Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum vi se pare oferta asta de pret?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 kondas, on 27 martie 2018 - 08:51, said:

In 336mp sunt incluse si terasele/balcoanele? Vb de rosu pana la astereala inclusiv fara invelitare, nu?

In cotatie vad c-a inclus si sarpanta si astereala si da, inclusiv balcoanele si terasele. Casa la rosu cu tot tot...

#20
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Tuliman, eu zic sa nu te grabesti si sa mai incerci sa cauti echipa. Ca ultima solutie, poti cauta si pe site-uri gen olx. De preferabil insa sa gasesti la recomandare si, chiar si asa daca ii iei la recomandare si chair daca lucrezi cu firma, neaparat pe cineva care sa-i supravegheze. Si ce-i de la firma tot Dorei sunt. Si de mult ori si patronul tot un Dorel (mai smecher) este.

Incearca sa citesti printre randuri si sa tragi singur concluziile. Valabil pentru toate topicurle de pe acest forum. Cand apare cate-un habarnamist de se da inginer pe forum si spune aberatii de genul "daca pui polistiren sub placa pierzi 0,2 - 0,3 mc / mp", ignora-l. Nici macar nu verifica (asta daca are capacitatea) ce prostie spune. 0.2 - 0.3 mc/mp inseamna un metru patrat cu inaltimea/adancime  de 0.2 - 0.3m (20 - 30 cm). Adica pentru o placa de se toarna la 15cm, de regula, dupa mintea lui, daca pui sube ea polistiren (care poate fi si de 5cm XPS, de exemplu) , grosimea placii ajunge la 45cm (ai "pierderi" de 300%) iar placa devine o grinda continua   Posted Image .

Evident ca depinde si ce vrei si in ce situatie esti. Daca pentru tine banii nu-s o problema si-ti permiti sa dai 20-30% in plus pentru constructia casei, atunci cu o firma de constructie e cel mai comod. Dar daca tragi linie la sfarsit si vezi ca cei 20-30% inseamna 30-40k de euro s-ar putea sa-ti fi dorit sa te fi implicat mai mult, chiar daca asta presupune nervi, timp pierdut, schimbat 2-3 echipe, etc.

Bafta.

#21
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 cinsem, on 27 martie 2018 - 09:51, said:

Tuliman, eu zic sa nu te grabesti si sa mai incerci sa cauti echipa. Ca ultima solutie, poti cauta si pe site-uri gen olx. De preferabil insa sa gasesti la recomandare si, chiar si asa daca ii iei la recomandare si chair daca lucrezi cu firma, neaparat pe cineva care sa-i supravegheze. Si ce-i de la firma tot Dorei sunt. Si de mult ori si patronul tot un Dorel (mai smecher) este.
....
Evident ca depinde si ce vrei si in ce situatie esti. Daca pentru tine banii nu-s o problema si-ti permiti sa dai 20-30% in plus pentru constructia casei, atunci cu o firma de constructie e cel mai comod. Dar daca tragi linie la sfarsit si vezi ca cei 20-30% inseamna 30-40k de euro s-ar putea sa-ti fi dorit sa te fi implicat mai mult, chiar daca asta presupune nervi, timp pierdut, schimbat 2-3 echipe, etc.

Bafta.

Sa fie!

Nu stiu unde-i gasiti voi frate, dar eu nu-i gasesc, n-am mana buna si pe olx nu ma duc pentru asa ceva Posted Image firma/ne-firma, ori sunt neseriosi, ori au preturi umflate, ori lucreaza prea dupa ochi si tot asa si toti recomandati, dar toti si-au fost peste 10 pana acum. Abia tipul asta cu oferta umflata mi-a inspirat incredere si seriozitate, si-a facut omul temele inainte sa ne vedem si s-a uitat pe proiect, a punctat niste chestii pertinente, ne-a facut recomandari, etc, pana la oferta care-i cu un mare semn de intrebare.

Edited by Tuliman, 27 March 2018 - 10:46.


#22
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
si semnul asta de intrebare te poate costa mult spre f.mult. Poate ajunge la 10k

Edited by xjl, 27 March 2018 - 16:04.


#23
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai n-o sa ramana cu semn de intrebare, o sa vorbesc cu omul asta ce-i cu preturile alea, dar sa stiu naiba ce-l intreb si cum ii argumentez. De ex tin minte ca-mi spusese ca are el cofraje tego, dar mi-a trecut in oferta o suma f mare pt cofraje, de parca-mi vinde mie cofrajele alea tego. De beton o sa-l intreb clar ce mai include pretul ala pe langa beton in sine si-o sa-i zic c-am sunat la vreo 2 statii ca sa verific preturile gasite pe net. Ma vad maine cu structurista si-o sa mai dezbat si cu ea si sper sa-mi dea niste idei/argumente, inainte sa vorbesc cu asta, ca altfel, eu nefiind foarte in tema, imi zice ca astea-s preturile si aia e.

Edited by Tuliman, 27 March 2018 - 16:24.


#24
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Diriginte de santier ai gasit ? Te poate ajuta f.mult inca din aceasta faza.

#25
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu, nici d-asta si aici chiar n-am nicio optiune. Am mai intrebat, dar n-am nicio recomandare. Daca stii pe cineva... :)
S-au mai oferit vreo doi sa-mi recomande pe cineva, dar a picat pana la urma.

#26
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 Tuliman, on 27 martie 2018 - 16:39, said:

Nu, nici d-asta si aici chiar n-am nicio optiune. Am mai intrebat, dar n-am nicio recomandare. Daca stii pe cineva... Posted Image
S-au mai oferit vreo doi sa-mi recomande pe cineva, dar a picat pana la urma.
Parerea mea este sa nu semnezi nici un contract pana nu-l vede si un Diriginte. Este ca si cum ai merge la proces fara avocat.

#27
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mi-a trimis si oferta pt finisaje. Nu pot sa nu observ materialele pt termosistem cu vata bazaltica, la 50 de lei/mp. Ce naiba include pretul asta, de-ajunge la 50, in conditiile in care la dedeman, deci nu cea mai buna oferta, vata de 10 cm e 20 de lei/mp cu tot cu tva? Cum vi se par preturile? In total, ne-a ofertat 77,000 la rosu + 77,000 finisajele, pt 336mpc, deci 458 euro/mp cu tva inclus, dar fara instalatii, alea sunt in alta oferta, trebuie sa le calculez si p-alea.

Attached Files



#28
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Abia in aceasta oferta apare invelitoarea. E o invelitoare buna.
Pretul e bunicel doar daca sunt incluse si accesoriile.(aici ar fi f ok fara tva, la fel si pt manopera montaj invelitoare)
Intr-a 3 a coloana ce apare? prima e materialul, a doua manopera,dar intr-a 3 a?

Nu vad nicaieri prinse sipcile si contrasipcile, care fie vorba intre noi, la suprafata ta daca le-ai cumpara la prima mana, te-ar ajunge cel putin 2500lei (la fel nici folia nu e prinsa)
La manopera invelitoare e putin cam mult, dar asta depinde si de forma acoperisului. cate ape ai la acoperis? de cat e panta?

Pana acum, dintre cele 2 oferte eu as opta doar pt faza la rosu -  sunt cat decat ok preturile pt mp desfasurat, dar doar daca nu apar si alte lucrari care intentionat nu le-a pus ca sa iasa pretul.
Deci in concluzie, dpmdv daca in pretul la rosu este inclus absolut totul, fara rabat la calitate sau alte etape ascunse intentionat, este un pret de mijloc. nici mare, nici mic.
Aici, la rosu, nu-mi dau seama ce inseamna "structura planseu lemn". Cate placi de b.a. ai in afara de cea de la cota 0?

Ca sfat, mai cauta si alte oferte, macar sa ai cu ce compara aceasta oferta.

#29
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cos de fum 20ml ... iti faci bloc? :)
Vezi ca betonul mai conteaza si de la cine il cumperi, exceptand Carpat, Holcim si Wopfinger (astia din auzite) restul.....  de cam fura la calitate si/sau cantitate, de aici si diferentele de pret de pana la 50 lei/mc de la o statie la alta
Am avut inclusiv oferte de pret "fara TVA" cu plata la livrare iar certificate de garantie erau reprezentate de juraminte pe un teanc de biblii ca "nu facem noi d'astea".

Pentru partea de acoperis cere oferta si la firmele dedicate, majoritatea oferteaza sarpanta+astereala+invelitoare si este posibil sa iesi mai bine la pret.

Balast cumperi cu 70 lei/mc in Branesti adus la poarta

#30
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
@kondas
el zice ca ne-a inclus in oferta absolut tot, de ex la cofraje a inclus si toate "accesoriile", din asta inteleg ca si pt restul e la fel.
In oferta mai sunt 2 coloane, una transport, alta utilaj, dar pt finisaje mi-a trecut doar pe ici pe colo transportul, gen imi cara el gresia sau rigipsul.
Cu ocazia asta vad c-a prevazut 270mp de plafon din rigips (138mp amprenta duplexului, aproximativ x 2, deci si parterul si etajul le-a prevazut), de 7700 de lei, ceea ce nu stiu daca vreau, ca-mi mananca din spatiu rigipsul ala si aparent foarte mult si din bani. Si daca placa o sa fie dreapta (si pana mea, la cofraje din tego ma astept sa fie dreapta), nu putem gletui direct? Frate, 7700 rigipsul, 7300 manopera wtf??!! Ii cer sa-mi slefuiasca betonul si-l las asa naiba :D

Acoperisul are peste 10 ape, la 30 de grade.
Cu planseul de lemn am vazut si eu si mi-e putin teama de discutia asta, pt ca eu stiu ca am placa de beton peste etaj, nu stiu ce-a vazut el in proiect.
Chiar in seara asta am vb iar cu alt constructor, am mai vb cu el zilele trecute si-mi cere 150 de euro / mpc de fiecare placa, deci 138 mpc x 3 x 150, adica 75,000 de euro la care se mai adauga inca 25 de euro / mp de acoperis sau terasa, deci tot pe-acolo la rosu. Altul mi-a zis din start ca el sub 500 de euro fara tva n-a lucrat niciodata si inca mai caut oferte.

@gabian22
Posted Image nici chiar, dar e duplex, 9m inaltimea maxima si banuiesc ca ala 1m in plus e cosul. Oricum, acum c-am vazut cat costa, o sa ramana la stadiul "poate in 2-3 ani", momentan lasam doar golurile prin placi si aia e.
La beton imi imaginez ca e mult loc de magarii la volumele astea, dar pana la urma care-i un pret onest, fata TVA, cu tot cu transport si pompa?

Acoperisul e complicat, sunt peste 10 ape, dar da, e o optiune, habar n-aveam ca pot trata acoperisul distinct ca oferta.

Asta cu balastul e foarte buna, multumesc; e cu acte si include TVA, sau?

Attached Files


Edited by Tuliman, 27 March 2018 - 23:34.


#31
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
In 2014 preturile (tva inclus) pt C20/25 cu transport (la Branesti) si pompa erau:
Carpat - 278.6
Stere Afumati - 240
Lafarge - 279
Ivonco - 250
Holcim - 275.59
General beton - 289.2
Nest - 293.26

Trimite si tu cereri de oferta si vezi ce preturi primesti.
Eu am preferat sa lucrez cu cei de la Carpat si am colaborat foarte bine, ce am discutat aia au facut.

!! Vezi ca unii nu iti garanteaza pompa, daca nu au ei disponibila ori cauti tu ori iti trimit ei pe altii dar ii platesti tu... ceea ce se poate lasa cu dureri de cap gen ajuns mai devreme .. bani pt stationare...

#32
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am primit o oferta de la carpat, pt 16/20 de ex pretul e de 205 fara tva, iar pompa e 285 pe ora. Ca sa fac un calcul total, mi-ar trebui numarul de ore pt pompa, pt a turna 71mc de beton. Pompa e de 36L cica. Asta inseamna ca pompeaza 36L/min, sau altceva? Deci pt o masina de 6mc, ar insemna mai bine de doua ore? Deci m-ar duce o cifa de 6mc la 6*205+285*2. Deci peste 300 lei/mc daca includ pompa in pretul pe mc (205 include transportul)

#33
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Tuliman, on 29 martie 2018 - 08:26, said:

Am primit o oferta de la carpat, pt 16/20 de ex pretul e de 205 fara tva, iar pompa e 285 pe ora. Ca sa fac un calcul total, mi-ar trebui numarul de ore pt pompa, pt a turna 71mc de beton. Pompa e de 36L cica. Asta inseamna ca pompeaza 36L/min, sau altceva? Deci pt o masina de 6mc, ar insemna mai bine de doua ore? Deci m-ar duce o cifa de 6mc la 6*205+285*2. Deci peste 300 lei/mc daca includ pompa in pretul pe mc (205 include transportul)
Pompa 36L are bratul de 36 de metri . Atentie , asta e lungimea maxima a bratului , distanta de turnare este mai mica .
Torni cam o cifa ( 10 mc ) in 25-30 de minute daca e vorba de fundatii / placi .
In cazul turnarii in pereti de subsol/stalpi depinde de cofraj , de obicei se umple din 2-3 treceri si poate dura si o ora de cifa .

LE Si vezi ca aia 71 mc nu ii torni intr-o singura transa , o sa ai transe mai mari la fundatii / placi si transe mici la stalpi ( chiar sub o cifa , 10 mc )

Edited by motanul13, 29 March 2018 - 09:26.


#34
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ok, deci un calcul grosolan al costului unui mc de beton, care sa includa si pompa pe langa transport, ar fi cam 205 + 285 (chiria pompei pt o ora)/10 mc = 233 aproximativ pt o cifa de 10mc, sau mai mare chiar, astia de la Carpat avand cife de 6mc.

Ramane sa ma lamuresc cu constructorul, ce utilaj e ala de mi l-a inclus in oferta, daca e pompa sau altceva. Daca-i pompa, e cam de kaki pretul lui de 225 + 2485 "utlilajul", prin comparatiei cu Carpat-ul, 205 + 285*x ore necesare pt turnat 71mc (5-6 ore?).

#35
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Tuliman, on 29 martie 2018 - 10:42, said:

Ok, deci un calcul grosolan al costului unui mc de beton, care sa includa si pompa pe langa transport, ar fi cam 205 + 285 (chiria pompei pt o ora)/10 mc = 233 aproximativ pt o cifa de 10mc, sau mai mare chiar, astia de la Carpat avand cife de 6mc.

Ramane sa ma lamuresc cu constructorul, ce utilaj e ala de mi l-a inclus in oferta, daca e pompa sau altceva. Daca-i pompa, e cam de kaki pretul lui de 225 + 2485 "utlilajul", prin comparatiei cu Carpat-ul, 205 + 285*x ore necesare pt turnat 71mc (5-6 ore?).
Atentie la ce ti-am scris eu la sfarsit .
Si intreaba care este perioada minima de taxare ( ore ) .
Si daca include si drumul ( unii te taxeaza din minutul in care iese din statie pana in minutul cand intra inapoi in statie , nu pentru turnarea efectiva )

LE Acum am vazut calculele tale , practic el ti-a pus pompa cam 9 ore si betonul la 10% pierderi .
Ceea ce mi se pare corect .

Edited by motanul13, 29 March 2018 - 11:00.


#36
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
In cazul meu serviciile de pompare au fost 24.8 lei/mc (tva inclus).!! Nu pe ora. Le-am cerut separat deoarece la una/doua turnari parca... nu am avut nevoie de pompa.
Vezi ca nu iti livreaza mai mult de 6mc/cifa, am avut nevoie de 19mc si au venit 4 cife.
Cifele au 9mc capacitate (sau peste) dar au limitare de greutate pe DN si sunt mereu controale la pod. Cei care vin pe DJ dinspre Cozieni nu au problema asta.
Au si pompa de 42m, iti va spune constructorul cand are nevoie

Edited by gabian22, 29 March 2018 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate