Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#379
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Dar cum a scazut ROBOR? ca nu am inteles.
Se va intampla acelasi lucru si pentru IRCC?

#380
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Prin intervenția băncii naționale

#381
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVarfDeAtom, on 23 martie 2020 - 20:07, said:

Dar cum a scazut ROBOR? ca nu am inteles.
Se va intampla acelasi lucru si pentru IRCC?
Au scazut dobanda de referinta vineri de la 2.5 la 2.

#382
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postutopium, on 24 martie 2020 - 07:26, said:


Au scazut dobanda de referinta vineri de la 2.5 la 2.
Si ce inseamna aceasta dobanda de referinta? E folosita de banci cand se imprumuta?

#383
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
A scazut roborul din cauza reducerii dobanzii cheie ieri la 2.60 dar cum nici bine nu a scazut azi iar a inceput sa creasca. Atit stie mugurlei presedintele tuturor bancilor comerciale straine sa faca in aceasca pandemie...sa creasca roborul...bravo lui ca nu o sa mai stam in casa daca nu o sa mai avem casa.

Un pic sa insiste bancile ca sa nu piarda cumva si sa aduca inapoi roborul la 3.50 pina la sfarsitul lunii.

#384
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Mugurele ai auzit ca maine iese armata pe strazi???? Maine ai mana libera sa faci 10% roborul si sa supui ca ai intrat coronavirusul in banci si a innebunit roborul. Cind se termina criza in loc de armata de pe strazi o sa fim noi pe strazi fara casa.

#385
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 24 martie 2020 - 11:12, said:

Atit stie mugurlei presedintele tuturor bancilor comerciale straine sa faca in aceasca pandemie...sa creasca roborul...bravo lui ca nu o sa mai stam in casa daca nu o sa mai avem casa.
BNR nu stabileste cat e ROBOR-ul, il poate doar influenta ocazional prin anumite decizii (cum a fost cea de vineri).

Si stai linistit, ca nu duce nimeni ROBOR-ul la 10%, nu te mai agita atata inutil. Momentan e la o cotatie super decenta de 2.6, chiar nu e cazul sa te agiti. La 2.6 inseamna ca eu la creditul meu platesc 4.5%, ceea ce e super decent pentru un credit in lei.

Edited by utopium, 24 March 2020 - 21:53.


#386
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Dupa o perioada de acalmie din cauza coronavirus cind roborul a ajuns sa fie undeva la 1.50 a inceput sa creasca puternic ajungand azi la 2.89% urmand ca la  final de an 2021 sa ajunga la 3% iar la jumatatea anunului 2022 ROBOR va ajunge la 4% .
Recomandarea mea ar fi sa dati dovada de maxima prudenta daca va hotarati sa luati un credit ipotecar cu dobanda variabila in 2022 deoarece vor creste ratele foarte mult. Cei care au credite cu robor anul 2022 va insemna o crestere a ratelor undeva cu 300 lei.

Edited by juannn, 20 December 2021 - 14:38.


#387
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Acum ca e inflatia mare e normal sa fie si rata mai mare ... dar cat timp va fi inflatia mare? Un an? Pe termen lung va cobori din nou si va fi sub 2%

View Postjuannn, on 20 decembrie 2021 - 14:36, said:

Cei care au credite cu robor anul 2022 va insemna o crestere a ratelor undeva cu 300 lei.
Depinde cat e rata ... mie mi-a crescut cu vreo 50 de lei dupa ultimele cresteri de dobanda fata de minimul din anul asta. La anul poate mai creste cu inca 50. Veniturile insa au crescut semnificativ mai mult, ca sa compenseze inflatia ... Sigur, e bine sa fii prevazator, la cei cu rate mai mari va creste si cu 300+ lei, iar daca aia 300 de lei extra sunt o problema pentru tine, atunci da, e bine sa ai grija cand iei credit. Daca iei 50.000 credit chiar nu e o problema semnificativa, la 200.000 insa incepe sa se simta ceva ... dar cine ia 200.000 de euro credit poate sa duca si 500 de lei extra pe luna ...

Edited by utopium, 21 December 2021 - 20:38.


#388
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
O sa creasca enorm ratele  vezi detalii aici Băncile ar trebui să le simuleze clienţilor cât ar fi rata lunară de plată şi IRCC dacă dobânda de referinţă la BNR creşte la 5,5%
Daca dobanda de referinta practicata de BNR va ajunge la 5,5 iti dai seama ca roborul va fi 7% iar dobanzile majorate vor fi cel putin 2 ani.
Ai creditul Prima Casa cu robor? sau ircc?

Edited by juannn, 21 December 2021 - 23:17.


#389
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am Robor. Dar am bani sa-l platesc si maine daca trebuie Posted Image Oricum il termin de platit in cateva luni chiar si fara sa intru in banii din conturi (desi a fost pe 30 de ani si l-am luat acum 6 ani), doar din ce aloc din salariu.

Personal am platit si 8-9% la dolar in trecut (si tot am iesit bine pe plus cu apartamentul respectiv), deci nici macar 5.5 + 1.9 marja nu m-ar panica (oricum am rata mica).

Ideea e ca dupa ce termin de platit actualul, probabil voi lua un nou credit de 4 ori mai mare, acolo da, s-ar simti o dobanda mare, dar parerea mea e ca nu va tine mult marirea, e dependenta de inflatie, iar inflatia mare e o chestie temporara.

Edited by utopium, 22 December 2021 - 12:23.


#390
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu ma asteptam ca Robor sa nu ma aiba asemenea fluctuatii deoarece nu mai este pricipalul indicator al creditelor imobiliare. De ce se intampla asta?

#391
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
2.97 % astazi, credeam ca  va fi 3 pina la sfarsitul anul dar vad ca e 3 pina de Craciun. In ritmul asta pina la final de an e 4%.

#392
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
3.01 la final de 2021 !!! Felicitari bnr pentru cresterea halucitanta a ratelor, crestere care e corelata strins cu cresterea pensiilor.
FIE CA ..... la final de 2022 sa avem un robor de 7~ 8 % (sper sa nu am dreptate).

#393
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
La așa dobândă, toate ratele s-ar în aer.

#394
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View Postjuannn, on 31 decembrie 2021 - 17:46, said:

3.01 la final de 2021 !!! Felicitari bnr pentru cresterea halucitanta a ratelor, crestere care e corelata strins cu cresterea pensiilor.
FIE CA ..... la final de 2022 sa avem un robor de 7~ 8 % (sper sa nu am dreptate).

Nu as zice că BNR-ul e vinovat de creșterea dobânzilor.

Când PSD-ul a mărit în stânga și-n dreapta salariile bugetarilor cu procente uriase fără acoperire in productivitate;

- când PNL-ul s-a împrumutat cu două mâini;când cei din Horeca și alte domenii au primit ajutoare  fără acoperire in productivitate, etc.

La ce te aștepți?! Banii aruncați în piața ce nu au acoperire in productivitate ... costa.

Îl costă pe cetățeanul de rând (pe tine/mine; nu pe cei care își împart la infinit funcțiile in special pe criterii politice).

#395
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Bugetarii aveau salarii prea mici, de mizerie. PSD a făcut ce trebuie, a mărit corect pentru a fi cat de cat mai aproape de cele din privat

#396
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostFlat, on 18 ianuarie 2022 - 19:16, said:

Bugetarii aveau salarii prea mici, de mizerie. PSD a făcut ce trebuie, a mărit corect pentru a fi cat de cat mai aproape de cele din privat
Nu erau justificate nici macar cele "mici" cum spui tu, da' pai cele marite.
Bugetarii sunt niste lepre ale societatii care nu produc nimic, doar consuma. Macar de-ar avea bunul simt ca atunci cand ai ceva de rezolvat la institutiile statului si nu numai, sa-si faca treaba decent, dar de unde. De la functionari pana la profesori si doctori, numai lepre; cu mici exceptii desigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate