim este de 25 % și nu cel standard de 15%.

Cresterea dobânzilor + cresterea avansului minim la unele credite înseamnă, în esență, că banii sunt mai scumpi și mai greu de obținut, deci tranzacțiile imobiliare ar trebui să mai încetinească în următoarele 9 - 15 luni, ori cel putin preturile să rămână unde sunt acum sau chiar să scadă putin.  

Pe de altă parte nu cred că ROBOR va ajunge la 10%, asta ar însemna o adevărată catastrofă pentru cei care au dobânda variabilă, probabil că rata aproape s-ar dubla.

#411
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Dupa cum se stie Roborul si ircc ul cresc "cu intarziere" fata de momentul actual. Eu cred ca vor mai creste iar in toamna un Robor la 6,7,8% imi pare ceva destul de probabil. Iar de acolo inainte nu se pot face niciun fel de predictii, situatia economica este efectiv impredictibila. Speram cu totii sa se linisteasca dar contextul geopolitic, sanctiunile pe gaze si petrol pt Rusia plus  inflatia din anii pandemiei pot face ca lucrurile sa o ia razna, indiferent cat se straduie mediul economic sa tina sub control

Edited by bossake, 08 May 2022 - 13:11.


#412
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 08 mai 2022 - 10:43, said:

Consiliera de la banca m-a sfaiut atunci ca nu are cum sa creasca rata ca roborul e stabil bla bla bla.

Incept sa cred ca prima casa cu robor este exact ca si creditele in franci elvetieni inainte de 2012 cind sau dublat ratele.
De unde voiai sa banuiasca consiliera de la banca in 2018 ca va aparea o pandemie cum nu a fost in ultima suta de ani plus un razboi langa Romania? Astea sunt riscuri pe care ti le asumi pana la urma ...

View Postbossake, on 08 mai 2022 - 13:10, said:

Dupa cum se stie Roborul si ircc ul cresc "cu intarziere" fata de momentul actual.
ROBOR-ul e publicat zilnic, nu creste cu intarziere, ci doar eventual se aplica la inceputul trimestrului, dar variatia lui e cat se poate de transparenta. IRCC-ul da, are o intarziere de 3-6 luni ...

#413
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Se preconizeaza prin presa ca bnr va majora dobanda cheie la 6%. Nici nu vreau sa ma gandesc cit voi plati rata daca robor va fi de 8~9 % Cel putin pina la finalul lui 2023 nici gand sa mai scada roborul.

#414
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Am primit sms de la BCR , de luna viitoare creste rata de la 1400 lei la 1700, in ritmu asta e jale dacă continua, anu trecut in Decembrie aveam rata 1100 lei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate