Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mic ghid alegere clapari schi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Intai inchiriem, apoi ne dorim propriile jucarii, din motive de igiena, comfort si economie.

Problema este ce fel de clapar sa cumparam? Odata folositi, ei nu mai pot fi returnati, chiar daca ii cumparati de pe internet.

1. Ideal ar fi sa gasiti la inchiriat un clapar care sa va placa, iar apoi sa il achizitionati, dar sansele sunt foarte mici.
Echipamentele de la inchirieri sunt adesea antice.

2. Mergeti intr-un magazin unde puteti obtine consiliere, iar ideal ar fi sa va si masoare piciorul (lungime si latime).

Daca purtati 44, probabil veci avea nevoie de 44.5 (nu uitati de ciorap).
Forma piciorului, bolta, latimea  labei piciorului si chiar volumul pulpei piciorului sunt factori ce trebuiesc luati in consideratie.

3. La proba intotdeauna purtati ciorapii de schi cei mai grosi pe care ii aveti.

4. Stati in claparii stransi minim 10 minute, de preferinta cu greutatea in fata - stati sprijiniti in "limba claparului".
Daca dupa 10-15 minute nu va jeneaza, atunci sunt ok.

5. Acum au devenit accesibil ca pret claparii termoformabili.
La unii se termoformeaza doar ciorapul, la altii ciorap si hardshell (plasticul).
Acestia sunt de dorit, pentru ca permit modelarea dupa piciorul proprietarului.

Fisher si Salomon au astfel de modele. Intrebati de ele.
Daca va luati clapari termoformabili, e o idee sa ii folositi macar odata inainte de termoformare, pentru a batatori buretele ciorapului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QOT7F-5ReJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

6. "Versiunea saracului" (in loc de termoformare) sunt claparii care au niste perne de aer ce pot fi umflate manual de utilizator (Air Shell).

#2
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
flexul!!! tanti, zi-ne de flex!

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Cu flexu se taie cand nu mai iese! Posted Image

Cati oameni normali ai auzit tu sa se duca si sa isi ia clapari intreband de Flex?
Pe mine ma distreaza cand vine vanzatorul si spune misterios: ce Flex ati dori?
Apoi sa fii atent ce ochi face cand cer ˜ 100! (inca nu am atins 60 kile).

Quote

Flex
Reprezinta greutate cu care flexezi claparul in fata. Il veti gasi sub denumirea de "flex index" si variaza intre 50 (moale) si 130 (rigid).

Attached File  Screen Shot 2018-03-26 at 11.47.05.jpg   114.06K   57 downloads

Despre Flex aici

#4
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
pai na... una e sa schiezi de ieri si sa ceri 130 :)  si alta e sa iei 75.


nu de alta, dar stiu cativa, care schiau pentru al doilea sezon, si avand bani, fiind cocalari, si-au luat cam cei mai scumpi clapari cu flex 130 si sa vezi caterinca atunci cand si i-au pus in picioare si au facut 3 pasi spre partie :)

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
@Adm - tu nu schiezi, tu ne enervezi!

Tu iei tinta capatul partiei si bei un Jagger, pana ajungem si noi, muritorii fara aripi Posted Image

Acum 3 saptamani am luat clapari noi de la Salomon - Flex 96.

Iata poze de la termoformare.

1. Termoformare ciorap.
Ii incalzeste cu aer cald cca 10 minute, la interior.
Ii pui in picioare si ii strangi.
Stai in ei, pana te plictisesti de Facebook.

Attached File  2.jpeg   138.16K   82 downloads

3. Termoformare hardshell

- ii tine la cuptor cca 15 minute fara ciorap.
- introduci ciorapul si pe tine in clapari, ii strangi si apoi stai aplecat cat mai mult in limba claparului, cu calcaiul in spate!
- racirea (varianta RO) este intr-un lighean cu apa rece. Varianta oficiala este cu niste PAD-uri reci, de la congelator!
Plasticul cald e foarte maleabil, iar racit relativ brusc ia forma dorita.

Daca initial ma strangeau sa lesin, credeam ca am picioarele vinete, dupa termoformare sunt super incantat de ei.

Attached Files

  • Attached File  3.jpeg   108.08K   79 downloads


#6
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Adm, on 26 martie 2018 - 10:24, said:

Intai inchirieam, apoi ne dorim propriile jucarii, din motive de igiena, comfort si economie.
Problema este ce fel de clapar sa cumparam? Odata folositi, ei nu mai pot fi returnati, chiar daca ii cumparati de pe internet.

1. Ideal ar fi sa gasiti la inchiriat un clapar care sa va placa, iar apoi sa il achizitionati, dar sansele sunt foarte mici.
Echipamentele de la inchirieri sunt adesea antice.

2. Mergeti intr-un magazin unde puteti obtine consiliere, iar ideal ar fi sa va si masoare piciorul (lungime si latime).

Daca purtati 44, probabil veci avea nevoie de 44.5 (nu uitati de ciorap).
Forma piciorului, bolta, latimea  labei piciorului si chiar volumul pulpei piciorului sunt factori ce trebuiesc luati in consideratie.

3. La proba intotdeauna purtati ciorapii de schi cei mai grosi pe care ii aveti.

4. Stati in claparii stransi minim 10 minute, de preferinta cu greutatea in fata - stati sprijiniti in "limba claparului".
Daca dupa 10-15 minute nu va jeneaza, atunci sunt ok.

https://forum.softpe...-ski-snowboard/
De fapt nu cu ciorapi grosi, nu dupa principiul "juma de numar mai mari" si nu doar 10...15min. De fapt cam asa:

 vata_pa_batz, on 03 noiembrie 2006 - 09:02, said:

Clapari: marca nu prea are importanta cit forma care ti se potriveste. Se testeaza in felul urmator:
cu ciorap cit de subtire si astfel incit atunci cind stai in picioare lejer, virful piciorului sa atinga usoooor ca o idee virful bocancului (pe interior se subintelege  :D ). Vezi ca piciorul sa nu se miste prea mult in laterale (latimea fixa dar nu exagerat!)
Vei observa ca atunci cind te lasi pe verticala, astfel incit tibia sa impinga partea din fata, piciorul se deplaseaza pe interior spre partea din spate. Fa-ti timp pentru testare o zi intreaga si probeaza 3..4 modele. Incearca sa stai in bocanci pina se incalzesc bine 30...40min, umbla agita-te. Dupa 40min vei observa care-i treaba.


#7
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
Courage,

de unde i-ai luat de ti-au facut termoformare?

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 Courage, on 26 martie 2018 - 11:04, said:

- racirea (varianta RO) este intr-un lighean cu apa rece.
La AIA trebuia sa faci poze.. pfff

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 niggaru, on 26 martie 2018 - 10:42, said:

flexul!!! tanti, zi-ne de flex!

"Flexu" e o chestie individuala. Ia si tu greutatea si inmulteste-o cu 1,32 si ala e flexu tau, desi probatul e cel mai bun argument. Vezi de cita forta ai nevoie, ca sa-ti culiseze laba piciorului spre partea din spate la asa numita aplecare pe verticala ;)

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Poate nu este foarte clar, ce inseamna aplecarea pe verticala. Va dau un curs online de carving. Veti observa la un moment dat ca piciorul din aval, ala care sustine cea mai mare parte din greutate la curbe, ramine decalat mai in spate. Pe scurt, curba la dreapta, piciorul sting ramine in spate. Curba la stinga => invers. Observati ca nu se pune problema de aplecare in fata, ci pe verticala. Asa se testeaza "pe uscat" si claparul Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v6fNtSglJtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
@vata_pa_batz - cand schiezi mult picioarele ti se umfla, de aceea bine sa ai marja cand probezi, cu niste ciorapi mai grosi.
Ciorapii actuali sunt mult mai subtiri decat pe vremuri si sunt Stanga/Dreapta (scrie pe ei).
Multi nu isi dau seama de pozitia corecta si ajung sa isi ia clapari mult mai mari (lungime) decat au nevoie.
Pozitia corecta duce calcaiul in spate.

E foarte importanta insa latimea, pentru ca la termoformare se pot mari in latime pana la 4 mm (asa am retinut), dar nu se pot micsora, iar daca iti danseaza degetele in lateral, controlul dispare 50%, mai ales cand faci semi-plug!

Adesea claparii vin acum cu niste talpice, care odata puse, au ca efect scurtarea cu 0.5 a numarului, de aceea vezi masuri 28-28.5 (ex).

P.S. Nu sta nimeni jumatate de zi sa cumpere clapari, fii serios.

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
1. Testare la magazinul Salomon din baneasa Mall.
2. Achizitie dupa doua zile de pe Online (nu am mai gasit la mall)
3. Termoformarea asta profi se face la magazinul lor din Mosilor (E de fapt in spate la Cocor).
Am inteles ca mai ofera acest seriviciu la magazinul din Afi.

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Adm, on 26 martie 2018 - 11:34, said:

@vata_pa_batz - cand schiezi mult picioarele ti se umfla, de aceea bine sa ai marja cand probezi, cu niste ciorapi mai grosi.
Ciorapii actuali sunt mult mai subtiri decat pe vremuri si sunt Stanga/Dreapta (scrie pe ei).
Multi nu isi dau seama de pozitia corecta si ajung sa isi ia clapari mult mai mari (lungime) decat au nevoie.
Pozitia corecta duce calcaiul in spate.

E foarte importanta insa latimea, pentru ca la termoformare se pot mari in latime pana la 4 mm (asa am retinut), dar nu se pot micsora, iar daca iti danseaza degetele in lateral, controlul dispare 50%, mai ales cand faci semi-plug!

Adesea claparii vin acum cu niste talpice, care odata puse, au ca efect scurtarea cu 0.5 a numarului, de aceea vezi masuri 28-28.5 (ex).

P.S. Nu sta nimeni jumatate de zi sa cumpere clapari, fii serios.

Nu testezi cu ciorapi grosi, dar, ma rog, este optiunea ta. Da, picioarele se umfla, dar si claparul se dilata. Raportul este cam acelasi. Am zis cum se face, este vorba despre doua pozitii. Poti scoate ciorapul interior de tot. In cazul asta, cind atingi usor virful pe interior, in spate trebuie sa ai maxim 2cm rezerva.
Nu cunosc notiunea de "semi-plug".

Mai departe, diferenta de marime de 0,5 nu inseamna obligatoriu clapar mai mare. De cele mai multe ori inseamna un ciorap interior mai subtire decit la marimile cu cifra rotunda ;)

Nu sta jumatate de zi. Este din nou optiunea ta

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Adm, on 26 martie 2018 - 10:24, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QOT7F-5ReJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine m-ai convins de noua tehnologie.
Dar nu-s de acord cu ciorapii grosi, as merge chiar fara ciroap (de acord, va trebui sa ma spal inainte, Posted Image)
Asta e echipamentul din prezent, and I feel like a champ...:

 vata_pa_batz, on 26 martie 2018 - 12:57, said:

. Da, picioarele se umfla, dar si claparul se dilata.

Nu stiu unde vazusi tu ca se dilata claparii, dar... esti strans cat schiezi.
In scaun sau gondola, deschizi clapele, ce mare filozofie?

Attached Files



#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am gresit formularea, nu claparul propriuzis, ci ciorapul interior

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Mie cand schiez si nu au picioarele loc, mi se umfla ochii, :lol:
Si lacrimez "de numa", ca schiez fara casca si fara ochelari. Iar ca viteza, am pana acum 92km/h.. Bansko, 2012

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Tsunnnami, on 27 martie 2018 - 18:04, said:

Mie cand schiez si nu au picioarele loc, mi se umfla ochii, :lol:
Si lacrimez "de numa", ca schiez fara casca si fara ochelari. Iar ca viteza, am pana acum 92km/h.. Bansko, 2012
Cred ca te cred. Ai fost la cumparaturi prin 2009...2010? Stunci au aparut skiurile cu sistem double sau chiar multi-radius si cu talie medie pentru zapada adinca (70). Cu cit diferenta dintre raze fata/spate este mai mare, cu atit mai variabile sint razele posibile in functie de presiunea pe fata, sau pe spatele schiului. Fain, dar greu rau. Spor la carat.
Si claparul este interesant cu tehnologia clapetelor si interiorul ala SH4. Modelele ulterioare au shaftul mai ingust si tras in lungime. Parca git de lebada ii zice, daca nu ma insel. Toate astea nu sint pentru 99% din utilizatorii de pe topicul asta ;)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 vata_pa_batz, on 27 martie 2018 - 20:56, said:

Cred ca te cred. Ai fost la cumparaturi prin 2009...2010? Stunci au aparut skiurile cu sistem double sau chiar multi-radius si cu talie medie pentru zapada adinca (70). Cu cit diferenta dintre raze fata/spate este mai mare, cu atit mai variabile sint razele posibile in functie de presiunea pe fata, sau pe spatele schiului. Fain, dar greu rau. Spor la carat.
Si claparul este interesant cu tehnologia clapetelor si interiorul ala SH4. Modelele ulterioare au shaftul mai ingust si tras in lungime. Parca git de lebada ii zice, daca nu ma insel. Toate astea nu sint pentru 99% din utilizatorii de pe topicul asta Posted Image

Ma intereseaza sa nu-mi vibreze si cand apas pe fata sa ma asculte
Nu ma uit la greutatea lui, cand schiezi dinamic, nu mai conteaza.
Progressorul m-a incantat cel mai mult. Apai, nu stu in fiecare an sa cumpar echipament, mai ales ca nu-i chiar ieftin ceea ce vreau eu.
Ce arata Adm aici, cu Fischerele, chiar ma tenteaza.
La skiuri insa renunt cu greu
In rest pare sa ai dreptate, Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate