Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ginkgo biloba, eficient sau nu?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Cu privire la acest supliment alimentar, atât de popular, părerile sunt împărțite. Există medici care consideră că aceste pastile au efect doar placebo. Înclin să le dau dreptate. A constatat cineva vreo eficiență a acestui produs?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Placebo.
http://nutritie.bio/...lacebo-memorie/

Edited by ericmario, 25 March 2018 - 18:34.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-ai de unde sa stii exact pe lumea asta ce si cum e adevarat. Unii spun asa , altii altfel. Cel mai bine e sa te duci la scoala si sa inveti singur sa faci un experiment sau sa verifici cumva daca functioneaza. Si daca fiecare in parte ar face asta.... atunci nici dezimformarile(fie in medicina , fie in alte domenii) n-ar mai prinde asa mult.
in rest , mai intreaba si in jurul tau persoane pe care le cunosti bine si care au folosit, persoane in care poti macar sa fii 90% sigur ca nu mint. Si daca tot cauti pe internet raspunsuri cauta si tu pe mai multe site-uri raspunsuri , fara sa uiti sa te interesezi cine sunt cei ce au postat parerea aia, adica mai dai inca un search pentru fiecare site in parte de unde ai gasit informatia , cine e acel site, cine il detine si cu ce se ocupa posesorii.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 dark, on 25 martie 2018 - 18:20, said:

Cu privire la acest supliment alimentar, atât de popular, părerile sunt împărțite. Există medici care consideră că aceste pastile au efect doar placebo. Înclin să le dau dreptate. A constatat cineva vreo eficiență a acestui produs?
Ginkgo biloba nu are efect placebo !
Am constatat eu la cineva care a avut AVC ca i s-a imbunatatit radical starea congnitiva dupa ce a luat o perioada.

Probabil ca are efect placebo la oamenii sanatosi  Posted Image

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 karax, on 25 martie 2018 - 18:43, said:

mai intreaba si in jurul tau persoane pe care le cunosti bine si care au folosit, persoane in care poti macar sa fii 90% sigur ca nu mint.

Asta fac acum.
Am experimentat pe mine, luni de zile. Nicio îmbunătățire.

#6
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014

 dark, on 25 martie 2018 - 18:48, said:

Am experimentat pe mine, luni de zile. Nicio îmbunătățire.
Cum ai tras concluzia asta?

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Am aceleași simptome de ani de zile deși am luat zeci de cutii de bilobil, tanakan, flavotan.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 super8, on 25 martie 2018 - 18:45, said:

Ginkgo biloba nu are efect placebo !
Am constatat eu la cineva care a avut AVC ca i s-a imbunatatit radical starea congnitiva dupa ce a luat o perioada.

Pacat ca nu ai avut sub obervatie si o clona care nu a beneficiat de acel "tratament".

Edited by pasilla, 25 March 2018 - 20:09.


#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Așa e, plantele medicinale (mă rog, extractele) au efect placebo. Credeți-i pe ăia care vă îndoapă cu medicamente de sinteză. Posted Image Până a apărea acestea, omenirea se trata cu... placebo.

Edited by ursamajor, 25 March 2018 - 19:50.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 dark, on 25 martie 2018 - 18:20, said:

Cu privire la acest supliment alimentar, atât de popular,
De unde ai scos-o pe asta? "atat de popular".
Niciodata eu sau familia mea nu am luat asa ceva. Si nici prietenii sau cuniscutii.
Am insa un astfel de arbore in oras.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dark, on 25 martie 2018 - 18:20, said:

Cu privire la acest supliment alimentar, atât de popular, părerile sunt împărțite. Există medici care consideră că aceste pastile au efect doar placebo. Înclin să le dau dreptate. A constatat cineva vreo eficiență a acestui produs?

El e bun ca si supliment dar concentratiile in pastilele comerciale sunt suficient de reduse ca sa fie apa de ploaie. So... cauta cea mai ridicata concentratie (de preferat sa fie fabricat in SUA, Romania cam fabrica pe model Hexi Pharma) si ia mai multe pe zi, intre mese, daca vrei sa vezi vreun efect.   Poti sa incerci si niste ginseng de calitate si concentratie mare (din ala scump, la 70 lei flaconul) in combinatie, pentru rezultate mai bune.

Medicii cam au interes sa te trimita sa cumperi ce vor ei... asta e ideea.

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 ursamajor, on 25 martie 2018 - 19:49, said:

Așa e, plantele medicinale (mă rog, extractele) au efect placebo. Credeți-i pe ăia care vă îndoapă cu medicamente de sinteză. Posted Image Până a apărea acestea, omenirea se trata cu... placebo.

Am luat 2 luni și Betaserc (care e de sinteză), același rezultat. 0.

 rosix, on 25 martie 2018 - 19:58, said:


El e bun ca si supliment dar concentratiile in pastilele comerciale sunt suficient de reduse ca sa fie apa de ploaie. So... cauta cea mai ridicata concentratie (de preferat sa fie fabricat in SUA, Romania cam fabrica pe model Hexi Pharma) si ia mai multe pe zi, intre mese, daca vrei sa vezi vreun efect.   Poti sa incerci si niste ginseng de calitate si concentratie mare (din ala scump, la 70 lei flaconul) in combinatie, pentru rezultate mai bune.

Medicii cam au interes sa te trimita sa cumperi ce vor ei... asta e ideea.

Am luat forte, Gingo Prim concentrație 120.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 25 martie 2018 - 19:54, said:

De unde ai scos-o pe asta? "atat de popular".
Niciodata eu sau familia mea nu am luat asa ceva. Si nici prietenii sau cuniscutii.
Am insa un astfel de arbore in oras.
E popular printre anumiti medici, care prescriu in "draci" tanakan si alte abureli.

 ursamajor, on 25 martie 2018 - 19:49, said:

Așa e, plantele medicinale (mă rog, extractele) au efect placebo. Credeți-i pe ăia care vă îndoapă cu medicamente de sinteză. Posted Image Până a apărea acestea, omenirea se trata cu... placebo.
De ce majoritatea extractelor de plante medicinale se pot vinde ca medicament, fara ca sa fie avizate de ANMDM ?

Edited by pasilla, 25 March 2018 - 20:11.


#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 pasilla, on 25 martie 2018 - 20:14, said:

E popular printre anumiti medici, care prescriu in "draci" tanakan si alte abureli.


De ce majoritatea extractelor de plante medicinale se pot vinde ca medicament, fara ca sa fie avizate de ANMDM ?

Magazinele naturiste, mall-urile, și bineînțeles farmaciile, sunt pline de produse pe bază de ginkgo biloba.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dark, on 25 martie 2018 - 20:15, said:


Magazinele naturiste, mall-urile, și bineînțeles farmaciile, sunt pline de produse pe bază de ginkgo biloba.
Fiecare om este liber sa isi cheltuiasca banii cum doreste.

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://cdni.vegis.ro/images/products/img1/5688/normal/adams-vision-pachet-ginkgo-biloba-240mg-60cps-1-plus1-gratis-38947.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

când apare sub forma, iei unu, primești încă unu, cadou, înseamnă că ori produsul e apă de ploaie, și deci nu are vânzare, ori e bun, dar totuși oamenii nu-l cumpără.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dark, on 25 martie 2018 - 20:09, said:

Am luat forte, Gingo Prim concentrație 120.

Ai ales bine.  Walmark face produse mai de calitate.  Poti combina, cum spuneam cu niste Ginseng de la Cosmopharm (flacon alb nu verde) si cu niste Multivitamine si multinerale tot de la Cosmopharm.. Sau, daca gasesti altele mai concentrate, de fabricatie straina (de preferat).  Un efect foarte bun la memorie il are si pestele gras (ex: macrou) numai sa-l gasesti proaspat.

Daca cumva mergi dupa suplimente la Farmacia Tei (acolo unde se cumpara cu caruciorul) ai grija ca peste 90% sunt produse contrafacute, romanesti.  Uita-te foarte bine la concentratii, inainte de a incerca sa dai banii pe ceva.  Romania e o tara a contrafacerilor in domeniul suplimentelor alimentare - Bangladesh-ul Europei.

Edited by rosix, 25 March 2018 - 20:27.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 25 martie 2018 - 20:25, said:

Uita-te foarte bine la concentratii, inainte de a incerca sa dai banii pe ceva.  Romania e o tara a contrafacerilor in domeniul suplimentelor alimentare - Bangladesh-ul Europei.
Cine certifica acele concentratii in cazul suplimentelor alimentare ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate