Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Posibil pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
Salutare. Tatăl meu a fost internat la spitalul Gerota pentru niste posibile pietre la rinichi. Are aproape o săptămână și încă e acolo. Medicul i-a pus nenumărate perfuzii, și habar nu are cât îl va mai ține internat. Aveți idee cam câte zile/săptămâni durează spitalizarea?  El spune că e bine, a mâncat și i s-a dat voie să bea cafea. Și încă o întrebare, care sunt procedurile prin care este supus pentru boala asta. Vă mulțumesc!

#2
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 artistulpustiul, on 16 aprilie 2018 - 13:36, said:

Salutare. Tatăl meu a fost internat la spitalul Gerota pentru niste posibile pietre la rinichi. Are aproape o săptămână și încă e acolo. Medicul i-a pus nenumărate perfuzii, și habar nu are cât îl va mai ține internat. Aveți idee cam câte zile/săptămâni durează spitalizarea?  El spune că e bine, a mâncat și i s-a dat voie să bea cafea. Și încă o întrebare, care sunt procedurile prin care este supus pentru boala asta. Vă mulțumesc!
O spitalizare depinde de starea de sanatate a pacientului. Pentru pietre la rinichi se face in primul rand o echografie, o priza de sange si o proba de urina. Astea in mod normal s-ar putea face intr-o singura dimineata. Daca se confirma diagnosticul depinde de marimea calculilor ce tratament va urma.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Salut.

În primul rând, însănătoșire grabnică tatălui tău.

Pot să-ți împărtășesc experiența mea, conform căreia, deși după câte am observat, sunt prea mulți factori de luat în considerare pentru a putea decide cât stă cineva în spital pentru așa ceva.

Eu am stat 5 săptămâni pentru o piatră de doar 4mm. Alții din salon de exemplu, au stat 2 săptămâni pentru calculi multipli de câte 1cm sau mai mari. Alții, cu infecții de tract urinar, au stat o săptămână sau mai puțin.

La mine, piatra a fost identificată din prima zi, s-a văzut la analize. Sunt unele tipuri care însă nu sunt detectabile așa, ci se văd doar cu UV prin injectarea unui lichid colorat în aparatul urinar.
Am avut dureri mai tot timpul, mi s-a pus sondă J din primele zile, deoarece s-a considerat că intervenția cu ESWL e riscantă din cauza durerii. Operația clasică a fost exclusă din start, pentru că piatra era prea mică.

Am fost amânat pentru extracție prin uretră de câteva ori, din diferite motive: pacienți prea mulți, multe intervenții la secția respectivă. Am avut și niște infecții acute din cauza sondei, care conform explicațiilor medicului, nu a fost acceptată de sistemul meu. Infecțiile respective s-au lăsat cu leșin de câteva ori, temperaturi mari și schimbarea sondei.

Până la urmă m-au programat pentru extracție și apoi am mai stat o săptămînă internat, până am scăpat de infecție.

În contrast, pacienții cu pietre mari au stat mai puțin, de obicei erau programați al operație și apoi plecau acasă după câteva zile.
Aș insista ca tatăl tău să facă puțină presiune pentru analize, e cam ciudat ca după o săptămână să nu știe ce are. Poate nu e neapărat piatră la rinichi, aceleași simptome pot fi cauzate și de o infecție.

#4
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 29.10.2017
Cineva apropiat a fost la medicul de familie, si i-a dat doar pastile.
Tin minte decat ca a luat cuminol si debridat, nu am retinut numele tuturor medicamentelor.
Spunea ca a facut pipi cu ceva chegulete de sange si  nu stiu daca a eliminat pietricele.
Fara internare, in o saptamana era ca nou. Si ceaiuri, cozi de cirese sau ceva de genul.

Edited by rixthina, 16 April 2018 - 14:18.


#5
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
Rovatinex - picaturi
dizolva si elimina calculii
( am eliminat acasa , fara dureri , calcul de 8 mm ..cu ceva ani in urma ... )

dar trebuie tinut cont si de sfaturile medicului

cel mai important este regimul  alimentar , drastic
fara sare , fara zahar , fara '' prajeli ''  etc

vorbesc din prisma , propriei experiente  cu aceasta problema , formarea calculilor la rinichi si nu numai , in ultimii 20 de ani  ...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 artistulpustiul, on 16 aprilie 2018 - 13:36, said:

Salutare. Tatăl meu a fost internat la spitalul Gerota pentru niste posibile pietre la rinichi. Are aproape o săptămână și încă e acolo.
Posibile?
Intr-o saptamana nu i-au facut o urografie/ radiografie/ CT/ ecografie/ etc etc?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate n-a fost atent.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multe spitale tin inutil bolnavii internati pentru ca sa incaseze bani de la CJAS.
Trebuie vorbit ferm cu medicii de acolo.

Edited by pasilla, 16 April 2018 - 16:19.


#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Depinde cum ies analizele.
În cel mai bun caz, doctorul o să îi sugereze să bea multă apă, să evite anumite alimente și o să îi prescrie niște analgezice pt durere. În cel mai rău caz, o să trebuiască să fie operat:

Durată recuperare operație minim-invazivă: 1-14 zile
Durată recuperare operație clasică: 6 săptămâni

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 noname44, on 16 aprilie 2018 - 15:03, said:

Rovatinex - picaturi
dizolva si elimina calculii
( am eliminat acasa , fara dureri , calcul de 8 mm ..cu ceva ani in urma ... )
chiar funtioneaza? pare ilogic ca atatia oameni se opereaza daca ar fi eficiente niste simple picaturi

#11
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

 unbrutus, on 16 aprilie 2018 - 19:49, said:


chiar funtioneaza? pare ilogic ca atatia oameni se opereaza daca ar fi eficiente niste simple picaturi

Depinde cât de mari sunt, sa nu ne îmbătam cu apa rece.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unbrutus, on 16 aprilie 2018 - 19:49, said:

chiar funtioneaza? pare ilogic ca atatia oameni se opereaza daca ar fi eficiente niste simple picaturi
Berea functioneaza, dar numai preventiv.:)

#13
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
Am revenit. L-a externat, i-a dat rețetă pentru Rovinex pastile(parcă așa îi spune) de 4 ori pe zi timp de 21 de zile. Se simte bine, însă cu alimentația e mai greu, nu prăjeli, nu porc, nici măcar un pahar de alcool. Nu acid, deloc, nici macar apă minerală. Până acum toate bune, până la următoarea etapă de analize, după ce termină tratamentul.

Edited by artistulpustiul, 20 April 2018 - 17:16.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cand i s-au facut analizele la urina, ar fi trebuit sa vadă si ce fel de nisip avea. Pietrele la rinichi sunt de mai multe feluri si pentru fiecare tip se recomanda un anumit tip de regim alimentar. De exemplu, cei care au litiaza urica nu au voie sa manance carne rosie, mezeluri, peste gras, sardine si macrouri afumate sau in conserva, ciuperci, măruntaie. Cei care au litiaza oxalica nu au voie sa mânânce acreli, citrice etc . Sa bea apa mai putin dura, eventual Aquatic sau Dorna.  Cel mai greu de dizolvat sunt pietrele de natura urica. Daca are din astea, intr-un final va ajunge la operatie. Normal, cat a stat in spital, trebuia sa i se faca o radiografie cu o substanta de contrast introdusă in sange.

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pasilla, on 16 aprilie 2018 - 19:56, said:

Berea functioneaza, dar numai preventiv.Posted Image
deci tre sa bem cat mai mult preventiv... am inteles!
Dar ce faci cu ficatul...

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 unbrutus, on 24 aprilie 2018 - 19:35, said:


deci tre sa bem cat mai mult preventiv... am inteles!
Dar ce faci cu ficatul...
Bere fara alcool 😀😀

Edited by Freddy12, 24 April 2018 - 19:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate