Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Robotul de bucatarie sec.21

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Cred ca in 30 de ani activitatile domestice vor fi preluate in intregime de roboti.Asta de exemplu poate copia cele mai delicioase mancaruri de la cei mai renumiti chefi de restaurante.Asa in loc sa platesti un chef bun cu 4-5000 de euro pe luna vei avea numai robotul si 2-3 ajutori.

https://www.facebook...Y0MzM2NjYzNjc0/

Edited by Skyspy, 03 April 2018 - 00:04.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred ca in 30 de ani vor mai arata asa, cu miini.
Poate benzi rulante, de pe care pica ingredientele, deja preparate in alta parte.

Ori produse miniaturale, care bombardate cuuu... ceva, se vor hidrata si vor arata ca un fel de mincare.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
POATE COPIA.... Nu va fi in stare sa le "faca" singur in veci....
Daca bucatarul luat de exemplu (copiat) de acel robot se scarpina in CUR (in mod accidental), atunci acel robot se va scarpina in CUR la fiecare meniu preparat....

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cheful gusta mancarea din cand in cand sa vada daca a potrivit bine ingredientele, daca mai trebuie ceva... Robotul nu poate face asta.

#5
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostFriskey, on 03 aprilie 2018 - 00:40, said:

Cheful gusta mancarea din cand in cand sa vada daca a potrivit bine ingredientele, daca mai trebuie ceva... Robotul nu poate face asta.

Pai o data ce o potrivit ingredientele nu mai gusta si programatorul scrie cantitatea exacta.In orice caz va iesi mai buna decat s-o prepari tu.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca ai fi gatit vreodata in viata ta ai fi observat ca nu intotdeauna acelasi ingredient are acelasi gust. De exemplu gustul rosiei difera de la rosie la rosie, de la zona la zona, de la anotimp la anotimp.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostSkyspy, on 03 aprilie 2018 - 00:01, said:

Robotul de bucatarie sec.21
Cred ca in 30 de ani activitatile domestice vor fi preluate in intregime de roboti.
Eu cred ca e ca in filmele si reclamele de acum 40-50 de ani cu tehnologia ce va fi in viitor dar au ramas doar la stadiu de idee/concept.
Doar 20-35% din ele s-au adeverit, si alea cu diferente uriase ! semanand doar d.p.d.v al ideii, al conceptului dar tehologia din filme e mult mai avansata decat tehnologia din ziua de astazi.

Vezi:
1. warp drive-ul din seria Star Trek ce a fost in stadiu de concept sub numele de EmDrive, a fost ! pt. ca s-a dovedit imposibil de realizat cu fizica cunoscuta;
2. imprimanta 3D care nici macar copie palida a replicatorul din Star Trek: TNG nu este;
3. tablet computers din filmul 2001: A Space Odyssey (1968);
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5T1UGfm_OMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
4. cumparaturi de acasa din fata computerului
The Internet in 1969
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y0pPfyYtiBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
5. cum se credea ca va fi prin 2000
1920's - What The Future Will Look Like
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/czr-98yo6RU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un singur lucru imi trece in minte acum, si anume ca ne-am dezamagit bunicii si strabunicii Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate