Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum vi se pare oferta asta de pret?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am primit oferta asta si nu-mi dau seama daca sunt ok sau nu preturile. Eu am googalit de ex betonul C16/20 si 225 fara TVA mi se pare mare... adica e mai mare decat pretul oficial, nu mai zic de vreun pret preferential, el fiind constructor. Doar ca nu stiu daca transportul e inclus sau nu, sau alte conditii de genul.
Preturile sunt fara TVA.

Attached Files


Edited by Tuliman, 25 March 2018 - 10:38.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Păi întreabă ce e în banii ăia. Doar materialul sau e și transport, manoperă, TVA...

#3
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ai dreptate, il intreb, desi degeaba imi da pretul la beton de ex, la modul asta, pentru ca nu e comparabil cu nimic... nici cu alte oferte, nici cu pretul pietei la beton.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Surplus care se duce in buzunaru' patronului...

Edited by YourFan, 25 March 2018 - 12:32.


#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
ai trei coloana de pret in tabel. poti pune si capul de tabel integral? poate acolo este raspunsul la intrebarea ta...

#6
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Da, ai dreptate, m-am grabit: prima coloana se refera la materiale in sine, urmatoarea la manopera, apoi transport si ultima la utilaj.

Attached Files


Edited by Tuliman, 25 March 2018 - 13:48.


#7
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
A revenit constructorul cu detalii si-mi zice ca:

"prețurile materialelor includ și transportul, utilajele și alte consumuri (de exemplu la armaturi în prețul /kg întra și sarma de legat și distanțierii, la cofraje include popi metalici elemente de susținere orizontala sarma de legare cofraje, la beton include pompa de beton, vibrator pentru beton, transport). În acest preț întra  și evacuarea deșeurilor rezultate în urma lucrării"

cum vi se pare? Eu am destul de multe dubii. Gasesc ori beton cu tot cu transport mai ieftin de-atat (iar pompa cica e 250 lei / ora), ori cu tot cu pompa mai ieftin de-atat si transportul nu-mi dau seama exact cum il calculeaza astia, cica 5 lei / km, dar nu stiu in ce zone se aplica, pe ce distanta, sau daca sunt 5 lei/cifa sau pe mc.

Edited by Tuliman, 25 March 2018 - 15:19.


#8
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Dar de ce vrei sa faci cu firma ? Decontezi costurile ?

#9
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Daca nu esti in oras si nu esti obligat la firma, de ce nu cauti o echipa de Dorei. Eventual plateste un RTE/Diriginte mai bine si sa vina cel putin o data la doua zile sa-i verifice.

Si daca-ti faci un SRL cu cod caen de constructii si-i angajezi la tine pe firma ca sa fii in regula si tot nu iesi la preturile alea la manopera.

Eu am platit 9000 EUR manopera la rosu (am inclus aici si un bonus pe care l-am dat muncitorilor. intelegerea a fost pe 8500) pt o casa cu 240 mp construiti (cu terase cu tot). Cand vad ca dai numai pe TVA peste 50,000 RON ma ia cu dureri de cap. Nu de alta dar bani astia ajung la buget care-s cheltuiti "de cine trebuie si cum trebuie". Nu mai bine iti iei o masina de banii aia?

Iar la cofraje, manopera de peste 20000 RON si la armaturi de peste 19000???? Poate asa se fac preturile, insa cred ca ar trebui sa-ti ia pe metru liniar nu pe metru patrat si kg.

Edited by cinsem, 26 March 2018 - 09:04.


#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cinsem, on 26 martie 2018 - 09:00, said:

Daca nu esti in oras si nu esti obligat la firma, de ce nu cauti o echipa de Dorei. Eventual plateste un RTE/Diriginte mai bine si sa vina cel putin o data la doua zile sa-i verifice.

Si daca-ti faci un SRL cu cod caen de constructii si-i angajezi la tine pe firma ca sa fii in regula si tot nu iesi la preturile alea la manopera.

Eu am platit 9000 EUR manopera la rosu (am inclus aici si un bonus pe care l-am dat muncitorilor. intelegerea a fost pe 8500) pt o casa cu 240 mp construiti (cu terase cu tot). Cand vad ca dai numai pe TVA peste 50,000 RON ma ia cu dureri de cap. Nu de alta dar bani astia ajung la buget care-s cheltuiti "de cine trebuie si cum trebuie". Nu mai bine iti iei o masina de banii aia?

Iar la cofraje, manopera de peste 20000 RON si la armaturi de peste 19000???? Poate asa se fac preturile, insa cred ca ar trebui sa-ti ia pe metru liniar nu pe metru patrat si kg.
Sigur ca da .
Si daca Doreii iti dau o gherla pentru care platesti dublu ca sa o corectezi , platesti dumneata .

Doar un exemplu .
La fiecare turnare , in pompa raman cam 0,5-0,7 mc de beton care nu mai poate fi folosit .
Sau , ma rog , se poate pune folie sub cuva , si recupera , dar apoi trebuie adunat la galeata si transportat / turnat cu galeata .
Ce inseamna asta daca ai de turnat 5 mc in stalpi ? 10-15% din cost . Pe care il plateste cine ?

Ce imi plac mie beneficiarii care stiu ei de pe net ....Posted Image

#11
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 motanul13, on 26 martie 2018 - 09:52, said:

Sigur ca da .
Si daca Doreii iti dau o gherla pentru care platesti dublu ca sa o corectezi , platesti dumneata .

Doar un exemplu .
La fiecare turnare , in pompa raman cam 0,5-0,7 mc de beton care nu mai poate fi folosit .
Sau , ma rog , se poate pune folie sub cuva , si recupera , dar apoi trebuie adunat la galeata si transportat / turnat cu galeata .
Ce inseamna asta daca ai de turnat 5 mc in stalpi ? 10-15% din cost . Pe care il plateste cine ?

Ce imi plac mie beneficiarii care stiu ei de pe net ....Posted Image

Tare argumentele....

Pana la urma ce se intampla cu betonul din pompa. Ca vad ca singur ti-ai dat si solutia de a-l recupera.

MC de beton este, aprox 250 RON, si cum se pierd aia 10-15%??? Se evapora??
Ca in proiect apare o cantitate si in realitatea e cu 10-15% mai mare, e ALTCEVA. Betonul ala tot in casa ta ramane.
De exemplu, proiectantii uita ca la placa barele de fier se suprapun iar diametrele se aduna. Ei le calculeaza ca si cum barele s-ar intersecta in acelasi plan si, uite asa, iti dau 13cm de turnat. In realitate, daca nu pui 15cm, ramai cu fierul pe afara. De aici apar "pierderile"

Ce-mi plac mie aia de pe net care vor sa para inteligenti si nici macar coerenta in exprimare nu au. Ca sa nu mai zic de aritmetica de clasa a 3-a...

Cu Doreii o sa ai bataie de cap, dar nici cu o firma treaba nu e roz. Verifica jurnalele de pe acest forum.

Edited by cinsem, 26 March 2018 - 10:08.


#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cinsem, on 26 martie 2018 - 10:06, said:

Tare argumentele....

Pana la urma ce se intampla cu betonul din pompa. Ca vad ca singur ti-ai dat si solutia de a-l recupera.

MC de beton este, aprox 250 RON, si cum se pierd aia 10-15%??? Se evapora??
Ca in proiect apare o cantitate si in realitatea e cu 10-15% mai mare, e ALTCEVA. Betonul ala tot in casa ta ramane.

Recuperezi pana in gard .
Betonul ala , daca faci turnarea la 30 de grade , vara , va fi semiintarit pana il iei in galeata , il urci manual si il torni .
Adica faci mai mult rau decat bine .
Si da , pot sa iti spun si ca aprox 5% din beton se "evapora" din cauza apei care se evapora sau se scurge din cofrag , precum si a betonului care se infiltreaza in rosturile cofragului .
Nu mai zic de cazul in care torni o grinda deasupra unei zidarii de caramida eficienta , cand betonul umple golurile caramizii .
Daca vei compara AE-urile de beton cu betonul finit vei constata asta .

Revin ... ce imi plac mie inteligentii de net care nu au turnat o lingura de beton in viata lor ....

#13
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Puteam sa pun pariu ca o dai cu evaporatul apei... Evident ca bagi un proces normal intr-o pierdere. De parca la statia de betoane platesti doar agregatul, fara apa. Sau parca la firma nu-ti intra beton printre golurile de la zidarie sau nu se evapora apa. Tu pui pierderile tehnologice doar daca lucrezi cu Dorei? Firma o fi vreun organizatie non-profit si nu ti le baga in factura..... mdeah.

Si daca o iei dupa calculele tale, la 100mc de beton, 15% pierdere inseamna 15mc de beton. 15*300 (am pus 300 ca sa nu te aud ca pun pretul la statie mai mic decat in realitate) = 4500 RON. Tu daca te crezi destept si consider ca e mai bine sa dai 22000 RON manopera pe cofraje si 19500 RON manopera pe legat fier, la o casa P+E cu amprenta de 137mp, ce sa mai zic.... Plus 55000 TVA?? Care de fapt e TVA la TVA in unele cazuri (la materiale, de exemplu). Nu mai am nimic de adaugat.

Si apropo de inteligentii care n-au turnat o lingura de beton vs inteligentii care se cred ingineri pe forumuri. Unii au casa pe malul lacului, altii stau la bloc...

Fiecare citesti si intelege dupa cum il taie capul. Sau e posibil ca tu sa fii ofertantul de mai sus. Si atunci e normal sa sustii aberatiile pe care le sustii.

Attached Files


Edited by cinsem, 26 March 2018 - 10:50.


#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cinsem, on 26 martie 2018 - 10:39, said:

Puteam sa pun pariu ca o dai cu evaporatul apei... Evident ca bagi un proces normal intr-o pierdere. De parca la statia de betoane platesti doar agregatul, fara apa. Sau parca la firma nu-ti intra beton printre golurile de la zidarie.... mdeah.

Si daca o iei dupa calculele tale, la 100mc de beton, 15% pierdere inseamna 15mc de beton. 15*300 (am pus 300 ca sa nu te aud ca pun pretul la statie mai mic decat in realitate) = 4500 RON. Tu daca te crezi destept si consider ca e mai bine sa dai 22000 RON manopera pe cofraje si 19500 RON manopera pe legat fier, la o casa P+E cu amprenta de 137mp, ce sa mai zic.... Plus 55000 TVA?? Care de fapt e TVA la TVA in unele cazuri (la materiale, de exemplu). Nu mai am nimic de adaugat.

Si apropo de inteligentii care n-au turnat o lingura de beton vs inteligentii care se cred ingineri pe forumuri. Unii au casa pe malul lacului, altii stau la bloc...

Fiecare citesti si intelege dupa cum il taie capul. Sau e posibil ca tu sa fii ofertantul de mai sus. Si atunci e normal sa sustii aberatiile pe care le sustii.
In primul rand ca nu inteleg ce legatura este intre pretul betonului - cofraje - fasonat si legat fier .
Dupa tine , daca pretul betonului este x lei , nu mai trebuie sa cofrezi si sa armezi ?

In privinta casei de pe malul lacului , este o vorba romaneasca : Hai sa ne cacam pe noi .
Si nu , nu stau la bloc .

Iar in privinta TVA-ului , cearta-te pe alta ulita , nu constructorii beneficiaza de el .

LE Vezi ca polistirenul ala pus sub placa ti-a marit cantitatea de beton cu 0,2-0,3 mc/mp si nu proiectantul " cel prost " .
Polistirenul se lasa sub greutatea betonului .

Edited by motanul13, 26 March 2018 - 10:55.


#15
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 motanul13, on 26 martie 2018 - 10:52, said:

LE Vezi ca polistirenul ala pus sub placa ti-a marit cantitatea de beton cu 0,2-0,3 mc/mp si nu proiectantul " cel prost " .
Polistirenul se lasa sub greutatea betonului .

Off, se vede cata "experienta" ai daca tu confunzi o folie cu polistiren. Cine n-a turnat o lingurita de beton in viata lui daca nu stie ce se pune si ce nu la turnarea unei placi? Si pe bune, cum poti abera cu afirmatia ca polistirenul iti mareste cantitatea de beton.... Prietene, chiar daca s-ar ridica inaltimea placii din polistiren, volumul de beton este acelasi !! Cum poate sa-ti mareasca adaugarea de polistiren necesarul de beton la acelasi volum?? Adica in 15cm de placa imi intra mai mult beton daca din aia 15cm am 1-2 cm de polistiren la baza? UAU

Cand ai in oferta un pret de xx per kg la fier (si pe piata acel pret include si TVA), daca la sfarsitul ofertei tu mai adaugi inca 19% TVA, cum se numeste asta? Probabil o sa-mi spui ca in oferta pretul la materiale e fara TVA.... atunci preturile din oferta, daca-s fara, TVA sunt umflate.

Iar faza cu casa la lac, a fost un raspuns la aroganta ta cu "inteligentii care n-au turnat o lingura de beton". Fii arogant doar atunci cand ai cu ce, cu cine si/sau esti sigur de ce vorbesti. Daca tu nici macar nu faci diferenta dintre o folie si polistiren, n-ai turnat o placa si n-ai vazut un proiect in viata ta, crezi ca iti permiti sa fii arogant?

Edited by cinsem, 26 March 2018 - 11:28.


#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cinsem, on 26 martie 2018 - 10:59, said:

Off, se vede cata "experienta" ai daca tu confunzi o folie cu polistiren. Cine n-a turnat o lingurita de beton in viata lui daca nu stie ce se pune si ce nu la turnarea unei placi? Si pe bune, cum poti abera cu afirmatia ca polistirenul iti mareste cantitatea de beton.... Prietene, chiar daca s-ar ridica inaltimea placii din polistiren, volumul de beton este acelasi !! Cum poate sa-ti mareasca adaugarea de polistiren necesarul de beton la acelasi volum?? Adica in 15cm de placa imi intra mai mult beton daca din aia 15cm am 1-2 cm de polistiren la baza? UAU

Cand ai in oferta un pret de xx per kg la fier (si pe piata acel pret include si TVA), daca la sfarsitul ofertei tu mai adaugi inca 19% TVA, cum se numeste asta? Probabil o sa-mi spui ca in oferta pretul la materiale e fara TVA.... atunci preturile din oferta, daca-s fara, TVA sunt umflate.

Iar faza cu casa la lac, a fost un raspuns la aroganta ta cu "inteligentii care n-au turnat o lingura de beton". Fii arogant doar atunci cand ai cu ce, cu cine si/sau esti sigur de ce vorbesti. Daca tu nici macar nu faci diferenta dintre o folie si polistiren, crezi ca iti permiti sa fii arogant?
Nu am stat sa analizez fotografia , am vazut alb sub fier si am considerat ca ai pus polistiren .
Si da , daca pui polistiren expandat sub placa si respecti cotele pentru pozitionarea fierului , respectiv cota de finit , la sfarsit o sa vezi ca placa iese de fapt mai groasa cu doi-trei cm ( functie de calitatea polistirenului ) pentru ca polistirenul se comprima sub greutatea betonului .

In privinta a ceaa ce spui tu cu pretul materialului inclusiv TVA in deviz , nu pot sa te aprob .
Pretul materialului nu este inclusiv TVA ci inclusiv pierderi normate .
Ca se apropie de pretul cu TVA , asta e alta treaba .
Pentru ca vad ca nu ai inteles exemplul cu betonul , o sa te intreb altceva .
Tu unde socotesti capetele de bara de la fier beton ? Ca niciodata bara de 12 m nu se va imparti exact la ce ai tu nevoie .
Chiar si cei care fasoneaza fierul , iti livreaza capetele de bara odata cu fierul fasonat si ti le taxeaza ca greutate .
Vorbesc de fierul cu diametrul peste 14 mm in cazul celor care fasoneaza industrial ( pana la fi 14 fasoneaza din colac ) sau peste fi 10 mm pentru cel fasonat in santier .

#17
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Da, asta cu firma vs regie proprie e o discutie, dar separata.
Pana acum am dat doar de firme, pe unde am cerut recomandari, chiar si aia care pareau Dorei au de fapt firma, ce-a mai diferit, a fost ca unii au fost dispusi sa lucreze si fara factura si poate unii isi platesc oamenii partial la negru, treaba lor.

Pretul pe mp iese la 77,000/336mp = 230 euro cu TVA inclus, deci un 195 euro fara TVA (e un duplex c-o amprenta de 167mp, vreo 35 de stalpi in total si o arhitectura nu chiar cea mai simpla). Manopera vine 16,000 de euro fara TVA, sau 47 de euro / mp.
Acum 1-2 ani, un Dorel (si el evident cu firma, dar mai Dorel asa) imi cerea 65k din ochi pe o suprafata o idee mai mare parca, dar o arhitectura mult mai simpla, deci pretul tot cam acolo.

Am un unchi Dorel Dorel si mi-a zis ca manopera la un duplex e 10,000 de euro. N-am vrut sa lucrez cu el, pentru ca-i prea Dorel, oricata incredere am in el ca e onest.

Alt constructor tot acum mi-a dat un pret la rosu tot din ochi, de 150 euro/mp de placa; cand i-am spus ca am 3 placi si ca iesim la rosu la 450 de euro/mp, a zis ca nu-i asa, cum sa iesim la 450 de euro... chiar si 150 euro x2 si tot ies la 300 de euro la rosu, ceea ce intr-adevar e ridicol.

TVA-ul la la materiale oricum il platesc, indiferent cu cine lucrez, poate doar daca-mi cumpar materialele la negru evit asta, ceea ce nu prea e o optiune.
Ce face diferenta, e TVA-ul la manopera si daca la rosu manopera e 10,000 de euro, 1900 de euro nu-s o tragedie + darile la stat ale muncitorilor, cu toate ca ma gandesc eu ca mai toti santieristii macar carte de munca au si macar un salariu minim trecut pe ea + ce mai primesc in plic.

Acum, in contextul unei firme, pentru ca pana una alta omul asta pare sa fie cel mai serios cu care am vorbit pana acum, inteleg ca-s mari preturile?

Sa stiu cum abordez discutia cu el, daca-i dau in cap cu pretul ala la beton sau nu; la cofraje oricum e ceva suspect, ca-mi spunea ca are cofraje de tego, alea sunt refolosibile nu?
Deci ce materiale de cofrare mai cumparam de banii aia? La fel popii, ii are deja, eventual ii platesc chiria pe ei sau ceva... iar la beton, sper eu ca nu platesc TVA la TVA.
Aia 225 lei/mc sper din toata inima ca-i pretul fara TVA al betonului, doar ca nu mi-e clar de ce e comparabil cu pretul oficial de pe piata, ce-o mai fi inclus in el, ca manopera o vad separat. Cam unde se incadreaza pretul asta? E un pret ok pentru beton cu transport si pompa inclus sau nu?

 xjl, on 26 martie 2018 - 08:55, said:

Dar de ce vrei sa faci cu firma ? Decontezi costurile ?

Nu decontez nimic, dar nici sa alerg dupa Dorei n-am chef sau sa-mi cumpar eu materialele si da, vreau macar o minima garantie.
As plati un diriginte mai mult sa stea dupa ei si sa lucrez cu Dorei dar pana acum pe toti pe care i-am gasit au firma si eventual sunt dispusi sa mai lucreze fara factura cel mult, dar Dorel Dorel, n-am gasit...

Edited by Tuliman, 26 March 2018 - 12:56.


#18
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 cinsem, on 26 martie 2018 - 09:00, said:

Eu am platit 9000 EUR manopera la rosu (am inclus aici si un bonus pe care l-am dat muncitorilor. intelegerea a fost pe 8500) pt o casa cu 240 mp construiti (cu terase cu tot).

Cat a fost pretul final cu tot cu materiale la rosu?

 Tuliman, on 26 martie 2018 - 12:31, said:

Pretul pe mp iese la 77,000/336mp = 230 euro cu TVA inclus, deci un 195 euro fara TVA (e un duplex c-o amprenta de 167mp, vreo 35 de stalpi in total si o arhitectura nu chiar cea mai simpla).
In 336mp sunt incluse si terasele/balcoanele? Vb de rosu pana la astereala inclusiv fara invelitare, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate