Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum vi se pare oferta asta de pret?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
M-am vazut cu el ieri - constructorul care mi-a dat oferta asta - si mi-a cam zis ca la preturile materialelor nu prea mai poate lucra, e dispus insa sa luam materialele de unde vreau eu.
I-am zis c-am gasit fier grecesc fasonat la la 2,8 si transport gratuit (in 2 transe si descarcat de mine). In oferta lui ce-i drept e inclusa si sarma si distantierii, dar totusi, e o diferenta de peste 2000 de lei in defavoarea ofertei lui. Voalat - daca am inteles bine - mi-a zis ca da, mai castiga ceva si din materiale, ceea ce e evident, doar ca aparent nu putem imparti cumva banii aia rezultati din discountul pe care-l obtine el.

La beton am facut niste calcule, dar nah, daca el zice ca de ex la 16/20 vor fi necesare x turnari a cate y ore, de unde xy de ore pentru pompa, nu sunt in masura sa-l contrazic (ca sunt multi stalpi, ca bla bla bla). Dar in final, preturile lui tot raman cam la nivelul pietei, adica preturi pe care le-as putea obtine si eu la prima strigare, pe alocuri poate chiar as obtine eu preturi mai bune. Asa ca, daca merg cu el mai departe, cel putin la materialele cele mai importante unde pot face economii, o sa incerc sa cumpar eu materialele.

Daca tin minte, am calculat de ex pretul pt 16/20 pe care l-am primit eu de la Carpat, 205 x 71 + 285 x nu mai stiu cate ore, ajungeam tot pe la pretul lui, nu mai stiu daca mai sus sau mai jos, parca o idee mai jos.

Am gasit un contact la Arabesque si i-am trimis o lista de materiale sa-mi faca un pret. Daca stiti pe cineva de incredere cu un depozit de materiale, sa-mi faca o oferta pt tot, va rog sa-mi spuneti.

La beton cica lucreaza cu Wop(f)inger - sunt buni? Iar la cofraje mi-a justificat costul ala prin faptul ca 80% din cost e reprezentat de suportii de cofraje, iar cofrajele da sunt din tego si cica pot fi refolositi de 2-3 ori doar; nu-s foarte la curent cu asta, dar traiam cu impresia ca pot fi refolositi de mai multe ori, nu doar 2-3 ori. In plus de asta cica va lucra cu doua seturi de cofraje, pt a turna si parterul si etajul. Ar fi putut injumatati costul aici, dar ar fi trebuit sa toarne intai parterul, sa astepte sa se intareasca si sa foloseasca apoi aceleasi cofraje si sus, iar aici iar nu prea sunt sigur cum e mai bine pentru mine.

Edited by Tuliman, 31 March 2018 - 11:18.


#38
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Stie cineva ceva de betonul de la Straco? Cica vine sigilat si cu certificat de calitate.

#39
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 Tuliman, on 01 aprilie 2018 - 09:08, said:

Stie cineva ceva de betonul de la Straco? Cica vine sigilat si cu certificat de calitate.
Toate ar trebui sa vina asa.

#40
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Deci nu-i neaparat o garantie ca-i bun?

#41
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 Tuliman, on 01 aprilie 2018 - 09:11, said:

Deci nu-i neaparat o garantie ca-i bun?
Ba da, este garantia data de ei. Daca vrei sa te convingi ca este ce spun ei, faci un contract cu un laborator de incercari si ii verifici.

#42
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 xjl, on 01 aprilie 2018 - 09:23, said:

Ba da, este garantia data de ei. Daca vrei sa te convingi ca este ce spun ei, faci un contract cu un laborator de incercari si ii verifici.
Asta ar trebui sa o faca oricum , de obicei se ia cate o proba la fiecare 20 mc sau o proba per turnare , la turnari mai mici .

#43
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai si ma ajuta post-mortem? Poate doar sa-i impresionez pe ei inainte de a-mi vinde si sa fie cuminti (slabe sanse daca intr-adevar se tin de prostii), ca altfel... betonul o sa fie deja turnat.

Pana una-alta, am cerut oferta pentru materialele la rosu si de la Arabesque si-mi cer pe fier fasonat 2,99 + TVA iar pe un PTH de 30cm, 4,23 lei + TVA (asta e fix pretul de pe site-ul lor, 5.03 cu TVA inclus). Cu mentiunea ca cica se mai poate adauga un discount dupa ce discutam necesarul detaliat de materiale. Nu stiu cum a calculat ea 1600 de caramizi, ca i-am zic ca-mi trebuie 115mc zidarie, adica peste 5-6000 de caramizi.

Intre timp am primit si-o oferta de la un distribuitor Gerard, mi-a estimat la 300mp (fata de 315 nenea constructorul) si mi-a cerut 8,000 de euro (TVA inclus) pe materiale + 8500 de lei (fara TVA) manopera, deci tot 10,000 de euro, doar ca 10k astia includ si TVA-ul, fata de 10k ai constructorului care nu includ TVA-ul.
La oferta distribuitorului asta cica se mai adauga (cat naiba or mai costa si astea, ca gugalul nu-mi zice mare lucru):
-   Rigle 2,5x5x4- 160 buc
-   Rigle 4x5x4 -240 buc.
-   Cuie de 100mm-30 kg
+ transportul

Materialele ca materialele, e o diferenta insa - IAR - la pretul manoperei, de la 8500 la 11650; nu-i o tragedie luat individual, dar se-aduna cateva sute de euro la fiecare vad.

Deci vreo 2k euro invelitoarea + inca 2-3k euro la betoane + cateva sute de euro la trasat si la sapatura + naiba stie cat la cofraje, ca suma aia imi da fiori ...

E vreo problema (structural) daca-i zic sa vina cu un singur rand de cofraje si nu cu doua cum a calculat el? Adica sa-mi toarne intai parterul, sa astepte 21 de zile si apoi etajul.

#44
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Vezi ca preturi bune la materiale au si cei din Branesti: http://www.axelconst...rmation/contact
- faci un tabel cu TOATE materialele la rosu,
- ceri oferte la Arabesque, Axel, Dedeman, Somes .... etc, cu cat mai multe cu atat mai bine. !! Transportul sa fie inclus, sa vina cu lisa, vezi ce garantie opresc pt paleti, cine ii returneaza....
- selectezi 2 firme cu cele mai bune preturi, cu care negociezi preturile finale.
Acolo unde consideri necesar mai "ajustezi" tu preturile concurentei a.i. sa obtii oferte mai bune dar nu sari calul ca nici ei nu sunt veniti cu pluta.
Daca punctual  la unele matariale (gen teava rectangulara de ex) nu pot oferta pret bun le cumperi separat.

Cand negociezi preturile discuta si calitatea: lemnul sa nu fie putred, caramida sa nu fie sparta, plasele sudate sa nu fie ruginite, sacii de ciment/adeziv sa nu fie intariti (chiar daca in garantie)...
Eu majoritatea materialelor le-am cumparat de la Axel. Mi-a fost de mare ajutor faptul ca imi livrau direct la santier indiferent de suma/cantitate (3-4 saci de ciment sau 2 plase sudate atunci cand a fost cazul) iar eu plateam cand ajungeam in zona.

#45
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Chestia cu 2 randuri de cofraje e cam trasa de par. Oricum dupa ce toarna o placa este obligat sa nu puna nimic pe ea, cateva zile-o saptamana. Apoi, pana zideste parterul sau etajul si toarna stalpii mai trec 10-12 zile(2 saptamani) si uite asa sau facut 3 saptamani( 21 zile). Cofragul pentru stalpii de la parter il foloseste si la etaj pentru ca oricum trebuiesc decofrati stalpii pentru a putea cofra placa. Singurul lucru care trebuie suplimentat este nr. de popi metalici ,cam 50-60 buc, pe care este obligat sa-i lase sub placa de peste parter, pana toarna si placa peste etaj. Atat, cam 50-60 euro (chirie), deci nici n-ar trebui sa se puna la socoteala. Si bineinteles ceva pierderi la material+cuie,sarma pe care oricum le-a luat in calcul pentru toata casa +10%.

#46
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Tocmai ce-am mai primit o oferta, la fix aceiasi bani la rosu, 77k euro si cateva sute, zici ca s-au vorbit; desi nu-i exclus (am trimis oferta asta cuiva, care la randul lui mi-a recomandat constructorul, deci e posibil sa-i fi pasat si oferta, mai ales ca vad la cofraje fix acelasi numar de mp - 963, asta apropo de cofraje).
Manopera e 22k euro fara TVA, adica materialele mai putin, desi uitandu-ma la cele esentiale, pretul unitar e mai mare (16/20-ul e 240, fierul e 3.3, caramida 235/mc...) trebuie sa le iau rand cu rand sa vad de ce pic pe acelasi total, ca-i dubios, cineva nu mi-a inclus unele lucrari, sau cineva mi-a inclus in plus.

Multumesc frumos de ponturi, foarte utile!

Edit: da, vad ca unele categorii mai mici, gen sapatura, sarpanta, astereala, sunt mai ieftine in a doua oferta, altele mai scumpe, desi aproape sigur asta al doilea s-a intins fix cat era prima oferta, pt ca cel mai probabil a avut acces la ea :)

Edited by Tuliman, 02 April 2018 - 15:39.


#47
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
mi mi se pare chiar rezonabil pretul. dai un ban si stai si te uiti cum iti face o firma casa. SAU , iei cizme de guma in fiecare weekend si futi dumnezeii inca 4 ani de acum incoace sa faci economie de 100 euro ca mai bine faci tu decat sa dai la altcineva

Edited by zile_san, 02 April 2018 - 16:20.


#48
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 Tuliman, on 02 aprilie 2018 - 11:48, said:

................
Intre timp am primit si-o oferta de la un distribuitor Gerard, mi-a estimat la 300mp (fata de 315 nenea constructorul) si mi-a cerut 8,000 de euro (TVA inclus) pe materiale + 8500 de lei (fara TVA) manopera, deci tot 10,000 de euro, doar ca 10k astia includ si TVA-ul, fata de 10k ai constructorului care nu includ TVA-ul.
La oferta distribuitorului asta cica se mai adauga (cat naiba or mai costa si astea, ca gugalul nu-mi zice mare lucru):
-   Rigle 2,5x5x4- 160 buc
-   Rigle 4x5x4 -240 buc.
-   Cuie de 100mm-30 kg
+ transportul

Materialele ca materialele, e o diferenta insa - IAR - la pretul manoperei, de la 8500 la 11650; nu-i o tragedie luat individual, dar se-aduna cateva sute de euro la fiecare vad.
............................

La sipci si contrasipci, daca le iei tu, la suprafata de 300mp te ajunge max 3000lei.
Sipcile intr adevar iti trebuiesc de 2,5cm, dar contrasipcile cred ca trebuiesc de 5cm, nu de 4cm.

Ia in calcul si Lindab roca. Nu stiu cat conteaza pt tine, dar lindab are tabla de 0,6mm (cu tot cu acoperire 2,2mm) si e mai ieftina ca Gerard. La Gerard grosimea tablei e de 4,3mm.
La tabla, Lindab, Gerard si Decra sunt marci de top. (in aceasta ordine dpmdv, as schimba insa clasamentul daca ai alege decra de 0,9mm).

Manopera trebuie sa o scoti in max 25lei/mp.

Vezi ca si folia e f importanta (aici iar pun lindab pe primul loc cu folia lor laf75)

#49
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 kondas, on 02 aprilie 2018 - 18:35, said:

.......
La Gerard grosimea tablei e de 4,3mm.

Rectific
Lindab roca = 0.6mm
Gerard = 0.43mm
Decra = 0.43 / 0.6 / 0.9 mm

#50
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Imi confirma cineva va rog calculul asta rudimentar?
Deci, 336mpc:
- fier fasonat 16210kg x 2,8 = 45388 lei
- zidarie 115mc x 215 = 24725 lei
- beton 210mc x 200 un pret mediu = 42000
- astereala 310mp x 23 = 7130
- lemn sarpanta 18mc x800 = 14400
Total in euro = 28,750
Manopera 16,000 euro (45 euro / mp aproximativ, cam asta e pretul decent al pietei)
Total material + manopera = 45k euro, fara cofraje ca aici n-am idee, fara sapaturi, balast, polistiren, folie, mortar, popi....

Deci minim minimorum, 45,000 euro + TVA, corect? Ma rog, poate la manopera nu se pune TVA, daca nu-i platitor de TVA sau daca munceste la negru.

Edited by Tuliman, 05 April 2018 - 01:33.


#51
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am dat azi o tura pe la depozitele din Branesti si Pantelimon, am mai dat niste telefoane si deja am ajuns la o diferenta de vreo 8300 de euro fata de oferta lui (cu tot cu TVA), aici incluzand beton de la holcim sau carpat (nu mai zic de Straco ca acolo deja sarim de 40-50% diferente de pret), fier grecesc, zidarie Porotherm de 30 aia mai scumpa, sapatura/trasare/compactare, extrudat de 5cm, lemn sarpanta, inchirat cofraje doka (desi aici e dureroasa garantia), balast. Deci comisionul lui la materiale e de cel putin 7k euro fara TVA, la rosu. Pentru jumatate din banii astia imi angajez pe cineva sa se ocupe de logistica si nu-i dau lui banii astia.

De manopera la cofraje/fier/sarpanta nu mai zic.

Pana la urma ce fier e bun? Bulgaresc, grecesc, romanesc? Ala turcesc stiu ca nu, dar bulgaresc? Ca tot dau peste fier bulgaresc.

Si ma poate lamuri cineva in ce consta sapatura + umplutura + compactarea?
Practic inchiriezi un buldozer, scoti pamantul din fundatie, il pui in mijloc si-l compactezi cu o talpica si-atat? Toata povestea asta face 80 de miloane fara TVA?

Edited by Tuliman, 05 April 2018 - 12:58.


#52
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
La fier, vezi ce ai dat in proiect . In general majoritatea dau BST 500 , care daca are agrement tehnic, nu conteaza unde e facut( Romania, Bulgaria etc). Fier romanesc (PC52 sau PC60) nu se mai fabrica ca, cica, nu mai corespunde normelor UE. Mai nou, in Romania se face fier bulgaresc.

#53
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
In proiect am PC52 (8, 12, 16) si OB37 (8), dar banuiesc ca se poate schimba (exista echivalente BST nu?). M-a surprins si pe mine, ca e tanara inginera si credeam ca-mi da fier d-asta nou, dar...
Am citit ca pana si astia de la Targoviste cica furnizeaza uneori fier bulgaresc, iar constructorul asta cu asta mi s-a laudat, ca el foloseste numai fier romanesc de la Targoviste.

 kondas, on 02 aprilie 2018 - 18:35, said:

La sipci si contrasipci, daca le iei tu, la suprafata de 300mp te ajunge max 3000lei.
Sipcile intr adevar iti trebuiesc de 2,5cm, dar contrasipcile cred ca trebuiesc de 5cm, nu de 4cm.

Ia in calcul si Lindab roca. Nu stiu cat conteaza pt tine, dar lindab are tabla de 0,6mm (cu tot cu acoperire 2,2mm) si e mai ieftina ca Gerard. La Gerard grosimea tablei e de 4,3mm.
La tabla, Lindab, Gerard si Decra sunt marci de top. (in aceasta ordine dpmdv, as schimba insa clasamentul daca ai alege decra de 0,9mm).

Manopera trebuie sa o scoti in max 25lei/mp.

Vezi ca si folia e f importanta (aici iar pun lindab pe primul loc cu folia lor laf75)

Mi-a recomandat cineva coilprofil parca, ca e groasa tabla si continutul de zinc e cel mai mare si asta cica ar conta. Mi-a zis sa renunt la gerard, oricat de buni sunt ei, ca sunt prea scumpi si nu ar merita.

#54
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Nu stiu sa fie Coilprofil cu acoperire roca (daca iti doresti acoperirea cu roca).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate