Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Constat cu stupoare ca robor-ul a ajuns astazi la 2.28% iar cele mai pesimiste previziuni apreciaza un curs de 4% pina la finalul lui 2018. In ritmul acesta de crestere am senzatia ca multi romani isi vor pierde locuntele achizitionate prin credite din cauza imposibilitatii de plata a ratelor.
Practic ce se intimpla acum cu dobanda robor este exact acelasi lucru cu explozia cursului.valutar al francului elvetian.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
da. un exercitiu simplu si la indemana oricui, cand te bagi la o rata trebuie sa iei in calcul "worst-case scenario" sa poti suporta dublul a cat ai rata initiala. mai ales cand dobanzile de referinta sunt mici.

Edited by laffin, 24 April 2018 - 11:12.


#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
refuz sa cred ca au fost atatia oameni iresponsabili care s-au bagat la un credit pe care sa nu il poata plati la o crestere a dobanzii. nu poti pierde casa ca ti-a crescut rata cu 300 lei intr-un an. pai ce calcule ti-ai facut tu?!

nu cred ca cei care si-au luat locuinte normale  (40-60.000) au vreun risc sa aiba probleme,poate maxim doar unii dintre cei care si-au cumparat case de 70-80.000 de euro care si-au supra apreciat puterea lor financiara

cat timp (inca) economia (in special privata) merge , adica nu sunt disponibilizari, inchideri de firme nu va pierde nimeni casa.

Edited by bossake, 24 April 2018 - 11:13.


#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postjuannn, on 24 aprilie 2018 - 11:01, said:

Practic ce se intimpla acum cu dobanda robor este exact acelasi lucru cu explozia cursului.valutar al francului elvetian.
Pai si lace te astepti cu pomenile electorale gen 3000 euro pt medici si mai stiu eu ce pensii de merit..........

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postjuannn, on 24 aprilie 2018 - 11:01, said:

Constat cu stupoare ca robor-ul a ajuns astazi la 2.28% iar cele mai pesimiste previziuni apreciaza un curs de 4% pina la finalul lui 2018. In ritmul acesta de crestere am senzatia ca multi romani isi vor pierde locuntele achizitionate prin credite din cauza imposibilitatii de plata a ratelor.
Practic ce se intimpla acum cu dobanda robor este exact acelasi lucru cu explozia cursului.valutar al francului elvetian.
Va mai creste stai linistit.Statul se imprumuta la greu si ne face concurenta:)Pacat ca isi va platii ratele tot din banii nostri:)

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View PostTheWarrior, on 24 aprilie 2018 - 11:12, said:

Pai si lace te astepti cu pomenile electorale gen 3000 euro pt medici si mai stiu eu ce pensii de merit..........
adica este rau ca se platesc salarii decente la medici? wtf acum 1 an urla toata lumea ca nu sunt medici in tara, ca sunt salarii mizere. dupa 28 de ani de la revolutie in sfarsit unii medici au parte de salarii normale (care inca sunt salarii MICI comparat cu alte tari europene)

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postfqx, on 24 aprilie 2018 - 11:12, said:

Pacat ca isi va platii ratele tot din banii nostri:)
si din banii cui ai vrea tu sa le plateasca?

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbossake, on 24 aprilie 2018 - 11:15, said:

adica este rau ca se platesc salarii decente la medici?
Pai si crezi ca te vor trata mai bine, le va creste nivelul alora care au ramas? (ca aia buni au cam plecat - vezi la stiri ce e in provincie).
Apoi, mareste salariul si biologilor de la analize medicale, ca daca aia ti le dau proaste nu face nimic doctorul.
Si mareste si alora care dezinfecteaza instrumentarul, ca uita sa sterilizeze vreo pensa........
Si crezi ca nu o sa mai platesti RMN-ul? Sau analizele?

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Imi aduc aminte de mesajul ala de acum cativa ani "fa credit in valuta in care esti platit"...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjuannn, on 24 aprilie 2018 - 11:01, said:

Constat cu stupoare ca robor-ul a ajuns astazi la 2.28% iar cele mai pesimiste previziuni apreciaza un curs de 4% pina la finalul lui 2018. In ritmul acesta de crestere am senzatia ca multi romani isi vor pierde locuntele achizitionate prin credite din cauza imposibilitatii de plata a ratelor.
Practic ce se intimpla acum cu dobanda robor este exact acelasi lucru cu explozia cursului.valutar al francului elvetian.

Exact! Vorbim de fix aceeasi escrocherie. Atat BNR cat si bancile stiau de pe vremea lu Adam Smith ca dobanda medie bancara urmareste inflatia, nu s-a inventat de ieri, de azi.  Cu toate astea au incurajat romanii sa se imprumute in moneda lor nationala.  Acum vor plati mai mult in moneda lor nationala.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostdreaQ, on 24 aprilie 2018 - 11:23, said:

Imi aduc aminte de mesajul ala de acum cativa ani "fa credit in valuta in care esti platit"...
Imi mai aduc aminte ca prin anii 2006-2007 trebuia sa fi idiot sa faci credit in lei.
DAE era prohibitiv de mare.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am spus mai demult ca ROBOR la 3m e noua escrocherie bancara, in franci romanesti de aceasta data.
Dupa principiul "nu putem noi economisi si strange cureaua, cat pot ei scumpi" mii de oameni decarteaza luna de luna mai mult la banca ca urmare a cresterii ROBOR si a inflatiei pana la urma.

Pierderea la buzunar e neta - nu numai ca platesti mai mult la toate, decartezi mai mult si la banca... Cand tragi o linie, constati ca, de la luna la luna ai decartat mai mult cu 100-200 lei pe aceleasi chestii.  Reteta saraciei fara gres.

In mod normal, dobanda la un credit de casa ar fi trebuit sa fie fixa, batuta in cuie. Ca nu cumperi iacht sau elicopter de banii aia.   Dar, cand ajungi la mana tzeparilor si a camatarilor, ce sa faci?

Edited by rosix, 24 April 2018 - 11:37.


#13
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
bine ca dobanzile la depozite scad!

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, sunt destui care isi fac un cred la limita maxima a suportabilitatii din momentul respectiv (cum zicea cineva mai sus, imi permit o casa de 70.000E, o cumpar). Era sa fac si eu aceeasi prostie. Chiar imi pusesem ochii pe un apartament dragut de 2 camere. Pe simulare ma incadram la 50.000E (pentru un apartament de 48.000), dar firma nu avea minim un an si a trebuit sa astept, perioada in care ROBOR a crescut. Pana la urma am luat o garsoniera de 30.000E pe care o pot suporta si nu sunt chiar strans cu usa pentru cheltuielile curente.

Cel mai bine e sa iti faci calcul la cati bani ai acum+cati bani estimezi sa cheltuiesti in urmatoarele 24 de luni.

#15
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTheWarrior, on 24 aprilie 2018 - 11:29, said:

Imi mai aduc aminte ca prin anii 2006-2007 trebuia sa fi idiot sa faci credit in lei.
DAE era prohibitiv de mare.
Unii mai cred ca lucrurile astea apar asa...aleator.

View PostdreaQ, on 24 aprilie 2018 - 11:23, said:

Imi aduc aminte de mesajul ala de acum cativa ani "fa credit in valuta in care esti platit"...
Formatori de opinie exista peste tot.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPololica, on 24 aprilie 2018 - 11:41, said:

Cel mai bine e sa iti faci calcul la cati bani ai acum+cati bani estimezi sa cheltuiesti in urmatoarele 24 de luni.

Iti faci calcule degeaba. Lumea cumpara de foame, ca nu are unde sa stea, nu din alte motive. Iar calculele legate de cati bani ai acum si cati o sa ai in viitor nu prea merg ca mai toate firmele dau falimetn in maxim 10 ani si, daca nu-ti gasesti altceva ajungi in strada. Multi si-au dat casele in plata tocmai din acest motiv - ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ si ca firmele la care lucrau au dat faliment de dracii le-a luat, iar la 40 de ani nu i-a mai angajat nimeni.

In legatura cu banii si cu jobul niciodata nu e bine sa-ti faci calcule hazardate pe termen lung, ca sunt mereu sub semnul incertitudinii ambele. Doar dobanda si ROBORUL sunt certe.

Edited by rosix, 24 April 2018 - 11:46.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La un credit ipotecar, fiind pe termen foarte lung, nu o sa stii exact cat o sa platesti la final. E foarte recomandat sa iti faci niste calcule pentru viitor. Poti avea venituri mai mici, poti avea venituri mai mari (prin plecarea in alta parte), etc.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008


View Postbossake, on 24 aprilie 2018 - 11:11, said:

refuz sa cred ca au fost atatia oameni iresponsabili care s-au bagat la un credit pe care sa nu il poata plati la o crestere a dobanzii. nu poti pierde casa ca ti-a crescut rata cu 300 lei intr-un an. pai ce calcule ti-ai facut tu?!

.

Omul ar trebui să fie mai responsabil când vine vorba de a lua credite pe termen lung și foarte lung, într-adevăr.
Dar să știi că ponderea robor e foarte mare în rată. Creșterea aia care pare infimă, de câteva zecimi de procent de anul trecut, înseamnă 80 de lei pe lună la un credit normal de 30.000 de euro. Pe lună, deci într-un an ajungi la vreo 900 de lei în plus. Nici nu vreau să mă gândesc la o creștere de ordinul procentelor la robor.

View Postbossake, on 24 aprilie 2018 - 11:15, said:

adica este rau ca se platesc salarii decente la medici? wtf acum 1 an urla toata lumea ca nu sunt medici in tara, ca sunt salarii mizere. dupa 28 de ani de la revolutie in sfarsit unii medici au parte de salarii normale (care inca sunt salarii MICI comparat cu alte tari europene)
Nu urla nimeni că nu sunt medici. Cei care urlau sunt tot cei din sistem și sindicatele lor. Cu șpăgile însumate medicii de-aici ajung să se compare la venituri cu cei de-afară. Sunt printre ultimile categorii profesionale ce trebuiesc plânse.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate