Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Opțiuni emigrare?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
După lupte seculare s-a convins nevastă-mea că ar trebui să plecăm din România, încerc să o conving de când o cunosc. Problema e că are pretenții și nu are calificări, i-am recomandat să facă un curs, dar nu vrea, nu știe ce, a început un curs de bucătar, dar nu i-a plăcut. I-am recomandat un curs de asistente, nu vrea, nu-i place.

Ea a fost profă de franceză, ar vrea să lucreze tot în educație sau măcar cu copii. Eu nu știu ce ar trebui să facă pentru a obține un post în educație, am văzut un post în Suedia pe eures, dar nu a trimis un CV, deși i-am reamintit constant de el.

Cred că i-ar fi cel mai comod în Franța sau UK, dar nu știu cum, deci vă întreb pe voi, poate știe cineva ce cursuri sunt necesare.

#2
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
un curs de bagare a mintilor in cap, se gaseste? daca nu, si nu reusesti nici tu, ramaneti aici, sau du-o acolo unde vrei tu, si ramai fara ea in nu f mult timp. fara ocupatie o iau razna oamenii de obicei.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cauta astia acum pe litoral in disperare bucatari, cameriste etc si nu gasesc. Platite bine cica! De ce vreti sa plecati? Nu are de lucru acum?

Edited by arab, 19 April 2018 - 08:31.


#4
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Salut si felicitari pentru decizie.
In teorie, daca stapaneste bine limba franceza, nu e greu sa gasesca un job (in educatie) in orice tara (civilizata) ati decide sa emigrati.
Totodata, si in gradinite/crese se poate face treaba (am cunoscut personal o fata din Ucraina angajata in DE la o gradi, cu nivelul de baza de germana), doar ca nu stiu cat de mult poti rezista intr-un astfel de mediu (nu ca ar fi excesiv de stresant, dar totusi...din ce ai descris mai sus...).
Ca sa nu mai pomenesc de posibilitatea unui "Mini-job", care, in cele mai multe situatii, este de 4-6 ore max pe zi si scutit de la multe impozite.

Succes si rabdare!

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ Mr_nobody_
aveti copii? daca da e putin mai complicat, daca nu te urci in primul microbuz zburator si pleci in lume, daca vrea sa vina vine daca nu gasesti pe alta.

Edited by arg, 19 April 2018 - 08:34.


#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2018 - 08:11, said:

După lupte seculare s-a convins nevastă-mea că ar trebui să plecăm din România, încerc să o conving de când o cunosc. Problema e că are pretenții și nu are calificări
Care e motivul pentru care vreti sa plecati?

#7
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Buna intrebare
De ce vreti sa plecati?
Eu as fugi din Romania cu un bilet doar dus .........nu as vedea atat la tv pe Dragnea si dl Alta intrebare ........in care ti se spune direct noi va furam si voi sa ne votati ca marim pensii si salarii.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pt Uk: trimite sotia la NARIC diploma,copie,traducerile aferente.Totul on-line.Va avea un nr. prin care poate urmari practica ei si dezvoltarea dosarului.Dupa cca 2 saptamani are echivalarea.Undeva dupa asta va primi/gasi un nr tel (in caz ca vrea sa intre in sistemul de inv.englez).  SURSA:UN CAPSUNAR+CAPSUNARITA. pS:BAFTA.

#9
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2018 - 08:11, said:

După lupte seculare s-a convins nevastă-mea că ar trebui să plecăm din România, încerc să o conving de când o cunosc. Problema e că are pretenții și nu are calificări, i-am recomandat să facă un curs, dar nu vrea, nu știe ce, a început un curs de bucătar, dar nu i-a plăcut. I-am recomandat un curs de asistente, nu vrea, nu-i place.

Ea a fost profă de franceză, ar vrea să lucreze tot în educație sau măcar cu copii. Eu nu știu ce ar trebui să facă pentru a obține un post în educație, am văzut un post în Suedia pe eures, dar nu a trimis un CV, deși i-am reamintit constant de el.

Cred că i-ar fi cel mai comod în Franța sau UK, dar nu știu cum, deci vă întreb pe voi, poate știe cineva ce cursuri sunt necesare.

Zici ca a fost profesoara de franceza...ok.
Recomandarea mea este urmatoarea :
http://www.institutf...PECIALITATE/155
iar ca tara,dupa terminarea cursului,recomand Belgia.

#10
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postarg, on 19 aprilie 2018 - 08:33, said:

@ Mr_nobody_
aveti copii? daca da e putin mai complicat, daca nu te urci in primul microbuz zburator si pleci in lume, daca vrea sa vina vine daca nu gasesti pe alta.
Nu avem copii. Știu că ar fi mai complicat dacă am avea.

#11
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
In UK situatia e naspa, plin de articole in presa si declaratii ale guvernantilor ca migrantii e naspa. Si ca urmare mai dai de unii care iti dau foc la casa ca in rest ar fi k. Bine statisticele lor cu privire la locurile de munca sunt si oleaca umflate. Incearca belgia pe langa franta

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Banuiesc ca pentru Anglia, stiti si ceva engleza, ca nu faci nimic numai cu franceza.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostQuantum, on 19 aprilie 2018 - 08:33, said:

Care e motivul pentru care vreti sa plecati?
pe bune?

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2018 - 08:42, said:

Nu avem copii. Știu că ar fi mai complicat dacă am avea.
in realitate ar fi mult mai simplu, pentru ca un copil te motiveaza altfel...

nu stiu in ce domeniu activezi, dar ti-ar pinde tare bine o delagatie de cateva luni... te face sa vezi altfel viata.

Edited by arg, 19 April 2018 - 08:48.


#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Daniel tata,nu mai citi presa uk din Iasi.Numai cine nu vrea nu munceste in zona.

#15
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postarab, on 19 aprilie 2018 - 08:46, said:

Banuiesc ca pentru Anglia, stiti si ceva engleza, ca nu faci nimic numai cu franceza.
Da, eu am lucrat câțiva ani în Anglia. Știe și ea engleză destul de bine, se pricepe la limbi străine.

#16
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Nu stiu cum e in UK dar sa stiti ca in general in tarile francofone pentru a lucra in invatamant trebuie facute studii. Vedeti ce puteti echivala sau depinde de voi daca sunteti dispusi sa o luati de la capat.
Nu va sfatuiesc sa o indrumati catre asistenta medicala.
Bucatarii se cauta dar studiile minime sunt 3 ani, 6 ani ca sa fie "chef". Este mult stres dar e drept ca poate ajunge la castiguri considerabile dar, cum va spuneam, numai dupa studii.
Daca vreti sa va luati lumea in cap, va sfatuiesc sa va ganditi foarte bine daca sigur asta vreti sa faceti, pentru ca va vor astepta niste momente foarte grele. Francezii sunt destul de xenofobi, depinde unde nimeriti, belgienii, elvetienii, nu mai spun!
Vedeti ca limba franceza pe care a invatat-o ea, va fi diferita fata de limba vorbita si ii va trebui ceva timp de adaptare.
In orice caz, nu plecati daca va descurcati decent in Ro si in niciun caz nu plecati "la plesneala".

Edited by Danielle33, 19 April 2018 - 08:58.


#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Danielle,apropo de ce inveti/ce gasesti.In Ro inveti BBC English,pe strada,la munca e diferenta mare fata de aia.Nu mai zic s dai peste unu din scotia,irlanda. Scuze off-top.

#18
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Uita de Suedia! Ai citit la job info in anunt??  Plus ca , in Suedia, este foarte greu, aproape imposibil , sa obtii locuinta repede.

Edited by onisoru, 19 April 2018 - 09:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate