Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#181
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Asta mi se pare și mie treaba. Din bula mea aia care n-au citit cartea l-au găsit ok(ish). Puristii ca mine s-au oprit maxim la al treilea episod. Pana la urma e vorba de așteptări...

#182
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu incerc sa-l consider o noua serie Star Trek; asa devine mai digerabil :P

#183
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Valeu... episodul 2... ce-a-ti facut mai nenicilor? Posted Image
Ma intreb daca mai rezist un episod.

Edited by TS030, 25 January 2022 - 22:30.


#184
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pana acum - si incercand sa nu repet ce s-a zis anterior:
- la Demerzel, ce ma deranjeaza nu e ca e femeie (schimbare absolut nenecesara), ci ca e "robotica", si n-are nici un rost. Asta ar fi cea mai mare problema de continuitate... Daneel a fost de altfel motivul pentru care exista Fundatia; a lucrat in secret, ascunzand cu grija faptul ca e (singurul) robot. Cum sa-l transformi intr-o dadaca inutila?
- Salvor Hardin, iarasi schimbare absolut ne-necesara, "hai sa-l facem femeie neagra pentru ca". Dar, iarasi, problema o reprezinta celelalte schimbari. Ah, da, e femeie neagra si trebuie sa aiba si puteri speciale... n-ajunge intelectul si abilitatile politice.
- Imperiul care e prezentat drept agresiv/opresiv, exista o logica in Fundatia, ceva cu decaderea lenta, greu de observat... dar aia nu face bum-bum si n-ai executii in piata publica :rolleyes: Ni se spune ca Imperiul o sa pice, nu si de ce.
- Terminus transformat intr-un survival game, si nu unul politic. Artifactul luat dintr-un alt film. Monstri. Oamenii aia au fost trimisi acolo sa lucreze la Enciclopedia Galactica (out of sight), nu sa moara.
- Daca n-as fi citit cartea, nici n-as fi stiut ca scopul lor declarat era sa lucreze la Enciclopedia Galactica. OK, parca au mentionat asta o data :rolleyes: - dar esueaza sa o arate. De, artifactul extraterestru cu puteri nebanuite era mai interesant...
- Raych. De ce-ar face asta? Ce s-a intamplat cu Gall Dornick? Apropo de Gaal, au insistat pe acest personal, tampenia cu recitat numere prime, si... n-a facut nimic!
- Arcuri si sageti? Aia au venit cu vreo nava spatiala, ceva... :rolleyes:

Nici o mentiune despre a doua Fundatie. Dar poate au lasat loc pentru asta, prin chestia cu ecuatiile incomplete.

#185
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Se mentioneaza si a doua fundatie, poate nu ai terminat inca sezonul.

Problema mea cu negresele e ca uneori le confundam, ar fi putut sa bage si cate o asiatica acolo :)

#186
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asa e, n-am terminat sezonul.

Si da, e cam confuza treaba. Ma-ntrebam cine-i "Salvor Hardin" si daca are vreo legatura cu Gaal...
Apropo de Gaal, trebuia sa fie responsabil cu constuirea acelui time vault - iar obiectul "extraterestru" nici macar n-are vreo caracteristica pentru care sa fie numit "vault" (la inceput, cel putin). Au zapacit totul.

Edited by TS030, 26 January 2022 - 14:51.


#187
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Tu esti masochist daca te uiti la tot serialul. Eu am cedat dupa 3 sau 4, deja devenea penibil. Sa ai o carte fantastică ca model dar sa faci serialul praf, este ceva.

#188
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am sperat ca artefactul ala sa fie de fapt capsula aia a timpului din carte care programata sa apară holograma lui Hari din când în când când apar crizele.  Însă de fapt e un pur rahat adresat ălora cu supranaturalul. Ca deh demographics, trebuie și ăștia sa primească ceva altfel nu se mai uita si pierdem bani.

Edited by KiloW, 26 January 2022 - 15:07.


#189
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe masura ce ma uit, are din ce in ce mai putin sens. O Criza Seldon care depinde de existenta unei nave anume? Posted Image
Un numar redus de indivizi, care cumva descopera Invictus, si decid sa o repare, pun la cale un plan anume implicand Terminus, pentru plan avand nevoie de anumiti indivizi (pe care s-a intamplat sa nu-i impuste in atac), si care plan va fi dat peste cap de o singura persoana "speciala".
Psihoistoria, stiinta care poate prezice matematic comportamentul maselor.
Ceva nu se leaga Posted Image

Intr-un fel inteleg, filmele acum sunt facute pentru retarzi (in sensul ca "povestea" nu trebuie sa necesite nici un pic de gandire); golul fiind umplut cu alte chestii - efecte, love story, drame ieftine si mult pew-pew-pew. Persoane "speciale".
Si comportament stupid, pentru ca altfel se termina totul in 15 minute Posted Image

Mda. "An entire galaxy pivoting on the actions of an individual" Posted Image

Edited by TS030, 27 January 2022 - 20:10.


#190
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cum a ramas cu "toate drumurile duc la Trantor, si acolo se termina toate stelele"? Posted Image

#191
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Gata cu sezonu'.

Au macelarit mai mult decat ma temeam, au reparat... de fapt n-au reparat absolut nimic.
Burhnam a salvat situatia.
Aia neagra de respira greu era ma-sa.
Daneel e compromis total; e atat de compromis incat nici nu exista.
Fundatia e pew-pew-pew, un nou imperiu nascent construit exact ca orice alt imperiu.
Psihoistoria e totul despre cativa "speciali" care fac ce trebuie, cand trebuie.

#192
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Sezonul 2 Foundation vine pe Apple TV+ în vara lui 2023 ...

Foundation — Official Season 2 Sneak Peek | Apple TV+

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IGWT-t7AS74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#193
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
deja nu mai suport din astea:
Fundatia - Voma
Halo - Bataie de joc, pacat de scenele de lupta
Rings of Power - Tolkien se zombifica si vine sa le manance creieru astora de la Amazon
Witcher - incepusera ok, au dat-o in diverse si asta nou e varza cu carne

Doua sperante mai am:
Last of Us
Warhammer 40k cu Cavill, desi tare mi-e frica de o romanta Grey Knighs cu Sisters of Battle

#194
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostTS030, on 27 ianuarie 2022 - 20:04, said:

Mda. "An entire galaxy pivoting on the actions of an individual" Posted Image
Ăsta e individualismul obsesiv al americanilor, n-ai ce să le faci, tot timpul vor ca Marele Erou să fie un singur individ, n-au priceput nimic din gândirea esticului Asimov pentru care galaxia nu putea fi salvată decât de eforturile unui colectiv (Fundația) și pentru care tot un colectiv (Gaia) devine cea mai avansată și mai puternică entitate în final. Același cancer cerebral Posted Image individualist l-a făcut și pe Herbert să scrie mizeria de Dune în reacție la Fundația, ca să arate că el vrea un imperiu galactic în declin să fie înlocuit de o dictatură a Marelui Individ Superspecial gen The Mule cu puteri magice, nu salvată de un colectiv pe bază de metode științifice.

Anyway, mi s-a părut un serial bun cu părți rele. Inițial ziceam și eu că mai bine îi dădeau alt titlu, dar îi înțeleg și pe ei că n-ar fi atras la fel de mult public, și mai ales m-am calmat când am aflat că principalele probleme cu Demerzel că nu e cine trebuia, cu Dors Venabili că lipsește complet șamd. sunt din cauză că studioul n-are drepturile pentru toate seriile de cărți intersectate cu seria Fundației, în special seria Roboților (care încă aparține celor care-au tot scos filme gen Bicentennial Man și I, Robot), dar și seria Imperiului. De-aia au schimbat tot ce ține de Roboți, și de-aia a trebuit probabil să conceapă o întreagă poveste cu foarte mari diferențe dar totuși să creeze și noi puncte mari de atracție (împăratul clonat, puterile psihice introduse mai devreme, cine știe ce vom mai vedea).

Părțile puternice pentru mine sunt cam toate care se leagă de împăratul clonat, care e și jucat fantastic, și tot ce e cu psihoistoria și Hari Seldon, dar mă cam sâcâie că l-au tot readus în atenție și după moarte așa cum l-au adus. Cele mai nasoale părți sunt telenovelele de familie ale lui Gaal Dornick și "acțiunea" cu împușcături aiurea și aerele-degeaba de profetă Aleasă ale lui Salvor Hardin, care nu contribuie cu mai nimic la nimic. Pe viitor sper doar să rămână asimovian și pro-colectivist și să nu devină încă un jeg americano-herbertist în care salvatorul e neapărat un Super-Individ.

În rest, snowflakeșii de dreapta au văzut doar că s-au schimbat niște sexe și niște culori ale pielii și au judecat tot serialul numai după asta, csf, nimic nou aici. Posted Image

Edited by donjoe, 09 January 2023 - 13:57.


#195
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Decat atata stres sa faci praf Fundatia lui Asimov mai bine faceau un film dupa Caverne de Otel, era mai usor si mai placut.

#196
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
FUNDATIA - SEZONUL 2
All Empires Fall. Fundația revine pe 14 iulie 2023 pe Apple TV+

Bazat pe romanele premiate ale lui Isaac Asimov, Foundation relatează o trupă de exilați în călătoria lor monumentală pentru a salva omenirea și a reconstrui civilizația în mijlocul căderii Imperiului Galactic.
Fundația este ,,condusă,, de actorii nominalizați la Emmy Jared Harris și Lee Pace, alături de starurile în devenire Lou Llobell și Leah Harvey.
De asemenea: Laura Birn, Cassian Bilton și Terrence Mann, sezonul 2 al Fundației prezintă noi personaje și vedete, printre care Isabella Laughland (Brother Constant), Kulvinder Ghir (Poly Verisof), Ella-Rae Smith (Regina Sareth din Cloud Dominion), Holt McCallany (Warden Jaegger Fount), Rachel House (Tellem Bond), Nimrat Kaur (Yanna Seldon), Ben Daniels (Bel Riose) și Dimitri Leonidas (Hober Mallow).
Foundation este produsă pentru Apple de Skydance Television și condusă de showrunnerul și producătorul executiv David S. Goyer, cu Alex Graves, David Ellison, Dana Goldberg, Bill Bost, Robin Asimov și Marcy Ross, de asemenea, fiind producători executivi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ogReJyWgkBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#197
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
...Aand it's here, cel mai despre nimic serial premium de după Raised by Wolves. Iei si te uiți si te întrebi tot timpul la ce te uiți, sau de ce te uiți.

#198
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Mie imi place serialul... cred ca daca nu as fi citit cartea, cred ca as fi apreciat mai mult filmul.
Imi place ideea cu imparatul, care nu apare in carte. Iar actorul face din rolul asta ceva de referinta, Lee Pace o sa ia toate premiile posibile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate