Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Revolut - mic tutorial

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Revolut este un "third party payment services providers" (TPPs) - mai multe detalii despre asta aici
Spoiler

Exisa deja un mare topic - Revolut Spaima Bancilor, dar am preferat sa fac un rezumat.

Voi incerca sa explic simplu si pas-cu-pas de ce e bun Revolut si cum trebuie folosit.

1. Nu exista interfata WEB, exista doar APP (IOS si Android). Luati din App Store respectiva aplicatie si creati-va cont. E gratuit.

2. Odata creat contul, va trebui sa puneti in cont minim 50 de lei (de pe un card personal, care sa NU fie GOLD - cardurile GOLD au comisioane)

Attached File  Top-up_fee.jpg   82.36K   698 downloads Attached File  Gold_Card.jpeg   78.42K   578 downloads

2.1 Veti putea opta pentru doua tipuri de carduri:

- virtuale (ce pot fi folosite doar pe internet)
- reale (de plastic, embosare, cu cip si contactless), emise de Visa sau Mastercard.

Eu am ales cea mai ieftina optiune (non-Premium), adica am ales card VISA Embosat, cu CIP si Contactless, care m-a costat cu transport 27 lei.
A venit in 10 zile prin Posta Romana. Nu exista Traking Number, deci depinde de Posta Romana.

Attached File  Visa-Revolut-card-newsite-610x259.jpg   20.4K   655 downloads

Exista si optiuni mai scumpe - Premium (300 lei/an), care ofera si acces la mai multe servicii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pxMUPXpPHaI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. Veti putea cere crearea unor conturi in alte monede, care vor fi atasate cardului emis.

3.1 Unele conturi sunt direct pe numele vostru (ex cel de EUR), altele sunt conturi generale, iar la transferul banilor va trebui sa scrieti un Reference Number, ca sa fie alocati banii in contul tau de client.

Pt GBP primesti cont local GBP in UK, nu IBAN
Pentru EUR primesti cont IBAN pe numele tau, la o banca din Germania (contul incepe cu DE)

Cum sa folosesti si de ce sa folosesti Revolut?

0. Daca ai poprire pe conturile din Romania (aparent e o optiune foarte populara printre romani).

1. Daca platesti des in alte monede decat cele in care ai cardurile si pierzi mult la cursul de schimb interbancar.

ex: platesti in EUR/USD cu un card de lei sau platesti in lire turcesti cu un card de lei.

2. Daca mergeti intr-o alta tara si faceti plati la POS/scoateti bani de la ATM si sunteti intrebati in ce moneda doriti debitarea cardului, intotdeauna alegeti moneda acelei tari! E cel mai bun curs. Detalii aici.

Pe aceasta idee, cardul Revolut este multi-currency, adica are mai multe conturi atasate, in mai multe valute, dar initial trebuie sa cereti deschiderea contului in respectiva valuta si sa faceti schimb valutar la cursul foarte bun oferit de Revolut.

ex: plec in Turcia in concediu si voi plati in Lire turcesti (TRY)

- cer deschiderea unui cont Revolut in TRY (gratuit).
- convertesc din ce moneda am in contul Revolut (ex lei in TRY)

Cand voi face plati in TRY, se va lua primordial din contul de TRY de pe card, iar daca nu mai aveti acolo disponibil, se va lua din cel de lei (daca nu ai nici lei, va lua din alt cont sau va zice fonduri insuficiente).

Revolut si Paypal

1 Adaugi Cardul Revolut la Paypal.
2. Modifici setarile de conversie pentru acest card in Sellers Invoice pe acest link
Selectezi Conversion Options din dreptul cardului Revolut si alegi optiunea 2 - Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Attached File  Screen Shot 2018-03-29 at 10.04.49.jpg   102.03K   568 downloads

Voi completa pe parcurs cu noi informatii/probleme.


LISTA BANCILOR DIN Romania CARE COMISIONEAZA SAU NU TOP-UP REVOLUT

Edited by Lex404, 26 January 2019 - 01:06.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
O corectură - nu toate cardurile Gold au comision. Card de credit Gold de la Raiffeisen - fac top-up fără comision.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, aparent cele de debit Raiffeisen Gold sunt "mai deosebite" - am pus clar captura...
Daca ai ceva non-Gold mai mult ca sigur nu ai comision, altfel citind asta iti asumi posibilul comision.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
Si-a luat cineva credit de la ei? Posted Image

https://www.revolut..../personal-loans


L.E.: Am vrut sa zic, le-a dat vre-un roman teapa cu creditele pana acum?

Edited by laffin, 29 March 2018 - 09:21.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu le da idei ca ne sterg de pe lista.

#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Credit poți lua doar dacă ai venit în UK și ești rezident.

#7
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Top-up RON cu Unicredit - face intai conversie in Unicredit, asadar se debiteaza mai mult

Top-up RON cu Raiffeisen Gold - exista taxă

Top-up RON cu ING Gold - se debitează exact cu suma alimentată în Revolut

Top-up RON cu BRD - idem Unicredit

Top-up EUR cu Raiffeisen EUR (Debit, non-gold) - nu există taxe

---

Costuri transfer bancar testate de mine:

Revolut - Unicredit RON = 0
Revolut - Unicredit EUR = 0
Revolut - Raiffeisen RON = 0
Revolut - Raiffeisen EUR = 0
Revolut - ING RON = 0


-----

Atenție: cursul valutar este diferit când cumperi vs. când vinzi o altă valută.

----

Atenție la schimb valutar în weekend. Din EUR în RON cursul este slab (4,6 comparativ cu 4,66 normal să zicem).

Edited by naturist, 29 March 2018 - 10:28.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAdm, on 29 martie 2018 - 09:05, said:

Exisa deja un mare topic - Revolut Spaima Bancilor, dar am preferat sa fac un rezumat.
Acum pregateste-te ca blogarasii sa-ti ciordeasca rezumatul.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnaturist, on 29 martie 2018 - 10:27, said:

Atenție: cursul valutar este diferit când cumperi vs. când vinzi o altă valută.

E normal sa fie asa. Orice taraba are un BID (pretul la care cumpara ei de pe piata) si un ASK (pretul la care vinde la altii). Cand un posesor de REVOLUT cumpara o valuta, o cumpara la cursul din ASK si o vinde la cursul din BID. Diferenta se numeste "spread" si e castigul REVOLUT  pentru astfel de servicii (ca doar nu s-or hrani de la Duhul Sfant).

Incercati sa faceti schimbul valutar in zilele lucratoare (luni-vineri).. in care piata FX e deschisa si cotatiile sunt clare. Sambata si duminica aveti un curs dezavantajos pe Revolut, prin care ei incearca sa-si acopere o eventuala volatilitate la deschiderea pietei FX care are loc duminica noaptea in zona asiatica.

Cursul e oricum mai bun decat la orice taraba bancara sau de oras, cu conditia sa va faceti din timp socotelile.

Pe REVOLUT aflarea cursului momentului la care puteti face schimbul (sau aproximativ, datorita volatilitatii) se afla usor.. Se selecteaza RON (adica lei) in prima coloana si EUR in a doua coloana:

Ex:  10000 RON = 2143 EUR.... Cursul la care puteti face schimbul este 100000/2143 = 4.6664 RON/EUR  (atentie acest curs este variabil tot timpul, deci e posibil sa faceti schimbul cu cativa pps mai sus).

Pentru comparatie, cursurile valutare curente, la banci, la cat puteti cumpara EURO sunt astea:

https://www.banknews..._valutar_banci/

Edited by rosix, 29 March 2018 - 12:15.


#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
4.6694 la Telekom Bank.
Nu aparea in tabelul de mai sus.

Edited by chris_t, 29 March 2018 - 14:16.


#11
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
@adm, multumim pt. tutorial! am incercat eu sa citesc aia cu spaima bancilor dar m-a luat ameteala de la stufosenia topicului respectiv!
tutorialul tau e scurt si la obiect si foarte util pt. cei care nu sunt la zi cu noutatile din domeniu.

#12
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Foarte bun tutorialul @Adm si bine venit sper ca acest topic sa ramana strict infromativ ca sa fie mai usor pentru ce care abia acuma descopera acest serviciu.

Am inteles ca, cardurile Mastercard nu sunt acceptate la retragere in Paypal. Eu am primit mastercard desi as fi preferat visa.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am primit VISA.

Tocmai a mai facut un prieten, iar optiunea de 27 lei este VISA (acum).

Am platit deja de 3x in Romania, cu lei folosind acest card.
Instant am primit notificare de folosire a cardului (cu detalii) pe aplicatie

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Pana acum merge excelent.
Am facut plati in lei, in USD, EUR si GBP (lirele prin PayPal).

Primesc notificari instant!

#15
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

View Postnaturist, on 29 martie 2018 - 10:27, said:

Top-up RON cu Unicredit - face intai conversie in Unicredit, asadar se debiteaza mai mult

Top-up RON cu Raiffeisen Gold - exista taxă

Top-up RON cu ING Gold - se debitează exact cu suma alimentată în Revolut

Top-up RON cu BRD - idem Unicredit

Top-up EUR cu Raiffeisen EUR (Debit, non-gold) - nu există taxe

---

Costuri transfer bancar testate de mine:

Revolut - Unicredit RON = 0
Revolut - Unicredit EUR = 0
Revolut - Raiffeisen RON = 0
Revolut - Raiffeisen EUR = 0
Revolut - ING RON = 0


-----

Atenție: cursul valutar este diferit când cumperi vs. când vinzi o altă valută.

----

Atenție la schimb valutar în weekend. Din EUR în RON cursul este slab (4,6 comparativ cu 4,66 normal să zicem).

Top-up RON cu BCR Gold = exista taxa

Costuri transfer bancar :

Revolut - BCR (RON) = 0
Revolut - BCR (EUR) = 0
Revolut - BCR (USD) = 0

#16
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
Salut, a făcut cineva top up cu card de la Intesa Sanpaolo BANK ? Se comisionează plata ?

#17
sabinilie

sabinilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.08.2007

View Postradunic, on 29 martie 2018 - 09:10, said:

O corectură - nu toate cardurile Gold au comision. Card de credit Gold de la Raiffeisen - fac top-up fără comision.

View PostAdm, on 29 martie 2018 - 09:15, said:

Mda, aparent cele de debit Raiffeisen Gold sunt "mai deosebite" - am pus clar captura...
Daca ai ceva non-Gold mai mult ca sigur nu ai comision, altfel citind asta iti asumi posibilul comision.
Confirm si eu - TopUP in RON, folosind Raiffeisen Gold -> 0 commission.
Intrebare insa - a folosit cineva Masterclass Word Elite de la Raiffeisen pt top up? Are commission?

#18
il_dottore

il_dottore

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.05.2018
Top-up RON cu CEC Bank - Mastercard World = exista taxa

Costuri transfer bancar :

Revolut - CEC Bank (RON) = 0
Revolut - CEC Bank (EUR) = 0
Revolut - CEC Bank (CHF) = 1 CHF

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate