Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,843
  • Înscris: 25.10.2004

View PostBursul, on 12 aprilie 2018 - 11:07, said:

Cu sfarsitul?
exact, sfarsitul unde este descoperit....inceputul. Planeta Mama. nu stiu, asa imi imaginez eu primul episod. bineinteles pot exista mii de scenarii, idei etc. povestea e atat de complexa incat e greu de gasit cea mai buna varianta.
Mi-ar place sa se dezvolte topicul discutand despre asta. fiecare sa-si spuna parerea despre cum si-ar imagina....serialul.

#20
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostBursul, on 12 aprilie 2018 - 07:30, said:

Niste de povesti care nu prea se imbina unele cu altele. Scenaristilor le va fi cel mai greu sa lege din toata seria o poveste inchegata. Daca vor sa scoata un serial de 10-15 episoade e ok. Un serial cu 5-6-7 sezoane e deja o ciorba lunga.
Ha, ha, eu ma gandeam dimpotriva la ceva de genul "Tanar si nelinistit" , ca sa cuprinda ceva cat de cat ...Posted Image

Edited by qawHaq1, 12 April 2018 - 13:18.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postcatalinn, on 11 aprilie 2018 - 21:40, said:

Un vis care devine realitate, cu dedicatie pentru pasionatii de SF. Apple va produce cel mai așteptat serial: Fundația de Isaac Asimov.
Sa speram ca productia o sa se apropie de maretia seriei cartilor publicate de Asimov.
Apple se află într-o continuă competiție pe piața serviciilor de streaming.
La fel ca celelalte companii, caută să atragă și să-și mențină constant clienții, cu producții dintre cele mai cunoscute și populare. Acum, Apple anunță că produce o adaptare a unuia dintre cele mai așteptare serii: Fundația – trilogia științifico-fantastică a lui Isaac Asimov.
Astfel, seria romanelor science-fiction ale remarcabilului scriitor Isaac Asimoc va fi produsă de Skydance Media ca o dramă TV pentru Apple

[ https://image.ibb.co/bw6tSH/fundatia_isaac_asimov_1170x658.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca Amazon, Netflix si HBO fac filme proaste, nu cred ca Apple se va evidentia cu ceva.
Poate doar daca va face praf nuvelele SF ale lui Isaac Asimov, "Fundatia".

Apropo, sunt bune carile lui Isaac Asimov ? ca vreau sa le citesc si eu.
Dar sa nu aiba finaluri din alea triste-handicapate ca mai bine ma lipsesc.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt bune. Ia-le in ordinea cronologica a evenimentelor. E mai fain asa.

#23
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
e bune si de-ale lu' sandra brown. poti incepe de-acolo.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In seria Fundația mi-a plăcut cum a reușit sa aducă multe idei din novelele lui. De la Eternitate, la poveștile cu Elijah Bailey, evident cu seria roboti, pana și cea cu Pământul radioactiv (nu mai știu cum se numește povestirea acum).

S-a văzut clar că ultimele sunt scrise mai târziu, sunt mai moderne, dar oricum, foarte bine scrisa.


Sper sa nu se cace pe ei și sa facă ceva calumea, deși în ziua de azi primează efectele speciale și coloristica,mai puțin profunzimea poveștii, iar seria Fundației chiar asta are.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2018 - 14:28.


#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce are "seria Fundației" ? profunzimea poveștilor ?
Wow  Posted Image

Apropo, imi da cineva un link cu ordinea cronologica a cartilor ?
Ca wikipedia ma deruteaza mai mult==>https://ro.wikipedia...Seria_Fundația
mersi !

#26
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da, nu e profunzimea din chick-lit, poate asta cauti.

#27
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2018 - 14:27, said:

cea cu Pământul radioactiv (nu mai știu cum se numește povestirea acum).
https://en.wikipedia...bble_in_the_Sky

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să iasă un mare fâs.

Attached File  better.jpg   64.67K   13 downloads

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Imi da cineva un link cu ordinea cronologica a cartilor ?
Ca wikipedia ma deruteaza mai mult==>https://ro.wikipedia...Fundația
mersi !

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBasso, on 12 aprilie 2018 - 15:29, said:

da, știu, o citisem dar pe moment am avut un lapsus. Și Curenții spațiului, toate le aveam cumpărate. Bântuiam anticariatele după cărți, cumpăram ce se edita, am o biblioteca de SF. Și mă uit acum ca am un e-reader cu mai multe cărți în el decât toată biblioteca mea... Si nu mai îndoi paginile, nu mai stric coperțile și cotorul.

#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postexceswater, on 12 aprilie 2018 - 15:41, said:

O să iasă un mare fâs.

Attachment better.jpg

Sincer, m-aș mira foarte tare să scoată ceva decent. Poate doar pentru fanii mărului analfabeți care nu au citit seria. Nu că alții ar fi mai cu moț.

#32
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcatalinn, on 12 aprilie 2018 - 11:03, said:

wow, am un chef nebun sa recitesc aceste carti. la vara, in concediu...

poti incepe mult mai devreme, aviz celorlalti doritori Posted Image
cauta printre linkurile astea, gasesti aproape tot ce vrei. eu ma delectez cu preurile de la dune pina una alta.

https://indexofcarti...e-de-la-a-la-r/

Edited by r_murphy, 12 April 2018 - 20:30.


#33
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Tocmai asta e problema, că nu există o "trilogie" a fundației, sînt peste 10 cărți inclusiv pre-prequelurile Soarele Gol și Caverne de oțel care pregătesc în mod serios ce va urma... în special prin apariția lui R. Daneel Oliwaw, personajul comun al întregii serii. Frumusețea Operei lui Asimov stă tocmai în complexitatea ei și în felul în care se îmbină. Să faci un film care cuprinde doar 25% din elementele scenariului original este, evident, o soluție "cu pierderi".

De aia eu personal îi înțeleg pe producătorii Star Wars-urilor noi, că au zis că nu iau deloc în calcul scenariile gata scrise de către autorii SF care au imaginat în anii '80-'90-2000 ce se întîmplă după evenimentele din episoadele 4,5,6 (deci post-Luke și post-Leia)... este un întreg univers acolo, imaginat în mod complex de autorii aceia, si un film de 2 ore nu are cum să acopere așa ceva.

Un scenariu de film bun este un scenariu ale cărui detalii se pot cuprinde în cele 2 ore. Chiar dacă e mini-serie de cîteva episoade, tot nu e totuna cu o carte.

Tot așa mă amuză cei care se uită la musical-ul "Les Miserables" și spun că au găsit "gauri" în scenariu și nu au înțeles de ce așa și pe dincolo. Ei bine, cînd citești cele 3 volume, peste 1000 de pagini, găurile alea se umplu... dar dacă nu le citești... este hopeless...

Edited by XON-XOFF, 13 April 2018 - 01:02.


#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsuper8, on 12 aprilie 2018 - 14:39, said:

Ce are "seria Fundației" ? profunzimea poveștilor ?
Wow  Posted Image

Apropo, imi da cineva un link cu ordinea cronologica a cartilor ?
Ca wikipedia ma deruteaza mai mult==>https://ro.wikipedia...
mersi !

The Complete Robot (1982) Collection of 31 Short Stories about robots.
The Caves of Steel (1954) His first Robot novel.
The Naked Sun (1957) The second Robot novel.
The Robots of Dawn (1983) The third Robot novel.
Robots and Empire (1985) The fourth (final) Robot novel.
The Currents of Space (1952) The first Empire novel.
The Stars, Like Dust-- (1951) The second Empire novel.
Pebble in the Sky (1950) The third and final Empire novel.
Prelude to Foundation (1988) The first Foundation novel.
Forward the Foundation (1992) The second Foundation novel. (Not in Asimov's list as it had not been written yet.)
Foundation (1951) The third Foundation novel, comprised of 5 stories originally published between 1942-1949.
Foundation and Empire (1952) The fourth Foundation novel, comprised of 2 stories originally published in 1945.
Second Foundation (1953) The fifth Foundation novel, comprised of 2 stories originally published in 1948 and 1949.
Foundation's Edge (1982) The sixth Foundation novel.
Foundation and Earth (1983) The seventh Foundation novel.


Asta e ordinea. Sa nu te socheze la inceput prima carte, e un pic diferita.Urmatoarele 3 sunt niste romane politiste. Diferenta de ani dintre prima carte si ultima este de vreo 20.000 de ani, parca.

E clar ca nu pot cuprinde toate cartile in serial. Sa vedem pe ce personaje se vor axa.

P.S. dupa ultimul Blade Runner vazut, cred ca e foarte important ca serialul asta sa ne introduca intr-o atmosfera a viitorului indepartat. Sa simti ca esti acolo. 2-3 luminite care sa sugereze ca e serial SF si prezentarea sumara a actiunii e chiar de rahat.

Edited by Bursul, 13 April 2018 - 07:33.


#35
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De ce nu ? "Tânăr şi neliniştit" are dreptul la concurenta.

#36
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View PostBursul, on 13 aprilie 2018 - 07:22, said:

The Complete Robot (1982) Collection of 31 Short Stories about robots.
The Caves of Steel (1954) His first Robot novel.
The Naked Sun (1957) The second Robot novel.
The Robots of Dawn (1983) The third Robot novel.
Robots and Empire (1985) The fourth (final) Robot novel.
The Currents of Space (1952) The first Empire novel.
The Stars, Like Dust-- (1951) The second Empire novel.
Pebble in the Sky (1950) The third and final Empire novel.
Prelude to Foundation (1988) The first Foundation novel.
Forward the Foundation (1992) The second Foundation novel. (Not in Asimov's list as it had not been written yet.)
Foundation (1951) The third Foundation novel, comprised of 5 stories originally published between 1942-1949.
Foundation and Empire (1952) The fourth Foundation novel, comprised of 2 stories originally published in 1945.
Second Foundation (1953) The fifth Foundation novel, comprised of 2 stories originally published in 1948 and 1949.
Foundation's Edge (1982) The sixth Foundation novel.
Foundation and Earth (1983) The seventh Foundation novel.
.......................

... Sau altfel spus: ciclul Robotilor, ciclul Imperioului si (in fine) ciclul Fundatiei. Nu cred insa ca Apple se va ocupe de altceva decat de Fundatie. Si da, Asimos a fost un scriitor foarte mare, iar povestirile si romanele lui (si intotdeauna cuvantul inainte) sunt captivante (spoiler alert, intotdeauna ultimele paragrafe deschid o noua perspectiva asupra textului). Magnific!
Scuze, m-am cam incins. Ce sa fac, sunt fan Asimov inrait (si vechi) Posted Image . Am tot ce s-a publicat in limba romana (hartie si ebook), i-am citit si destul de multe lucrari si in original... Merita!

De remarcat ca Asimos mai are si destule alte carti "independente" de cele trei "serii" pomenite mai sus. Desigur ca merita citite si ele. Si... nu ratati nici autobiografia lui Asimov.

Gata. Sper sincer ca serialul sa se ridice macar la jumatatea nivelului cartilor. Vom trai si vom vedea. Cat despre episoade.... Le voi gasi eu pe undeva la un moment dat (preferabil legal desigur).

Edited by danmerezeanu, 13 April 2018 - 07:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate