Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

avi to dvd - menu - subtitrare - ardere pe dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Cateva click-uri, dar putin mai mult timp (nu foarte mult decat alte programe).
Il instalezi, selectezi fisierul (fisierele) video, daca ai subtitrare e bine sa fie .srt cu timpi.
Iti setezi background-ul la menu, fie unul din cele care sunt deja venite o data cu programul fie orice jpeg ai la dispozitie.

Este vorba de VSO ConvertXtoDVD

Nu mai zic - daca vrei sa-ti faci colectia de videoclipuri pe dvd cu menu cu tot si nu ai cheft sa te complici cu programe la care trebuie "sa depui" putin efort, cu programul asta te-ai scos.  :coolspeak:

Nu stiu daca ar trebui facut tutorial la cat de simplu e
- trebuie sa fii atent sa-ti setezi la Encoding -  DVD5 si High, astfel, rezultatul va intra fix pe un dvd normal si imaginea va fi acceptabila cum se vede fisierul sursa macar
- apoi sa-ti setezi Central European la subtitrarile cu diacritice
- font Arial Bold - 24 px - click Convert - dupa 2 ore scrii dvd-ul.

Se descurca de minune cu fisierele wmv la care am avut probleme sa le encodez in standard dvd.  :coolspeak:

De-acum sa vezi cum zboara serialele pe dvd, cate 6 episoade minim  :naughty:

#2
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Adica cum macar ca fisierul sursa? mai bine decat fisierul sursa este iposibil sa se vada. Si cum 6 episoade minim? poate episoade de seriale de-alea de 20 min. Deja la 2 ore facute din divx in dvd se vede potrivit spre nasol si codat cu CCE la 3pass daramite cu alte softuri.

#3
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006

View Postdaddy, on Feb 25 2006, 21:25, said:

Adica cum macar ca fisierul sursa? mai bine decat fisierul sursa este iposibil sa se vada. Si cum 6 episoade minim? poate episoade de seriale de-alea de 20 min. Deja la 2 ore facute din divx in dvd se vede potrivit spre nasol si codat cu CCE la 3pass daramite cu alte softuri.

Scuze - m-am exprimat gresit - trebuia sa spun - macar ca fisierul sursa de bine o sa se vada.

Eu am facut seria Sex and the City (episodul are cam 30-35 minute, nu?) sezoanele 1-5 pe dvd cate 6 episoade si n-am folosit nici un CCE nici un pas nimic pentru ca, cum am spus si alta data n-ai cum sa faci high-quality cu cati pasi vrei tu dintr-un fisier video divx  poate sa-l faci sa se vada la fel, mai mult de-atat nu ai cum.
Dar 6 episoade mi-a intrat fiecare episod avand 350mb 4:3 xvid la vreo 900 rata si l-am transformat in mpeg2 2500 rata sia udio 224 (sau 192) ac3  - mi-a iesit episodul in 700-730 mb maxim 7x6=42 deci 4200mb la 6 episoade. Authoring cu DvD Lab Pro, subtitrare in engleza  ca nu am gasit in romaneste si se vede ca si cum te-ai uita pe un divx player la fisierul avi ripuit de pe dvd, nici o schimbare.
Iti recomand sa incerci 6 episoade din Lost cu acest soft cu tot cu sub in ro, sa-i setezi DVD5 si High Quality si in maxim 2 ore ai dvd-ul complet, sa-mi spui cum ti-a iesit.

#4
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai episoadele din Lost au 40-42 minute. Apoi sub nici o forma nu cred ca iese calitate buna (la fel ca divx-ul) la 2500 kb/s. Si stii de ce? Pentru ca 6 episoade de 30 min inseamna 3 ore de film. ori eu nu am vazut nici dvd-uri cu un film de 3 ore care sa se vada f bine. Nici n-am vazut vreun dvd facut la 2500kb/s. Deja dvd-uri facute la 3500kb/s cu CCE in 7 pass si nu erau chiar lacrima. Si nu erau facute din divx. Acum depinde ce intelegem prin f bine. Dar categoric nu are cum sa iasa ca divx-ul. Eu pun cate 3 episoade din Lost pe un dvd (adica 2 ore) si deja imaginea nu mai este chiar ca in divx.
Cat priveste rapiditatea, am mai scris. daca vreau rapiditate fac cu WinAvi care face dvd-ul in 60 min (2 ore de film). Chestia este ca nu face meniu. dar iau voburile din el si in alte 15 min am facut si authoringul. deci mai putin de 2 ore.

Cel mai sanatos este sa ne pastram divx-urile pentru ca playerele divx au ajuns o bagatela si ni le permitem. Si cum divx6 face si meniu va aparea sigur posibilitatea de a nu mai recompresa divx-urile pe care deja le avem ci doar sa facem un meniu din care sa apelam divx-urile.

#5
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Ai dreptate in tot ce spui, dar crede-ma ca am pus 2 filme divx de 700mb fiecare pe un singur dvd fiecare din ele cu o rata 2500kb si audio la 224 ac3 stereo si faza cu CCE 7 pasi pentru 3 ore sa se vada cat de cat bine nu prea ma incanta. 6 episoade din Sex and the City fac intr-adevar 3 ore si 10 episoade din Seinfeld fac 200 de minute si au intrat tot pe un dvd cu tot cu menu :)
Iata cateva snapshot-uri dintr-un episod Seinfeld mpeg2 2500kb rata
divx (aproximativ ca timp :) )
Attached File  vlcsnap_57060.png   437.26K   334 downloads
mpeg2
Attached File  vlcsnap_51533.png   737.7K   200 downloads
divx
Attached File  vlcsnap_56657.png   445.2K   114 downloads
mpeg2
Attached File  vlcsnap_51695.png   650.97K   133 downloads
Uita-te putin la logo cat de clar se vede, daca divx-ul este dvd-rip iese foarte bine.
divx
Attached File  vlcsnap_56229.png   282.39K   172 downloads
mpeg2
Attached File  vlcsnap_51409.png   458.93K   104 downloads
N-am cum sa-ti dovedesc, dar daca vrei neaparat iti trimit un exemplar :)
Iata si un bitrate viewer la episodul din Seinfled din care am scos printscreenurile in care se vede clar ca rata este aproape constant peste 2450kbps
Attached File  bitrate_viewer.PNG   12.53K   146 downloads

Nu zic ca le-am facut cu acest soft VSO ConvertXtoDVD, nu, le-am facut cu ffmpeg encoding 2500 video si 224 audio, video la variabil bitrate si authoring cu dvd lab pro.

Eu am recomandat softul asta pentru cei ce nu au chef sa se complice cu multi pasi si alte chestii, doar importa fisierul video, daca are si subtitrare srt cu timpi e bine, meniul il face automat, capitole din 5 in 5 minute (dar poti sa-i setezi si mai rar) si iti face din 700mb avi un dvd de 4300mb pe care poti sa-l scrii pe un dvd si sa-l vezi pe player care nu stie divx.

Edited by lucaiuli, 27 February 2006 - 10:53.


#6
gabriels1

gabriels1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.02.2006
chiar ca pare foarte simplu. a durat chestia vreo ora si ceva , dar acum vreau sa verific pe player.
am intilnit urmatoarea problema: nu am putut modifica fontul si a ramas pe 16.
cred ca va fi foarte mic. spunea ca nu am setat printer default.
cum se poate face modificarea, sau pe varianta trial nu e posibil,
si inca ceva: cum pot face sa nu apara reclama la program in mijlocul imaginii?
(fara sa cumpar produsul bineinteles!)

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cum sa faci sa dispara reclama aia care te deranjeaza fara sa cumperi produsul:
- mergi la un prieten care l-a cumparat si codeaza acolo
- intreaba pe forumuri care permit warez. Softpedia nu permite asa ceva.

enjoy,
Mtz

#8
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mai Iulica inseamna ca e beton programul asta. Si stii de ce? Tinand cont ca sunt programe care fac 2 ore de divx in mpeg2 in 45-60 min si ast dureaza 2 ore inseamna ca face sigur 2pass si de asta iese asa misto.Iti dai seama ca daca ar face bitrate constant sau variabil la un singur pas atunci la 2500kb/s s-ar vedea urat tare pe unele portiuni.
M-ai convins si am sa-l incerc. Screenshuturile m-au convins. Mercic!  ;)
______________
P.S. Scuze pentru mesajul de la DVD Lab pro. ma suparasem putin. promit si tie si celorlalti ca am sa fac un ghid complet de Encore dvd. Inclusiv cum sa faci meniuri pentru alegerea pistei audio si meniu pentru subtitarre. dar tre sa aveti oleaca de rabdare ca nu prea am timp si vreau sa-l fac complet.

#9
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006

View Postdaddy, on Feb 27 2006, 21:14, said:

Mai Iulica inseamna ca e beton programul asta. Si stii de ce? Tinand cont ca sunt programe care fac 2 ore de divx in mpeg2 in 45-60 min si ast dureaza 2 ore inseamna ca face sigur 2pass si de asta iese asa misto.Iti dai seama ca daca ar face bitrate constant sau variabil la un singur pas atunci la 2500kb/s s-ar vedea urat tare pe unele portiuni.
M-ai convins si am sa-l incerc. Screenshuturile m-au convins. Mercic!  ;)
______________
P.S. Scuze pentru mesajul de la DVD Lab pro. ma suparasem putin. promit si tie si celorlalti ca am sa fac un ghid complet de Encore dvd. Inclusiv cum sa faci meniuri pentru alegerea pistei audio si meniu pentru subtitarre. dar tre sa aveti oleaca de rabdare ca nu prea am timp si vreau sa-l fac complet.

Mai daddy mai...vezi ca print-screenurile erau facut din niste fisiere encodate cu ffmpeg, nu cu VSO ConvertXtoDVD, da? CU programul asta inca nu am facut dvd-uri cu episoade, spuneam doar ca o sa fac si cred ca o sa iasa cate 6, ok?

#10
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
Am instalat programul care e pus aici si cind icerc sa pun subtitrare la film im spune''subtitle file is missing''as vrea sa stiu daca trebue sa pun vre-un codec cre sa se ataseze de subtitrarari sau nu,am uitat sa precizez subtitrarile sunt .sub...


multumesc mult

#11
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006

View PostTEPY66, on Feb 28 2006, 00:20, said:

Am instalat programul care e pus aici si cind icerc sa pun subtitrare la film im spune''subtitle file is missing''as vrea sa stiu daca trebue sa pun vre-un codec cre sa se ataseze de subtitrarari sau nu,am uitat sa precizez subtitrarile sunt .sub...
multumesc mult
Dupa cum am spus si sus, programul nu recunoaste subtitrarile de tip MicroDvd .sub, ci doar cele scoase de pe dvd cu .idx.
Iti trebuie Subtitle Workshop sa transformi din subtitrarea .sub "{100}{200}text" in subtitrare Subrip
1
00:02:00->00:04:00
text

2
s.a.m.d.

Fii atent sa fie sincronizata cu filmul si import-o in program.

Spor.

Iulian

#12
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
am incercat  sa fac subtitrarile in toate formatele tipul,,.sub''cu Subtitle Workshop si mi se intimpla acelasi lucru,cind incerc sa adaug subtitrarea in program imi spune acelasi lucru subtitle file is missing,nu mai stiu ce sa incerc pote reusiti sa ma ajutati

va multumesc inca odata

#13
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Daca cititi mai atent aria video, eu am scris de cateva luni de acest program. Intre timp e chiar mai bun.
Inainte avea diferente mari intre tinta de dimensiune si dimensiunea finala.
Daca e putin mai mic e ok, daca e mai mate folosesti DVDSHRINK si il micsorezi.
Pui pozitia la 98% (cobori scrisul la baza ecrnului) si nu sari de 20 cu fontul (de preferinta 18).

Faci subtitrarile in format SRT si merg perfect.

Edited by zildan, 28 February 2006 - 23:15.


#14
gabriels1

gabriels1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.02.2006

View Postzildan, on Feb 28 2006, 23:14, said:

Daca cititi mai atent aria video, eu am scris de cateva luni de acest program. Intre timp e chiar mai bun.
Inainte avea diferente mari intre tinta de dimensiune si dimensiunea finala.
Daca e putin mai mic e ok, daca e mai mate folosesti DVDSHRINK si il micsorezi.
Pui pozitia la 98% (cobori scrisul la baza ecrnului) si nu sari de 20 cu fontul (de preferinta 18).

Faci subtitrarile in format SRT si merg perfect.
am incercat cu cu font 24. supriza neplacuta: nu vede subtitrarile deloc! la 20 le vede?

#15
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Se spune ca ar fi bine sa nu ne atingem de marimea fontului la subtitrare, adica sa o lasam 18px, maxim 20px cum a prezicat si zildan, daca te duci mai sus iti baga textul pe 3-4 randuri si crede-ma nu ti-ar placea lucrul asta :) Mi s-a intamplat mie.
E un bug in softul lor pt ca aria de afisare a liniei de subtitrare e redusa. Sa speram ca-l vor rectifica.

Iulian

Edited by lucaiuli, 03 March 2006 - 14:45.


#16
basile27ro

basile27ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.03.2006
salutare oameni buni!
am folosit si eu CONVERTxtoDVD.lucaiuli are dreptate,calitate buna,mai ales daca dvix are calitate ,cu cateva clikuri rezolvi totul cu conditia ca subtitrarea sa fie *srt.Insa am intalnit o problema.am avut un filme pe  2 cd-uri pe care le-am unit in virtuladub iar subtitrarea cu subtitleworkshop.De data asta na vrut sa-mi mai puna subtitrarea.???
Apoi cu meniul nu prea am inteles,pot face acest lucru cu el?(cu dvdlab e mai complicat).
Subtitrarea am pus-o 100% si si de 24, cand bag cd in dvdplayer se vede cam jos dar daca ii dau zoom din telecomanda imi apare super.Am sa incerc si cu 98 cum zicea careva dintre voi.
Merita incercat.

#17
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Salut - daca subtitrarile pe care le-ai unit in Subtitle Workshop nu au avut probleme si rezultatul l-ai salvat tot .srt si iti merge pe PC, ar trebui sa nu ai probleme cu VSO ConvertXtoDVD, doar daca nu cumva o mai fi si asta un bug in programul lor - insa tu zici ca nu ti-o recunoaste deloc, cred ca nu ai procedat cum trebuie la un anumit pas.

Meniul in VSO se autogenereaza cu denumirea fisierului avi, pe care o poti modifica cum vrei tu, nu poti interveni decat in schimbarea background-ului cu alt jpeg. Atat.

Iulian

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cand nu stiti daca subtitrarea sta unde trebuie, dupa ce faceti DVD-ul cu subtitrare selectabila, folositi DVDSubEdit pentru a fixa pozitia subtirarii. Alegeti optiunea de "4:3 safe area" si salvati noul DVD. Dureaza cateva minute. Eu nu imi scriu nici un film pe DVD pana nu il trec prin DVDSubEdit pentru verificare. Mai are si alte optiuni interesante cum ar fi "Force subtitle".

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate