Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Canise ciobănesc german

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009
Aș dori un pui de ciobănesc german, cu pedigree și neapărat dintr-o sursă sigură.
Puteți, vă rog, să mă îndrumați către câteva canise de încredere din București sau dintr-o zonă apropiată?
Mulțumesc.

#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Sper sa permita SP , www.ciobanescgerman.net . Intra in forum si ai sectiunea canise .

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 10:59.


#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mie cel mai mult imi plac cainii din linie de lucru ai canisei Von Bismack din Iasi. Uite asa un caine mi-as lua. Poza e luata de pe site-ul ciobanescgerman.net si catelusa se numeste Risa Von Bismack

Attached Files



#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Mie imi plac cei din liniile vechi . Cand incepi cautarea , Primul lucru e sa stii ce trebuie sa contina un pedigree adevarat cu teste de displazie . Spor !

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Linia veche se numeste acum linie de lucru si se deosebește de linia de show prin faptul ca exemplarele au spinarea dreapta. Cei din linia de show au poziția aceea specifica broaștei fiindca in urma cu niste zeci de ani crescătorii germani au hotărât sa promoveze acest tip de caine. Daca iti iei un pui, ar fi bine ca părinții acestuia sa aiba note mari la examenele de lucru si nu la cele de frumusețe. Canise bune de CG ar mai fi: Romano, von Bienenwald, von Thorhaus.
Mai jos ai o poza cu CG de lucru(cel cu spinarea dreapta) si una cu un exemplar din linia de show

Attached Files



#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostFreddy12, on 30 martie 2018 - 12:06, said:

in urma cu niste zeci de ani crescătorii germani au hotărât sa promoveze acest tip de caine.

Crescătorii germani nu au fost niciodată interesați de aspect, ci doar de functionalitate, crupa aceea căzută a apărut pentru că astfel câinii erau mai buni trăpași. Ceea ce este, prin excelență, un ciobănesc german. Că doar nu ai nevoie de un ogar să dea roată turmei de oi.
Dealtfel, concursurile în Germania sunt întotdeauna însoțite de examene de lucru. Din păcate, la noi s-a ințeles greșit lucrul acesta și se organizează o defilare unde sunt examinati caracteristicile morfologice care trebuie să corespundă cu standardul rasei, fără examene de lucru.

Initiator, caută o canisă cu pui din parinti care au si examene de lucru. Si neaparat sa arate ca in poza din stânga.

Edited by draculescu, 30 March 2018 - 12:30.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e asa. Forma aceea cu posteriorul cazut e pentru a sari obstacole înalte, in nici un caz pentru trap sau galop. Pentru o curte, de ce ai avea nevoie de un caine care sa-ti sara gardurile?

#8
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009

View PostSupermax, on 30 martie 2018 - 11:12, said:

Mie imi plac cei din liniile vechi . Cand incepi cautarea , Primul lucru e sa stii ce trebuie sa contina un pedigree adevarat cu teste de displazie . Spor !

Cum verific un pedigree să fie adevărat?
Iar referitor la testele de displazie, ce ar trebui să cer crescătorului să-mi arate?

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Pedigree-ul il poti verifica la asociatia chinologica locala. Testul de displazie poti sa-l ceri doar pentru parintii puiului desi la CG nu se acorda drept de monta (deci nici pedigree) daca parinitii nu au trecut testul de displazie. In functie de zona din care esti, cauti cele mai apreciate canise din zona si mergi si vezi puii. In mod normal, nici un crescator serios nu face "figuri" cu pedigree-uri false sau teste de displazie falsificate. Dar trebuie sa te astepti sa dai mai mult pe un pui decat pe cei care sa vand pe OLX ca fiind "lupi".
Daca vrei caine de paza - mergi pe linia de lucru daca gasesti. Am avut o femela exceptionala.  Daca este mai mult pentru joaca, plimbari copii, mergi pe linia de show (cei galbeni). Sunt si ei foarte buni de paza. Nu mai exista "linie veche". Linia veche are spatele drept si nu mai este recunoscuta chinologic deci nu are cum sa aiba pedigree.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostFreddy12, on 30 martie 2018 - 12:46, said:

Nu e asa. Forma aceea cu posteriorul cazut e pentru a sari obstacole înalte, in nici un caz pentru trap sau galop. Pentru o curte, de ce ai avea nevoie de un caine care sa-ti sara gardurile?

Pentru că asta urmăresc nemții, să aibă un câine ciobănesc, dacă vrei unul de curte care să zacă la soare, poți opta pentru labrador. Și un ciobănesc german așa trebuie să fie, activ și în continuă mișcare. Asta au și urmărit nemții de-a lungul anilor, așa au apărut exemplare cu acea colorație specifică, roșcat cu negru, așa a apărut și acea crupă căzută, care este cea mai potrivită pentru trăpași. Iar crupa aceea piezișă înseamnă și unghiuri mai accentuate ale jaretului care favorizează trapul, nicidecum săriturile.

Initiator, cel mai bine e să merigi la expozitiile canine si sa iei contact direct cu proprietarul cainilor, daca este om serios, te va invita pe la el sa iti arate in ce conditii isi tine cainii, fereste-te de cei care au o herghelie de caini, astia nu au pasiune pentru rasa asta, ci doar pentru bani.

Attached Files


Edited by draculescu, 30 March 2018 - 14:04.


#11
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
sper ca realizezi ca ce vrei tu costa minim 1000 de euro! ;) daca da, iti pot recomanda oameni seriosi...

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Un pui de ciobanesc german bun, nu costa 1000 de euro. Doar caini din monte foarte rare (parinti din Germania sau Italia, la care se ajunge extrem de greu la monta) pot costa atat de mult. Un pui bun de la o canisa cu nume si cu toate actele in regula, ar trebui sa coste in jurul a 500- 600 de euro. Din pacate, in acest domeniu, foarte multi crescatori umfla extrem de mult preturile pentru ca pot arunca in discutii tot felul de titluri care pot sa nu insemne nimic.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cainii de la canisa von Bismack, desi sunt din linie de lucru, au pedigree.
http://www.pedigreed...s.htm?kid=24918

@draculescu: tu stii ce inseamna a merge la trap?

TRAP s. n., interj. 1. S. n. Mers Ă®n fugă al calului, cu viteză mijlocie (Ă®ntre pas și galop), animalul pășind Ă®n același timp cu un picior din față și cu piciorul de dinapoi opus acestuia. ♦ Zgomot făcut de un cal care merge Ă®n acest fel. 2. Interj. Cuvânt care imită zgomotul făcut de mersul Ă®n fugă al cailor sau, p. ext., de mersul grăbit al unui om. – Din germ. Trab.
Uite aici lista caniselor din Romania
http://www.pedigreed...eeders.html?p=2

Edited by Freddy12, 30 March 2018 - 16:44.


#14
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
In general de acord cu Freddy12 , care cred ca are cont si pe ciobanescgerman.net iar opiniile lui de acolo par foarte corecte ! Eu am 2 nu vorbesc sa ma aflu in treaba . Un pui costa in functie de parinti si poate ajunge la sume mari ! Crescatorii nemti au luat-o razna cu liniile de show...(cainii asta fac...show , multi sunt destul de fricosi) pentru profit si de multe ori sunt in dispute cu politia si alte forte militare germane care au inlocuit din dotarea lor ciobanescul german cu alte rase , in special Malinois din cauza acestei linii de show ! Fara ofensa "draculescu" pare total pe langa subiect .
Trebuie testele de displazie , macar ...minim de solduri ale parintilor , chiar si crescatori buni au ales calea profitului pentru a se alinia la preturi mici . In nici un caz nu cumparati de pe site-uri de vanzari = teapa totala ! Pot recomanda si eu Bienenwald, von Thorhaus , von Bismack...crescatori seriosi dar si Romano si von Vifor care desi au caini foarte buni sunt mai smecheri !
In prima faza poti vizita www.http://www.pedigreedatabase.com/ dar trebuie sa iti faci cont si sa vezi liniile parintilor , dar nu te poti baza total pe acest site deoarece datele sunt introduse de proprietari . Atat pentru moment !

#15
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostFreddy12, on 30 martie 2018 - 16:22, said:


@draculescu: tu stii ce inseamna a merge la trap?


Ce vrei să spui?

#16
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

View PostSupermax, on 30 martie 2018 - 18:12, said:

In general de acord cu Freddy12 , care cred ca are cont si pe ciobanescgerman.net iar opiniile lui de acolo par foarte corecte ! Eu am 2 nu vorbesc sa ma aflu in treaba . Un pui costa in functie de parinti si poate ajunge la sume mari ! Crescatorii nemti au luat-o razna cu liniile de show...(cainii asta fac...show , multi sunt destul de fricosi) pentru profit si de multe ori sunt in dispute cu politia si alte forte militare germane care au inlocuit din dotarea lor ciobanescul german cu alte rase , in special Malinois din cauza acestei linii de show ! Fara ofensa "draculescu" pare total pe langa subiect .


Am zis, pentru ca nu am mai avut contact cu lumea asta, ca gresesc, dar citez de pe clubul national alCG,

CLASIFICARE FCI: Grupa 1: Caini ciobanesti si pentru condus turme de bovine (exeptand Chiens de Bouvier Suisses). Sectiunea 1: Caini ciobanesti cu probe de lucru obligatorii.

Eu asa stiu, si se pare ca inca mai este asa, in germania examenul de lucru este obligatoriu. Cred ca daca ii spui unui neamt de linii de show si linii de lucru, cred ca rade de tine.

M-am uitat si eu la canisa pe care o tot promovati si aia par mai mult ciobanesti belgieni, nu germani. Sincer, mie nu-mi plac genul asta de caini, imi par niste curcituri care nu s-au incadrat in standardul impus de neamt si atunci ce s-au gandit stapanii, ia hai sa cream noi o rasa noua. Probabil ca asa au zis si cei din Elvetia, au strans rebuturile cu blana alba si au zis ca noua rasa sa se numeasca ciobanesc elvetian.

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
imi ''arbitrati'' si fetita mea?

Attached Files



#18
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Din pacate esti din nou in eroare ! Examenul de lucru poate fi facut pe absolut orice rasa (cred) cu ingrijire si dresaj . E doar un examen , nu reprezinta conditii reale de paza , curaj , etc. . Una e ca unul sa-i arate cainelui un manson/protectie/carpa cu care e obisnuit la exercitii si alta e sa vina 3 cu bate catre el .E ca si cum tu te simti super in poligonul auto dar cand iesi pe strada intri in prima masina , deoarece in poligon esti singur . Nemtii care se pricep la cg au aceleasi probleme iar discutiile la ei sunt mai aprinse decat la noi deoarece e rasa lor . Si eu am vrut Malinois cu muuult timp inainte de a cumpara cg , dar pana la urma am fost convins ca acestia au nevoie de foarte mult timp petrecut cu stapanul...sa-si consume energia in mod pozitiv altfel si-o vor consuma in mod distructiv , e o discutie lunga ! La "lucru" un Malinois umileste orice cg . Spor !

View Postpimi, on 30 martie 2018 - 19:43, said:

imi ''arbitrati'' si fetita mea?
E prietena ta cea mai buna , e o frumoasa si trebuie sa o iubesti si ingrijesti cat mai mult ! Nu are legatura cu cg !
PS - Sper ca nu o tii in lant sau in funia aia !

Edited by Supermax, 30 March 2018 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate