Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tinitus si pe smartphone?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
whosays

whosays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.06.2011
Salut. Am vazut in videoclipul asta ca daca folosim casti pe audio onboard (placa de sunet integrata) apare tinitus, tiuitul in urechi. O problema. Asta pentru ca exagereaza o anumita frecventa, 7000 hz se pare. Am verificat si la mine, are dreptate. Sigur, eu nu am placa de baza pe x99, am altceva mai slab. Dar intrebarea mea e: smartphoneul face si el asta, exagereaza o frecventa anume provocand tinitus? Ca pana la urma e tot un fel de PC si el. Doar ca pe smartphone nu se poate rezolva cu software.

Nu demult am fost la ORL si m-au urecheat, m-am saturat de tinitus, dopuri de ceara etc.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu are importanta sursa si nici o frecventa anume ci nivelul de auditie. Faci tinitus si cu echipament highend de mii de euro daca dai tare.
De aceea exista reglaj de volum.

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Faci tinitus dacă celulele ciliate sunt afectate.
E posibil ce zice inițiatorul, fiindcă nu se cunosc cu exactitate motivele pentru care apare tinitusul și ce anume deranjează acele celule.

Sonorul dat tare cu siguranță le afectează.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Fac tinitus si marii muzicieni. Nu neaparat de la ascultat la casti ci de la proximitatea cu nivele ridicate de presiune acustica date de echipamentele de scena. Pentru o lunga perioada de timp.

Edited by edigee, 15 April 2018 - 14:51.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 dark, on 15 aprilie 2018 - 14:35, said:

Faci tinitus dacă celulele ciliate sunt afectate.

 edigee, on 15 aprilie 2018 - 14:50, said:

Nu neaparat de la ascultat la casti ci de la proximitatea cu nivele ridicate de presiune acustica date de echipamentele de scena. Pentru o lunga perioada de timp.
E pa draqu ! eu am Tinitus de la 5-6 ani.
Imi amintesc cand nu stiam sa scriu si sa citesc cum ma jucam cu picioarele pe calorifer si am inceput sa aud un sunet ascutit in urechi.
De atunci apare si dispare cand vrea "el".

#6
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ăsta e mai mult topic de medicină. Tinnitus-ul apare în mai multe situaţii şi poate fi temporar sau permanent. Se corelează cu pierderile de auz datorate expunerii la prea mult volum prea multă vreme, dar nu e asociat numai cu aia. Poate fi de la o infecţie a urechii, poate fi de la probleme vasculare, poate fi de la o grămăjoară de cerumen impactată pe-aproape de timpan (şi dacă ţi-o curăţă la ORL scapi) etc. etc. Ăla cu care rămâi toată viaţa de regulă implică nişte schimbări în urechea internă la care creierul se adaptează "greşit", formându-şi "obiceiuri proaste" prin care generează un ţiuit fictiv. În momentul în care există o componentă perceptuală şi chiar afectivă (deranjează la nivelul la care induce depresie şi incapacitate de a funcţiona social) suportă inclusiv soluţii psihoterapeutice. La cei cu pierderi de auz se poate ameliora şi prin corectarea auzului cu aparat auditiv. Ş.a.m.d.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Mai contează și faptul că tineretul astăzi ascultă la căști intraauriculare, mult mai periculoase decât cele extraauriculare, fiindcă proiectează sunetul direct pe timpan și ajunge în urechea internă, fără a fi estompat de pavilionul urechii. Anumite frecvențe care pot fi dăunătoare auzului sunt barate de pavilionul urechii, prin forma lui specifică.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 super8, on 15 aprilie 2018 - 15:34, said:

E pa draqu !

Există numeroase cauze pentru tinitus, de la un banal dop de cerumen la formațiuni tumorale - neurinom.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 whosays, on 15 aprilie 2018 - 13:29, said:

Am vazut in videoclipul asta ca daca folosim casti pe audio onboard (placa de sunet integrata) apare tinitus, tiuitul in urechi.
Unde anume zice asta, la ce minut?

#10
whosays

whosays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.06.2011

 Aldulescu, on 15 aprilie 2018 - 21:15, said:

Unde anume zice asta, la ce minut?
De la aicipana la minutul 4:20.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate