Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Opțiuni emigrare?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Mr_nobody_, on 19 aprilie 2018 - 08:11, said:

am văzut un post în Suedia pe eures, dar nu a trimis un CV, deși i-am reamintit constant de el.

Postul respectiv era de invatatoare, ea fiind profesoara de franceza nu se califica.

 Mr_nobody_, on 19 aprilie 2018 - 08:11, said:

Cred că i-ar fi cel mai comod în Franța sau UK, dar nu știu cum, deci vă întreb pe voi, poate știe cineva ce cursuri sunt necesare.
Trebuie sa-si faca echivalarea studiilor la autoritatea competenta din tara dorita. Nu trebuie cursuri suplimentare.

#20
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 creative_guy, on 19 aprilie 2018 - 08:40, said:

iar ca tara,dupa terminarea cursului,recomand Belgia.

De curiozitate, de ce?

#21
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Faptul ca a fost profesoara de franceza doar arata ca stie limba, nu va angaja nimeni profesor de franceza roman in Franta. Pentru predat altceva probabil ii trebuie alte calificari.

#22
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 Hobo, on 19 aprilie 2018 - 10:18, said:

Faptul ca a fost profesoara de franceza doar arata ca stie limba, nu va angaja nimeni profesor de franceza roman in Franta. Pentru predat altceva probabil ii trebuie alte calificari.
Nici in Belgia nu angajaza nimeni profesor roman de franceza.
Faptul ca stie una din limbile oficiale ale Belgiei, este un atu. Dar mai departe?

#23
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

 Danielle33, on 19 aprilie 2018 - 10:14, said:


De curiozitate, de ce?

Pentru ca in momentul de fata,Belgia are cele mai simple proceduri de emigrare din Europa dupa Portugalia si pe deasupra este si o tara francofona...sotia initiatorului fiin profesoara de franceza.

#24
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Un caz:
In Romania: El, prof. de matematica la un colegiu mare, ea medic pediatru. Singuri la parinti, ajutati cu bani, tot ce le trebuia pentru inceput. Frecat menta prin restaurante, prieteni, tinerete, cativa ani. Ea, cica nu putea face copii, ca avea ceva pe jos... S-au plictisit, au emigrat in Franta. Acolo greu cu adaptarea, dar au continuat. Ea  a devenit medic de familie intr-un "sat", adica un orasel, cum ar fi la noi... El a incercat sa fie profesoras la o scoala de cartier, a invatat mai bine franceza, dar a clacat dupa doi ani, elevii de gimnaziu fiind mici teroristi multinationali, adica cetateni ai Republicii. A demisionat.

El stat ceva timp acasa, apoi au gasit solutia: nu mai aveau motiv sa simuleze deficiente fiziologice, deci ea a turnat trei copii unul dupa altul, el a stat acasa sa-i creasca, ea a continuat ca medic de familie a la campagnie, o ocupatie lejera. Chestia cu copiii, in numar fix de trei, le-a oferit, conform legilor din Franta, multe scutiri de taxe, gratuitati si facilitati diverse, deci a fost o miscare bine gandita. Partea mai putin placuta: la 35 de ani, el este cam gata, s-a surmenat, certuri si reprosuri zilnice, copiii evolueaza cum pot, mai cu unghii negre, mai lasati sa se desfasoare dupa cum pot si ei etc.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 creative_guy, on 19 aprilie 2018 - 10:27, said:

...sotia initiatorului fiin profesoara de franceza.
Da, insa nu are cum sa predea franceza ca limba materna, cum ar trebui sa o faca acolo. Poate preda franceza doar ca limba straina, deci intr-o tara in care aceasta nu e limba oficiala.

#26
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 creative_guy, on 19 aprilie 2018 - 10:27, said:


Pentru ca in momentul de fata,Belgia are cele mai simple proceduri de emigrare din Europa dupa Portugalia si pe deasupra este si o tara francofona...sotia initiatorului fiin profesoara de franceza.
Cu somaj foarte mare in partea franceza. Ce ar putea gasi fara o scoala recunoscuta in Belgia? Poate ca menajera, nu cred ca o sa-i convina asa ceva unei foste profesoare de franceza. De asta zic, sa se gandeasca foarte bine daca vor sa faca acest pas.

 Anca12, on 19 aprilie 2018 - 10:28, said:

Un caz:
In Romania: El, prof. de matematica la un colegiu mare, ea medic pediatru.
Deja se schimba datele problemei!

#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
ca prim sfat ar fi sa asculti numai de cei care au fost/sunt plecati si au experienta in asa ceva. restul sunt bagatori de seama si vorbesc din auzite.

legat de limbi straine si practicat meseria de profesor afara treaba sta asa din experienta mea :

-nu te angajeaza nimeni ca profesor de en/fr/de decat foarte greu, si mult mult mai greu in institutiile statului. Toti cauta vorbitori nativi in primul rand. Iar ca sa fii angajat la stat, pe langa echiavalrea studiilor iti trebuie si niste cursuri de specializare facute la ei in tara. (trecut prin asta).
- poti sa gasesti mai usor job-uri la hoteluri, ca au nevoie de vorbitori de limbi straine...dar de ex nu te duci in franta sau tara unde se vorbeste franceza..te duci unde nu se vorbeste si exista turism...sau ca transaltor dar trebuie sa fii bun. poate si ghid dar iti trebuie iar niste cursuri.
- casa/masa/utilitati o sa coste ceva. daca numa unu lucreaza nu merge bine, decat daca are cine stie ce job foarte bine platit.

dar nimic nu merge daca nu ai chef de munca. la inceput nu e usor si trebuie sa sacrifici multe  (timp, mandrie, nervi...) pana stabilizezi situatia si incepe sa fie bine.

personal comment * eu nu as pleca cu asa nevasta. riscu e prea mare. *

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 smoke, on 19 aprilie 2018 - 10:39, said:

legat de limbi straine si practicat meseria de profesor afara treaba sta asa din experienta mea :

-nu te angajeaza nimeni ca profesor de en/fr/de decat foarte greu, si mult mult mai greu in institutiile statului. Toti cauta vorbitori nativi in primul rand. Iar ca sa fii angajat la stat, pe langa echiavalrea studiilor iti trebuie si niste cursuri de specializare facute la ei in tara. (trecut prin asta).
Eu stiu o romanca profesoara de franceza aici in Fi. Mai stiu una de engleza-romana care e translator autorizat, tot aici.
De cursuri de specializare nu am auzit sa fie nevoie, diploma fiind recunoscuta.

#29
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 smoke, on 19 aprilie 2018 - 10:39, said:

ca prim sfat ar fi sa asculti numai de cei care au fost/sunt plecati si au experienta in asa ceva. restul sunt bagatori de seama si vorbesc din auzite.

legat de limbi straine si practicat meseria de profesor afara treaba sta asa din experienta mea :

-nu te angajeaza nimeni ca profesor de en/fr/de decat foarte greu, si mult mult mai greu in institutiile statului. Toti cauta vorbitori nativi in primul rand. Iar ca sa fii angajat la stat, pe langa echiavalrea studiilor iti trebuie si niste cursuri de specializare facute la ei in tara. (trecut prin asta).
sau ca transaltor dar trebuie sa fii bun.
- casa/masa/utilitati o sa coste ceva. daca numa unu lucreaza nu merge bine, decat daca are cine stie ce job foarte bine platit.
Subscriu la toate cele scrise de tine!
Cu mentiunea ca ar cam trebui sa uite de "translator", sunt deja foarte multi si cei noi sunt trecuti pe lista ca ultima solutie cand nu gasesc pe nimeni din cei cunoscuti. Si ca sa castigi, poate, un 50 euro pe luna, nu stiu cat merita!

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ce varsta aveti?

Intreb pentru ca faptul ca a fost profesoara de franceza e inutil.

Sunt ceva internship-uri interesante care necesita franceza. Daca ambii vorbiti bine engleza si mai bine.
Nu veti fi platiti bine pe perioada internship-ului, insa va conta foarte mult la CV. Daca sunteti tineri, merge.

#31
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 Karhu, on 19 aprilie 2018 - 10:44, said:

Eu stiu o romanca profesoara de franceza aici in Fi. Mai stiu una de engleza-romana care e translator autorizat, tot aici.
De cursuri de specializare nu am auzit sa fie nevoie, diploma fiind recunoscuta.
In Fi, adica unde?
Translator sau traducator, nu este acelasi lucru!

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Danielle33, on 19 aprilie 2018 - 10:47, said:

In Fi, adica unde?
Translator sau traducator, nu este acelasi lucru!
In Finlanda.
Traducator autorizat am vrut sa zic, pe romana-finlandeza si engleza-finlandeza.

#33
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 Karhu, on 19 aprilie 2018 - 10:49, said:

In Finlanda.
Traducator autorizat am vrut sa zic, pe romana-finlandeza si engleza-finlandeza.
E, aia e alta treaba! In Fi nu ma bag ca nu stiu.

#34
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

De cursuri de specializare nu am auzit sa fie nevoie, diploma fiind recunoscuta.

ma refer la cursurile care la noi se numesc de pedagogie...cu diploma/licenta/etc traduse si recunoscute s-au cerut aceste cursuri ca sa poti fi considerat pt un job in invatamantul de stat. La privat nu e nevoie.

#35
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Profa' mea de germana era din Republica Kazahstan. Accent remarcabil, insa germana impecabila. Nu a existat "nu stiu" la nici o intrebare adresata dansei (inclusiv expresii locale). Deci parerea mea personala e ca nu trebuie sa fi vorbitor nativ, daca esti bun intr-o anume limba straina.

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 smoke, on 19 aprilie 2018 - 10:53, said:

ma refer la cursurile care la noi se numesc de pedagogie...
Nu le avea facute din Romania?

Sotiei mele i le-au recunoscut, nu a mai trebuit sa faca nimic in plus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate