Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blocare geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Buna seara,

imi puteti spune va rog daca exista vreun tip de maner pentru geam termopan cu cheie care sa permita doar deschiderea batanta.
Adica vreau sa nu-l pot deschide normal (complet), dar sa-l pot deschide batant.

Multumesc

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu manerul face ca geamul sa fie batant sau oscilant ci mecanismul ce se ataseaza.
In materie de termopan gasesti tot ce-ti doreste sufletul, efectiv mergi la o firma si spui ce vrei , dimensiuni aproximative( cele finale ei le executa) si afli si pretul si deschiderea , cu cheie/fara cheie.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Omul zice că vrea mâner blocabil pe poziția de deschidere batanta.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Omul vrea un geam care sa nu se deschida si normal.  Chestia se rezolva tot din blocarea mecanismului doar pe deschidere batanta.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate muta un blocator(plăcuță de închidere de pe toc), să nu permită deschidere normală.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postiovanelm, on 26 martie 2018 - 21:38, said:

Buna seara,

imi puteti spune va rog daca exista vreun tip de maner pentru geam termopan cu cheie care sa permita doar deschiderea batanta.
Adica vreau sa nu-l pot deschide normal (complet), dar sa-l pot deschide batant.

Multumesc
Colegul @Digix te poate ajuta.....Posted Image

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
batezi fereastra apoi scoti cele doua suruburi care tin manerul. iei manerul si il ascunzi/il incui in alta parte. cand ai nevoie sa inchizi sau sa deschizi fereastra larg doar bagi manerul fara suruburi in fereastra si o actionezi. ascunzi/incui manerul in alta parte

#8
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Stie cineva sa-mi explice cum se muta blocatorul?
Am cautat pe net dar nu am gasit nimic concludent.

Multumesc.

#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca stie digix o data ce ti a spus ce sa faci. da I un pm

#10
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
I-am dat deja. Acum astept sa vad daca poate raspunde.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Văzusem mai demult un fel de blocatori care se montau pe toc in partea de jos și care permiteau numai deschiderea pe batant. Blocatorii erau și versiune cu cheie.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Am fost plecat azi. E mai greu de explicat decât de făcut, deși treaba mai nasoală e că e cea mai greu de rezolvat situație, se poate bloca una din poziții, dar tu trebuie să o blochezi pe cea de mijloc a mânerului, adică geamul tău trebuie să lucreze jos și sus, nu și la mijloc.

#13
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Am nevoie sa pot bloca uneori deschiderea normala a geamurilor si sa fie activa doar cea batanta.
Ca solutii am gasit:
-un sistem cu cheie care se monteaza in partea de jos a geamului si care inchis permite doar deschiderea batanta
http://www.osiris-sh...eastra-BSL-maro
-maner cu cheie. Asta este functional cu sistemul actual/clasic de deschidere sau pe langa maner este necesara schimbarea sistemului de deschidere a geamului?
http://www.osiris-sh...ra-cu-cheie-alb
Cunoasteti alte variante care sa permita oprirea deschiderii normale a geamului si care doar la nevoie sa poate fi activata?
Multumesc.

Edited by the_same, 30 December 2018 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate