Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#55
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Pana la min 23 - un obiect mai degraba teleportat din Arrival, 3 clone imparatesti, Gaal Dornick si Salvor Hardin si-au taiat lula, apare Demerzela... stop joc!  Din pc meu de vedere, legatura cu cartile scrise de Asimov este cvasiinexistenta. Poate ca ma insel, dar cred ca serialul este inca un pretext pt promovarea corectitudinii politice si nimic mai mult. In orice caz, nu voi reveni la el prea curand.
Daca ati citit cartile lui Asimov... uitati-va la altceva. Daca nu ati citit seria Fundatiei, vizionare placuta si va recomand si STD.

Edited by octav727, 24 September 2021 - 14:39.


#56
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005

View Postoctav727, on 24 septembrie 2021 - 14:34, said:

Pana la min 23 - un obiect mai degraba teleportat din Arrival, 3 clone imparatesti, Gaal Dornick si Salvor Hardin si-au taiat lula, apare Demerzela... stop joc!  Din pc meu de vedere, legatura cu cartile scrise de Asimov este cvasiinexistenta. Poate ca ma insel, dar cred ca serialul este inca un pretext pt promovarea corectitudinii politice si nimic mai mult. In orice caz, nu voi reveni la el prea curand.
Daca ati citit cartile lui Asimov... uitati-va la altceva. Daca nu ati citit seria Fundatiei, vizionare placuta si va recomand si STD.
Mă tot întrebam "bă, da' cu ce carte au început ăștia ecranizarea?"

#57
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, mie ca necetitor de Asimov mi se pare bine facut dar cu un subiect vraiste. Ok, am inteles, Foundation e fundamentele civilizatiei respective, problema e ce mama drek' de civilizatie e aia sa merite salvata sau pastrata. Mie mi-a adus aminte de inceputul de la Mistborn, cu Final Empire. Pina la urma nu civilizatia aia a dus la imperiul respectiv? I say, burn it with fire.

#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
De unde știm noi ce culoare au trantorienii? :P
Au apărut episoadele alea și pe surse alternative, alea pe care nu le numim? Întreb pentru un prieten.

#59
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Mulțumesc lui D-zeu că am uitat complet seria citită acu' fo' treij' de ani și ceva așa că doar mă bucur de serial. Orice ar fi el. :D

#60
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016

View Postburebista, on 24 septembrie 2021 - 18:21, said:

Mulțumesc lui D-zeu că am uitat complet seria citită acu' fo' treij' de ani și ceva așa că doar mă bucur de serial. Orice ar fi el. Posted Image

Ahhhh, nu sa poate incadra mai bine situatiunea decat astfel incat ai prezentat matale.
,,...Și-am să te uit ―
Că și uitarea e scrisă-n legile-omenești...''

To succeed, planning alone is insufficient. One must improvise as well.” — Salvor Hardin.
Am avut ramase de la fratele meu acesta mai mare (seniorul) cateva casete, casete ! inregistrate de la un radio, de la o emisiune radio, teatru radiofonic.Asa, cred ca era de pe programul trei (cum era pa vremea aceea) dar nu mai stiu daca era Fundatia lui Asimov ori Dune a lui Frank Herbert.Am uitat dar trebuie sa le gasesc, improvizez, ii scot la inaintare si pa ceilalti  din casa la cautare.

#61
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Hai sa nu ne mintim singuri, cartile sunt un pic plictisitoare, o ecranizare fidela era mai mult piesa de teatru.
In plus cand erau scrise lumea vedea viitorul prin lentile roz, Asimov era diferit de restul autorilor, filosofia expusa nu mai este suficienta in ziua de azi cand  traim un altfel de viitor decat cel din romanele trecutului.

Toate bocetele astea cu culoarea actorilor e reactionarism de grupa mijlocie.

#62
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
O mizerie. Nu am rezistat nici 10 minute. Niciunul din cei care au citit opera lui Asimov nu vor rezista bătăii de joc.

#63
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 15.03.2013
O dezamagire.Plicticos, actiunea din cele 2 episoade putea fi sintetizata in maxim 30-40 minute...daca avea cine.Nu stiu daca va trece de sezonul 1.Pacat de carte, care este super.

#64
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posthellmarvel, on 24 septembrie 2021 - 15:18, said:

Bre, mie ca necetitor de Asimov mi se pare bine facut dar cu un subiect vraiste.
Subiectul e ok, doar ca au comprimat o carte intreaga intr-un singur episod!!! In care se pune accent pe alte tampenii fara nici o legatura cu ideile lui Asimov.

#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cine citit cartile si-a imaginat deja personajele Demerzel, Hardin, Dornik personaje masculine, poate cu barba, poate cu par carunt.

Privesti serialul si vezi ca apar niste tipe: WTF!?!?! Pai ala nu era .... !?!?! Si alalalt nu era ....@?!?
Serialul Fundatia: in afara de titlu mai are ceva in comun cu romanul?

#66
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Bun, ms, bine că mi ați zis, să nu mai pierd vremea cautandu l.

#67
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbullterrorist, on 25 septembrie 2021 - 06:04, said:

Hai sa nu ne mintim singuri, cartile sunt un pic plictisitoare, o ecranizare fidela era mai mult piesa de teatru.
In plus cand erau scrise lumea vedea viitorul prin lentile roz, Asimov era diferit de restul autorilor, filosofia expusa nu mai este suficienta in ziua de azi cand  traim un altfel de viitor decat cel din romanele trecutului.
Si ce te impiedica pe mataluta - scenarist/producator/regizor - sa vii cu o idee nou-nouta care sa se potriveasca la marele fix cu vremurile de azi?
De ce trebuie sa macelaresti ideile altora (cum or fi ele, ''plictisitoare'', demodate, samd) pana in pc in care devin doar un clickbait?
Cumva pt ca ai paie intre urechi si nu poti mai mult? Sau pt ca stii ca daca bifezi anumite ''casute'', restul nu conteaza, produsul tau va fi aprobat pozitiv indiferent de calitatea sa...

#68
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004

View Postbullterrorist, on 25 septembrie 2021 - 06:04, said:

Hai sa nu ne mintim singuri, cartile sunt un pic plictisitoare, o ecranizare fidela era mai mult piesa de teatru.
In plus cand erau scrise lumea vedea viitorul prin lentile roz, Asimov era diferit de restul autorilor, filosofia expusa nu mai este suficienta in ziua de azi cand  traim un altfel de viitor decat cel din romanele trecutului.

Toate bocetele astea cu culoarea actorilor e reactionarism de grupa mijlocie.
100% de acord cu postarea ta(mai putin plictiseala). in imaginatia noastra unele personaje au trasaturi conforme anilor '50, poate asta e motivul pentru care nu e usor de acceptat ceea ce au hotarat scenografii in ceea ce priveste serialul (unul dintre ei e chiar un urmas al scriitorului)

View PostBursul, on 25 septembrie 2021 - 07:54, said:

Cine citit cartile si-a imaginat deja personajele Demerzel, Hardin, Dornik personaje masculine, poate cu barba, poate cu par carunt.

Privesti serialul si vezi ca apar niste tipe: WTF!?!?! Pai ala nu era .... !?!?! Si alalalt nu era ....@?!?
Serialul Fundatia: in afara de titlu mai are ceva in comun cu romanul?
fiind un mare fan Demerzel aka Daneel pot sa spun ca prima impresie a fost: nuuuuuu....femeie? dar daca stai sa te gandesti, personajul e atat de longeviv(parca 20 000 ani) incat se tot transforma/upgradeaza.

parerea personala, imposibil sa transpui evenimentele si personajele cartilor intr-un serial si o sa-l urmaresc pentru a face o calatorie in lumea lui Asimov fara a critica optiunile producatorilor care mi-au implinit un vis de peste 30 de ani

Edited by catalinn, 25 September 2021 - 11:49.


#69
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Nu inteleg de ce se face atata caz de culoarea actorilor. Adica e ultima chestie care poate fi imputata.
Si in Dune au schimbat sexul unui personaj, in femeie si nu mi se pare nimic deosebit

#70
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 15.05.2018

View Postalexneo, on 25 septembrie 2021 - 19:53, said:

Nu inteleg de ce se face atata caz de culoarea actorilor. Adica e ultima chestie care poate fi imputata.

In momentul de fata cinematografia americana pune calitatea si fidelitatea adaptarilor pe ultimele locuri. Tot ce e produs de un "stream service" are cam aceiasi reteta, diversity cast(preferabil cu  actori in roluri negative) si platforma pentru mesaje sociale. La sfarsit daca mai e timp mai pun si ceva din materialul original de la care au luat titlul.

View Postalexneo, on 25 septembrie 2021 - 19:53, said:

Si in Dune au schimbat sexul unui personaj, in femeie si nu mi se pare nimic deosebit

Ce sa spun, au avut o idee geniala.  Liet Kynes tatal lui Chani e jucat de o negresa! Sunt multe personaje secundare care pot fi jucate de o femeie dar ei au trebuit sa faca gender-swap la un personaj care este tatal unui alt personaj.

#71
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Postoctav727, on 25 septembrie 2021 - 11:26, said:

Si ce te impiedica pe mataluta - scenarist/producator/regizor - sa vii cu o idee nou-nouta care sa se potriveasca la marele fix cu vremurile de azi?
De ce trebuie sa macelaresti ideile altora (cum or fi ele, ''plictisitoare'', demodate, samd) pana in pc in care devin doar un clickbait?
Cumva pt ca ai paie intre urechi si nu poti mai mult? Sau pt ca stii ca daca bifezi anumite ''casute'', restul nu conteaza, produsul tau va fi aprobat pozitiv indiferent de calitatea sa...

Asta pentru ca nu exista idei originale!
Toate sunt copiate sau macar similare cu ceva scris sau filmat de altcineva. In plus problema e marketingul, originalitatea nu vinde trebuie musai sa se putriveasca in nu stiu ce marvel univers sau sa fie reboot la ceva balarie din trecut. Iar in trecut femeia era specie pe cale de disparitie pe care o vedeai in zoobucatarie si nu 51% din umanitate, sa ne mintim singuri si in 2022 mintenas ca asa stau lucrurile? Sau ca specia noastra e 2 nuante pe alb, difera culoarea parului?

revenind la subiect: pana am citit fundatia o data am terminat papadat bengescu de 2 ori, iar eu sunt fan horror si s.f.  Sa ne bucuram ca exista seria aceasta asa cum ofi, eu nu-mi pun mari sperante.
Tot asa cum nu-mi pun sperante sa vad the long earth vreodata.

Edited by bullterrorist, 26 September 2021 - 06:45.


#72
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Stiu ca pe alocuri se poate exagera, dar pe de alta parte industria filmului a trait pina recent intr-un univers paralel alb. De la productii clasice: Ben Hur, Cleopatra, Iisus din Nazareth si pina la filme moderne "Gods of Egypt", pline de actori albi, pina la subreprezentarea crasa a diversitatii sexuale, toate creaza un univers in care pare ca majoritatea oamenilor sunt albi si hetero.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate