Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ce telefon să cumpăr în jurul a 760 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
As dori sa navigheze mai repede pe google.maps si sa nu ma chinui sa scriu, sa aiba tastele mai mari sau accesibile - pt asta trebuie ecranul mai mare sau rezolutia mai buna?...

Am inteles ca Motorola M ar fi bune, dar de exemplu acesta https://www.emag.ro/...rch-Action=view are memorie ram 2gb si procesor 1400, deci cum e bun daca un LeEco https://www.emag.ro/...d/pd/D3B77NBBM/ sau un Xiaomi https://www.emag.ro/...rch-Action=view au ram 3 sau 4 GB si procesorul nu mi dau seama exact din cifrele de acolo dar parca e mai mare. Sau nu ram ul sau procesorul putin mai mare nu prea conteaza?
Deci din astea 3 ce sa iau, ca sa faca bine ce ziceam sau poate aveti alte linkuri?
N-am mai avut tel. dinastea mai bune, bateria e o problema? sa nu fie vreunul la care se duce repede...

Edited by thegreatwall, 16 April 2018 - 14:57.


#2
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Salut. Strict dintre cele 3, iti recomand sa mergi pe Redmi Note 4. Il detin, merge foarte ok. Daca nu te deranjeaza interfata MIUI si nu ai nevoie de o camera excelenta, poti sa-l alegi fara nicio grija.
Ca alte variante, pot sa-ti recomand urmatoarele:
Xiaomi Mi A1- are android stock, cu update-uri foarte dese, design frumos. Telefonul merge foarte bine, poate sa te tina lejer 2 ani.
Redmi 5 Plus- este o varianta putin mai noua a lui Redmi Note 4, cu ecran 18:9, care-l face mai compact in mana, design mai frumusel (parerea mea) si o camera putin mai buna. Acum este un desigilat la 670 de lei la PC Garage, eu zic sa-l iei. Este un pret super pentru ce ofera.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Xiaomi, ultimul. Sa aibe procesor snapdragon 625, e bun, cumpara cu incredere.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Eu as merge pe Redmi Note 4. Are 5.5 inchi ecranul si e ok la 700 lei.
Am Redmi 4X (adica o varianta oarecum inferioara) si sunt f multumit de telefon. Se misca super bine, nu are lag, nu am probleme de semnal.
Orice ai alege, iti poti pune oricand o aplicatie de tastatura. Sunt o gramada. Eu am folosit si folosesc GO Keyboard. E excelenta.


LE : sau pe cel resigilat recomandat de @andreiutzu000

Edited by Magicwisewolf, 16 April 2018 - 15:04.


#5
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
Mersi. Dar la Xiaomi redmi note bateria e Li-Polymer de 4100mah, e mai nasoala? la celelaste nu scrie ce e dar ciudat sunt numai de vreo 2500 mah. Am aranjat telefoanele dupa pret si sunt o gramada la 700 ron, pai nu pot sa-l iau pe oricare lol? sau la ce sa ma uit din caracteristici sau ce firma?

Acel desigilat, deci nu resigilat, ce o fi si asta, nu stiu daca merita, astea am auzit ca ori sunt vechi au fost expuse sau au avut un defect, doar nu o fi unul la care numai s-a rupt ambalajul.

Pana la urma cred ca oricare merge mai repede pe google.maps si are tastatura mare la care sa nu ma chinui sa scriu ca la e-boda ul meu de 4.5 inchi, deci poate mai degraba as vrea unul cu camera foto si video buna, dar nu prea inteleg cifrele de acolo, le pun si astia diferit. Deci daca vedeti unul cu camera buna la cam 720 ron poate imi spuneti

Edited by thegreatwall, 16 April 2018 - 15:28.


#6
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Ce iti pot recomanda daca vrei o camera destul de buna este Xiaomi Mi A1. Are camera cea mai ok dintre ele. Mai e si moto G5, dar consider Xiaomi peste el, mai ales pentru functia portret.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sigur nu esti clona lui Tarzan ?!

Ca si el are/avea un eboda, aceeasi problema ca e mic, aceeasi problema cu butoane mici, aceeasi problema ca merge nasol.......

Te incurci in prea multe chestii (gen baterie polimeri  si alte nebunii).
Sari de la una la alta (ba ca e mic, ba ca bateria, ba ca camera....).
Prima data ai gasit ceva model de telefon, apoi ai sarit la "toate in jur de 700 de lei".
Incearca sa-ti stabilesti niste criterii clare, altfel nu o scoti la capat.
Nu trebuie sa fie niste critestii super-speciale, toate sint o apa si-un pamint, pina la urma.
Adica, neah, polimeri, wtf ?
Sa fie: ecran 5.5, rezolutie full hd, camera buna, 2-3-4 gb de ram si aia e.

Apoi bugetul, totusi, 760, 720.... ce ai facut, ai baut de 40 de lei ?!
Pina te hotarasti, o sa iei vreun Olviu de vreo 4-500 de lei, daca tot scade suma.

Produsele resigilate sint foarte foarte bune.
Scrie foarte clar problemele (care sint minore, estetice mai ales), ai poze, ai exact aceleasi drepturi (retur, garantie).
Eu am luat citeva (chestii mici, ieftine) de la emag resigilate si au fost perfecte.

#8
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Xiaomi (dintre cele 3).

 trollerul_de_serviciu, on 16 aprilie 2018 - 15:38, said:

..............
Produsele resigilate sint foarte foarte bune.
Scrie foarte clar problemele (care sint minore, estetice mai ales), ai poze, ai exact aceleasi drepturi (retur, garantie).
..............

Resigilat e una (pot fi si returnate din cauza unui defect si reparate), desigiliat e alta (i-o lipsi folia sau o fi cutia desfacuta)!

Edited by breitner, 16 April 2018 - 15:57.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, e alta denumire.

Emag - resigilate:
Produsele resigilate sunt produse funcționale, testate sau doar expuse pe raft. Cum le spune și numele, resigilatele sunt produse sigilate, nu o data, ci de doua ori! Spre deosebire de produsele sigilate, acestea au fost și testate de tehnicienii eMAG, sau și-au confirmat calitatea în showroom-urile noastre.
Avantajul acestor produse perfect funcționale este prețul mai mult decât bun.
Produsele resigilate nu beneficiaza de eventualele promotii/ oferte  care insotesc produsele noi, de asemenea exista posibilitatea ca pachetul sa nu contina toate accesoriile originale, documentatia, cd-uri cu drivere sau parti din ambalajul original.

Pcgarage - desigilate:
Produse desigilate in stocul PC Garage, verificate de tehnicienii nostri si cu aceeasi garantie ca a unui produs nou.

Deci, care e marea diferenta si de la care e posibil sa lipseasca chestii ?!

#10
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
Deci desigilat nu poate fi si dinala care a stat in raft? merita luat?
O sa caut si second hand pe publi24 (?), oare are rost? de pana in 460 ron, daca aveti vreo sugestie..
Am gasit de exemplu unu cu 7mil mai ieftin ca la emag! https://www.publi24....747b6f6554.html eu cred ca merita

Oare de ce Andreiutzu zicea de un tel nou ... te tine 2 ani... pai eu am unul vechi de 6 ani

Edited by thegreatwall, 16 April 2018 - 16:31.


#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 trollerul_de_serviciu, on 16 aprilie 2018 - 15:57, said:

Da, e alta denumire.

Emag - resigilate:
Produsele resigilate sunt produse funcționale, testate sau doar expuse pe raft. Cum le spune și numele, resigilatele sunt produse sigilate, nu o data, ci de doua ori! Spre deosebire de produsele sigilate, acestea au fost și testate de tehnicienii eMAG, sau și-au confirmat calitatea în showroom-urile noastre.
Avantajul acestor produse perfect funcționale este prețul mai mult decât bun.
Produsele resigilate nu beneficiaza de eventualele promotii/ oferte  care insotesc produsele noi, de asemenea exista posibilitatea ca pachetul sa nu contina toate accesoriile originale, documentatia, cd-uri cu drivere sau parti din ambalajul original.

Pcgarage - desigilate:
Produse desigilate in stocul PC Garage, verificate de tehnicienii nostri si cu aceeasi garantie ca a unui produs nou.

Deci, care e marea diferenta si de la care e posibil sa lipseasca chestii ?!

Ti-ai raspuns singur: unele pot fi reparate, celelalte sunt din stoc si sunt doar verificate (or fi intrat soarecii prin magazia de produse noi)!

 thegreatwall, on 16 aprilie 2018 - 16:12, said:

poate e fratele lui geaman si tu si celalalt niste "oameni" ... nu gasesc adjectivul, nu sunt nici o clona, dar oricum care e treaba voastra p0e aici? rautatea

Sigur rautatea!

Edited by breitner, 16 April 2018 - 16:19.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Unde scrie acolo "reparate" ?
Care poti reparate ?
Cele de la emag ?

Verificate.... pentru ce, de ce, din ce motive ?

#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Intreaba-i pe ei si poate vor catadicsi sa rezolve "problema".
Oricum, un produs resigilat poate fi unul returnat (din diverse motive).

Edited by breitner, 16 April 2018 - 16:28.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intrebare: vrei telefon pe post de navigator sau va fi folosit ca telefon principal cu navigare pe el? Ti-as recomanda ori un gps, ori un telefon Lumia (cu windows pe el). Se descurca chiar bine (lumia). Nu m-a lasat in camp si il folosesc ca telefon principal (aici e alta poveste).

#15
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
in timp ce editam au venit alte rasp, deci merita sa-l iau pe acela second hand, cu... 6 mil mai ieftin ca la emag?

#16
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nu, e vechi si batut de soarta.

#17
thegreatwall

thegreatwall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2017
din 2016 vechi? are2gb etc, am vazut si cu 4gb, o sa iau unul sh. Dar important, astea noi daca iau, merg in toate retelele?

Edited by thegreatwall, 16 April 2018 - 16:44.


#18
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Da, este. Ai multe optiuni sh, dar daca nu stii ce sa iei o sa te incurci. cauta mai intai sa aibe snapdragon si vezi ce telefoane iti da acolo. si pe urma te uiti la sh.
nu merge olx ca iti aratam eu cateva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate