Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Podul de la Maracineni

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Dupa cum stiti, urmeaza sa se inchida ( daca nu cumva s-a inchis deja ) podul de la Maracineni ( portiunea dinspre Maracineni spre Buzau ). Ei estimeaza ca lucrarile vor dura cam 130 de zile.
Aseara am trecut pe acolo, podul era deschis inca, se trasase cu galben deja traseul de ocolire pe partea cealalta a podului, unde se va circula in ambele sensuri. Din ce am dedus dupa marcaj, se va putea apoi intra direct in centura Buzaului pe la Dedeman.
Problema este ca deja, numai cu marcaj si un echipaj prezent, era coada pe 2 benzi bara la bara pana aproape la inceput de Maracineni.
Considerati alternativa de ocolire pe la Plescoi fezabila? Autovehiculele de mare tonaj vor fi oricum obligate in anumite intervale orare sa o foloseasca.
Astept impresii de la cei care trec pe acolo cu podul inchis, eventual care incearca si ocolirea. Revin si eu cu impresii cand mai trec prin zona.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Va fi vis. Concucatorii auto sunt indisciplinati, drumurile proaste si daca Politia Locala se mai implica in dirijarea traficului, va fi cosmar. Si toate astea, vara, in vacanta, cand este vanzoleala cea mai mare.

#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
pe unde pe la Plescoi ? Ca daca vii de la Ramnic spre Bucuresti nu vad ce varianta ar fi, mai ales ca incep cozile de la intrare in Maracineni , nu doar la pod

#4
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Pai singura alternativa cu pod este pe la Berca, dupa Plescoi, si sa te intorci prin Vernesti inapoi in centura. Cred ca tirurile vor fi nevoite sa o ia pe acolo in intervalul in care au interzis complet pe pod.

<< Circulaţia vehiculelor rutiere cu masa totală maxim autorizată mai mare de 7,5 tone, cu excepţia vehiculelor destinate exclusiv transportului de persoane este restricţionată în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică, după cum urmează:
– vineri între orele   10:00 – 22:00;
– sâmbătă între orele 8:00 – 18:00;
– duminică între orele 12:00 – 22:00;
>>
+ sarbatori legale

Dar da, intr-adevar, pentru autoturisme, pe langa ca e lunga ocolirea, e si fix la capatul Maracineniului iesirea, deci deja ai stat probabil la peste trei sferturi din coada si nu mai merita.
Is curios cat o sa se extinda daca cu podul inca deschis era asa de lunga.

Edited by Mihai_mb, 23 April 2018 - 09:54.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostMihai_mb, on 23 aprilie 2018 - 09:27, said:

Ei estimeaza ca lucrarile vor dura cam 130 de zile.

minim dublu, sau de ce nu chiar triplu

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
1 an de zile, nu cred ca se vor misca atat de repede, ca in 2005.

#7
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
De pasti era haos pe sensul dinspre Maracineni - si nu era inchis, acum daca circulatia se va face pe o singura banda o sa fie haos, singura solutie sa nu stai o ora in coada e sa mergi noaptea, ziua o sa fie mult prea distractiv.

#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Parintii mei au trecut pe acolo astazi. Era multa politie care dirija traficul. Din ce mi-au spus, nu au stat mult.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am stat o ora si 10 minute, si eram la vreun km de pod.

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Puteau sa astepte reabilitarea podului de la Maracineni dupa ce terminau lucrarile la podul Vadu Pasii-Buzau. Eu am casa parinteasca la 2 km de Maracineni, am colpilarit langa acest pod. Imi amintesc ce nasol a fost cand a cazut bucata aceea de pod, totul din neglijenta autoritatilor. Apa raului Buzau a sapat la baza pilonului si se formase un "lac" adanc de 5-6 m. Raul doar a impins pilonul care nu mai avea sustinere la baza. Ne urcam pe acel pilon si saream in apa, neputand sa ajungem la fund. Unii mai curajosi se urcau pe o grinda de fier de sub pod si sareau, altii inconstienti sareau de sus de pe partea carosabila a podului...

#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Vor sa faca pod de pontoane: https://monitorizari...e-realizare.htm

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostYOUR_GOD, on 23 aprilie 2018 - 09:34, said:

Va fi vis. Concucatorii auto sunt indisciplinati, drumurile proaste si daca Politia Locala se mai implica in dirijarea traficului, va fi cosmar. Si toate astea, vara, in vacanta, cand este vanzoleala cea mai mare.

Pai cand altcandva,daca nu vara?Ca la ei iarna vine brusc,tine 6 luni si-o tine tot intr-un viscol.
Eu sunt insa foarte curios de cate ori se va modifica acel termen de 130 de zile.

#13
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Asta e, cine nu vrea sa stea la coada sa circule alternativ pe o banda sa o ia pe rutele ocolitoare. Ca rutele nu mai sunt la botul calului, problema fiecaruia.
Mereu cand s-a lucrat s-a lucrat prin inchiderea unui sens (pe care se lucra) si lasat circulatia sa se desfasoare alternativ pe celalalt sens.
De ce ar fi acolo diferit?

Si cand vrei sa se faca lucrarile daca nu vara, cand e traficul mort prin zonele neturistice?

Problema majora in zonele astea de comune langa oras e ca toti taranii vin in oras si sa cumpere o paine, provocand aglomeratie, asta pe langa ca vin la munca (desigur cu masina personala ca transportul in comun dauneaza grav muncitorului). Era mai bine daca inchideau definitiv... sa vezi ce se dezvolta comertul local si infloreau comunitatile, capatau locuri de munca la ei in comune.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Wow, minunat, de evitat soselele din Romania. Practic au paralizat traficul Intre sudul si nord-estul tarii.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Circulatia rutiera este oprita pe podul vechi (amonte) incepand cu 23.04.2018 ora 00:00 pt. lucrari de reparatii. Circulatia se va desfasura in ambele sensuri pe podul nou (aval) de la Maracineni pe o banda pt. fiecare sens de deplasare. Circulatia autovehiculelor cu MTMA > 7,5 tone (cu exceptia celor destinate transportului de persoane) este restrictionata dupa cum urmeaza: vineri intre orele 10 - 22, sambara intre orele 8 - 18, duminica intre orele 12 - 22, pe 30 aprilie si 1 Mai intre orele 12 - 22, pe 27 mai si 28 mai intre orele 12 - 22, pe 15 august intre orele 12 - 22.
De aici http://andnet.ro:6060/itn/drumuri.asp

#16
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View PostKroghy, on 23 aprilie 2018 - 12:28, said:

Wow, minunat, de evitat soselele din Romania. Practic au paralizat traficul Intre sudul si nord-estul tarii.
Cine naiba o lua pe acolo ca sa ajunga in nord estul tarii?

View Postdorin_2k, on 23 aprilie 2018 - 12:34, said:

Deci nici o problema inteleg, din moment ce sunt doua poduri, l-au inchis pe unul si l-au deschis pe celalalt. Deci care e diferenta?
Singura diferenta e ca nu mai au voie TIR-urile sa circule pe acolo... perfect, ca oricum ele strica cel mai mult infrastructura rutiera.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 12:39, said:

Cine naiba o lua pe acolo ca sa ajunga in nord estul tarii?
Nimeni, de asta sunt cozi de peste o ora pe fiecare sens inca din prima zi si acum se cauta ajutor de la armata.

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 12:39, said:

Deci nici o problema inteleg, din moment ce sunt doua poduri, l-au inchis pe unul si l-au deschis pe celalalt. Deci care e diferenta?
Nu ai inteles nimic. Stai jos.

Edited by Kroghy, 23 April 2018 - 12:54.


#18
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View Postromangx, on 23 aprilie 2018 - 12:39, said:



Zi sincer, habar nu ai ce drum e ala si n-ai trecut in viata ta pe acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate