Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsonnydellmarco, on 24 aprilie 2018 - 15:47, said:

De ce? Pentru ca este jobul lor sa iasa in fata si sa traga de urechi pe cei care se joaca cu economia tarii. De aia!
Pai o fac. Spre exemplu prin dobanda de referinta, Robor. Ca idee, nu asta e rolul BNR-ului, sa traga guvernantii de urechi. Asta e treaba populatiei.

#38
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postjuannn, on 24 aprilie 2018 - 16:51, said:

Imi aduc perfect aminte cind a fost problema cu creditele in valuta cind aparea Isarescu pe "sticla" si spunea ca romanii ca sa nu aiba probleme trebuie sa se imprumute in moneda in care iau salariu. Deci cu alte cuvinte luati credit in lei cu robor variabil ca sa ca putem lua toti banii.

Discutabil, faci in Euro si daca te trezesti cu curs crescut + Euribor crescut, te-ai dus pe copca. La imprumutul in lei ai doar riscul Robor. N-ati invatat nimic din lectia celor imprumutati in CHF.

Edited by RealThing, 24 April 2018 - 17:23.


#39
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
2.42 roborul astazi....in ritmul asta de crestere ajunge la 3% la inceputul lui mai.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Eu ma mir ca nu s-a dus deja spre 3 de ceva vreme ...

#41
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View Postmihaigerard, on 24 aprilie 2018 - 16:16, said:

Nu cred ca multe lume mai cumpara garsoniere, altfel apartamentele de 3 camere se invart pe la 90k, in cel mai bun caz, daca nu vrei sa stai la marginea orasului. Chiar cu un avans consistent ajungi sa ai o rata de 1700-1800 de ron/luna. Cine nu si-a facut calculele de risc, poate fi in pericol daca s-a aruncat la un buget mai mare decat posibilitatile personale.

Nu toti au atatia bani (gandeste-te doar cat ar trebui sa dea avans la sumele spuse de tine). Multi isi iau si in blocuri vechi sau 2-3 camere in cartiere marginase (gen Bragadiru, Prelungirea Ghencea, Popesti Leordeni unde cu 60.000 iti cam iei si 3 camere).
Gandeste-te si ca prin PC (pondere imensa fata de creditele imobiliare) nu se pot accesa sumele spuse de tine decat daca ai 30.000 de avans Posted Image))

Edited by bossake, 25 April 2018 - 20:16.


#42
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postbossake, on 25 aprilie 2018 - 20:15, said:

Nu toti au atatia bani (gandeste-te doar cat ar trebui sa dea avans la sumele spuse de tine). Multi isi iau si in blocuri vechi sau 2-3 camere in cartiere marginase (gen Bragadiru, Prelungirea Ghencea, Popesti Leordeni unde cu 60.000 iti cam iei si 3 camere).
Gandeste-te si ca prin PC (pondere imensa fata de creditele imobiliare) nu se pot accesa sumele spuse de tine decat daca ai 30.000 de avans Posted Image))
La PC, pt apart nou, poti primi echivalentul a 65k euro, deci tb un avans de 25k, daca vrei un apart de 90k

#43
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
ROBOR 3M este 2,46 azi.

#44
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View PostPololica, on 24 aprilie 2018 - 11:41, said:

Din pacate, sunt destui care isi fac un cred la limita maxima a suportabilitatii din momentul respectiv (cum zicea cineva mai sus, imi permit o casa de 70.000E, o cumpar). Era sa fac si eu aceeasi prostie. Chiar imi pusesem ochii pe un apartament dragut de 2 camere. Pe simulare ma incadram la 50.000E (pentru un apartament de 48.000), dar firma nu avea minim un an si a trebuit sa astept, perioada in care ROBOR a crescut. Pana la urma am luat o garsoniera de 30.000E pe care o pot suporta si nu sunt chiar strans cu usa pentru cheltuielile curente.

Cel mai bine e sa iti faci calcul la cati bani ai acum+cati bani estimezi sa cheltuiesti in urmatoarele 24 de luni.


Da dar te gandesti putin si la viitorul apropiat.
Ce faci cu o garsoniera?

Poate ai o sotie, poate vine un copil, nu poti sa stai intr-o singura camera si nici nu poti miza pe faptul ca "las' ca vad eu ce fac atunci".

Daca esti singur si crezi ca vei ramane singur o perioada lunga de timp de acum inainte, o garsoniera e ok.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vad ca lumea sta cu ochii pe ROBOR ca pe butelie.. cum statea acu cativa ani pe EURO care crestea zilnic de nu se mai oprea.

Ideea este ca, daca tot avem inflatie oficiala prognozata de cca. 3.7%, pentru 2018  (si reala in jur de 5%), ROBOR_ul nu cred ca poate fi mai mic de 3%

#46
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
totusi in ultimii ani inclin sa cred ca salariile atat la bugetari cat si la privati au crescut cu mult mai mult decat cresterea robor + cresterea euro + cresterea inflatiei. deci nu cred sa fie asa grava situatia

#47
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Asta in orasele mari unde merge bisnisul, mereu facem aceeasi eroare si comparam Bucuresti, Cluj, Sibiu, Brasov cu restul tarii. Acolo situatia nu-i atat de roz.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbossake, on 03 mai 2018 - 12:11, said:

totusi in ultimii ani inclin sa cred ca salariile atat la bugetari cat si la privati au crescut cu mult mai mult decat cresterea robor + cresterea euro + cresterea inflatiei. deci nu cred sa fie asa grava situatia

Da, dar la prostii care lucreaza la privat nu prea au crescut - stiu lume, in 2018, cu salariile din 2008.
Situatia nu e grava, doar ca mananci mai putin si platesti mai mult.  Oamenii se deprima cand stiu ca sunt ciuguliti de la luna la luna cu 10-20 lei in plus.

#49
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
De fapt te ciugulesc cu ceva mai mult, la aproape 2 puncte crestere Robor 3M platesc in plus 200 lei, sare la 4 probabil mai adaug 300, amanunte d-astea.

#50
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Mie mi-a crescut rata la PC de la 1150 (pana in Dec 2017) la 1350 (pana in martie 2018) si acum e undeva la 1340 (pana in iunie). Fiecare procent de Robor3M aduce aproximativ 100 de lei la rata in plus in fiecare luna. Cel putin asa am aproximat eu.
Nu e chiar o fericire pentru mine dar n-am ce face. Inca sunt in zona de siguranta. Daca se duce totusi la 1600 ron/luna ... mi-a sarit siguranta !

#51
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpaso87, on 03 mai 2018 - 13:30, said:

Mie mi-a crescut rata la PC de la 1150 (pana in Dec 2017) la 1350 (pana in martie 2018) si acum e undeva la 1340 (pana in iunie). Fiecare procent de Robor3M aduce aproximativ 100 de lei la rata in plus in fiecare luna. Cel putin asa am aproximat eu.
Nu e chiar o fericire pentru mine dar n-am ce face. Inca sunt in zona de siguranta. Daca se duce totusi la 1600 ron/luna ... mi-a sarit siguranta !
De curiozitate, ce vei face in acest caz?

#52
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Esti cam la limita cu aia 1600, la cum evolueaza lucrurile...cam asa scrie pe noi anul viitor.

#53
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Asa si la mine, la un credit in jurul la 50k iti creste 100 lei la fiecare punct procentual. De marit, se vor mari, era de asteptat. Au stat cativa ani la minime istorice si uite ca ne-am obisnuit cu ele mici. :)

#54
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Stiu cel putin 3 familii care au luat PC in Buc. pe 30 ani.Si-au facut calculul,lucreaza 5,7 ani in UK,platesc tot in avans,se intorc.Azi au in jur de 24 ani.Judecand azi au facut bine dar peste anii aia dificil se vor reintegra- parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate