Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Apartament gradina vs fara

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018
Salut. Am si eu o intrebare va rog. Doresc sa cumpar un apt in zona dimitrie leonida, aka popesti.

Am 2 oferte similare la pret cat si la suprafata utila.

Diferenta e ca unul este la 1 minut de mers pe jos de gura de metrou iar celalalt este la 10 minute de mers pe jos dar are 73mp de gradina.

Ma intereseaza apt pentru a fi inchiriat.

Voi ce ati alege?

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Pentru inchiriere este bun ala la 1 min. pana la metrou. Ala cu gradina e fix pix, eu deja stiu cum sta treaba cu gradina la apartamentele din Popesti, mai exact pe Drumul Fermei :) ...

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
1 minut

#4
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View Postflavius18, on 15 aprilie 2018 - 18:54, said:

Pentru inchiriere este bun ala la 1 min. pana la metrou. Ala cu gradina e fix pix, eu deja stiu cum sta treaba cu gradina la apartamentele din Popesti, mai exact pe Drumul Fermei Posted Image ...
Salut flavius, mersi de raspuns. apartamentul cu pricina este fix pe amurgului 31k, poate stii zona. Omul il vinde la 49.000 cu o su de 43mp si gradina de 73mp. Stai pe acolo?

#5
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Apartamentul de care spun eu este in complexul Apollo... nu spun mai mult ca vine ANAF peste mine :D.
Ti-am zis, il iei pe ala de langa metrou pentru inchiriere, si de ce nu chiar si pentru tine.

#6
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Daca il cumperi pentru inchiriat este ok, altfel fugi cu incredere din zona asta.

#7
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View Postflavius18, on 15 aprilie 2018 - 19:00, said:

Apartamentul de care spun eu este in complexul Apollo... nu spun mai mult ca vine ANAF peste mine :D.
Ti-am zis, il iei pe ala de langa metrou pentru inchiriere, si de ce nu chiar si pentru tine.

Sa traiesti, chiar eram in dilema nestiind ce sa fac.

View Postkenzokent, on 15 aprilie 2018 - 19:00, said:

Daca il cumperi pentru inchiriat este ok, altfel fugi cu incredere din zona asta.
De ce zici ca e asa grav? Unde vreau sa iau eu e pe oituz, un bloc de 4 etaje.

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Descrie acea gradina. Ai acces direct din locuinta, sau trebuie sa o iei roata in jurul blocului. Vecinii de la etaje superioare au toti geamuri in dreptul gradinii tale?
Adica ai ceva intimitate acolo?
Ai restrictii de construire?
Ai spatiu liber? Se poate ingradi? Ai bloc vecin la 10m distanta?
E trafic mult, galagie sau o zona de liniste?

Totusi nu uita ca vorbesti de 70mp de teren. Dupleaza suprafata locuintei. Pui gazon perie, curat si copii se pot juca acolo. Pui doua scaune, o masa. Iesi afara si te poti relaxa. Dar depinde ce ai acolo.

#9
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Problema Popestiului este ca au fost construite blocuri langa blocuri, in unele zone intimitatea nu este un cuvant pe care il poti pronunta, aici este vina primariei ca nu a impus o regula a constructiilor si a lasat sa faca ce vrea constructorul. In cativa ani daca nu si mai devreme lumea va regreta mutarea in zona asta din cauza aglomeratiei excesive, care chiar si asa in momentul de fata cand gradul de ocupare al blocurilor nu a deposit 50% este mult peste nivelul de acceptare.

View Postargentum, on 15 aprilie 2018 - 19:12, said:

Descrie acea gradina. Ai acces direct din locuinta, sau trebuie sa o iei roata in jurul blocului. Vecinii de la etaje superioare au toti geamuri in dreptul gradinii tale?
Adica ai ceva intimitate acolo?
Ai restrictii de construire?
Ai spatiu liber? Se poate ingradi? Ai bloc vecin la 10m distanta?
E trafic mult, galagie sau o zona de liniste?

Totusi nu uita ca vorbesti de 70mp de teren. Dupleaza suprafata locuintei. Pui gazon perie, curat si copii se pot juca acolo. Pui doua scaune, o masa. Iesi afara si te poti relaxa. Dar depinde ce ai acolo.
La multe apartamente acea gradina este asa zisul balcon de la bloc, cu iesire prin sufragerie si ingradit cu rectangular
Da, sunt restrictii, adica la modul ca nu te lasa sa-l inchizi cu termopan ca la bloc... defapt nici nu stiu cate blocuri din Popesti au balcoanele inchise, cred ca 0.

Edited by flavius18, 15 April 2018 - 19:19.


#10
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View Postargentum, on 15 aprilie 2018 - 19:12, said:

Descrie acea gradina. Ai acces direct din locuinta, sau trebuie sa o iei roata in jurul blocului. Vecinii de la etaje superioare au toti geamuri in dreptul gradinii tale?
Adica ai ceva intimitate acolo?
Ai restrictii de construire?
Ai spatiu liber? Se poate ingradi? Ai bloc vecin la 10m distanta?
E trafic mult, galagie sau o zona de liniste?

Totusi nu uita ca vorbesti de 70mp de teren. Dupleaza suprafata locuintei. Pui gazon perie, curat si copii se pot juca acolo. Pui doua scaune, o masa. Iesi afara si te poti relaxa. Dar depinde ce ai acolo.
Apartamentul este pe colt, iar gradina in forma de L, deci inconjoara apartamentul pe cele 2 laturi.Este ingradita, cu iesire din living. Proprietarul are deja masa cu scaune, gazon, gradina este fix pe colt.

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Ce scuza a gasit proprietarul de vrea sa vanda?

#12
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View Postflavius18, on 15 aprilie 2018 - 19:17, said:

Problema Popestiului este ca au fost construite blocuri langa blocuri, in unele zone intimitatea nu este un cuvant pe care il poti pronunta, aici este vina primariei ca nu a impus o regula a constructiilor si a lasat sa faca ce vrea constructorul. In cativa ani daca nu si mai devreme lumea va regreta mutarea in zona asta din cauza aglomeratiei excesive, care chiar si asa in momentul de fata cand gradul de ocupare al blocurilor nu a deposit 50% este mult peste nivelul de acceptare.


La multe apartamente acea gradina este asa zisul balcon de la bloc, cu iesire prin sufragerie si ingradit cu rectangular
Da, sunt restrictii, adica la modul ca nu te lasa sa-l inchizi cu termopan ca la bloc... defapt nici nu stiu cate blocuri din Popesti au balcoanele inchise, cred ca 0.
Alti vecini de acolo nu au inchis gradina doar au pus acoperis, gen plexiglas pe structura de lemn sa fie acoperit de ploaie si alte intemperii.

View Postflavius18, on 15 aprilie 2018 - 19:22, said:

Ce scuza a gasit proprietarul de vrea sa vanda?
Si-au cumparat mai mare, 3 camere, din moment ce au copil mic acum iar acesta nu are decat un dormitor si living cu bucataria open space. deci nu au spatiu.

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View Postcristiandb, on 15 aprilie 2018 - 19:23, said:

Alti vecini de acolo nu au inchis gradina doar au pus acoperis, gen plexiglas pe structura de lemn sa fie acoperit de ploaie si alte intemperii.


Si-au cumparat mai mare, 3 camere, din moment ce au copil mic acum iar acesta nu are decat un dormitor si living cu bucataria open space. deci nu au spatiu.
Am inteles...  acu tu decizi.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Gradina+chiriasi nu merge. Langa mine s-a inchiriat casa cu curte mica si ceva gazon. 3 randuri de chriasi aceasi problema. Curtea in paragina desi in casa au intretinut ok. Cu gradina doar daca prinzi ceva famiie cu copii o sa ai sanse sa intretina si gradina cat de cat.

Edited by PoeOvidiu, 15 April 2018 - 19:27.


#15
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View PostPoeOvidiu, on 15 aprilie 2018 - 19:26, said:

Gradina+chiriasi nu merge. Langa mine s-a inchiriat casa cu curte mica si ceva gazon. 3 randuri de chriasi aceasi problema. Curtea in paragina desi in casa au intretinut ok. Cu gradina doar daca prinzi ceva famiie cu copii o sa ai sanse sa intretina si gradina cat de cat.
Asa ma gandeam si eu, dar ma lovesc de problema ca o familie cu copil nu sa vina la un apt de 43mp cu doar 1 dormitor corect?

#16
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Ovidiu, nu-ti imagina ca este ditamai casa+gradina, ci mai degraba un apartament de bloc situat la parter si din cauza ca nu au balcon constructorul le-a alocat un petec de spatiu pe langa apartament cu iesire din casa... cam atat. Un fel de Rahova de Popesti.

View Postcristiandb, on 15 aprilie 2018 - 19:30, said:

Asa ma gandeam si eu, dar ma lovesc de problema ca o familie cu copil nu sa vina la un apt de 43mp cu doar 1 dormitor corect?
Apartamentul tau nu este pentru familie cu copil, ci mai degraba pentru tineri fara copil

Te-ai gandit si la varianta unui apartament in blocurile vechi?

#17
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

View Postflavius18, on 15 aprilie 2018 - 19:35, said:

Ovidiu, nu-ti imagina ca este ditamai casa+gradina, ci mai degraba un apartament de bloc situat la parter si din cauza ca nu au balcon constructorul le-a alocat un petec de spatiu pe langa apartament cu iesire din casa... cam atat. Un fel de Rahova de Popesti.


Apartamentul tau nu este pentru familie cu copil, ci mai degraba pentru tineri fara copil

Te-ai gandit si la varianta unui apartament in blocurile vechi?
Sincer nu, pentru ca ma gandesc ca deja blocul are 30 ani+...cat poate sa mai duca?

#18
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View Postcristiandb, on 15 aprilie 2018 - 19:36, said:

Sincer nu, pentru ca ma gandesc ca deja blocul are 30 ani+...cat poate sa mai duca?
Mai duce :).. si sa inteleg ca ti-ai pus speranta in betonul din Popesti :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate