Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Role - suruburile frame/talpa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
La una din role am observat ca se misca frameul stanga dreapta fiindca surubul din spate e slabit. Pe el se afla ceva ca are o piulita dreptungiulara cat o falanga (piulita sau nu, nu-mi dau seama fiindca se misca cu tot cu surub). Am incercat sa o invart cu un patent dar nu am spatiu...
Problema e ca nu stiu cum se strange ca pare ca "piulita" aia e putin prea mare ca se se poata roti intre fetele frameului Posted Image Oare se desfac pe dinauntru? (paranoia alert)Posted Image
Spate:
Attached File  IMG_20180416_123541.jpg   140.27K   24 downloads
Fata:
Attached File  IMG_20180416_123601.jpg   161.32K   25 downloads
BTW sistemul asta de prindere e off limits, par niste nituri acolo: Posted Image
Attached File  IMG_20180416_123651.jpg   194.25K   22 downloads

Edited by mireazma, 16 April 2018 - 11:45.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Alea par a fi niste nituri.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
prin gheata, sub brant ar trebui sa gasesti capul surubului.

suruburile alea sunt pentru prinderea si reglarea lamei pe gheata.

Spoiler

te rog pune o poza cu laterala rolei sa vedem ce marca si model este.

Edited by arg, 16 April 2018 - 12:28.


#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Care este marca si modelul de role? Pare un model de hochei?
Prinderea frame-ului se face cu surub cu cap hex (Allen, sau mai popular la noi denumirea Inbus).
Din fotografie acolo nu pare un hex, desi ai o piulita dreptunghiulara acolo. E posibil sa trebuiasca sa faci o improvizatie cu surub, saiba si piulita ca sa-ti poti prinde frame-ul.

Edited by spooky51, 16 April 2018 - 12:42.


#5
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Mersi spooky nu aveam de gand sa spun brandul fiindca e unul super ieftin dar daca ma intrebi... e Rco Posted Image Stiu ca sucks big time dar nu am bani de altele momentan, mai ales ca imi faceam sperante ca sunt de viteza, cu roti de 100mm abec7...
Ma intreb daca nu cumva s-a rupt/desfacut surubul pe dinauntru.. surubul se invarte cu tot cu "piulita" aia si nu strange frame-ul de gheata. Dar nici nu iese afara surubul. Am incercat sa le desprind una de alta dar nu am cum sa tin de surub si sa strang doar piulita sau saiba aia sau ce-o fi ea.
EDIT:
Scuze arg si multumesc, acum am observat reply-ul.. also multumesc pasilla pt. parere :)

Multumesc muuuult arg si spooky! Asa e are imbus sub brant, are 2 branturi suprapuse, l-am gasit sub al doilea (bineinteles). Am pus o piulita normala peste dreptunghiul ala si am strans si merge *victory dances*
P.S.
...si eu credeam ca-s paranoic ca se strang pe dinauntru..

Edited by mireazma, 16 April 2018 - 13:21.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu s-a rupt nimic, doar s-au slabit,
eu le-as desface si as pune o substanta de blocat suruburile, ca sa nu se mai desfaca singure.

#7
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Cred ca aveau ele ceva substanta albastra pe filet dar m-am dat cu ele ceva timp si probabil si de la t-stops... o sa le pun piulite din-alea autoblocante Posted Image
arg si spooky, daca va vad va dau o bere Posted Image

Edited by mireazma, 16 April 2018 - 13:25.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

Quote

... de la t-stops..
scuze ca-ti zic dar lea nu-s role pentru asa ceva.... le sfarami repede si in final cheltui mai multi bani...

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Exista solutie de blocat suruburi la Norauto, la Mall langa Decathlon Berceni, costa vreo 8 lei flaconul, insa si pasta de dinti si-ar putea face treaba foarte bine. Frame-ul s-a slabit de la vibratii, se intampla si la case mai mari, nu vin mereu bine stranse. 4 x 100 sunt role de viteza, insa pe boot scurt, pe boot normal sunt role rapide pentru fitness, un ABEC mai mare nu garanteaza viteza, fiind un standard de precizie.al rulmentilor. Poti invata foarte bine sa mergi si pe role RCo, pana se distrug (gheata nu mai tine piciorul, joc la roti si rulmenti, roti cu uretanul rupt) inveti sa mergi binisor si in functie de cat de mult iti place iti faci o idee pentru urmatorul model.

Se gasesc si role bune si mai ieftine, modelele ramase pe stoc, mai ales cele marimi foarte mari sau foarte mici.

https://www.skatewor...-k2-exo-50.html

Nici rolele din Decathlon nu sunt rele, insa as merge pe ceva consacrat cum e K2.

Edited by spooky51, 16 April 2018 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate