Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ușa tabla aluminiu striat sau pvc

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Trebuie să fac o ușă secundara în spatele casei. Inițial, acea încăpere a fost proiectata pentru centrala termică pe lemne, însă acum va fi folosită ca o debara și acces în curtea din spate. Aceasta va fi orientată spre nord și e partea de unde bat vântul și ploaia de obicei, iar pe partea aceea nu e soare.
Cum mă sfătuiți să procedez? Să o fac din tabla de aluminiu striat cu țevi rectangulare și tot tacâmul sau sa o pun din PVC alb de clasa medie?
Care e mai rezistenta la condiții meteo nefavorabile?
Golul de ușă e de 112x213 și vreau să las ușa mai mare. In cazul PVC pot face ușă la lățimea aceasta sau mai bine pun un profil de compensare și o mai îngustez?

#2
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Pune chit la tub .poliuretan sau mastic intre tabla si rectangular,altfel aluminiul oxideaza puternic in prezenta otelului si se corodeaza.Prinzi in pop nituri dupa.

#3
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013

View PostSpatareanul, on 15 aprilie 2018 - 13:22, said:


Care e mai rezistenta la condiții meteo nefavorabile?

Probabil ca o usa de intrare in casa, d-aia din metal. Daca iei model simplu fara forma ambutisata o scoti la cateva sute de lei. Asa pare cel mai simplu.

#4
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Cea din metal de intrare nu va rugini? De aceea am zis din aluminiu sau PVC. PVC cred că e mai aspectuoasa, iar aluminiul cred că e mai rezistent. Nu modul de construcție mă interesează, ci celelalte aspecte. Prețul să fie gen 600-700 de lei.

#5
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013
Pai ma gandesc ca daca e gandita special pentru utilizare exterioara (tratament tabla si vopsea) nu va rugini prea repede. La casa parintilor mei are 10 ani usa de la intrarea in casa si nu are punct de rugina.

Plus ca ar trebuie sa te gandesti si la partea de siguranta daca vei depozita lucruri acolo sau daca din camera aia ai usa interioara care da in casa. Daca te viziteaza hotii, trec imediat de o usa din material plastic sau tabla d-aia subtire. Sa ai posibilitatea sa o incui.

Edited by florin1008, 15 April 2018 - 14:25.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
de ce nu-ți pui o ușă metalică din aceea ieftină?

#7
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Cele pentru utilizare exterioara sunt destul de scumpe și mi-e teama că cele de apartament, mai ieftine, nu vor rezista prea bine la ploaie, zăpadă etc.

#8
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostSpatareanul, on 15 aprilie 2018 - 22:21, said:

Cele pentru utilizare exterioara sunt destul de scumpe și mi-e teama că cele de apartament, mai ieftine, nu vor rezista prea bine la ploaie, zăpadă etc.
cele ieftine de apartament (300-350 ron) sunt bune doar ca sa iti dea timp sa economisesti bani sa pui una mai buna.Posted Image sincer am schimbat cateva usi metalice montate la casa.deci nu iti recomand una metalica ieftina.plus ca se pot deschide si cu un card de credit sau un spaclu(nu dam detalii ca sa nu dam idei altei categorii de ''meseriasi'')
iar in bugetul de 600-700 o sa gaseti o usa pvc decenta pentru magazie
spor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate