Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Declaratii ANAF pt SRL-D

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FeliceRivarez

FeliceRivarez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2018
Buna ziua! Detin un SRL, infiintat in ianuarie 2018, neplatitor de TVA, impozit pe venit, un singur angajat cu norma intreaga. Cand m-am dus la ANAF pt D010 mi s-a impus raportare trimestriala, adica prima trebuie facuta pana pe 25 aprilie. Intrebarea mea la dvs este ce anume sa verific ca va fi depus de contabil? Dincolo de D112, ce anume mai trebuie depus la ANAF pana la sfarsitul acestei luni, pt cele trei luni anterioare si primele din existenta firmei mele? Pt D112 platesc acum contributiile pe salariu (au fost platite pe statul de plata doua salarii - pt lunile februarie si martie, conform CIM, pe 10 martie si 10 aprilie, dar nu si contributiile, pt ca mi s-a spus ca le voi plati trimestrial, pt ca asa mi-a impus ANAF-ul- raportare trimestriala), sau contributiile trebuiau platite lunar? Dupa logica mea, ar fi trebuit lunar, pt ca daca un angajat are nevoie de medic, spre exemplu luna asta, dar eu i-am platit salariul net, nu si contributiile aferente, pt ca am raportare trimestriala, insemana ca angajatul ala nu e asigurat pana cand nu-i platesc contributiile pe salariu, ceea ce e complet aiurea. In fine, poate ma va lamuri si pe mine cineva, pt ca cei de la firma de contabilitate mi-au spus sa-i sun in aprilie daca am raportare trimestriala, pt ca sunt cu firma la inceput si n-am cine stie ce bilanturi contabile de facut. Poate ma lamureste si pe mine cineva, ca sa stiu ce sa discut zilele astea cu contabilul, ce anume sa-l intreb si sa ma asigur ca voi fi cu totul la zi, daca tot le platesc lunar "servicii de contabilitate". Multumesc anticipat!

#2
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
112 (contributii) lunar, 100 (impozit, in cazul tau 1%) trimestrial Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 16 April 2018 - 12:32.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,149
  • Înscris: 15.05.2008
cauta contabil nu tentativa

#4
FeliceRivarez

FeliceRivarez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2018
D112 lunar? Sa inteleg ca acum voi plati vreo amenda/penalitati pt intarziere? Daca e vreo amenda, o platesc eu (angajator) sau contabilul (am contract cu firma lor)?

#5
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Penalitati de intarziere.
Le platesti tu.
Cauta alt contabil.

#6
FeliceRivarez

FeliceRivarez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2018
@alliNdanuTz -  Iti multumesc pt lamuriri! Eu locuiesc in Lipnita, Jud. Constanta, tot acolo e fi sediul firmei, iar contabilul e in orasul Constanta. As fi preferat sa am contabil din Calarasi, pt ca e mai aproape de Lipnita, dar cum firma e inregistrata la ORC din CT, am zis sa caut un contabil tot acolo, chiar daca ajung cam rar. O sa caut alt contabil mai serios, care sa ma scoata din necazul asta cu intarzierea D112. Multumesc inca o data!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate