Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mobila Divani e Sofa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
carmen88

carmen88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2010
Buna,

A cumparat cineva mobila de la aceasta firma (in special canapele/coltare din piele naturala)? Sunt seriosi sau e teapa?

http://www.divaniesofa.ro/

Au si showroom-uri in Bucuresti si Timisoara.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
E teapa. Comanzi mobila si iti trimit un cartof in colet.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
am comandat eu. pe atunci erau doar la timișoara.
masa a costat 1200 de lei iar una similară (99%) era 4000+ la kika. știu ce spun, nu sunt exagerări.
patul este ok.
Au întârziat 2 luni livrarea dar i-am ars la bani (conform contractului lor - aveți grijă ce scrie)

marea problemă a fost la canapeaua din „piele de bovină superioară”. după 6 luni au început să apară crăpături.....am fost la ei și mi-au dat o poveste că nu este acoperită de garanție. am făcut reclamație la protecția consumatorului dar ăștia schimbă firmele periodic (păstrează sigla, site, oameni tot dar schimbă firma și nu îi poți trage la răspundere). am retapițat integral canapeaua, cu un material foarte mișto dar a costat 4000 de lei (tapițerul mi-a spus că structura este foarte bună față de ce găsești pe piață).

având în vedere atitudinea lor.....NU RECOMAND (am înțeles că situația mea nu este singulară......)

#4
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Si eu am cumparat de la ei, de la showroom-ul din Timisoara, ignorand sfaturile cuiva de a ma feri de ei.

Aparenta grija pentru client se cam termina in momentul in care achiti avansul.
Dupa aceea, doar bataie de joc...
- intarzieri in comunicare - daca inainte de achitarea avansului raspundeau in maxim 2 ore, apoi la intrebari simple despre livrare raspundeau dupa cateva zile si uneori doar cu mail-uri suplimentare din partea mea
- nerespectarea cuvantului - in contract nu au mai facut greseala sa treaca un termen rezonabil (probabil dupa ce "i-a ars" bobalex18 :) ), insa verbal au zis ca va dura cam cu o luna mai putin decat marja de eroare pe care si-au lasat-o prin contract. Nu numai ca nu au respectat termenul verbal, dar nici macar data din contract nu au respectat-o. In plus, in cele doua ocazii cand i-am rugat civilizat sa imi spuna cam cand estimeaza (cu aproximatie) ca vor livra produsul (ca sa stiu si eu cum imi organizez treaba), ori nu raspundeau deloc, ori raspundeau pe un ton rautacios, ca "va fi livrat la data stabilita prin contract"...
- dupa ce a trecut si termenul din contract, i-am contactat din nou, si au zis ca pot livra doar dupa ce achit si diferenta, care va fi vizibila pe factura. Dupa alte doua zile, le-am cerut factura pe care inca nu au trimis-o. Pana la urma mi-au trimis-o, iar in acelasi mail m-au avertizat ca ar trebui sa o platesc cat mai repede daca vreau sa imi livreze produsul rapid :) In conditiile in care EU asteptam dupa ei de mai bine de o luna, nu invers.
- transportul: au promis ca dupa momentul confirmarii platii (desi eu deja platisem integral tot) vor trimite numarul meu spre domnii de la transport, ca sa ma inteleg cu ei pentru o zi si ora convenabile. A doua zi la pranz, fara niciun telefon prealabil, ma suna domnul respectiv: "Am plecat cu coltarul! Suntem pe Rebreanu, ajungem cam in 25 de minute" :)
- calitatea e asa si-asa... au lasat inclusiv o eticheta de hartie care fosneste atunci cand te asezi pe coltar. Am dat husa jos, dar tot nu pot sa scap de eticheta, pentru ca e cusuta in interior. Iar un set suplimentar de huse costa la ei mai mult de jumatate din valoarea coltarului.

In concluzie, NICI EU NU RECOMAND!

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Perfect adevărat. Mi-au zis că transportul este inclus până în apartament....mi le-au trântit in drum si au plecat. Plăteam bacșiș dar era un singur șofer amețit ...
Eu i-am ars cu 800 de euro (2 luni de chirie).

#6
carmen88

carmen88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2010
Multumesc de raspuns. Eram curioasa de calitatea canapelelor din piele, in special daca pielea naturala e chiar piele naturala. Preturile sunt putin mai mici fata de alte magazine si ma intrebam care e motivul. :)

#7
Mihaela72

Mihaela72

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2019
E tzeapa. Nu cumparati. Mobila de proasta calitate. Ajunge in timp mai mare de 3 luni. Se degradeaza repede in mai putin de 1 an si de inlocuit....te certi cu ei bine.

Edited by Mihaela72, 10 April 2019 - 12:02.


#8
TaniaMi

TaniaMi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2020
mobila adusa din China, cereti certificat de conformitate care sa ateste provenienta, eu degeaba am cerut ca nu l-am primit. produsele le gasiti pe alibaba
calitate ff proasta
Nu recomand!!

#9
NicoNicole

NicoNicole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2021
Te sfătuiesc sa mergi sa vezi produsul,eu am comandat un colțar Vivre,care in poze era spectaculos!Inrealitate dezamăgitor,dimensiunile nu corespundeau,încerc sa recuperez banii!Sunt f nemulțumit,nu știu unde este fabricat,mâna de lucru lasă de dorit iar prețul este exorbitant!

#10
madalindumitru

madalindumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2014
Trebuia sa primesc produsele in 60 de zile din momentul avansului. Nici acum, la 60 de zile dupa, nu am un raspuns despre data cand or sa ajunga.
Probabil comentariile lor bune sunt de la prieteni sau angajati sau de la persoanele care au cumparat produse in stoc din showroom.
Atentie, daca comandati de la ei, va sfatuiesc sa nu fiti de acord cu conditile de livrare. Ori le impuneti penalitati mai mari, ori daca nu va livreaza in 60 de zile, sa va dea banii inapoi. Ei zic ca esti obligat sa cumperi indiferent de cand livreaza. Fie 60 de zile fie 600.
Personal, nu recomand, o sa va faceti numai nervi. Cu cine am discutat ulterior, mi-a spus acelasi lucru. Inainte sa le dai avansul, daca pari interesat, te piseaza cu telefoane, apoi abia mai raspund.

#11
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Pot confirma ca majoritatea produselor vandute acolo sunt aduse din china. Daca dati image search veti gasi aceleasi produse pe alibaba / aliexpress de 3-4 ori mai ieftine. Am comandat si eu un pat de la ei, iar soferul mi-a confirmat ca l-a ridicat din vama de la niste chinezi, nicidecum din fabrica lor.
Calitatea e ok, dar pentru pretul de China, maxim +50%, nicidecum de 3-4 ori mai scump cum vand ei.

#12
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022
Depinde ce stil iti place si foarte important.. bugetul.
In Romania, extrem de putin pot sa faca calitate. Eu am cumparat canapeaua si fotoliile din Italia. Pe stilul meu clasica elegant. Stofa din catifea, placuta si .. scumpa. Niciodata nu mi-a placut pielea nici naturala nici nenaturala. Insa fiecare cu ideile lui.

#13
mariussbera

mariussbera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2008
Din pacate si eu trebuie sa confirm lipsa de seriozitate a acestui magazin online. Sunt organizati in asa fel incat sa pacaleasca clientii in orice fel pot. Singura solutie daca totusi cumperi de la ei este sa iti cauti dreptatea in justitie. Am vazut ca au deschise deja procese cu clientii si cu ANPC.

Eu am comandat mobila de la ei. Pretind ca o aduc din Italia, de la fabrica. De fapt te mint in fata si la telefon. Mobila este produsa in Turcia la Saloni (https://saloni.furniture), de aici probabil si termenul foarte lung de livrare. Peste tot sunt etichete cu Saloni si chiar si indicatiile de montaj sunt in turceste.

Livrare cu terti nu cu masinile proprii. Foarte multe defecte de la transport datorita impachetarii si manipularii defectuoase.

Reclamatiile nu sunt acceptate si gasesc tot felul de scuze, intarzieri si alte tertipuri pentru a ocoli remedierea problemelor. Sunt foarte versati in acest sport.

Recomand sa nu semnati procesul verbal de receptie decat dupa ce ati desfacut toate coletele, chiar daca soferul insista ca se grabeste. Eu am facut aceasta greseala intrucat aveam 22 de colete de desfacut si verificat. Nu mica mi-a fost surpriza cand am desfacut coletele.

Calitatea mobilei este foarte proasta. O gramada de probleme la montaj. Unele piese de mobilier care in mod normal formeaza un amsamblu nu se potrivesc. Suruburile livrate nu se potrivesc.
Instructiunile de montaj, daca le poti numi asa, sunt foarte sumare si netraduse. In general trebuie sa o iei pe ghicite.

Concluzia: NU recomand.
As fi vrut sa fi gasit acest thread inainte sa comand...

#14
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

 mariussbera, on 23 martie 2023 - 15:01, said:

Din pacate si eu trebuie sa confirm lipsa de seriozitate a acestui magazin online. Sunt organizati in asa fel incat sa pacaleasca clientii in orice fel pot. Singura solutie daca totusi cumperi de la ei este sa iti cauti dreptatea in justitie. Am vazut ca au deschise deja procese cu clientii si cu ANPC.

Eu am comandat mobila de la ei. Pretind ca o aduc din Italia, de la fabrica. De fapt te mint in fata si la telefon. Mobila este produsa in Turcia la Saloni (https://saloni.furniture), de aici probabil si termenul foarte lung de livrare. Peste tot sunt etichete cu Saloni si chiar si indicatiile de montaj sunt in turceste.

Livrare cu terti nu cu masinile proprii. Foarte multe defecte de la transport datorita impachetarii si manipularii defectuoase.

Reclamatiile nu sunt acceptate si gasesc tot felul de scuze, intarzieri si alte tertipuri pentru a ocoli remedierea problemelor. Sunt foarte versati in acest sport.

Recomand sa nu semnati procesul verbal de receptie decat dupa ce ati desfacut toate coletele, chiar daca soferul insista ca se grabeste. Eu am facut aceasta greseala intrucat aveam 22 de colete de desfacut si verificat. Nu mica mi-a fost surpriza cand am desfacut coletele.

Calitatea mobilei este foarte proasta. O gramada de probleme la montaj. Unele piese de mobilier care in mod normal formeaza un amsamblu nu se potrivesc. Suruburile livrate nu se potrivesc.
Instructiunile de montaj, daca le poti numi asa, sunt foarte sumare si netraduse. In general trebuie sa o iei pe ghicite.

Concluzia: NU recomand.
As fi vrut sa fi gasit acest thread inainte sa comand...

Iti recomand : https://www.domingo.it/
Alta clasa
Eu am Arthur

https://issuu.com/do...NjAwMDMzNjQ0ODk
Minunata stofa si calitatea.
Au si in Romania firme de distributie care vand sau poti sa cumper direct de la ei.
In Romania, cel putin pe clasic. nu am vazut pe nimeni sa fac variantele de acest gen. Nu sunt vulgare, de neam prost.
Oricum, Italienii, parca au 3 maini si 4 picioare (de la mobila la papuci, camasi, sacouri, etc) vs ce se face in Romania.. Departe Posted Image

Edited by AzADumitru, 24 March 2023 - 18:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate