Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noua Toyota Rav4 (2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#37
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postdan78rom, on 30 martie 2018 - 12:03, said:

Eu nu inteleg cum s-a ajuns la concluzia ca ar fi orientata spre off road, in conditiile in care Rav4 nu a excelat niciodata in domeniu.
Poate posta cineva ceva date tehnice ale transmisiei?

Pai priceputii care o vad urata si patrata trag automat concluzia ca e buna in offroad. :)) Nimic mai fals, de fapt rav4 e pe la coada clasamentului in ceea ce priveste capacitatile in teren. Spre deosebire de un Freelander de exemplu, X trail, etc.

#38
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Din cauza mentalitatii europenilor, care vad doar "nemtesti", pierdem o masina precum Avensis sau GS de la Lexus, care cel putin in cazul GS-ului, este superioara la mai toate jucariile nemtesti cu beculete si luminite.

Edited by connectorxp, 31 March 2018 - 01:50.


#39
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
am avut gs hybrid, cu ce este superior unui e klasse? Ca am avut si din ala, ca tot veni vorba. Inteleg fanatismul doar pana la un punct.
  Daca era asa stralucit Avensis, se vindea mult mai bine. Nu pierd nimic europenii, exista variante cacalau in clasa asta si majoritatea mult mai bune.

#40
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Avensis este un model vechi de 2 generatii, trecut prin 2 facelifturi majore. Eu cred ca gandesc bine strategii lor, nu se mai vand masinile din clasa D in Europa. Lumea s-a schimbat, peste tot pe afara se prefera masinile mici si compacte si SUV/CUV-urile. Cat despre E classe, actuala generatie este plictisitoare rau. Este confortabila, dar nu vad alte avantaje. Din contra, cu televizorul ala in bord i-au stricat si interiorul.Basca ca 7G- tronic avea probleme, se pare ca si 9G-ul este la fel de problematic.

#41
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Unii nu trec mai departe de beculete si televizoare, degeaba ai Apple CarPlay daca restul masinii lasa de dorit pe termen lung, japonezul are alta mentalitate, pana si Suzuki sunt mai oneste decat cele europene, iar la ei, mai toata gama este produsa in afara tarii de origine.

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,886
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTruculMagic, on 28 martie 2018 - 12:41, said:


Golful nu are design de te doare mintea. E un design bun si conservator. Daca un japonez scoate ceva futurist care e la moda, dupa 2 ani arata aiurea si banal cand scot un alt "limbaj de design", in schimb golful isi pastreaza "clasicismul" si arata bine si acuma. Vezi Golf 5 de exemplu (lansat in 2004-2005)  si compara-l cu o japoneza sau coreana din vremea respectiva.
din pacate nu suntem de acord. VAG-ul e istorie. dupa dieselgate trebuiau sa si dea demisia de onoare. din pacate inca se mai cumpara. ma rog, de tonti e plina lumea.

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfoxbat, on 31 martie 2018 - 20:23, said:

din pacate nu suntem de acord. VAG-ul e istorie. dupa dieselgate trebuiau sa si dea demisia de onoare.
Nu.
Orice producator care inceteaza sa mai existe e o pierdere pentru noi toti.
Concurenta e singura care ne ajuta pe noi, oamenii de rand.
Eu nu doresc moartea niciunui producator auto.
Nu as avea nimic de castigat din asta.

Imi doresc in schimb un control mai real si transparent al omologarilor.

Edited by ericmario, 31 March 2018 - 20:48.


#44
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,886
  • Înscris: 22.12.2005

View Postericmario, on 31 martie 2018 - 20:48, said:

Nu.
Orice producator care inceteaza sa mai existe e o pierdere pentru noi toti.
Concurenta e singura care ne ajuta pe noi, oamenii de rand.
Eu nu doresc moartea niciunui producator auto.
Nu as avea nimic de castigat din asta.

Imi doresc in schimb un control mai real si transparent al omologarilor.
off topic - uiti un lucru - prin minciuna au creeat un imperiu - pe cadavrele celorlalti din lumea auto - evident ca aceasta crima trebuie compensata exact cum a fost facuta - ai mintiti si ai distrus concurenta prin minciuna, go away.

pe de alta parte, on topic, misto rav--ul asta. doar ca e este o pocnitoare plina de gadgeturi - daca ma urc in el cu catelul si plec prin niste plimbari (peste, munte, concediu), in 100 km e trashuita rau rau
nu mai e spiritul rav-ului ci o fitzosenie "la moda"

#45
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postedi10000, on 31 martie 2018 - 11:20, said:

Avensis este un model vechi de 2 generatii, trecut prin 2 facelifturi majore. Eu cred ca gandesc bine strategii lor, nu se mai vand masinile din clasa D in Europa. Lumea s-a schimbat, peste tot pe afara se prefera masinile mici si compacte si SUV/CUV-urile. Cat despre E classe, actuala generatie este plictisitoare rau. Este confortabila, dar nu vad alte avantaje. Din contra, cu televizorul ala in bord i-au stricat si interiorul.Basca ca 7G- tronic avea probleme, se pare ca si 9G-ul este la fel de problematic.

  ce probleme avea 7 g tronic? :)) era putin mai lenta, dar e tanc la fiabilitate, ca toate cutiile Mercedes dealtfel. Se pare ca.. conform cui, tie? :)) Cat despre noul E klasse, ca nu vezi alte avantaje decat confort, na, nasoala rau masina, doar ca e cea mai buna masina din segment momentan, doar atat. In rest da, nici eu nu vad alte avantaje . :)). ps: cum nu se mai vand masinile din clasa d in oiropa, ca eu vad ca e concurenta din ce in ce mai mare, vezi noul Peugeot 508, o masina care va vinde bine.

#46
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Comparatie intre vechea si noua Toyota Rav 4:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGvXefHoDYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Tipic oricarui produs asiatic; se rupe de predecesorul model, fapt ce rezulta ceva nou si spectaculos. La marcile europene este precum la Apple, toate sunt similare intre ele, cu imbunatatiri.

Edited by connectorxp, 02 April 2018 - 20:20.


#48
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postconnectorxp, on 02 aprilie 2018 - 20:20, said:

Tipic oricarui produs asiatic; se rupe de predecesorul model, fapt ce rezulta ceva nou si spectaculos. La marcile europene este precum la Apple, toate sunt similare intre ele, cu imbunatatiri.

Este spectaculos cum in fata este Ford edge, lateral este Jeep cherokee iar spatele este lexus nx. Spectacol nu gluma.

#49
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Da, si are 4 roti si un volan si scaune si 2 oglinzi. De unde dracu' le scoateti? Toate modele au lucruri care seamana cu produse ale concurentei, pana si Ferrari ale parti care seamana ca un Koenigsegg. Multa trolleala pe aici...PS Am facut o greseala: cel mai vandut SUV din lume este x-Trail, urmat de Rav4 si CR-V. Restul sunt la distanta mareeee....

Edited by edi10000, 02 April 2018 - 21:54.


#50
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
https://www.msn.com/...ocid=spartanntp

Cateva detalii despre masina.
Mi se pare ok ce poate face, in teorie cel putin.

#51
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postedi10000, on 02 aprilie 2018 - 21:53, said:

Da, si are 4 roti si un volan si scaune si 2 oglinzi. De unde dracu' le scoateti? Toate modele au lucruri care seamana cu produse ale concurentei, pana si Ferrari ale parti care seamana ca un Koenigsegg. Multa trolleala pe aici...PS Am facut o greseala: cel mai vandut SUV din lume este x-Trail, urmat de Rav4 si CR-V. Restul sunt la distanta mareeee....

Tu esti genul de fanboy extrem, care are ochelari de cal. Eu vorbesc si din perspectiva de posesor de Toyota, dar nu sunt asa indoctrinat sa nu pot sa am o parere obiectiva. Care e trolleala? Cand nu ai argumente, inseamna ca interlocutorul trolleaza?
Arata-mi Landcruiserul actual cu ce produs seamana? Cu nimic, ca e urat cu spume, transformer. In afara de rav-ul initial si apoi generatiile 2005 2008, masini de groaza strict dpdv design.

#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postedi10000, on 01 aprilie 2018 - 14:48, said:

Comparatie intre vechea si noua Toyota Rav 4:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGvXefHoDYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Arata mult mai bine vechea decat noua , dpmdv Posted Image

#53
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Mie imi place mai mult cea noua. Insa nu imi voi cumpara o masina japoneza pana nu isi ofera masinile si cu harti de navigatie pe Europa de Est. Mi se pare o lipsa de respect crasa fata de clientii din est. Ceva de genul "Noi facem masinile pt vest. Daca gasim ceva fraieri si din est sa cumpere, cu atat mai bine". Cat ar fi costat harta si pt Est?  100 E? Schimba major pretul masinii....

#54
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Au harti pentru ro, dar sint destul de vechi, si scumpe cu spume. Si-a pus o ruda pe un auris, a costat undeva pe la 300 euro distractia la reprezentanta. De banii aia gasesti solutii mai bune si actualizate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate