Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Experiente elaborare PUD

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016
Salut,

Intentionez sa achizitionez un teren liber de constructii de 260 mp cu 11 deschidere, in Bucuresti Sector 6. Constructia ar fi un P+1+M cu in jur de 60 m amprenta.

Terenul este incadrat in zona M3.

Certificatul de urbanism impune 5m fata / spate, 3 m laterale.

Am inteles ca pentru a construi pe acest teren voi avea nevoie sa fac si un PUD pentru o derogare de la cei minim 12 m necesari ca deschidere.

M-ar interesa ce experiente au avut si alte persoane care au trecut prin asa ceva. Am auzit chiar de 2 ani pierduti din cauza asta.

Mentionez ca are calcan pe limita posterioara si chiar mi-as fi dorit sa construiesc asa si sa castig cat mai mult spatiu.

Si asta m-ar interesa, daca cineva a reusit sa construiasca la calcan pe limita posterioara si daca asta presupune tot PUD.

Mai mentionez ca pe una dintre laturi am teren liber de constructii, desi nu stiu daca ma ajuta cu ceva.

In principiu nu cred ca am cum sa scap fara PUD si de aceea as vrea sa stiu daca are rost sa ma bag in asa ceva ca durata, cheltuieli etc. si care credeti ca ar fi cea mai buna varianta de amplasament.

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdragos3000, on 16 aprilie 2018 - 13:25, said:


In principiu nu cred ca am cum sa scap fara PUD si de aceea as vrea sa stiu daca are rost sa ma bag in asa ceva ca durata, cheltuieli etc. si care credeti ca ar fi cea mai buna varianta de amplasament.
Durata minima 1 an , maxim - stiu un PUD de 4 ani inca neaprobat .
Rezultate ... functie de cine il face .
Cheltuieli , iarasi , intre 2.000 Eu si ....
Tehnic , in privinta amplasamentului , fara un plan de situatie 1/500 , nu pot sa iti dau nici un sfat .

Edited by motanul13, 16 April 2018 - 14:19.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din pacate in situatii de astea te poti trezi cu tot felul de piedici.
Poti nimeri si situatii in care nu-ti cer PUD, dar fiindca vrei sa construiesti ceva lipit sau apropiat de calcanul vecinului sa-ti ceara pe langa expertiza si acordul vecinului semnat la notar. Stiu caz cand pentru asta beneficiarul a dus peste 1 an de zile tratative cu vecinul, pana sa se inteleaga in cele din urma pentru o suma din care vecinul isi putea cumpara un VW Passat nou-nout cu dotari Highline.

Edited by Hider141, 16 April 2018 - 14:51.


#4
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

View PostHider141, on 16 aprilie 2018 - 14:49, said:

Din pacate in situatii de astea te poti trezi cu tot felul de piedici.
Poti nimeri si situatii in care nu-ti cer PUD, dar fiindca vrei sa construiesti ceva lipit sau apropiat de calcanul vecinului sa-ti ceara pe langa expertiza si acordul vecinului semnat la notar. Stiu caz cand pentru asta beneficiarul a dus peste 1 an de zile tratative cu vecinul, pana sa se inteleaga in cele din urma pentru o suma din care vecinul isi putea cumpara un VW Passat nou-nout cu dotari Highline.
In certificatul de urbanism nu se specifica ca as fi obligat sa am acord notarial de la vecin la alipirea la calcan. Si acum am observat ca se permite constructia la limita posterioara in cazul in care exista calcan. PUD-ul ma sperie pe mine...

#5
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

View Postmotanul13, on 16 aprilie 2018 - 14:18, said:

Durata minima 1 an , maxim - stiu un PUD de 4 ani inca neaprobat .
Rezultate ... functie de cine il face .
Cheltuieli , iarasi , intre 2.000 Eu si ....
Tehnic , in privinta amplasamentului , fara un plan de situatie 1/500 , nu pot sa iti dau nici un sfat .
Nu suna prea placut. Totusi crezi ca are rost sa ma reorientez catre alt teren? Banuiesc ca la majoritatea terenurilor fara constructii se cere PUD, sau ma insel?

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdragos3000, on 18 aprilie 2018 - 13:08, said:

Nu suna prea placut. Totusi crezi ca are rost sa ma reorientez catre alt teren? Banuiesc ca la majoritatea terenurilor fara constructii se cere PUD, sau ma insel?
Nu stiu ce sa zic , nu cunosc destule detalii .
Pentru P+1+M nu stiu prea multe cazuri de PUD iar cele pe care le stiu sunt pentru terenuri "chinuite" , adica prea inguste , cu raportul lungime/latime mai mare de 1/2 , pe colt ....
"Beneficiaza" de PUD in general investitorii mici si foarte mici , care se chinuie sa foloseasca la maxim terenul .

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E durere...

In Bucuresti majoritatea loturilor accesibil cat de cat ca pret sunt in zone gen L1e (locuinte pe loturi mici).
In zonele M foarte rar gasesti terenuri, iar daca gasesti sunt din doua categorii: foarte mari (extrem de scumpe pentru ca pot fi si facilitati de productie) si foate mici, cum e cazul tau.

Certificatele de urbanism (CU) sunt niste chestii generale, cu retrageri SF.
In general, vanzatorii fac pe prostii (sau chiar sunt), si incearca sa spuna ca nu ii intereseaza.
De fapt, ei sunt cei care ar trebui sa faca PUD, pentru a vinde mai usor terenul Posted Image

DACA nu vrei/nu poti sa te incadrezi in cererile certificatului de urbanism, e nevoie de PUD.
Daca terenul este mai mare, te poti incadra in cerintele certificatului de urbanism.

In ultimul timp se cere retragere de 5m la strada, se da posibilitatea alipirii la calcan, si o retragere mai mare din spate, dar nu mai mica de jumatatate din inaltimea constructiei!
Pe langa asta mai ramane POT si CUT + regimul de inaltime.


Pentru PUD, e de dorit sa gasesti un arhitect specializat in urbanism SI care sa aiba experienta si intrarile necesare pt ca proiectul sa mearga ca uns (adica minim un an).

Din CU nu se subinteleg multe, dar pentru alipire calcan, inaltare cosuri de fum (daca au) si PUD ai nevoie de acordul notarial al vecinilor, iar aici incepe dansul urat, pentru ca iti asumi un mare risc.

Vecinii nu vad cu ochi buni (in general) astfel de chestii pt ca:
- ei nu castiga nimic
- le iei lumina (vezi sa nu aiba vreunul ferestre catre terenul respectiv -ilegal-, ca ai dat de dracu).
- creste aglomeratia
- le e frica ca li se prabuseste casa cand vei sapa noua fundatie
- etc

Daca n-ai acordul vecinilor, pregateste-te de procese ce pot tine ani buni si nu e garantat ca vei castiga.


Quote

"Beneficiaza" de PUD in general investitorii mici si foarte mici , care se chinuie sa foloseasca la maxim terenul .


Da... de asta ce zici?
Attached File  pud.jpg   352.83K   31 downloads

#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAdm, on 18 aprilie 2018 - 17:49, said:

Da... de asta ce zici?
Attachment pud.jpg
Asta sigur e pentru regimul de inaltime si CUT .
Nici nu vreau sa ma gandesc cat e spaga !Posted Image

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ideea e ca in speranta unoui oras aerisit s-a ajuns la aberatii precum: H maxim 10m si retrageri 5m, desi loturile sunt mici. Rezultatul final este ca ai nevoie de PUD, iar in final (in fct de spaga), te trezesti cu un bloc intre case!
Asadar, cei mici si fraieri sunt blocati, smecherii sunt putin intarziati!


Sa nu uitam si de miselia cu PUZ-urile ce au termen de valabilitate cativa ani, doar ca sa suga toata gasca bani!

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAdm, on 19 aprilie 2018 - 08:03, said:

Ideea e ca in speranta unoui oras aerisit s-a ajuns la aberatii precum: H maxim 10m si retrageri 5m, desi loturile sunt mici. Rezultatul final este ca ai nevoie de PUD, iar in final (in fct de spaga), te trezesti cu un bloc intre case!
Asadar, cei mici si fraieri sunt blocati, smecherii sunt putin intarziati!


Sa nu uitam si de miselia cu PUZ-urile ce au termen de valabilitate cativa ani, doar ca sa suga toata gasca bani!
Cam asa e .
Cu retragerea e mai lejer in fata , se da aliniere la trama stradala ...

Iar PUZ-urile in mod normal sunt valabile doar 5 ani daca nu au produs efecte juridice .
Adica daca nu s-a construit nimic conform PUZ-ului respectiv .
Daca s-a construit , in mod normal ele ar trebui sa ramana batute in cuie .
Ca unii si altii interpreteaza cum vor ei ...

#11
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016
Din cate imi dau eu seama pana acum ma cam incadrez in ce zice CU.
Ideal pentru parcela aia ar fi sa construiesc alipit la calcan pe latura posterioara(vad ca se permite, fara sa se mentioneze de acordul notarial al vecinului) si pe limita laterala din stanga unde e teren liber de constructii(aici am niste dubii - se mentioneaza ca se poate construi pe limita daca terenul este liber de constructii).
Ca si POT, CUT, inaltime ma incadrez.

Si-a facut vecinul cu calcanul din spate un geam mic care da fix in teren dar nu stiu cat de tare ma va deranja, il pot acoperi etc.
Nu stiu daca trebuie derogare de la PUG pentru faptul ca parcela are 11 m deschidere. Daca ma alipesc la calcan nu stiu daca se considera casa cuplata, fiind calcan pe spate? Si asta e interesant.

Ceea ce vroiam sa evidentiez este faptul ca nu am posibilitatea sa achizitionez un teren cu constructie, doar unul liber, iar daca pentru majoritatea se cere PUD este clar ca nu are rost
sa renunt la asta.

Chiar daca voi fi nevoit sa astept ceva.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Fa asa:

1. Vorbeste cu un arhitect, sa iti desluseasca ce poti si ce nu poti face acolo.
2. Multe chestii nu sunt in CU, ci sunt in Codul Civil; arhitectul ar trebui sa stie.
2.1 Mergi la directia de urbanism a locului unde este terenul si vorbeste cu referentul ce a emis acel certificat de urbanism.
Ei sunt cei mai cunoscatori in problematica respectiva.
3. Vorbeste cu vecinii. Daca are geam si nu vrea sa il blocheze, s-ar putea sa trebuiasca sa ii lasi un "tunel" de lumina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate