Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cat gunoi produceti?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Sa incep cu subsemnatul: o punga de 25 l se umple cam la 2 zile.
Tot ce este plastic, sticle, caserole, pungi, cutii de lapte (sunt din carton, dar se considera plastic Posted Image ) merg in alta punga si aruncate separat. Circa 2, 3 pungi de 25 l pe saptamana.
Tot ce este hartie si carton merge in alta parte.
Sticlele de geam si borcanele merg in alta parte.

Nu reciclez 100%. De exemplu mai sunt cazuri cand n-am chef sa spal un borcan pe jumate plin cu sos mucegait si atunci merge direct la gunoi.

Edited by Bursul, 16 April 2018 - 08:09.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013
Nu cred ca sunt multi care recicleaza. In plus, oricum platim o taxa pt. reciclare la multe lucruri pe care le iei (electronice, pungi de plastic etc.) care nu prea e clar unde ajung acei bani.

#3
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
@Bursule, la tine in Germanica se colecteaza gunoiul selectiv. Aici daca il aduni selectiv si il baga in acelasi utilaj, ti se face lehamite.

Edited by sas1975, 16 April 2018 - 08:15.


#4
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
2+1, un sac de gunoi de 60 l + 1 sac de gunoi de 35 l la 2 zile. Fara reciclare, ca nu intereseaza pe nimeni.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Intrebarea initiala e cat gunoi produceti, nu daca reciclati sau nu :D

#6
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 Bursul, on 16 aprilie 2018 - 08:17, said:

Intrebarea initiala e cat gunoi produceti, nu daca reciclati sau nu Posted Image
Ai dreptate, cam un sac de 25 l pe zi. Cat despre reciclare, la mine s-au introdus niste roboti tuciurii specializati ce colecteaza selectionat gunoiul direct din tomberon. Inalta tehnologie, bre!!

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 sas1975, on 16 aprilie 2018 - 08:15, said:

@Bursule, la tine in Germanica se colecteaza gunoiul selectiv. Aici daca il aduni selectiv si il baga in acelasi utilaj, ti se face lehamite.
In majoritatea tarilor UE se colecteaza selectiv pentru ca asa impune legea, Romania a ramas restantiera la capitolul asta.

Apoi nu inteleg rostul topicului, masuram in litri, nu in kg?
25 litri pe ce? pe cap de maimuta? Ca pe gospodarie e cam exagerat, unii stau 10 intr-o casa, altii o persoana.

#8
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Galeata de gunoi o arunc o data pe sapt. Plasticele,cartoanele,sticlele si ce este din metal separat in containerele lor.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

 gumball3000, on 16 aprilie 2018 - 08:23, said:

Apoi nu inteleg rostul topicului, masuram in litri, nu in kg?
Nu cantaresc gunoiul. Singura cantitate cat de cat exacta e punga de 25 l care poate sa aibe 1,800 kg sau 3,100 kg, depinde ce intra in ea.

Edited by Bursul, 16 April 2018 - 08:27.


#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In medie pe zi, o punga/sac de gunoi de 35 litri.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sã zic 3o litri/sãptãmînã?
Dacã nu l-ar arunca țîganii din tomberoane, l-aș selecta și eu...așa cã merge direct pe trotuar, sub privirile pline de recunoștințã ale recuperatorilor...nu facem douã manopere de-amboulea....finalul e același. Ne-am integrat frumos în țigãnie. Mãcar nu mai sunt certuri pe tema asta...n-ai voie sã-i jignești!

 gumball3000, on 16 aprilie 2018 - 08:23, said:

In majoritatea tarilor UE se colecteaza selectiv pentru ca asa impune legea, Romania a ramas restantiera la capitolul asta.

Apoi nu inteleg rostul topicului, masuram in litri, nu in kg?
25 litri pe ce? pe cap de maimuta? Ca pe gospodarie e cam exagerat, unii stau 10 intr-o casa, altii o persoana.
Pe sacii de gunoi scrie pentru urangutanii cu studii inferioare:
2o LITRI
35 LITRI
6O LITRI
acum...fiecare înțelege ce crede...or fi nanometri, or fi ani luminã...dumnezo cu mila!

Edited by sarac.lipit, 16 April 2018 - 08:52.


#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 DJPocaitul, on 16 aprilie 2018 - 08:26, said:

Galeata de gunoi o arunc o data pe sapt.
Inca mai duci gunoiul cu galeata?Posted Image

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Două persoane, arunc gunoiul cam odată la 5 zile, îl strângem în saci de 25l, și-l sortăm. Cam 50% sunt ambalaje de plastic, 35% hârtie, 10% menajer, restul de 5%, diverse, care nu se încadrează în categorii. Acumulatorii mici îi iau în buzunar și-i duc la instituții, când am drum, toate au cutii de colectare, iar DEEE-urile le adun, iar când se strâng mai multe, în general, diverse încărcătoare, telefoane vechi, altă apartură, le duc la o firmă specializată în valorificarea lor.

#14
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Interesant.
Deci suntem mari producatori.... de gunoi...

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Între 0,5 şi 6 l de gunoi pe zi. De obicei maxim 3 (din cauză de PET-uri produc mai mult).
PET-urile şi dozele le las lângă un bloc (şi alţii o fac) şi vine cineva să le ia. Probabil e un om sărac. Ar trebui plătit cel care le ia, că măcar el le duce la recilcat, faţă de ăia de serviciul de salubritate care nu cred că fac chestia asta.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
un cos de 42l la 1-3zile in functie de activitate, media find cam un cos la 3zile.
nu exista tomberon pentru reciclate
peturile de apa si borcanele le reciclez facandule cadou.

in europa e o tampenie cu tomberoane pentru sticla, plastic, hartie si etc.
in us sunt 2 tomberone: materiale recicalbile si altul pentru etc.

Edited by arg, 16 April 2018 - 09:21.


#17
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 Aldulescu, on 16 aprilie 2018 - 08:51, said:

Inca mai duci gunoiul cu galeata?Posted Image
Pai cu ce sa-l duc ? Pun un sac din ala care e destul de subtire si am patit-o ca s-a rupt pe scari...Posted Image  Am avut ce aduna,si bine ca nu a iesit nimeni sa se uite. Ca s-au uitat prin vizor,nu-mi pasa.

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 djl, on 16 aprilie 2018 - 09:09, said:

Între 0,5 şi 6 l de gunoi pe zi. De obicei maxim 3 (din cauză de PET-uri produc mai mult).
PET-urile şi dozele le las lângă un bloc (şi alţii o fac) şi vine cineva să le ia. Probabil e un om sărac. Ar trebui plătit cel care le ia, că măcar el le duce la recilcat, faţă de ăia de serviciul de salubritate care nu cred că fac chestia asta.
in majoritatea tarilor normale, colectorii umbla dupa cupru, inox, motoare electrice, fier, etc ! ...
doar in tarile super-sarace (aka-Romania) se colecteaza PET-uri ! ...
on: cca 2 galeti de 15 litri, de gunoi pe saptamana ! ...  ( am gaini, fac compost, pun plante in PET-uri, etc )

Edited by realduc, 16 April 2018 - 09:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate